Що таке РЛС "Подлет" – новітній російський радар, який українці систематично знищують, але ніяк не можуть захопити
Українська розвідка повідомила про знищення відразу кількох радіолокаційних систем "Подлет К-1" в окупованому Криму наприкінці листопада. Кожен із цих радарів обійшовся окупантам у мільйони доларів
Що таке РЛС "Подлет"
48Я6-К1 "Подлет" (укр. "підліт") – це універсальна мобільна трикоординатна станція радіолокації. Вона має фазовану антенну решітку кругового огляду та виявляє повітряні цілі на малих і гранично малих висотах у складній перешкодовій обстановці.
Комплекс розроблений російським оборонним підприємством "Алмаз-Антей" і призначений для видачі цілевказівки зенітно-ракетним комплексам С-300, С-400 та ін. Державні випробування комплексу розпочали у 2010 році, а перші постачання станції "Подлет-К1" для російської армії здійснили вже після початку російсько-української війни – у 2015-му.
До складу комплексу входять антенний пост і кунг управління та пересувний електрогенератор. Вони розміщені на окремих колісних шасі КамАЗу.
Як працює "Подлет К-1"
"Подлет" – це радіолокаційна система сантиметрового діапазону, що нібито може виявляти до 200 цілей водночас. Час розгортання і згортання складників комплексу становить 20 хвилин.
За інформацією розробників, комплекс нібито здатен засікти об’єкт, що наближається, на відстані до 300 кілометрів на висотах до 10 км.
"Радіолокаційна станція має в автоматичному режимі виявляти та передавати координати цілі, супроводжувати будь-які аеродинамічні цілі, а також надавати інформацію про цілі зенітним ракетним комплексам та винищувачам", – описує роботу РЛС "Подлет" видання Defense Express.
Радар "Подлет К1" є мобільним, обертається в бічному куті й куті підйому. Для перегляду та відстеження цілей використовується антена з фазованими ґратами (велика верхня антена). Дві нижні діаметрально протилежні антени є вторинними радарами (вужча – для міжнародного стандарту SIF Mark Ⅻ). Маленькі антени, розташовані поряд з антеною фазованої решітки та зверху, є компенсувальними антенами для захисту від активних перешкод.
Цю РЛС створили спеціально, щоб у складній перешкодовій обстановці виявляти малорозмірні, низькошвидкісні цілі, що низько літають. Йдеться про крилаті ракети, безпілотники чи навіть стелс-літаки. Росіяни переконують, що "Подлет К-1" такі місії виконує краще, ніж системи С-400 з радарами зі стандартної комплектації. Тому "на важливих напрямках" комплекси С-400 доповнюють саме "подлетами".
Заявлені характеристики РЛС 48Я6-К1 "Подлет"
- Дальність дії – 10-300 км,
Максимальна висота виявлення – 10 км,
Точність вимірювання координат цілі – 200 м (1,6 град. за азимутом),
Швидкість виявлення цілей – до 4400 км/год,
Зона виявлення за азимутом – 360 градусів,
Зона виявлення за кутом – від -2 до +25 градусів,
Вартість комплексу – близько $5 млн.
Як українці знищували комплекси "Подлет"
Листопадовий "подльоторіз" – три комплекси за дві доби – є найінтенсивнішим в історії РЛС. Однак Сили оборони знищували ці системи й раніше.
Перший випадок був зафіксований у липні 2022 року. Тоді українські військові знищили сучасну радіолокаційну станцію, марковану літерою Z, в прибережному селі Лазурне, Скадовського району на Херсонщині. "Подлет" був розгорнутий на стаціонарній позиції і здійснював моніторинг ситуації в повітрі.
Defense Express відзначав, що удар по цій РЛС відбувся одночасно з ударом по Антонівському мосту. Таким чином "ЗСУ показали, що можуть одним пакетом накрити і сам стратегічно важливий міст, і ППО, що прикриває цей об’єкт". Оглядачі також відзначили, що на момент ураження радар стояв на відстані понад 100 км від лінії фронту. Зважаючи, що на той момент сили оборони у своєму розпорядженні не мали ракет ATACAMS, автори припускали, що радар знищили або "Точкою-У", або "Вільхою".
Уражена машина 48Я6-К1 "Подлет", фото: "Досье Шпиона"
Ще один знищений "Подлет" виявили після визволення Херсона в листопаді 2022-го, на аеродромі в Чорнобаївці, що його росіяни використовували для базування армійської авіації й де організовували склади з боєприпасами.
Улітку 2023-го спочатку спецпризначенці СБУ з підрозділу "Білі вовки" звітували про ураження антенного посту РЛС "Подлет" разом з машиною управління, а згодом аналогічний комплекс було знищено на мису Тарханкут в окупованому Криму. Тоді ЗСУ завдали успішного удару по військових об'єктах рашистів у районі Оленівки, повідомлялося про сім послідовних вибухів на позиціях 3-го радіотехнічного полку РФ.
У листопаді 2023 року українські розвідники вперше вивели з ладу "Подлет" на території РФ – поблизу Красної Поляни Білгородської області. Тоді повідомляли і про втрати серед особового складу росіян.
Влітку 2024 року українці знову завдали удару по позиціях російської ППО в Криму (неподалік Бельбека та Севастополя). Було уражено два "подльоти", а на супутникових фото зафіксовано одну знищену РЛС "Подлет К-1". Крім того, на знімках є дві пускові, одна з яких буквально тікає з місця удару, стан іншої під питанням.
Останні успіхи в боротьбі з РЛС "Подлет"
23 жовтня 2024 року ударний дрон знову уразив антенний пост РЛС "Подлет" в районі мису Тарханкут. Відомо, що пошкоджена техніка тижнями очікувала на евакуацію. Виявилося, що це була лише репетиція потужнішого удару.
28 листопада українські розвідники знищили "Подлет К-1" поблизу кримського населеного пункту Котовське. А ще через день бійці ГУР завдали успішних ударів по ще трьох радіолокаційних системах в Криму – "Касті" і ще двох "подльотах".
Таким чином точно можна говорити щонайменше про 11 уражених новітніх РЛС "Подлет", з яких 5 точно були знищені, а решта – виведені з ладу.
Успішні атаки на кримські "подльоти", кажуть фахівці, певною мірою наближають нас до ударів по Керченському мосту.
"Керченський міст є критично важливим для великого угруповання в Криму, що бере участь у бойових діях на території України. Це угруповання потребує постачання, а також забезпечує інші угруповання на півдні України. "Подлет" є компонентом протиповітряної оборони росіян у Криму і будь-яке знищення таких систем є важливим, оскільки всі ці системи працюють у зв'язці. Тому Крим періодично піддається ударам українських систем озброєння, які наводять там порядок", – зазначив в етері телеканалу "Еспресо" речник Військово-Морських сил ЗСУ капітан ІІІ рангу Дмитро Плетенчук.
РЛС "Подлет" у Сирії
На початку грудня 2024 року інформація про "Подлет К-1" вигулькнула в контексті Сирії. Під час повалення режиму Асада новітню російську РЛС захопили сирійські повстанці. Загалом за один день у руках повстанців опинилося 88 одиниць озброєння та техніки, в тому числі танки те реактивні системи залпового вогню. Однак найдорожчим трофеєм портал "Мілітарний" називає саме "Подлет".
Оглядачі Defense Express вважають, що Київ може скористатися цією ситуацією і попросити сирійців передати (продати?) "Подлет" Україні. Адже до цього часу жодна РЛС цього зразка (окрім знищеної, виявленої в Чорнобаївці) не потрапила до рук українців.
"Як можемо судити за фото, ця радіолокаційна станція була захоплена в згорнутому положенні, з чого можна зробити припущення, що росіяни та/або їхні сирійські колеги готувались до евакуації "Подлет-К1", і тому навіть якщо хотіли, то не встигли завдати значних пошкоджень цій РЛС", – пише Defense Express.
Тому якщо, через зрозумілі логістичні труднощі, інша покинута росіянами техніка навряд чи якимось чином потрапить в Україну, то, вважають автори статті, потрібно сконцентруватися на найцінніших зразках.
"Таким у нашому випадку є саме "Подлет-К1", тому краще саме по цій РЛС в першу чергу докладати зусиль для отримання. Тим більше, що матеріали по її вивченню потім можуть допомогти зробити ще більш ефективними ракетні удари по військових об’єктах РФ", – йдеться в матеріалі.
- Актуальне
- Важливе