OPINION

Військове меморіальне кладовище. Говорили-балакали…

Віталій Гайдукевич
7 квітня, 2024 неділя
12:03

На жаль, знову треба писати про проблему Національного меморіального військового кладовища

Перепрошую, тут буде багато літер, але це важливо. Не для того, щоб когось переконати. Скоріш, щоб потім не прозвучало "а що, були інші думки". Були. І є.

Отже, кілька кроків назад...

Незадовго до відставки Юлії Лапутіної з посади очільниці Мінвету, був круглий стіл – влада запросила людей фахівців, представників церкви, рідних загиблих Воїнів, щоб (ніби-то) проговорити концепцію меморіального військового кладовища. Пані міністр, зрештою, не прийшла, а пан головний архітектор комплексу – Сергій Дербін – доволі непереконливо розповів про слайди й… зник. Обмін думок "а що не так" і "а як можна було б краще" тоді був без вух пана архітектора. Вже тоді була підозра, що весь захід був для "випуску пари" і опції "дослухатися до раціональної критики" не передбачається. Власне, так і сталося.

І от Антон Дробович написав на УП статтю, в якій, якщо скоротити, сказав, що усі зауваження до владного концепту беззмістовні й взагалі "більше схожі на спекуляції... " (с). Дивно, очі в очі на круглому столі пан Антон говорив, що більшість зауважень змістовні та дуже конструктивні.

Коли на статтю керівника УІНПУ відреагував Тарас Іщик (один з учасників круглого столу), то в коментарі прийшов головний архітектор НМВК. Інтонація пана Сергія Дербіна була "а ви взагалі хто такі?". Хоча сам пан архітектор (як і досі жодна особа від влади) так і не змогли пояснити – а на яких підставах і в рамках якого відкритого конкурсу архітектором НМВК обрано п. Дербіна

Читайте також: Хрест на військових могилах. Кому "заважає"?

Що ж, вочевидь влада не буде і не планувала шукати здоровий конструктив у діалозі з громадянським і фаховим середовищем. Тоді дозволю собі стисло нагадати, що у владному проєкті є шкідливим і маніпулятивним.

1. Держава не провела відкритого архітектурного і творчого конкурсу на створення концепції комплексу. Сергія Дербіна визначили кулуарно, суті поставленої задачі він не розуміє. Що і було чітко марковано коментарем Дарці Веретюк: "суміш Ашану і Парфенону".

2. Форма надгробків. Діється маніпуляція фразою "а це історична традиція". Я консерватор і завжди на боці традиції, але Традиції, а не її імітації. Тому спробую пояснити суть маніпуляції та пересмикування:

– "Це козацька традиція…" – У похованні козаків йшлося про упокоєння, в першу чергу, християнина. Військова сутність померлого/загиблого тут була другорядною. Козацькі кладовища ніколи не творилися-формувалися як свідомий елемент мілітарної культури України. Чому? Бо в ті часи для тих же запорожців приналежність до православної віри була вагоміша, аніж приналежність до умовного державного кейсу "Україна". З цієї причини "наші сонечка" могли зрадити українську справу і піти на службу московському цареві, або ж підступно заради грабунку напасти на союзників. Час вже якось позбуватися ставлення до козаччини в режимі "рожевих поні".

 – "Так це ж під час Перших визвольних змагань…" – А під час перших визвольних був час, можливості й гроші розробити усвідомлену меморіальну політику? Ні. Тому ховали "як на душу лягло", як звикли, як уявлялося.

– "Так а емігрантська практика із хрестами…" – Людина в еміграції була вирвана із рідного середовища і ті, хто хотів, намагалися підкреслити національну приналежність і джерела так, як могли собі уявити. Чи ставив хтось на меті формування цілісного обґрунтованого образу українського Воїна, зокрема і в особливій формі поховань та їх церемоніалу? Напевно, що ні – стихійно, суб’єктивно, без мети творити виховний момент на сотні років.

Читайте також: Імітація смислу: Що таке Жінка З Мечем?

– "Так а ми ж християни…" – Ні, не усі. Церква відділена від держави. Ми надто часто про це забуваємо. Так, більшість людей, які вірять у Бога в Україні є християнами. Але (і це важливо) поруч із віруючими, в одному окопі є атеїст, юдей, мусульманин, можливо представники інших релігій. Це те, чого не було взагалі за часів козаччини, було дуже мало в часи Перших та Других визвольних змагань.

Ми зараз маємо унікальний момент нашої історії, коли політичну націю захищають люди різних вірувань і національностей. І державницька місія влади мала б бути – зафіксувати саме цей момент.

Натомість влада протягує сектори із хрестами для християн і сектори із прямокутним надгробком для всіх інших. Ей, діячі, ну давайте ж тоді надгробок із півмісяцем, надгробок із зіркою Давида, а якщо Воїн в похованні вкаже – друшляк макаронного монстра чи надгробок-капище Перуна. Ми ж усіх поважаємо однаково чи ні?

– "Різні сектори із різними надгробками буде компромісом" – А хто може прорахувати "заповнення" секторів, щоб різні типи надгробків не стали хаосом, а зберігали комплекс? Ніхто. Не буде компромісу також і тому, що правила поховання і релігійні особливості можуть не дозволити перебувати поруч секторам із мусульманами і юдеями, наприклад. Тобто треба буде враховувати не два типи, а чотири: християни, юдеї, мусульмани, атеїсти? І це щонайменше.

Читайте також: Диявол дрібниць, культура пам’яті та тонке відчуття стилю і доречності формату

Але стривайте – це не релігійний цвинтар, це військовий цвинтар. Тут лежатимуть воїни! У першу і найголовнішу чергу – Воїни. Вони носили однаковий нерелігійний піксель. Вони мали на плечах і броніках атеїстичні ранги. Вони ділили однаковий БК, воду і куриво. Вони були солдатами за життя, вони лишаться такими і після. Це і тільки це має бути ключовим наголосом в меморіальному цвинтарі.

– "Так хрест же символ ЗСУ…" – У символіці ЗСУ – так. Але на кладовищі хрест перестає бути символом військовим. Щобільше, символом ЗСУ є цілком конкретний хрест – рівносторонній лапчастий. Де лапи однакові, а не одна довша, а три менші. Я вже мовчу, що вже багато років війни символом ЗСУ став військовий тризуб, котрий присутній скрізь. А лапчастий хрест – у кабінетах.

– ".. На Арлінгтоні не все стандартизовано, у раніших похованнях було…" – Арлінгтон старий цвинтар, ясна річ, на його початках ніхто не дивився на сотню років вперед, тож там траплялися різні надгробки. Але саме "траплялися" – винятки, а не правила. Та й виховну роль Арлінгтон став відігравати не одразу, а з часом. А ми зобов’язані все передбачити наперед. Для цього й існує опція "вивчити досвід", проаналізувати його та адаптувати до нашої реальності. А наша реальність – перша велика війна, коли за українську державність б’ються люди різних релігій і національностей.

– Камінь... Чиновники старанно уникають розмови про природу каменю надгробка. Правдами-неправдами, папірцями-писульками... Влада не хоче чути, що граніт є поганим вибором і слід використовувати світлий пісковик (і навіть використання мармуру не буде коштовним в такому комплексі).

Читайте також: Назад у майбутнє, або Ласкаво просимо додому

3. Меморіальний комплекс — це не лише місця для поховань, це Пост№2 (пост №1 має бути Національний Пантеон), вічний вогонь, могила невідомого солдата, це поховання Воїнів, що виборювали українську державність у минулому.

Військове меморіальне кладовище – це не місце мертвих. Це місце сили майбутніх поколінь. Це остання військова база, де все має бути із правильною мілітарною естетикою. Це місце виховання, вдячності та гордості. А жодних натяків на те як влада реалізує зазначене – нема. І про це влада мовчить, зводячи все до "нам треба поспішати".

4. Історична тяглість і відображення ідентичності. Якщо подивитися на проєкт п. Сергія Дербіна, то його можна розташувати в будь-якій частині планети Земля, де можуть бути поховані християни. У проєкті немає нічого про Україну. Жоден архітектурний елемент не говорить відвідувачу, що за цю землю боролися з IX століття н.е. – те, що можна історично більш-менш певно змалювати.

Де в НМВК візуальний відсил до княжих часів? До Галицької держави? Волинської? ВКЛ? Речі Посполитої (котра була такою ж нашою, як і козаччина)? Де українське бароко (бодай у натяку), чому не знайшлося місця естетиці Перфецького або Хасевича? Нема.

Натомість є спроба маніпулювати темою хрестів на надгробках і "архітектор" комплексу, що (за свою нетривалу присутність на круглому столі) разів п’ять сказав, що він прагнув зробити проєкт "сучасним на усі часи". Тобто безликим АшаноПарфеноном.

Здається, писати на тему НМВК доведеться ще не раз.

Без жодних ілюзій, що нинішня влада розуміє, яку біду вона утне, якщо реалізує те, що зараз запроєктоване.

Без жодних ілюзій, що хтось схаменеться. Влада поспішає. Їй немає що із гордістю залишити нащадкам. Тому вони будуть маніпулювати почуттями рідних загиблих і заявляти, що усі, хто критикує, просто "не знається на питанні", що вже примудрився зробити чинник керманич УІНПу.

Джерело

Про автора. Віталій Гайдукевич, журналіст

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
02:09
Оновлено
акції протесту Тбілісі
Сутички під час протестів у Тбілісі: президентка Зурабішвілі закликала МВС негайно припинити розгін мирної акції
01:42
Стефан Сежурне
Очільник МЗС Франції Сежурне назвав умови для миру в Ізраїлі й на Близькому Сході
01:25
У Вишгороді на Київщині з багатоповерхівки через займання покришки евакуювали 84 людей
01:20
Оновлено
ракета Х-59
Росіяни атакували Одесу балістикою: загинуло троє людей, ще троє поранені
01:02
Вірмено-азербайджанський кордон
МЗС України привітало делімітацію кордону між Азербайджаном та Вірменією
00:58
Оновлено
Улан-Уде, пожежа
У Бурятії вирувала пожежа, згоріли дачні будинки, з частини Улан-Уде евакуювали жителів
00:43
НАТО, державний прапор України
Балтійські країни підтримують запрошення України до НАТО, - міністр оборони Литви
2024, вiвторок
30 квітня
23:53
Андрій Лунін, Реал, Ліга чемпіонів
"Реал" і "Баварія" зіграли внічию у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:43
Чанпен Чжао
Засновник криптовалютної біржі Binance Чжао сяде у в'язницю
23:26
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак закликав кардинала Дзуппі допомогти звільнити бойових медиків з російського полону
23:07
Ексклюзив
українські військові
Щойно в ЗСУ буде достатньо боєприпасів, наступ РФ, найімовірніше, закінчиться, - військовий експерт Самусь
23:05
Твердження Росії про українську "брудну бомбу" - абсурдні, - Столтенберг
"Затримки в постачанні допомоги підірвали довіру України до НАТО": Столтенберг окреслив, як це змінити
22:49
пенсіонери
"У Харкові пенсіонерів змушують створювати ударні дрони": російські фейки за 30 квітня
22:35
Ексклюзив
Макрон та Байден
"Протиядерна парасоля для країн-членів ЄС": нардеп Наливайченко про ймовірні плани Франції зі США
22:32
Окупанти демонструють на "розважальній виставці" розстріляні маріупольські трамваї, - міськрада
22:31
МЗС України
"Не порушує прав людини": МЗС надало нові роз'яснення про припинення консульських послуг для чоловіків за кордоном
22:21
олімпіада 2024
Франція відмовилась акредитувати російських "волонтерів", які зібрались на Олімпіаду-2024
21:52
Росія активізувала дезінформаційну кампанію
"Майдан-3 у травні": Росія активізувала дезінформаційну кампанію
21:46
Великдень
Для забезпечення правопорядку на Великдень залучать 23 тис. правоохоронців
21:35
Ексклюзив
навчання НАТО
ЗСУ є двигуном і локомотивом інтеграції України в НАТО, - нардеп Наливайченко
21:21
"Особливих результатів досягли щодо дронів": Зеленський провів низку військових нарад
21:19
Рада Європи
Комітет РЄ почав підготовку до створення спецтрибуналу для РФ
20:39
Дональд Трамп
Суддя оштрафував Трампа на $9 тис. під час розгляду справи про махінації та підкуп порнозірки
20:36
Ексклюзив
"Ми не все знаємо про ракетний арсенал РФ": у Defence Express розповіли про темпи виробництва "кинджалів"
20:03
Аналітика
Сергій Згурець
Німеччина передала ЗСУ зразки озброєння, яких немає навіть у бундесвері. Колонка Сергія Згурця
20:01
OPINION
Ігор Гулик
Орбан Трампові ока не виклює
19:46
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони за добу відбили 80 атак російських військ
19:39
російські війська окупанти
Росія планує "вручати" мешканцям ТОТ електронні повістки, - Спротив
19:27
На фото: травесті-діва Монро
"Документи оформлені законно": діва Монро розповіла, чи може виїжджати за кордон та чи ходила в ТЦК
19:18
В Україні презентували 274 незаконно вивезені предмети археології, які повернула Естонія
19:17
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Баварія" - "Реал": букмекери дали прогноз на перший півфінал Ліги чемпіонів
19:15
Ексклюзив
мобілізовані росіяни
У РФ 84% осіб, яких можуть мобілізувати, налаштовані проти мобілізації, - керівник Інституту конфліктології та аналізу Росії
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 797-го дня війни: нічна атака на окупований Крим та нові системи ППО від Латвії
18:54
руйнування в Україні
Навчатимуться фахівці для відбудови України: уряд розподілив між регіонами 549 млн грн на оновлення майстерень у профтехах
18:48
У США прокоментували заяву міноборони РФ про збиті ATACMS
18:48
Олександр Лукашенко
"Набий їм морду": Лукашенко "благословив" білорусів, які поїдуть на Олімпіаду у нейтральному статусі
18:43
На фото: кадр з мультика "Скубі-Ду"
Netflix створить серіал за мультфільмом "Скубі-Ду" 
18:41
Інстаграм
Instagram оновлює свої правила, аби більше поширювати контент авторів з невеликою аудиторією
18:29
Найбільше штучне озеро в Україні завдяки прокуратурі повернуто громаді
Об’єкт міжнародного значення: державі повернули найбільше штучне озеро
18:26
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин