Аналітика

Точково не вражає, тероризує цивільних: що таке KN-23 – північнокорейська ракета, якою РФ активно обстрілює українські міста

22 серпня, 2024 четвер
19:09

Близько 5 місяців українці не читали про цю ракету у звітах від Генштабу ЗСУ. Однак у липні пауза перервалась і Росія знову почала обстрілювати українські міста ракетами з КНДР, які мають відразу кілька назв: KN-23, Hwasong-11Ga або ж "Кімскандер"

Зміст

Що таке Hwasong-11Ga 

KN-23 – це позначення твердопаливної тактичної балістичної ракети виробництва КНДР. Так ракету назвали на Заході, за матеріалами розвідки. Офіційна назва ракети – Hwasong-11Ga. Фактично KN-23 є північнокорейською копією російського "Іскандера" і саме через це його ще інколи називають "Кімскандером" ("іскандером від Кіма").

На вигляд KN-23 схожа на "Іскандер", хоч має більші від нього габарити, та південнокорейську Hyunmoo-2B. Як і російський прототип, має квазібалістичну траєкторію, тобто після досягнення висоти в 50 км рухається в атмосфері, де може виконувати корекцію траєкторії польоту аеродинамічними рулями. Одна з відмінностей: діаметр хвостової частини північнокорейської ракети становить 110 см, а в "Іскандера" – на 15 см менший.

Вперше ці ракети були показані на параді 8 лютого 2018 р. На той момент це, імовірніше, були макети. Перша реальна презентація KN-23 відбулась через рік, у лютому 2019 року. Також відомо, що у 2021 році КНДР провела результативні випробування KN-23 з пускової установки на залізничному ходу. Оглядачі Defense Express вважають, що північнокорейська копія "Іскандера" має в чомусь кращі характеристики, аніж російський "оригінал" – зокрема в тому, що стосується дальності польоту та співвідношення бойової частини до загальної маси ракети. 

KN-23

Фото: missilethreat.csis

 

Бойова частина, яку оцінюють у 500 кг, може бути звичайна (унітарною чи касетна) або ядерна. Дальність польоту оцінювали спочатку у 450 км із бойовою частиною у пів тонни й 690 км з легшою БЧ. На початку 2024 року аналітики Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) заявили про нібито підтверджену дальність пуску аж до 900 кілометрів. Вони стверджують, що цю дальність KN-23 показали під час випробувань у червні 2023 року. Тоді, пише IISS, було відстріляно дві ракети, одна з яких пролетіла 900 км, а інша – 850 км. 

Технічні характеристики KN-23

  • Довжина – 7,5 м,
  • Діаметр – 0,95 м,
  • Загальна маса – 3,4 т,
  • Бойова частина – 500 кг,
  • Дальність польоту – за різними даними 690-900 км,
  • Відхилення – 100-200 м, залежно від системи наведення,
  • Вартість – до $3 млн за одиницю.

Застосування ракет із КНДР в Україні

Перше використання північнокорейських ракет російськими загарбниками в Україні датоване груднем 2023 року. 2 січня ракетами KN-23 вдарили по Харкову. Тоді британська незалежна дослідницька організація Conflict Armament Research (CAR) установила, що зроблено це було ракетою, виготовленою в Північній Кореї. Так співробітники CAR виявили на барометрі ракети етикетку з рукописним корейським ієрогліфом "ㅈ". Факт удару зброєю із КНДР по Україні підтвердили й в ООН.

Тоді ж, у січні 2024-го аналітики IISS вказували, що росіяни, крім кількох десятків балістичних ракет, отримали від Північної Кореї кілька мобільних пускових установок та інших "машин підтримки", необхідних для проведення ракетних ударів.Українські військові експерти наголошували, що це вказує на непристосованість штатних пускових установок "Іскандера" до ракет із КНДР.

Обстріли північнокорейськими ракетами були зафіксовані й в лютому. 8 лютого, за даними Донецької обласної прокуратури, північнокорейськими балістичними ракетами обстріляли місто Селидове на Донеччині. Велика вирва під Києвом також утворилася 15 лютого через вибух ракети KN-23, припустив директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

"Велика вирва під Києвом, ймовірно, утворилася від бойової частини північнокорейської ракети KN-23. Відбулося не перше використання Росією цих північнокорейських ракет. Комплекси Patriot і SAMP/T збивають ці ракети, але є питання, наскільки масово надалі Північна Корея буде передавати такі озброєння РФ. Тому, що раніше американська розвідка говорила про те, що передано біля 10 пускових і певну кількість ракет", – зазначив експерт в етері телеканалу "Еспресо".

уламки корейської ракети KN-23

Фото: gettyimages

 

Всього за зиму, стверджували в Офісі генерального прокурора, росіяни випустили пів сотні північнокорейських ракет. Саме стільки, за оцінкою розвідки, Росія отримала від КНДР у першій партії. Загалом унаслідок зимових обстрілів північнокорейськими ракетами Росією території України загинули 24 людини, ще 115 дістали поранення. 

Після 27 лютого тривалий час KN-23 в Україні не використовували – аж до липня. У серпні було зафіксовано низку обстрілів "кімскандерами": 31 липня було зафіксовано пуск ракети в напрямку Білої Церкви, 5 серпня уламки з північнокорейським маркуванням виявили під Києвом, а 11 серпня північнокорейська ракета зруйнувала помешкання цивільних громадян на Київщині, внаслідок чого загинули батько та 4-річний син, а ще троє людей отримали поранення. У Defense Express наголосили, що після паузи в 5 місяців РФ відновила та поступово нарощує використання балістичних ракет KN-23 для ударів по Україні.

Як і з чого виготовляють KN-23

КНДР виготовляє копії "Іскандерів" завдяки давній тісній співпраці з росіянами. Так Москва передала Північній Кореї матеріали та документацію на виробництво ракет KN-23. Українські фахівці, вивчивши уламки ракет KN-23, виявили, що для виготовлення ракет використовували сировину та технічну документацію, отриману від Росії. Зокрема британський Королівський об'єднаний інститут оборонних досліджень (RUSI) зафіксував російські технологічні рішення при виробництві маршового двигуна до KN-23, маркування, нанесене за російськими стандартами та використання російської сталі для виготовлення паливного бака маршового ступеня ракети, а також вольфрамового сплаву російської марки у газодинамічних рулях ракети.

А от що стосується електроніки, то бл. 75% компонентів тут виготовлені в США. Аналітики Conflict Armament Research (CAR) визначили, що балістична ракета з КНДР, запущена російськими військовими по Харкову в січні 2024 року, містить понад 290 електронних компонентів іноземного виробництва. Слідчі CAR виявили, що багато цих компонентів виготовлені компаніями, що базуються в США, ба більше – чимало з них виготовили впродовж трьох останніх років. 

KN-23

KN-23

 

CAR ідентифікував 26 компаній зі штаб-квартирами у восьми юрисдикціях (Китай, Німеччина, Японія, Нідерланди, Сінгапур, Швейцарія, Тайвань і Сполучені Штати), які пов’язані з виробництвом цих компонентів. Компоненти обійшли санкції завдяки тому, що їх ввозили як цивільну електроніку.

Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко припускає, що КНДР виготовляє ці ракети спеціально на замовлення РФ. 

"Для них (КНДР – ред.) дуже престижно, що сама Росія, начебто потужна країна, звертається до Північної Кореї по допомогу. Ще 20 років тому таке взагалі було важко уявити. Але одержимість ідеєю війни проти України у Путіна, у кремлівської влади сильніша, ніж будь-які раціональні розрахунки. Я не здивуюся, що ці ракети й коштувати можуть удвічі дорожче, ніж "Іскандери", – зазначив експерт.

До слова, Forbes оцінює вартість KN-23 у стільки ж, як і вартість ракети "Іскандер" – у 3 млн доларів США.

Вибухають у повітрі, використовуються для терору

Однією з особливостей застосування північнокорейських ракет в Україні є те, що вони постійно вибухають на шляху до цілі. За інформацією Офісу генерального прокурора України, майже половина ракет, виготовлених у КНДР, які Росія запускала по Україні, вибухнули в повітрі.

Ще одним недоліком KN-23 є вкрай низька точність ракет. 

KN-23

Уламки північнокорейської ракети KN-23 після російського ракетного обстрілу у Харкові. Фото: Conflict Armament Research

 

"Колове імовірне відхилення становить, за оцінками експертів, близько 100 м з використанням супутникової системи й 200 м – лише з інерційною системою. Тобто KN-23 точкові цілі вражати нездатна, а ось для терору проти мирних міст – цілком годиться", – йдеться в матеріалі Армія-Inform. Найкраще ракети годяться для ураження неукріплених цілей на поверхні – наприклад житлових будинків. При точності у 200 метрів Hwasong-11 найбільшої шкоди завдає саме цивільному населенню.

Аналітики Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) зазначили, що попри всі технічні недоліки, північнокорейські ракети в розпорядженні РФ несуть значну загрозу для України. Адже протидіяти їм може вкрай мала кількість західних ЗРК Patriot та SAMP/T в розпорядженні ЗСУ. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 грудня
11:38
Соліст "Хейтспіч" послав на**й Тіну Кароль, бо його пісня не пройшла у Нацвідбір на Євробачення
11:22
електроенергія
Споживання електроенергії тримається на високому рівні: ситуація в енергосистемі 12 грудня
11:16
Номінований на "Оскар" за пісню для "Ваяни" композитор Міранда пояснив, чому не працював над саундтреком другої частини
10:55
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росіяни за 3 км від Покровська, а Франція й Польща думають над відправкою військ в Україну. Акценти світових ЗМІ 12 грудня
10:53
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Україна працює над поверненням біженців із Німеччини, - Шмигаль
10:42
Ексклюзив
"Дві години тривала детонація": Андрющенко про ураження ворожого складу з боєкомплектом на Донеччині
10:39
обстріл Херсона
У Херсоні через атаку російського БПЛА й артилерії загинув чоловік, є постраждала
10:16
У Києві затримали послідовника партії Шарія, який закликав до держперевороту
10:11
Гурт DakhTrio випустив альбом "Тичина: Феномен доби" на вірші українського модерніста
10:11
ЗСУ
12 грудня: День Сухопутних військ ЗСУ. Чим ще відомий цей день та яке сьогодні релігійне свято
10:11
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 12 грудня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:02
OPINION
Путін хоче Карибську кризу на біс
09:55
Динамо - Ференцварош
"Реал Сосьєдад" - "Динамо": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
09:51
Джеффрі Паєтт
Байден номінував експосла США в Україні Паєтта на найвищу дипломатичну відзнаку
09:47
Держпром, Харків
В Україні ЮНЕСКО вперше застосує механізм спецмоніторингу щодо будинку Держпрому в Харкові
09:36
Шольц путін
Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів із Путіним
09:30
Партнерський матеріал
Куди звертатися по допомогу у випадку домашнього насильства: пояснення адвоката
09:28
Поблизу станції "Академік Вернадський" з’явилися перші малюки пінгвінів
09:20
Ексклюзив
Окупанти в Маріуполі
Є помітні зміни в пересуванні сил ворога навколо Маріуполя, - Андрющенко
09:03
Башар аль-Асад
Десятиліттями очолювала сім'я Асада: у Сирії партія "Баас" заявила про припинення діяльності
09:00
Партнерський матеріал
"Разом навчаємося і зростаємо": представники ЄС відвідали Полтавську політехніку та релокований Луганський університет Шевченка
08:28
Донецька область, стела
Минулої доби росіяни поранили 4 мирних жителів Донеччини
08:24
Оновлено
ЗСУ
На фронті 11 грудня було понад 200 боєзіткнень: на Курщині Сили оборони відбили 22 атаки РФ
08:15
палата представників США
Палата представників США схвалила законопроєкт про оборонний бюджет на 2025 рік без продовження лендлізу для України, - Маркарова
08:08
мзс Росії
МЗС Росії закликало своїх громадян не їздити у США через загрозу "полювання" на них американських спецслужб
08:00
OPINION
"Совок" у ЗСУ: проблема потребує системних рішень, а не красивих жестів
07:50
Оновлено
Атака по Запоріжжю
Удар РФ по Запоріжжю 10 грудня: кількість загиблих зросла до десяти, серед поранених є дитина
07:46
операція. Ілюстративне фото
Кількість жертв атаки РФ по Дніпропетровщині 30 листопада зросла до 6: у лікарні помер чоловік
07:38
Інфографіка
російська техніка
Українські сили за добу знищили 1390 окупантів, 6 танків і 28 бронемашин РФ
07:30
евакуація
У Малій Токмачці на Запоріжжі, розташованій на лінії зіткнення, залишаються 16 мирних жителів
07:29
Оновлено
Рамзан Кадиров
Кадиров звинуватив Україну в атаці БПЛА на будівлю спецполку поліції у Грозному
07:15
Анонс
Динамо
"Реал Сосьєдад" - "Динамо": де та коли дивитись матч киян у Лізі Європи
07:14
Покровськ
Війська РФ здобувають тактичні переваги: ISW про ситуацію біля Покровська
07:03
Оновлено
Чорне море
У Чорному та Азовському морях відсутні російські кораблі
06:49
Валерій Маркус
Колишній головний сержант 47-ї ОМБр "Маґура" Маркус публічно розповів про конфлікти з керівництвом бригади
06:47
окупанти
Росіяни перекидають військову техніку з окупованого Криму в Запорізьку область, - "Атеш"
06:29
Олександр Сізіков
Незрячого політв'язня Сізікова етапували з окупованого Криму на територію РФ, - Лубінець
06:15
Сі Цзіньпін літак
Трамп запросив на свою інавгурацію лідера Китаю Сі Цзіньпіна, - CBS News
05:33
Ілюстративне фото
У Єрусалимі внаслідок теракту загинула дитина, є поранені
04:41
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що виведення військ США з Афганістану не могло спонукати Путіна до війни з Україною
Більше новин