OPINION

Що не так із "культурним резервом" для визволеного Донбасу

Андрій Кокотюха
18 листопада, 2023 субота
16:05

Ось така новина незаслужено пройшла непоміченою

Зміст

Поки ви це читаєте, Міністерство культури та інформаційної політики формує кадровий резерв людей, готових долучитися до виконання державної місії — повернення наших громадян з окупованих територій в усіх зрозумілих сенсах. Починаючи від права, українського законодавства і завершуючи наративами української етнічності, української ідентифікації. "Ці люди будуть за завданням МКІП працювати у сфері культури, у сфері медіа — прийдуть за покликанням на деокуповані території та будуть проводити роботу з людьми, — пояснив чинний очільник МКІП Ростислав Карандєєв, і додав, що розуміє всю складність майбутньої місії. - Уявімо собі, наскільки складно буде достукатися до людей, які вже дуже багато років проживають в окупації, стати для них зрозумілими та прийнятними".

Була цілком реальна практика в радянській армії, яка перейшла як в анекдот, так і в один із сумних спадків для армії української й не лише для армії. Йдеться про фарбування в зелений колір трави на території військової частини напередодні візиту якогось чергового штабного товариша генерала. Автор і виконавець, нині покійний Андрій Панчишин, в одній зі своїх сатиричних пісень згадав реальний факт, коли у Львові наприкінці 1980-тих мили центральні вулиці мийними засобами в очікуванні візиту генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова.

Читайте також: Проросійські сили повертають собі порядок денний в Україні. Чому?

Все згадане – референс до ініціативи Мінкульту. Показова, навіть показушна, декларативна й декоративна активність із наперед негативним результатом. Хоч цитувати російські радянські фільми – згоден! – сьогодні є поганим тоном, все ж таки дозволю собі процитувати персонажа Георгія Віцина із популярної радянської комедії: "Вы даёте нереальные планы!". Сюди ж цілком лягає згадка про ще одного персонажа – афериста Остапа Бендера, який пудрив мозок лекцією про "Нью-Васюки", красиво розписуючи нездійснену для провінційного російського містечка Васюки перспективу стати мегаполісом та на якомусь етапі замінити в статусі Москву. Гаразд, українська сміхова культура теж дала схожого персонажа – Свирида Голохвастова, перукаря – банкрута, який вішав локшину на вуха потенційному заможному тестю Сіркові.

Чому така реакція? Адже про необхідність реінтеграції деокупованих територій, включно з Кримом, спікери різних рівнів та різної компетенції говорять на різних майданчиках дуже давно. І всі слова правильні, наміри благородні, мета гідна: боротися за уми та серця жертв російської пропаганди.

Але є одна проблема: успішною, ефективною й результативною подібна робота, передусім у царині культури й освіти, буде лише в тому разі, якщо нею займатимуться вихідці зі згаданих регіонів. Без знання особливостей, специфіки, поглядів та загалом історії краю, до мешканців треба достукатися, не буде не лише успіху – навіть поступу.

Трошки історії, не аж такої далекої. Працюючи над низкою творів про діяльність УПА на західних теренах України в період 1943-1946 роки, я, в чиїй родинній історії нема подібних спогадів, за допомогою істориків та інших консультантів зрозумів одну річ, котра насправді на поверхні. Пізніше таке розуміння підтвердили литовські дослідники визвольного руху, коли я працював над романом про "лісових братів". Йдеться про те, що попервах російські окупанти у своїх спробах душити партизанський рух та домовлятися з місцевим цивільним населенням, натикалися на абсолютне незнання навіть не мови – цю проблему вирішували колаборанти, — а регіональної, місцевої специфіки.

Українці зі Сходу, Центру, Півдня та Півночі в силу різних обставин дуже погано або зовсім не знали, чим живуть такі ж самі українці на Заході. А незнання особливостей місцевості, на якій працюєш, і яку хочеш навернути до своїх ідей, завжди послаблювальний фактор. Який не сприяє ефективності. У результаті росіянам та їхнім поплічникам удалося частково знищити повстанців фізично. Частково – надовго запроторити в концтабори з подальшим розселенням далеко від рідного краю, місця сили. А частково – купити ілюзією стабільності, певними соціальними благами й преференціями, певним статусом. Що не заважало упокореним регіонам тримати дулі в кишенях весь час підрадянського періоду й першими за зручної нагоди почавши режим хитати й валити.

Деокуповані території, по-перше, треба ще звільнити. Це не зроблено за вісім років гібридної та майже два роки масштабної російської агресії. І навряд буде зроблено в середньостроковій перспективі. Тож формувати "культурний резерв" зарано.

Читайте також: Що не так з Іриною Фаріон? Чому варто припинити хейт піхотинців і зайнятися тилом

Хоча виправдання тому є: Мінкульт мусить якось показувати діяльність та звітувати про якісь проміжні результати. Але є й по-друге: самі вихідці з окупованих нині територій, передусім Донбасу, останнім часом дедалі частіше генерують скепсис. Мовляв, там уже все зруйноване, випалене, повертатися нема сенсу взагалі. Ліпше розвиватися з нуля там, де вже осіли й пустили коріння.

Тобто, перспектива деокупації зовсім не означає перспективи звільнення культурного й медійного просторів. Після 2014-го року часто на адресу проукраїнських вихідців із Донбасу звучить висновок: "Ті, хто хотів, уже давно виїхали. Там уже нема, з ким і для кого працювати". Проте й до 2014-го року проукраїнські діячі були там у математичній меншості. Звичайно, слід високо оцінити їхню послідовну проукраїнську позицію та визнати: навіть до Революції Гідності, в мирний час, вони у своїх містах, селах і селищах не мали широкої підтримки чи бодай розуміння, а то й ризикували здоров`ям та життям. Разом із тим очевидно – вони боролися. Але програли боротьбу за уми, втратили домівки, малу Батьківщину. Не так поміняли місце проживання, як набули статусу внутрішньо переміщених осіб.

Тож припущення щодо "патріоти виїхали, вата лишилася" часто-густо сприймаються цими самими патріотами й активістами в діапазоні від образи до роздратування. І водночас навряд чи знайдуться охочі після деокупації повернутися на малу Батьківщину назавжди чи бодай на тривалий час. Назва книги Дениса Казанського, журналіста й блогера, уродженця Донецька "Як Україна втрачала Донбас", виглядає цілком суголосною не надто оптимістичному реальному стану справ.

Щоб втілити задум Мінкульту й почати процес повернення мешканцям нині окупованих територій української ідентичності, на Донбасі треба або народитися, або стати там своїм. Нічого нового. Регіональна ідентичність існує всюди, навіть у значно менших за нашу країнах. Різниця в тому, що, наприклад, у Франції мешканці Провансу, Нормандії та Гасконі попри регіональні відмінності все ж лишаються французами. Тоді як в Україні мешканцям не лише Донбасу до 2014 року нав`язували чужу, російську ідентичність культурно, конфесійно й економічно. А після 2014-го засобами збройної агресії та окупації територій прищеплюють  політично.

Читайте також: Чому "какая разница" підіймає голову у воюючій країні

Донбас виявися для світоглядної експансії найвразливішим. Як наслідок, усі процеси, яким регіон стає свідком та учасником, він розуміє й сприймає дзеркально. Антимайдан був облаштований за принципом та устроєм Майдану. За інтеграцію з Росією вигукувалися ті самі гасла, що й за інтеграцію з Європою. Окупацію там щиро сприймали звільненням від "фашистов", "бєндеровцев" і "правосєков". Тому вигнання Росії, коли б воно не сталося, тамтешні мешканці сприймуть не інакше, як… окупацію. А українського військового, письменника, актора, вчителя, політика – окупантом.

Тому Мінкульт на цьому етапі підготовки "культурного резерву" мав би відзвітувати собі: посланців доброї волі, визволителів, борців за уми й серця на деокупованих територіях прийматимуть десь так само, як росіян на Київщині, Чернігівщині, Черкащині до початку 1930-х. А на Західній Україні – від другої половини 1940-х. Тобто, як зайд-окупантів, яким треба чинити опір.

Тільки якщо тогочасним повстанцям ніхто ззовні особливо не допомагав, тепер Росія неодмінно включиться і впишеться. Не надто приховуючи свою участь у так званій боротьбі "окупованих київським режимом" за якусь "незалежність". Повірте, якщо фарби й згущаються – то дуже трошки.  

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+25°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.47
  Купівля 40.47
  Продаж 40.99
 • EUR
  Купівля 43.37
  Продаж 44.17
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
18 червня
20:59
Арда Гюлер, збірна Туреччини, Євро-2024
Туреччина перемогла Грузію на Євро-2024
20:53
Швейцарець Джона Нейдхарт
Швейцарця, якому загрожує ув'язнення за службу в ЗСУ, відпустили з-під арешту. Він відвідав акцію українок, чиї близькі в полоні РФ
20:40
Георгій Судаков, збірна України, Євро-2024
"Ми маємо 2 фінали": футболіст збірної України перепросив за провальний старт на Євро-2024
20:29
Протягом дня росіяни обстрілювали Дніпропетровщину з БПЛА та артилерії: є постраждалі
20:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Про QR-код у "Резерв+" та створення Rheinmetall нової машини для посилення обороноздатності України. Колонка Сергія Згурця
20:26
Оновлено
Заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк і спікерка Сейму Литви Вікторія Чміліте-Нільсен
Очільниця сейму Литви виступила в Раді й зустрілася із Зеленським
20:19
Дмитро Медведєв
Медведєв закликав Україну прийняти пропозиції Путіна про "мир": маніпуляції роспропаганди за 18 червня
20:12
Оновлено
Від початку доби на фронті відбулося 86 боєзіткнень, 26 з них - на Покровському напрямку
20:03
OPINION
Вікторія Сюмар
Сталий мир — це колективна безпека і членство в НАТО
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 846-го дня війни: окупанти перебувають в оточенні на заводі у Вовчанську, а на Дніпрі втрачають до 5 човнів щодоби
19:57
Алаа Грам
"Шахтар" заплатив 2 млн євро за футболіста збірної Румунії
19:49
ЗСУ
В Україні розширили коло осіб, які мають право на виплати у разі загибелі чи поранення військових
19:44
Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України
Послуга е-бронювання у Дії запрацює за декілька тижнів, - Федоров
19:19
У Тайванській протоці помітили атомний підводний човен Китаю, - Reuters
18:50
Микола Балакін
Українським арбітрам довірили судити матч Євро-2024
18:47
Роман Лозинський
"Спочатку дрони, потім стадіони": нардеп Лозинський про законопроєкт щодо фінансування війська місцевими радами
18:39
електроенергія, відключення
Через спеку графіки відключень світла 19 червня діятимуть протягом усієї доби
18:36
Андрій Лунін і Руслан Малиновський, збірна України, Євро-2024
Луніна визнали найгіршим гравцем чемпіонатів Європи з 2012 року
18:24
робота_документи_підрахунки
Українці можуть залучати до 500 тис. євро на технологічні стартапи, - Мінцифри
18:13
На фото: Ракетоносій РФ "Буян-М"
Росія проводить навчання з залученням ракетоносіїв у Азовському морі, - Плетенчук
18:09
Кримський міст
"Керченський міст вже не має тактично-стратегічного значення": роспропаганда маніпулює словами речника ВМС
18:08
OPINION
Борислав Береза
Справедливий мир? До нього далеко...
17:56
Резерв+
Українці згенерували через Резерв+ 200 тис. електронних військово-облікових документів, - Міноборони
17:54
Зливав позиції ЗСУ під Бахмутом: агент воєнної розвідки РФ отримав 15 років тюрми
17:54
Олена Кривицька, фехтування
"Б**ть, чому їм можна все. Вони oх**ли, чи що?": росіянка вилаялась після відмови українки тиснути руку на ЧЄ з фехтування
17:32
Маріуполь
В Маріуполі окупанти на місці дитячого табору будують нерухомість для жителів Білгородщини, які тікають від війни, - Андрющенко
17:31
Мустаа Найєм
Найєма звільнили з посади голови Держагентства відновлення
17:25
зеленський макрон
"Французькі найманці прибули на катерах в Одесу": роспропаганда вигадала новий фейк
17:10
Оновлено
НАБУ
Завдали збитків державі на 16,6 млн грн на закупівлі комп'ютерів: НАБУ викрило експосадовця МВС та підприємство
17:06
Крим, Ялта
"Пересуваються, як щури": партизани розповіли про зміни поведінки росіян у Криму
17:00
Луганщина
Хімічна зброя, FPV і спецпризначенці: у 3-й ОШБр розповіли, як РФ намагається вийти на адмінкордон Луганщини
16:58
На Донеччині окупанти за наказом командирів обезголовили українського полоненого, - Офіс генпрокурора
16:45
Ексклюзив
сили ППО
"Залізли, але в підводному стані": Братчук спростував захоплення ворогом островів на Херсонщині
16:42
Оновлено
Джамала
Окупанти заявили про "націоналізацію" в Криму майна нібито Джамали та Яценюка, експрем'єр відреагував
16:39
Сі Цзіньпін та Путін
Росія під час війни з Україною втрачає території на Далекому Сході, - ЦПД
16:35
Дон Омар
"Я прокинувся без раку": Дон Омар, відомий за роллю Ріко Сантоса у фільмах "Форсаж", заявив про успішну операцію
16:30
Дискусія Code & Create: освіта на часі
Освіта на часі: в УКУ обговорили, як стимулювати повернення дітей з-за кордону
16:30
Ексклюзив
ЗСУ генштаб війна з Росією
Близько 200 артсистем від Райгородки до Нововодяного: експерт Селезньов проаналізував ризики наступу ворога на сході
16:28
Естонія
В Естонії засудили експрофесора, який шпигував для російських спецслужб
16:22
Командувачу сил ТрО "Південь", підозрюваному в залученні бійців до будівництва маєтку, обрали запобіжний захід
Більше новин