Аналітика

Україна розширює ударний далекобійний арсенал та подробиці нічного удару по ворожих об'єктах. Колонка Сергія Згурця

11 грудня, 2024 середа
21:05

Україна вже має ракети-дрони "Паляниця", "Пекло", "Рута", крилату ракету "Нептун" зі збільшеною дальністю, а також проєкти оперативно-тактичних ракет. За умов масового виробництва і системного використання це стане важливою складовою, щоб стримувати ворога та завдавати йому суттєвих збитків вглиб території РФ без обмежень на використання

Зміст

Нічні удари по об'єктах РФ

Почну рубрику з гарних новин про те, що у ніч на 11 грудня ракетно-дроновими атаками Сил оборони України було успішно уражено одразу два об'єкти в Росії. Це пункт нафтопроводу "Дружба" у районі Брянська, відстань до якого становить близько 111 км. Друга ціль –  авіаційний завод у Таганрозі, що розташований на відстані 150-160 км від лінії фронту. В Таганрозі ціллю був авіаційно-науково-технічний комплекс імені Берієва, що займається обслуговуванням літаків А-50, які ми знищували. Також цей завод використовується, як база для російських БПЛА "Оріон", які також ми збивали.

Чим саме завдавали удар по російських об'єктах? По Таганрогу є фото залишків ступенів ракет ATACMS. Щодо ударів по Брянську, ймовірно, це були наші далекобійні дрони. 

Україна розширює "ударний" арсенал

При цьому ми знаємо, що зараз Україна розширює свій "ударний" арсенал. Є крилата ракета або дрон-ракета "Пекло", яка була офіційно продемонстрована 6 грудня президентом України. Також ми знаємо, що є "Паляниця", яка вже пішла в серійне виробництво, як повідомив Володимир Зеленський.

І стало відомо про ще одну розробку – це ракета "Рута". Вчора, 10 грудня,  на врученні національної премії України імені Бориса Патона, Володимир Зеленський повідомив, що "Рута" проходить успішні випробування. Жодних інших деталей про цю ракету не було сказано, але ми знаємо, що розробка під назвою "Рута" є результатом роботи європейської компанії Destinus. 
Destinus - швейцарська компанія, заснована росіянином Михайлом Кокоричем, який спочатку виїхав з Росії до США, а потім переїхав в Європу. Ця компанія з 2021 року почала займатися і збройовими проєктами. Повідомлялося, що Destinus з минулого року поставила в Україну певну кількість гвинтових ударних дронів "Лорд", дальність яких становить від 750 до 2000 км.

Що ми знаємо про "Руту"? Це реактивний дрон з дальністю польоту близько 300 км і швидкістю 500-600 км/год. Завдання цього дрону можуть бути як ударні, так і розвідувальні. "Рута" стартує за допомогою ракетного прискорювача і має можливість приземлятися на парашуті, якщо це розвідувальна версія. А якщо ударна версія, то можуть бути різні бойові частини, вага яких варіюється від 20 до 100 кг залежно від особливостей конкретної модифікації.

"Рута" має традиційне компонування крилатої ракети з бойовою частиною, фіксованим крилом, паливним баком, електронікою і турбореактивним двигуном. До речі, цю ракету також демонстрували цього року на виставці Eurosatory, де вона мала певні відмінності. Ракету представляли на стенді української компанії "Спецтехноекспорт".

Також, не можна не згадати, що в компанії Destinus є багато цікавих проєктів, один з них -  гіперзвуковий літак на водні, який зараз проходить випробування. Розробники заявляють, що цей літак може подолати відстань від Австралії до Європи за 4 години. Це дійсно перспективний напрямок з використання воднів у гіперзвукових технологіях.

В арсеналі компанії Destinus ще є багато інших напрямків, які можуть бути корисні для посилення обороноздатності України. Добре, що ми підтримуємо тісні контакти з нашими партнерами, які можуть виготовляти подібні зразки озброєння.

Отже, ми знаємо, що у нас є "Паляниця", "Пекло", "Рута" - це ракети-дрони або крилаті ракети. Є крилата ракета "Нептун" зі збільшеною дальністю, яка також використовується проти ворога. Звісно, є й проєкти оперативно-тактичних ракет. Про них також говорило українське військово-політичне керівництво. Було зазначено, що такі ракети мають дальність до 800 км і мають практичне застосування. І, звісно, є далекобійні дрони з дальністю до 1800 км. 

За масового виробництва і якісного системного використання це має бути важливою складовою засобів, щоб стримувати противника та завдавати йому суттєвих збитків вглиб його території без обмежень на використання, як це часто траплялося зі зброєю закордонного виробництва.

Який можуть мати вигляд гарантії для України

Валентин Бадрак, директор неурядової, аналітичної організації "Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння", зазначив, що загалом українці зараз усвідомлюють зростання напруження, але водночас створюється парадоксальна ситуація, коли тактичний тиск РФ поки що не може трансформуватися в успіхи на оперативну глибину. Є проблеми та втрати, які й будуть продовжуватися принаймні до 21 січня 2025 року. 

Але це не означає, що 21 січня все припиниться, тому що тактична проблематика та стратегічний потенціал мають зовсім інші розрізи. Можливо, це і спонукає Кремль до таких тактичних штурмів, бо стратегічна складова зараз утворюється не на користь Кремля. Використання ядерної зброї практично неможливе з урахуванням кількох факторів: Китай та Індія, які одразу припинять будь-яку підтримку Росії,  США та Захід, для яких це також червона лінія. Використання тактичної ядерної зброї нічого не вирішить на фронті, а використання стратегічної ядерної зброї загрожує і самій Росії. Ми визнаємо тактичні проблеми на фронті та стратегічні перспективи після 21 січня 2025 року. Як вони складуться, подивимося. Але бачимо, що в Кремлі дуже цього бояться.

Аналітик вважає, що справжня, реальна зброя сьогодні може зробити більше, ніж політична риторика та заяви політиків щодо формального запрошення України до НАТО, членство в якому для нас найближчим роком точно нічого не вирішить. США мають потужну зброю,  і тут говоримо про нові опції - не про ATACMS, а про ракети PrSM (Precision Strike Missile), якими з 2021 року США забезпечують свою армію. Виробник Lockheed Martin каже, що тільки на 2024 рік мав три контракти із замовленням на 4 тис. ракет, базова дальність яких 500 км, а з підвищенням – 650 км. 

Зараз дві компанії Raytheon Technologies і Northrop Grumman працюють над збільшенням четвертої версії цієї ракети з дальністю до 1000 км. Україні потрібні кілька сотень таких ракет, які, до речі, підходять до систем HIMARS. Крім того, це ракети, які не здатна перехоплювати російська система ПРО, відповідно, це можливість уражати потужні ракетні заводи на території РФ.

Директор "Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння" зауважив, що окрім PrSM є ще військово-технічне співробітництво, тому компанії Raytheon Technologies і Northrop Grumman могли б нам забезпечити технологічні рішення для української балістичної ракети. Україна самотужки робить балістичну ракету, але могла б паралельно робити з акцентом на західні рішення. Було б слушною пропозицією та вимогою від України, щоб США надали нам відповідні технології. А щодо гарантій чи запобіжників повторної війни Росії, звісно, цікаво і класно – запрошення в НАТО, але більш цікаво – розмістити в Україні ракетні системи Typhon, які США хотіли розмістити на території Німеччини.

Бадрак нагадав, що кілька років тому до систем Typhon були пристосовані ракети для запусків з кораблів - Raytheon Tomahawk і Raytheon Standard SM-6. Tomahawk може діяти на 2,5 тис. км, тобто дістане при нагоді всі ракетні заводи РФ, а Standard SM-6 – унікальна зенітна ракета, в якої стеля висот 34 км, дальність 240 км, а у версії "земля-земля" має дальність 460 км. Щобільше, ці ракети ми можемо взяти в оренду на випадок, якщо Путін піде другою війною. Такі системи могли стати запобіжником, щоб Кремль не наважився на ще одну стратегічну атаку.

Теги:
Читайте також:
Київ
-6.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.02
  • EUR
    Купівля 42.91
    Продаж 43.61
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
12 лютого
21:40
Ексклюзив
окупанти танк
Росіяни намагаються остаточно перерізати трасу Покровськ - Костянтинівка, - співзасновник УЦБС Жмайло
21:35
Петро Порошенко
РНБО запровадила санкції проти Порошенка, - Forbes
21:14
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: ситуація ввечері 12 лютого
21:05
Оновлено
Володимир Зеленський
"Працюємо заради сильної угоди": Зеленський зустрівся з міністром фінансів США Бессентом у Києві
21:00
Джейсон Шарон
"Багато хто майже забув про війну в Україні, а ті, хто досі пам’ятає, відчувають глибоку втому": священник УКЦ у штаті Пенсильванія Джейсон Шарон
20:55
Ексклюзив
Порошенко передав техніку
"Це загроза нашій обороноздатності": Княжицький про політичні переслідування Порошенка
20:54
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
"Через енергетику, економіку та дипломатію": британський міністр оброни Гілі заявив, що союзники по НАТО планують посилити тиск на РФ
20:29
Оновлено
Зеленський Трамп
Зеленський та Трамп провели розмову
20:28
Оновлено
Марк Фогель
РФ звільнила громадянина США Фогеля в обмін на кіберзлочинця Вінніка, - NY Post
20:01
OPINION
Про невроз політичних симпатій
19:50
Оновлено
Удар по Києву 12.02.25
РФ вночі атакувала Україну дронами і балістикою: у Києві є загиблий, на Чернігівщині вдарили по критичній інфраструктурі
19:36
Шмигаль обговорив у Києві з міністром фінансів США Бессентом санкції проти РФ
19:35
Оновлено
Росіяни атакували Херсонщину: у Станіславі через атаку БПЛА по будинку є постраждалі, у Інженерному через обстріл пошкоджено заклад освіти
19:31
вагони
З камерами та шумоізоляцією: у перший рейс із Харкова до Львова вирушили 9 нових пасажирських вагонів
19:14
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна
"Це в наших інтересах": в Естонії заявили, що можуть стати на захист України в разі повторного нападу РФ
18:58
путін трамп
Трамп та Путін домовилися розпочати переговори про закінчення війни
18:56
Ексклюзив
Суджа, РФ, Курська область
Російська армія не гребує скидати КАБи на будівлі своїх громадян: 80-та ОДШб про Курський напрямок
18:53
Ексклюзив
"Всесвіт Любові": у Києві відкрили ретроспективну виставку мисткині Панченко, яка загинула внаслідок окупації Бучі
18:44
Віктор Орбан
Угорський прем'єр Орбан назвав ультраправу партію АfD майбутнім Німеччини
18:34
Ексклюзив
ХАЕС, Хмельницька АЕС
Рада ухвалила законопроєкт не про добудову Хмельницької АЕС, - нардепка Совсун
18:30
Ексклюзив
Джейсон Шарон
Священник УКЦ у Пенсильванії: Вірю, що Трамп ухвалить власне рішення підтримати Україну
18:18
Естонія
Естонія може запропонувати США свої рідкісноземельні метали
18:09
Росіяни вдарили по житлових кварталах Херсона, загинула жінка
18:09
Telegram логотип
"Якщо заборонити telegram, Росія використовуватиме щось інше": у ЦПД висловилися щодо блокування каналів в месенджері
18:04
OPINION
Зеленський зубами буде гризтися за владу
18:00
Володимир Зеленський
"Це точно не в центрі уваги", – Зеленський про вибори в Україні
17:53
Суд у Німеччині вперше дозволив екстрадувати українця, який відмовився служити у ЗСУ
17:53
Ексклюзив
замах на Трампа
Священник УКЦ у штаті Пенсильванія про слова Трампа в день замаху: "Америка має знову бути сильною, щоб наші союзники були в безпеці"
17:49
Ексклюзив
Системи протиповітряної оборони Patriot у Польщі
Може триматися в таємниці: Defence Express про те, чим українська ППО збиває балістичні ракети
17:39
Володимир Зеленський
Якщо Україна не буде в НАТО, будуватимемо НАТО на своїй території, – Зеленський
17:39
Бенксі боротиметься з компанією з виробництва листівок за контроль над своєю торговою маркою
17:29
Ексклюзив
"Купуйте на кордоні, підписуйте з нами контракт": ексміністр енергетики України Плачков про ідею транспортування нафти РФ
17:21
Піт Хегсет
Зниження цін на енергоносії та ефективніші санкції: очільник Пентагону Хегсет про те, як Трамп хоче посадити РФ за стіл переговорів
17:21
картка Revolut
Revolut заявив про бажання отримати банківську ліцензію в Україні. У НБУ кажуть, що звернень не отримували
17:11
Петро Порошенко
Вручили 15 повісток ДБР: Порошенко заявив, що його поїздку на Мюнхенську безпекову конференцію і на фронт хочуть зірвати
17:01
Володимир Зеленський в Давосі
У лютому, ймовірно, почнеться робота над планом Трампа щодо закінчення війни в Україні, - Зеленський
16:57
ЗСУ, Харківщина
На фронті від початку доби відбулось 74 боєзіткнення, з них 22 – на Покровському напрямку
16:47
Росіяни атакували Слов’янськ: загорівся автобус, пошкоджено будинки та підприємство
16:42
Євробачення-2025: пісню Kant представниці Мальти розкритикували за назву, співзвучну з лайливим словом англійською
16:41
Премʼєр Грузії Кобахідзе заявив, що Євросоюзу "буде не до Грузії" через мита Трампа
Більше новин