OPINION

Провал правлячої партії у Польщі робить неможливим створення антиєвропейської осі Варшава - Будапешт - Братислава. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
16 жовтня, 2023 понедiлок
22:06

Євроскептичні позиції Угорщини та Словаччини навіть, якщо Фіцо зможе сформувати стабільний уряд у своїй країні, будуть підірвані програшем партії "Право і справедливість" на парламентських виборах у Польщі

Зміст

Результати підрахунку понад 60 % голосів на парламентських виборах у сусідній Польщі демонструють, що екзит-поли, які були запропоновані відразу як закрилися виборчі дільниці й потім підтверджені новими та більш точними даними, не помилилися.

Правляча партія "Право і справедливість" фінішує першою на цих виборах. Однак очевидно не буде мати можливостей створити новий уряд Польщі. Екзит-поли дають демократичній опозиції, яка складається з трьох коаліцій (громадянської коаліції на чолі з партією "Громадянська платформа", коаліції Третій шлях та лівих), приблизно 249 голосів. І підрахунок голосів свідчить, що саме таку кількість мандатів демократична опозиція може вибороти за остаточними результатами виборів до польського сейму.

У партії "Право і справедливість" немає такої кількості голосів, щоб сформувати уряд більшості. І представники ультраправих конфедерацій, які на цих виборах фінішували останніми, вже відмовилися від будь-яких коаліційних перемовин з партією "Право і справедливість" і з громадянською коаліцією. Таким чином можна вважати, що невдовзі після можливої, однак запрограмовано провальної спроби партії "Право і справедливість" сформувати новий уряд у Польщі, ініціатива перейде до наступної за кількістю голосів партії. Тобто до громадянської коаліції, лідером якої є відомий у Європі політик, колишній прем'єр-міністр Польщі та ексголова Європейської ради, Дональд Туск. Він і сформує новий уряд Польщі. Перший центристський уряд країни за останні непрості вісім років.

Можна сказати, що опосередковано поразку правих популістів визнав їхній лідер, колишній прем'єр-міністр Польщі, Ярослав Качинський. Під час свого виступу вже цієї ночі він пообіцяв, що партія "Право і справедливість" буде захищати свої ідеали, якщо залишиться при владі й опиниться в опозиції. На відміну від багатьох своїх соратників Качинський таким чином очевидно визнав, що партія "Право і справедливість" не виграла, а програла парламентські вибори у Польщі.

Більшість поляків виступають за зміну влади, за те, щоб Польща поверталася до дому, до Європи. Адже новому польському уряду доведеться багато що змінювати у польській як зовнішній, так і у внутрішній політиці, щоб повернути Польщі її місце на європейській арені, її авторитет найважливішої країни Центральної Європи, її репутацію – країни, що за багато років до правління партії "Право і справедливість", вважалася справжньою фортецею демократії у нашому регіоні.

Останні вісім років були непростими для Польщі. Багато хто порівнював цю країну з сусідньою Угорщиною Віктора Орбана і попереджав, якщо правим популістам вдасться закріпитися при владі ще на один термін, то це остаточно завершить період орбанізації Польщі та призведе до того, що країна втратить свою важливу роль і можливості.

Тепер після правління партії "Право і справедливість" Польщу потрібно буквально лікувати. Лікувати її судову систему, претензії до якої є в Європейської комісії та багатьох інших країн Європи, які б хотіли повернення Польщі на демократичні рейки незалежності судової системи. Лікувати її суспільні медіа, які за останні вісім років перетворилися на справжній рупор влади замість того, щоб бути рупором суспільства. І навіть появу лідерів опозиції на першій сторінці суспільного мовника TVP Info у ніч виборів, коли очевидно адміністрація телебачення усвідомила, що є свідком поразки партії "Право і справедливість" на виборах, було зустрінуте як справжнісіньке політичне диво. Так у Польщі відвикли від звичайних для будь-якої європейської країни, та й для самої Польщі, стандартів демократії у суспільному мовленні.

Доведеться змінювати ситуацію й у стосунках з Україною. Можна сказати, що останніх вісім років були часом перманентної кризи у польсько-українських взаєминах. Напад Росії на Україну примусив керівників Польщі, насамперед Анджея Дуду змінити й відому риторику, яка була спрямована на електорат партій "Право і справедливість" та "Конфедерація", а також і ті політичні дії, які були пов'язані з цією риторикою та ототожнювали всі стратегічні важливі моменти співробітництва двох сусідніх країн з політикою історичної пам'яті.

Напад Путіна продемонстрував, що ми маємо думати не стільки про минуле, скільки про майбутнє, яке може виявитися небезпечним не тільки для України, але й для самої Польщі. І на багато краще, ніж польська влада, зрозуміли це звичайні громадяни Республіки Польща, які допомагали нашим співвітчизникам, що тікали від путінської війни. Поляки зробили все можливе, щоб їхня країна виглядала одним з найголовніших союзників України у цивілізованому світі.

Однак останні місяці брудної та аморальної передвиборчої кампанії поставили під сумнів навіть ті величезні досягнення, насамперед через кризу постачання української сільськогосподарської продукції на польський ринок і фактичне нехтуванням урядом Польщі на чолі з одним з лідерів партії "Право і справедливість" Матеушем Моравецьким тими зобов'язаннями, які взяв на себе польський уряд за результатами перемовин з Україною та Єврокомісією. При чому це торпедування цивілізованих домовленостей з Києвом та Брюсселем виправдовувалося польським урядом як захист національних інтересів, хоча насправді було спрямовано виключно на бажання перехопити електорат в ультраправої "Конфедерації". Зараз кажуть про політичний крах Моравецького і про те, що Качинський не зробить його вже своїм спадкоємцем.

Можна сказати, що партія "Право і справедливість" обманула сама себе. Вона дійсно перехопила частину ультраправого електорату у "Конфедерації". Однак разом з цим втратила той поміркований електорат, який завжди дозволяв їй залишатися загальнонаціональною партією і сподіватися на продовження свого правління у майбутньому.

А проєвропейські сили Польщі отримали реальний шанс – повернути країну до Європи та повернути справжню атмосферу доброзичливості та порозуміння в українсько-польських взаєминах. Ці взаємини важливі й зараз, і особливо у післявоєнний період європейської та євроатлантичної інтеграції нашої країни. Треба також усвідомити, що повернення Польщі до Європи означає ще ймовірність реальних реформ у ЄС, що своєю чергою пришвидшить європейську інтеграцію України.

Провал польських правих робить неможливим створення антиєвропейської осі Варшава - Будапешт - Братислава, до лідерів якої мали б увійти Качинський, Орбан та Фіцо, який зараз намагається стати новим прем'єр-міністром Словаччини. Позиції Угорщини та Словаччини навіть, якщо Фіцо зможе сформувати стабільний уряд у своїй країні, будуть звичайно підірвані цим програшем партії "Право і справедливість".

І залишається сподіватися, що Європейському союзу вдасться справитися з євроскептичною навалою у нашому регіоні Європи. Тим більше, коли Україна стане членом ЄС, взаєморозуміння України та Польщі дасть можливість створити сильний центральноєвропейський блок нових демократій, який буде відігравати у Європі свою важливу роль. І звичайно особлива роль у цьому союзі буде належати саме Польщі, та роль, яка могла бути знехтувана, якби зараз ми говорили про нові можливості партії "Право і справедливість" щодо формування уряду Республіки Польща.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Шевченківської премії

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.05
    Купівля 41.05
    Продаж 41.49
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 45.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
4 жовтня
13:41
кермо автобуса
Брак водіїв у транспортно-логістичній сфері через мобілізацію сягнув 25%, - Мінінфраструктури
13:40
Дональд Трамп та Борис Джонсон
Борис Джонсон вважає, що Путін не напав би на Україну, якби президентом США був Трамп
13:34
Ексклюзив
москва, кремль
Суттєво послаблює владу РФ й запалює конфлікт на Північному Кавказі, - майор ЗСУ Чечеринда про розборки компанії Wildberries у Москві
13:32
електроенергія
Енергетики відновили електропостачання для 236 тис. споживачів після атаки БПЛА на Сумщині: ситуація в енергосистемі 4 жовтня
13:07
Антитіла зібрали 10 млн грн для української розвідки під час туру в США
13:06
Олександр Бортніков
Директор ФСБ Бортніков назвав підрив пейджерів "Хезболли" прямою загрозою безпеці країн СНД
13:04
Євросоюз
ЄС планує накласти санкції на Іран за постачання балістичних ракет Росії, - Bloomberg
12:49
Latexfauna випустили кліп на пісню "Люцерна", який зрежисував Бадоєв
12:43
Енергоатом
Енергоатом звільнив топменеджера Скопича, якого підозрюють у корупції
12:29
погода
Наталка Діденко попередила про дощі та сильні магнітні бурі на вихідних
12:23
хакер
Кіберфахівці ГУР атакували сайти постачальників російської армії, - ЗМІ
12:18
На фото: Мохаммад Расулоф
Журі міжнародного конкурсу кінофестивалю "Молодість" очолить політичний біженець з Ірану Мохаммад Расулоф
12:12
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 4 жовтня: скільки коштують євро та долар у банках
12:03
OPINION
Модель держави як групи фанатських клубів небезпечна
12:01
світло
У Сумській і Полтавській областях запровадили аварійні відключення світла
11:47
Ексклюзив
Карта бойових дій за 25 вересня - 2 жовтня
Військовий експерт Ступак: генштаб РФ прорахував наші кроки, подальше перебування на Курщині - виключно політична ціль
11:41
Точицький та митрополит Епіфаній домовилися спільно протидіяти ідеології "руского міра"
11:29
СБУ викрила угруповання, що "заробило" понад 40 млн грн на довідках про непридатність до військової служби
11:23
Емінем оголосив, що стане дідусем, у присвяченому доньці кліпі на пісню Temporary
10:51
Огляд
світ, міжнародний огляд
Щонайменше 177 українців загинули в російському полоні, а Зеленський заявив, що Захід затягує з постачанням далекобійного озброєння. Акценти світових ЗМІ 4 жовтня
10:48
МВФ
У МВФ назвали терміни ухвалення рішення про $1,1 млрд Україні
10:42
Ексклюзив
Карта бойових дій за 25 вересня - 2 жовтня
Росіяни спробують знову реалізувати стратегію флангового оточення: Згурець про ситуацію навколо Селидового
10:33
Оновлено
вогонь, полум'я, пожежа
Сили оборони України уразили нафтобазу у Воронезькій області
10:31
Затримання агента російського ГРУ
Допомагав окупантам прориватися до Покровська: СБУ затримала агента російського ГРУ
10:28
В Енергодарі підірвали автомобіль з окупаційним начальником охорони ЗАЕС, - ГУР
10:09
Гаубиця Caesar
Україна отримає 12 САУ від виробника гаубиць Caesar
10:03
евакуація
Рятувальники групи "Фенікс" евакуювали 14 людей з-під обстрілів на Покровському напрямку
10:03
OPINION
Галичина чи Східна Малопольща?
10:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 25 вересня - 2 жовтня
Ворог частково змінив тактику: у бригаді НГУ "Кара-Даг" розповіли про ситуацію на Покровському напрямку
10:00
Контрабанда сигарет у цистернах
Контрабанда сигарет у цистернах: БЕБ оголосило підозри фігурантам справи
09:36
Вибух
Окупанти обстріляли шість громад на Сумщині: травмовано одну людину
09:29
сили ППО
Українська ППО збила 9 із 19 "шахедів" у ніч на 4 жовтня
09:20
Київ
Російські дрони пошкодили підприємство на Кіровоградщині: поранено працівника
09:05
Ексклюзив
хасиди-паломники в Умані
Вулиця з платним входом: у мерії Умані розповіли, скільки туристичного збору планують отримати зі святкування Рош га-Шана
09:04
Херсонська область
Через російські обстріли на Херсонщині минулої доби загинула людина, ще чотирьох поранено
09:03
окупанти
На Донеччині російська армія 3 жовтня вбила двох цивільних і двох поранила
08:45
ФСБ
У Новосибірську спалили обласне управління ФСБ
08:36
Оновлено
на фото ситуація на фронті
Протягом минулої доби на фронті зафіксували 142 боєзіткнення: де ворог штурмував найбільше
08:14
Cybertruck
Tesla відкликає понад 27 тис. автомобілів Cybertruck через несправності
08:14
OpenAI
OpenAI залучила $6,6 млрд від інвесторів: тепер компанію оцінюють у $157 млрд
Більше новин