Розблокування портів: Туреччина має дати згоду відповідати на обстріли кораблів РФ під час експорту зерна. Колонка Сергія Згурця
Гарантувати безпеку під час розблокування портів можна лише одним чином – турецькі військові кораблі у водах України будуть мати наказ стріляти на ураження, якщо росіяни почнуть операцію
400 млн людей залежить від українського зерна, яке заблоковане в портах через напад РФ
Ворог сьогодні здійснює блокаду наших морських портів і ці заходи пов’язані з економічними збитками та намаганням підштовхнути світ до голоду, до кризи, з огляду на те, що значна кількість продовольства, яку споживають у світі надходила з України. На сьогодні, в українських портах унеможливлена відправка зерна. 22 млн тонн зберігається у сховищах і ми не можемо їх постачати нашим замовникам. Щонайменше 400 млн людей залежать від українського зерна. Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель висловив сподівання, що Україна та Росія вже на цьому тижні зможуть укласти угоду щодо зерна. Ця заява є відлунням зустрічі у Стамбулі, де обговорювались технічні деталі щодо розблокування портів для вивезення зерна. За підсумками цих переговорів не було оголошено жодних деталей, хіба що президент Зеленський сказав, що в цих переговорах є певний прогрес, а Генсек ООН сказав про критичний прогрес у розблокуванні експорту.
Через заблоковані порти почнеться скорочення аграрного сектору економіки
Прийнято говорити, в першу чергу, що ми не можемо через дії російських окупантів вивезти зерно, яке може нагодувати 400 млн людей. В нас останні 10 років агропромисловий сектор, відповідно вся сільська місцевість, де живе 30% населення розвивалося з розрахунку на те, що наш аграрний сектор – експортноорієнтований. Виходить через те, що у нас немає ясності відносно того, як відбуватиметься експорт зерна у новому маркетинговому сезоні, уже фермери говорять, що засіють третину своєї землі. Якщо вихід суден з наших портів буде далі неможливим, у нас почне скорочуватися значний сектор економіки, який до війни давав 20% ВВП. Політичні ефекти – судячи з усього, через інертність деяких світових держав Путіну вдалось поставити певний виклик перед світовою спільнотою. Україна не сама по собі вивозить зерно. Серед топ-10 експортерів є тільки один державний гравець і два приватні гравці. А інші – це транснаціонали – там є китайська, американська, французька компанії. Дивно виглядає, що про розблокування портів говорить лише Туреччина.
Для того, щоб розблокувати зерно потрібне перемир'я по всій лінії фронту - це вигідно РФ, а не Україні
Картина виглядає так, якщо довіряти витокам ЗМІ – Туреччина допомагає розміновувати наші води, потім судна ідуть під охороною турецьких військових кораблів в нашій виключно економічній зоні – це 150 км, які покриваються ракетами Нептун і Harpoon. Потім росіяни хочуть перевіряти ці судна на предмет того, чи не везуть вони з або до України військові вантажі. Всі ці 5-6 днів після цих перемовин моніторили російські джерела і доходили єдиного висновку – ми маємо справу з складною військово-політичною операцією РФ. Україна не може відмовитися від цих перемовин, бо тоді нас і Росія, і ООН, і ще половина світу будуть звинувачувати в тому, що ми не хочемо експортувати своє зерно і шантажуємо світ голодом. Ми розуміємо, щоб вся ця схема запрацювала – потрібно перемир’я, не може бути перемир’я тільки на узбережжі Чорного моря, лише стосовно трьох портів. Ми розуміємо, що це так зване перемир’я потребуватиме перемир’я по всій лінії фронту. А це зараз потрібно Росії, для того, щоб оновити склад своїх бойових частин, оновити озброєння, підвезти боєприпаси. Окрім того, перемир’я потрібне для того, щоб зафіксувати анексію нових територій, де вони 11 вересня хочуть проводити псведореферендуми. Це перемир’я Україні вкрай невигідне, воно неприпустиме. На першому місці – безпека і якщо ми побачимо, що ми не можемо її гарантувати, то тоді ця схема не працює, а гарантувати безпеку можна лише одним чином – якщо турецькі військові кораблі, які будуть присутні в водах України будуть мати наказ стріляти на ураження, у разі якщо росіяни почнуть свою військову операцію. Тут зустрічне питання – чи будуть турки стріляти по російським кораблям. Ця схема закінчиться нічим. Треба зауважити, що в нас немає дипвідносин з РФ, тобто ніяких угод підписувати на папері ми не можемо. Це має бути складна схема – угода між Туреччиною, РФ і ООН, угода окремо України з ООН і Туреччиною і формування військово-морського угруповання або під прапором ООН, або під прапором Туреччини. Ці схеми не спрацюють – ніхто не дасть нам гарантій, що будуть застосовувати зброю на морі, в разі якщо Росія в цих умовах розпочне операцію по атаці на порти.
Потрібен моніторинг, щоб втримати росіян від небезпечних дій
Можливо, ми можемо погодитися на формат, що будуть розміновані окремі фарватери, які будуть підводити саме до причалів, де знаходяться зернові термінали. Схема завантаження зерна яка? Під причали підводяться спеціальні сошки, через які зерно висапається в трюми. Не біля кожного причалу можна вантажити зерно і певні маршрути виділити для проходу теоретично можна, але як на практиці це буде втілено – чи буде моніторинговий контроль, щоб наші союзники із США і партнери з Туреччини могли втримати росіян від якихось дій – питання відкрите. Питання того, що порти заміновані обговорюють і аграрії. Там звучать цікаві оцінки – заступник міністра аграрної політики говорить, що на розмінування піде 6 місяців, а один із власників найбільшого портового оператора каже, що він може знайти приватну ініціативу, що дозволить розмінувати необхідні ділянки акваторії буквально за 10 днів.
Для розблокування портів треба підіймати затопленні судна - це операція на тижні
На фарватерах до наших основних портів були нашими військовими затоплені старі судна для того, щоб фарватери надійно перекрити і їх треба підіймати. Самі ми цього не зробимо. Це операція, яка потребуватиме багатьох тижнів. Якщо ідеться про 18 млн тонн зерна врожаю минулого року, то це 3 місяці роботи. А зараз вже буде надходити новий врожай. Йдеться не про акцію на тиждень чи два тижні, а про перемир’я на декілька місяців.
- Актуальне
- Важливе