OPINION

Бюджетна декларація та середньострокові орієнтири економічного розвитку

6 липня, 2024 субота
12:01

Бюджетну декларацію на 2025-2027 роки схвалено Кабінетом Міністрів України 28 червня 2024 року. Які параметри макроекономічного розвитку та бюджетно-податкової політики держави закладаються даним документом?

Зміст

Макроекономічний прогноз економічного і соціального розвитку України на 2025—2027 роки, що є основою для формування фіскальних показників, передбачає зростання реального ВВП на 2,7% у 2025 р., на 7,5% у 2026 р. і на 6,2% у 2027 р. Темпи інфляції (грудень до грудня) згідно з цим прогнозом мають становити 9,5% і 10,4% у 2025-2026 рр. та 5,9% у 2027 році.

Нагадаємо, що у перший рік війни реальний ВВП зменшився на 28,8%, а в 2023 р. темпи зростання становили тільки 5,3%. У поточному році процес економічного відновлення триває, але його темпи уповільнюються. Основні причини – це високі безпекові ризики, дефіцит  електроенергії, недостатність робочої сили, а також наджорстка монетарна політика центрального банку.

В той же час позитивний вплив на динаміку ВВП мали фінансова допомога іноземних партнерів, налагодження з ІІ половини 2023 року альтернативних логістичних шляхів для експорту, а також ряд стимулюючих заходів Уряду з підтримки економічної активності.

Надалі макроекономічний прогноз передбачає прискорене нарощування експорту товарів і послуг — з 7% у 2025 р. до 17,6% у 2026 р. та 19,3% у 2027 р. Підтримці експортної діяльності сприятимуть релокація бізнесу у відносно безпечні регіони, покращення логістики зовнішньої торгівлі, запуск механізмів страхування та гарантування експорту.

Суттєвий вплив на динаміку ВВП у 2025-2027 роках матиме споживання домогосподарств, з огляду на його значну частку в складі ВВП, і продовження тенденції підвищення оплати праці під впливом дефіциту робочої сили.

Читайте також: МВФ оприлюднив оновлений макропрогноз: що там цікавого

Однак вагоміші ефекти для економічної діяльності, згідно з нашими оцінками, справлятиме інвестиційний попит, рушіями якого стануть відновлення зруйнованої інфраструктури, відбудова житла та розвиток оборонно-промислового комплексу України. Суттєва частка інвестиційного попиту покриватиметься бюджетним фінансуванням.

Бюджетною Декларацією передбачено, що на фінансування публічних інвестиційних проєктів будуть спрямовуватися надходження від іноземних держав і МФО в рамках чинних проєктів — 59,2 млрд грн у 2025 р., 17 млрд грн у 2026 р. і 30,3 млрд грн у 2027 році. Фактором підтримки інвестиційної діяльності стане і компонент II Фонду Ukraine Facility (6,97 млрд євро до 2027 р.).

Безпосередньо з загального фонду державного бюджету на публічні інвестиційні проєкти заплановано виділяти по 25 млрд грн щороку. На фінансування відновлення й розширення дорожнього господарства використовуватимуться асигнування з Дорожнього фонду.

Відновленню економічної діяльності в країні має сприяти й реалізація  Плану впровадження реформ, розробленого урядом України у співробітництві з міжнародними партнерами. Заходи Плану передбачають покращення умов для ведення бізнесу, створення ефективної інституційної інфраструктури, поширення диджиталізації, поглиблення транскордонного співробітництва, вдосконалення конкурентного середовища через інтеграцію в спільний ринок ЄС.

Динаміка економічних процесів у середньостроковому періоді значною мірою залежатиме від стану безпекового середовища, стабільності й достатності міжнародної допомоги, міграційних потоків і достатності робочої сили. При цьому залишатимуться високими ризики продовження обстрілів об’єктів енергетичної, транспортної інфраструктури та руйнування виробничих потужностей.

До переліку основних ризиків, які впливатимуть на рівень економічної активності та показники доходів і видатків бюджету у 2025-2027 роках, слід віднести:

  • невизначеність щодо тривалості та інтенсивності бойових дій в країні;
  • зменшення фінансової та військової підтримки України міжнародними партнерами;
  • погіршення стану енергетичної та транспортної інфраструктури;
  • поглиблення демографічної кризи та тривала нестача трудових ресурсів в економіці;
  • критичне зменшення основного виробничого капіталу в економіці через руйнацію підприємств і закриття бізнесів;
  • відновлення блокади морських портів, подальші руйнування портової інфраструктури;
  • введення нових обмежень на імпорт і транзит української експортної продукції країнами-сусідами України та ЄС у цілому;
  • суттєве зростання цін на імпортовані Україною енергоносії.

Читайте також: Бізнес в Україні демонструє помірний оптимізм

Бюджетна декларація окрему увагу приділяє питанням податкової політики та впровадженню сучасних цифрових рішень для спрощення податкового адміністрування.

Урядом заплановано з 2025 р. щороку збільшувати доходи державного бюджету на 340 млрд грн або на 0,3-0,4% ВВП за рахунок податкових заходів – підвищення ставок та/або розширення бази окремих податків.

Але навіть з урахуванням додаткового пакета податкових заходів співвідношення загальних доходів Зведеного бюджету до ВВП перебуватиме на сталому рівні 30,5% ВВП – 30,8% ВВП.

Бюджетною декларацією закладаються зміни в оподаткуванні військовим збором, у тому числі перегляд ставок збору, кола його платників, бази та об’єкти оподаткування.

Передбачено також поступове наближення ставок акцизного податку на тютюнові вироби та пальне до рівня, обумовленого директивами ЄС. У частині оподаткування тютюнових виробів вказане підвищення ставок збільшить доходи державного бюджету на 27,5 млрд грн у 2025 р., на 39 млрд у 2026 р. і на 45 млрд грн у 2027 р. А в частині оподаткування пального підвищення ставок акцизного податку, дозволить додатково залучити до державного і місцевого бюджетів 66 млрд грн у 2025 р., 118 млрд у 2026 р. і 172 млрд грн у 2027 році.

Прибутки банків у середньостроковому періоді оподатковуватимуться за підвищеною ставкою – 25% (проти 18% для інших видів діяльності).

Ще однією новацією, спрямованою на більш активну відбудову транспортної інфраструктури, є поступове відновлення діяльності Дорожнього фонду, кошти якого на даний час в повному обсязі зараховуються до загального фонду Державного бюджету. Бюджетною декларацією проголошено, що в 2025 р. до Дорожнього фонду має надійти 25% від закріплених за фондом доходів, у 2026 р. — 50%, а в 2027 р. — 75%.

Ключовими пріоритетами видаткової політики залишаються фінансування витрат на національну безпеку та оборону, ліквідацію наслідків військовий дій, програми соціальної підтримки вразливих верств. Однак, загальна величина видатків зменшуватиметься порівняно з 2023 роком – у 2026 і 2027 роках вони мають становити 3,8 і 3,9 млрд грн відповідно, тоді як у 2023 р. вони становили 4 трлн грн. Таким чином, бюджетна декларація повинна вирішувати відразу 2 завдання – 1) забезпечувати фінансування наростальних видатків на безпеку та оборону; 2) підвищувати ефективність витрачання бюджетних коштів та раціоналізувати програмні видатки.

Читайте також: Влада без стратегії для держави

Видатки державного бюджету на безпеку і оборону передбачається фінансувати на рівні 26,3% ВВП у 2025 р., 16,1% ВВП у 2026 р. і 13% ВВП у 2027 р. У абсолютних обсягах вони мають становити 2,2 трлн грн, 1,6 трлн грн і 1,5 трлн грн, відповідно.

Значна увага приділяється впровадженню сучасних технологій і замкнених циклів виробництва, випуску перспективного високотехнологічного озброєння та військової техніки, посиленню виробничої кооперації з державами-партнерами.

Важливим пріоритетом держави проголошено соціальну політику, яку буде націлено на підтримку громадян у подоланні складних життєвих обставинах зі збереженням адресних підходів. Передбачається уникати пасивного пристосування соціальної політики до обмежених фінансових можливостей і забезпечувати дієву підтримку найуразливішим громадянам України.

Цілями нової соціальної політики мають стати максимальна адресність і наближеність надання підтримки тим, хто її потребує. Заплановано провести консолідацію різних програм соціальної допомоги в єдиний уніфікований пакет на основі індивідуальних потреб незалежно від статусу одержувача.

Важливим завданням має стати всебічна підтримка державою осіб з інвалідністю, належне забезпечення їх допоміжними засобами реабілітації та протезно-ортопедичними виробами. Задекларовано і необхідність удосконалення механізму надання пільг і житлових субсидій населенню.

Читайте також: Якими бувають дефолти?

Перед сферою освіти поставлено завдання досягнення високих якісних результатів за обмеженості бюджетного фінансування. Заплановано продовження реформи “Нова українська школа” із затвердженням Державного стандарту профільної середньої освіти, розроблення моделі організації освітнього процесу в старшій профільній школі, розбудову мережі профільних ліцеїв.

У Бюджетній декларації мова йде і про модернізацію мережі закладів вищої освіти, створення укрупнених регіональних університетів та університетів світового рівня.

Пріоритетом освітньої реформи стане цифрова підтримка учасників освітнього процесу через впровадження цифрових освітніх платформ, інтерактивних навчальних матеріалів, електронних додатків до підручників.

З метою забезпечення доступності та безперервності освіти незалежно від безпекової ситуації мають вживатися зусилля для створення безпечних умов освітнього процесу в закладах різних типів.

У 2025—2027 рр. передбачено зростання видатків на заходи з енергоефективності, які будуть реалізовуватись через Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації. Джерелом наповнення цього фонду будуть надходження до бюджету екологічного податку. Обсяги таких надходжень мають становити 1,75 млрд грн у 2025 р. і по 1,87 млрд грн у 2026-2027 роках.

Функціонування фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації має сприяти скороченню викидів в повітря двоокису вуглецю та збільшенню використання відновлюваних джерел енергії й альтернативних видів палива, а також більш раціональному використанню енергоресурсів.

Інструментами досягнення вказаних цілей мають стати компенсації, відшкодування, здешевлення зобов’язань фізичних та юридичних осіб за кредитними та лізинговими договорами, впровадження енергосервісу та ін.

Дефіцит державного бюджету прогнозується на рівні 18,2% ВВП у 2025 р, 10,3% ВВП у 2026 р. та 6,7% ВВП у 2027 р. Передбачається, що закінчення військових дій в ІІ половині 2025 р. чи в 2026 р. дозволить державі зменшити обсяг видатків оборонного призначення і перейти до політики скорочення дефіцитного фінансування.

Національний банк традиційно віддаватиме перевагу реалізації антиінфляційної політики, аніж політики сприяння економічному зростанню. У Декларації зазначається, що грошово-кредитна політика НБУ в середньостроковому періоді повернеться до режиму інфляційного таргетування. Таким чином опція спрямування політики НБУ на підтримку економічної політики Уряду відповідно до ст. 6 Закону "Про НБУ" - залишатиметься незалученою. Завдання ефективної монетарно-фіскальної гармонізації ще тривалий час не втрачатимуть своєї актуальності.

Читайте також: Банки повинні активніше стимулювати економіку кредитами

Урядом закладено такі суми перерахування прибутку НБУ до бюджету - 34,4 млрд грн у 2025 р., 36,3 млрд у 2026 р. і 58,9 млрд грн у 2027 р. Виплати десятків мільярдів гривень з кошторису НБУ на користь комерційних банків у вигляді відсотків за депозитними сертифікатами – суттєво впливають на зниження доходів державного бюджету.

Слід нагадати, що за 2022-2023 рр. НБУ отримав з державного бюджету 196 млрд грн процентів за ОВДП, з яких 132 млрд – виплатив банкам у вигляді процентів за депсертифікатами, з яких банки своєю чергою сплатили 83 млрд грн податку на прибуток. Фактично в Україні відбувається перетікання коштів міжнародної допомоги в прибутки банків.

Значний наголос Бюджетної декларації робиться на державних програмах підтримки кредитування бізнесу - “Доступні кредити 5-7-9%”, надання державних гарантій на портфельній основі. Водночас помітної активізації ринкового кредитування не передбачається, оскільки Національний банк зберігатиме жорсткі монетарні умови та не менш жорсткі регуляторні вимоги до банків і позичальників.

Загалом визначені Урядом стратегічні цілі у сферах податкової політики та політики бюджетних видатків, на мій погляд, є обґрунтованими та досяжними. Вони повинні забезпечувати поступове подолання наслідків війни й перехід на стадію відновлення економіки та стійкого зростання.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.07
    Купівля 42.07
    Продаж 42.63
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.3
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
02:21
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" програла "Борусії": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:55
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 109 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському напрямку
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
22:16
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 18 штатів через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
20:00
OPINION
Звідки беруться українські "с*ачі"?
19:55
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що опозиція готує у Словаччині Майдан із захопленням урядових будівель
19:48
PR
Ванна – центральний елемент ванної кімнати
19:36
"Динамо-Галатасарай". 21 січня 2024
"Динамо" заробило перші очки в Лізі Європи
19:27
Оновлено
Маск на інавгурації Трампа зробив жест, схожий на нацистське привітання. Німеччина відреагувала
18:59
Сценарист "Таксиста" та "Одержимості" Пол Шредер зізнався, що спитав ідеї для фільмів у ChatGPT і йому сподобалося
18:58
Дональд Трамп
Трамп помилково назвав Іспанію країною - членом БРІКС, у Мадриді відреагували
18:42
На Сумщині сапери знешкодили близько 170 вибухонебезпечних предметів за один виїзд
18:41
військовий квиток, мобілізація
Нардеп Федієнко: раджу відповідальним за мобілізаційні плани підприємств надіслати листи в ТЦК, щоб заброньованих взяли на спецоблік
18:30
Покровськ
Окупанти змінили тактику наступу на Покровськ і намагаються обійти місто з заходу, - ОСУВ "Хортиця"
18:16
Ексклюзив
Прапори України та ЄС
Фінансові потреби України на 2025 рік повністю закриті: журналістка Висоцька про результати засідання Ради ЄС з економіки та фінансів
18:11
Ексклюзив
ботоферма
Російські ботоферми у соцмережах більш активні ввечері, - керівник ГО "CAT-UA"
18:05
Ексклюзив
Міна M6A2
Антикорупційна рада Міноборони про публікацію Згурця щодо застарілих мін: найближчим часом жодні міни не купуватимуть
18:02
OPINION
Ізраїль — Хамас: до чого тут Україна?
17:52
Максим Буткевич
Звільнений з російського полону правозахисник і журналіст Максим Буткевич став членом українського ПЕН
17:46
викрадений автомобіль
У сервісних центрах МВС відновили перереєстрацію транспортних засобів після хакерської атаки на реєстри
17:46
У Києві приватну компанію викрили на постачанні Нацгвардії 30 тис. комплектів бракованої форми
17:45
Ексклюзив
Міністерство оборони
"Вирішувати треба на стратегічному рівні": Гудименко назвав головну проблему в Міноборони
17:40
Ексклюзив
Євстратій Зоря
Московський патріархат чекає, що Росія повернеться, – архієрей ПЦУ Євстратій Зоря
Більше новин