"Списку постраждалих досі немає", – дружина військовополоненого з Оленівки розповіла про зустріч із Єрмаком і Будановим
У влади просять повернути поранених в Оленівці бійців з полону (зараз їх близько 120, з яких 59 - важкопоранені), започаткувати День пам'яті та скорботи за загиблими та домогтися розслідування теракту на міжнародному рівні. Такі питання обговорювали представники "Спільноти родин Оленівки" з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком та керівником Головного управління розвідки Міноборони Кирилом Будановим
Про деталі зустрічі Еспресо розповіла дружина важкопораненого під час теракту в Оленівці полоненого бійця і представниця "Спільноти родин Оленівки" Марія Алєксєєвич. Вона наголошує, що зустріч на такому високому рівні з представником офісу президента та ГУР відбувається вперше.
"Нам важливо донести проблемні питання, з якими ми зіткнулись за ці понад півтора року роботи над терактом в Оленівці. Ми надсилали запит і колективно, і індивідуально на Офіс президента, та довгий час відповідей не отримували. І нарешті наприкінці вересня минулого року нам підтвердили, що така зустріч можлива. Попри те, що переносилась декілька разів, вона 9 січня нарешті таки відбулась", – каже Марія.
Попереджали, що пам'ятні дні будуть обтяжувати календар
Основне питання для родин військовополонених – їхнє повернення додому. Крім того, важливим моментом, про який наголошували на зустрічі, є започаткування днів пам'яті та скорботи за загиблими.
"Спершу ми ініціювали такі пам'ятні дні за загиблими внаслідок теракту в Оленівці, бо це була масова страта. Спілкувались про це також з різними людьми. Один із депутатів уже зареєстрував законопроєкт в якому зазначено про вшанування всіх убитих, страчених, закатованих у полоні українців – і захисників, і цивільних. Поки його не розглядали. До слова, цей депутат отримав листа від Микити Потураєва, голови комітету з інформаційної та соціальної політики. Там йдеться, що, мовляв, такі пам'ятні дні будуть обтяжувати календар", – пояснює Алєксєєвич.
За її словами, в Офісі президента запевнили, що такі дні повинні бути, хоч і процедура їх впровадження займе певний час.
Фото: ТГ- канал Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
"Росія ненавидить захисників Маріуполя"
"Стосовно повернення поранених, то ми наголошували, що захисники Маріуполя (не тільки ті, хто постраждали в теракті, а й інші захисники, які вийшли за наказом з Азовсталі) мають бути в пріоритеті на обмін. Ми знаємо, що Росія ненавидить цих людей", – каже Марія.
Дружина важкопораненого полоненого додає, що на шляху до обмінів трапляються перепони, а тому представники Спільноти родин Оленівки хочуть мати можливість виступати перед міжнародними спільнотами, аби доносити правду до світу про теракт і злочин, який стався.
"Ми хочемо просити допомоги в цих країн, зокрема Туреччини, ОАЕ, Ватикану, адже їм вже вдавалось посприяти в обміні. Наразі від високих представників влади ми не почули конкретної відповіді, чи зможемо представляти такі делегації, але Андрій Єрмак нас запевнив, що робота в міжнародному напрямку ведеться. І, якщо будуть бачити, що є країни, які готові допомогти й прийняти нас, то тоді про це будуть повідомляти", – ділиться пані Марія.
Представники Спільноти родин Оленівки хочуть активніше комунікувати з державними органами. Вони вважають, що так держава зможе працювати ефективніше, ніж робила це останні півтора року.
Читайте також: "Нас просили мовчати, а потім стався теракт в Оленівці". Дружина полоненого азовця про розслідування злочину РФ
Від полонених – жодної інформації
Крім родичів, на зустрічі був також військовий, який пережив той старший злочин росіян – командир бригади "Азов" Денис Прокопенко. Він підтримав створення окремої делегації за участі родин постраждалих у теракті та представників державних органів. Наголосив, що світу необхідно доносити правду про російські воєнні злочини.
"Важливо, щоб все-таки розпочалось міжнародне розслідування теракту, бо його досі нема, за незрозумілих причин. Крім того, й досі не знаємо логіки за якою росіяни формували цей окремий список, за яким потім переводили в окремий барак і підірвали чи обстріляли його", – пояснила Алєксєєвич.
Читайте також: Окупанти дивилися, як поранені полонені стікають кров'ю, і жартували, – в'язень Оленівки Костянтин Кожекін
Фото: ТГ- канал Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
До речі, каже Марія, досі жоден державний орган не може сказати, чи є в них повна інформація про ті 193 людини. Конкретних списків цих людей нема.
Додамо, що від свого чоловіка Марія не має жодної інформації, хоч тричі передавала через Червоний хрест йому листи. Відповіді так і не отримала. Останній раз рідні передавали полоненим листи на Новий рік. Чи отримали вони їх, досі не відомо.
"Знаю, що була зустріч Уповноваженого Верховної ради України з прав людини Дмитра Лубінця з Уповноваженою з прав людини в Росії Тетяною Москальковою, і є інформація, що передали теплі речі від державних органів і листи від рідних певним особам", – розповіла вона.
Також представники Спільноти родин Оленівки змогли через Андрія Єрмака передали лист для президента Зеленського, зі своїми проблемами та проханнями.
Нагадаємо, теракт у тюремному бараку росіяни влаштували проти ночі на 29 липня 2022 року на території колишньої виправної колонії № 210 смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донеччини. У будівлі, де утримували українських військовополонених, стався потужний вибух. Російські пропагандистські ЗМІ тоді повідомляли, що загинуло 50 українських захисників, ще 70 зазнали важких поранень. Як повідомляли у Спільноті родин Оленівки точно відома доля 63 людей, щодо інших - немає інформації, зв‘язку з тими, хто досі перебуває у полоні, теж немає.
- Актуальне
- Важливе