Оновлено

Ми на межі великого скандалу: Згурець про закупівлю озброєння для ЗСУ через ДПСУ

2 грудня, 2024 понедiлок
12:47

Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець зауважив, що Кабмін 29 листопада видав розпорядження про надання ДПСУ 23 млрд грн на закупівлю боєприпасів для ЗСУ в обхід Агенції оборонних закупівель МОУ

Зміст

Про це він розповів в етері Еспресо.

Сергій Згурець наголосив, що ЗСУ не отримують необхідних дефіцитних боєприпасів, а влада вкрай нераціонально використовує державні кошти на посилення обороноздатності.  "Принаймні такий попередній висновок можна зробити на тлі появи вкрай дивного розпорядження №1191-р за підписом прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля від 29 листопада 2024 року", – каже він. 

У розпорядженні йдеться про те, що за згодою Міноборони України Адміністрації Державної прикордонної служби делеговані повноваження на виконання бюджетної програми 2101150 "Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання" в сумі 23 млрд грн для здійснення закупівлі товарів оборонного призначення для потреб Сил оборони. Йдеться про боєприпаси низки дефіцитних номенклатур.

"Ми впродовж декількох днів вивчаємо цю історію. Таке враження, що ми на межі великого скандалу з можливістю закупівлі озброєння для ЗСУ через Державну прикордонну службу. Тому що йдеться про 23 млрд грн, які мають бути скеровані до ДПСУ, щоб начебто закупити боєприпаси для передачі ЗСУ. Я говорю, що це скандальні речі, бо з огляду на законодавство ми не можемо говорити про обсяги цього контракту чи контрактів, хто їх буде виконувати. Але спробую сказати "езоповою мовою". Це розпорядження Кабміну з'явилося 29 листопада, буквально через два дні після того, як керівник ДПСУ 27 листопада отримав пропозицію від однієї посередницької фірми, що можна закупити ці боєприпаси через ДПСУ, а потім передати їх ЗСУ", - прокоментував Сергій Згурець.

Експерт додав, що він викладає лише основні застереження щодо цієї оборудки, перед цим провівши розмови з низкою фахівців, обізнаних з її деталями, а також "з огляду на обмеження в умовах війни щодо розголошення детальної інформації про збройові  контракти чи наміри".

Стартом цієї оборудки став лист, який голова Державної прикордонної служби України генерал Сергій Дейнеко скерував на ім'я міністра оборони, інших силових міністрів з їхнім інформуванням про те, що на адресу адміністрації ДПСУ надійшли комерційні пропозиції від  однієї посередницької компанії щодо можливості постачання боєприпасів до реактивної та ствольної артилерії. Після цього листа через два дні з'явилося рішення Кабміну про виділення коштів на ці потенційні закупівлі у великих обсягах у відповідь на ці комерційні  пропозиції від польської фірми-посередника. І Міністерство оборони дало на це згоду. 

"Всупереч створеній закупівельній інфраструктурі Міністерства оборони України, яка вже ефективно працює, викликає подив бажання передати відповідні повноваження із закупівлі боєприпасів до ДПСУ, яка ніколи не здійснювала закупівлі боєприпасів в таких обсягах та в якої відсутні відповідні фахівці та компетенції для проведення інспекції наявних боєприпасів та аналізу виробничих спроможностей", – зауважив Згурець. 

Чому отримана пропозиція є сумнівною

На переконання директора Defense Express, з огляду на викладене, виникають питання, які потребують відповідей – щонайменше на рівні органів контролю, які супроводжують цей процес.

1. Міністерство оборони України й міністр оборони Рустем Умеров неодноразово говорили про важливість закупівель зброї саме через Агенцію оборонних закупівель. Агенція оборонних закупівель таких унікальних пропозицій, як керівництво  ДПСУ, не отримувала. Бо агенція, щонайменше на рівні заяв її керівництва, аби мінімізувати ризики та витрати, орієнтована на контрактування озброєнь та боєприпасів у безпосередніх виробників, чи хоча б в офіційних представників. Але пропозиції від польської фірми, яка не потрапляє у дві ці категорії постачальників, влаштували усіх і так швидко. Проте в обхід агенції. 

2. У комерційній пропозиції від польської фірми-посередника йдеться про п'ять номенклатур боєприпасів. Причому йдеться саме про нові вироби й постачання у досить обмежені терміни.  Від 120-міліметрових мін до мінометів, реактивних снарядів до РСЗВ і вкрай дефіцитних артснарядів радянського стандарту у 122 мм та 152 мм. Обсяги постачання цієї нової продукції начебто виробництва 2024-2025 років є такими високими, як повне річне виробництво снарядів великого збройового заводу. Але варто пам'ятати, що  усі європейські чи східноєвропейські виробники цієї номенклатури вже повністю завантажені замовленнями на наступний рік і додаткового виробити такий додатковий обсяг продукції фізично не в змозі.

3. Запропоновані від польського посередника ціни є більшим за певними номенклатурами, ніж ті що закуповувались Україною  до цього часу. Звісно,  в умовах тотального дефіциту та високого попиту вкрай важко говорити про ринкові ціни. Проте дивною є вимога здійснення попередньої оплати у 100 % - не тільки для наявних боєприпасів, але навіть для тих, які планується поставити у 2025 році з виробництва. Така попередня оплата є аномально великою й одразу 100% передоплати відразу після підписання контракту, м’яко кажучи, не є типовою практикую закупівель. Зазвичай до моменту навіть попередньої оплати у 10% проходять кілька етапів передконтрактної роботи (встановлюється виробник, проводиться технічна інспекція виробничих потужностей підприємства, підтверджується наявність товару на складі у продавця тощо). Таку комерційну пропозицію від польської компанії Агенція оборонних закупівель  навіть не розглядала б як щось таке, що заслуговує на увагу. Особливо в умовах, коли ігнорується здійснення вчасних оплат для вітчизняних виробників зброї,
що блокує розвиток власної "оборонки".

"Ми дивилися на ціни цих боєприпасів, які на 5% або щонайменше 8% вищі, ніж середньоринкові, звісно, якщо взагалі можна говорити про середньоринкові ціни в таких умовах. Але це все здійснюється в обхід Міністерства оборони, в якому є Агенція оборонних закупівель, а створювалася вона для того, аби укладати контракти з постачальниками, мінімізувати витрати, контролювати наявність цих боєприпасів на складах виробників або у посередників. Однак це робиться в обхід Агенції закупівель на підставі лише одного листа від керівника ДПСУ", - зауважив військовий експерт.

4. Польська компанія-посередник не є новою у збройовому  середовищі. Вона, як мені пояснювали, вже має невиконані  контракти перед Міноборони у постачанні нових боєприпасів – чи точніше, скасовані через форс-мажорні обставини. Разом з тим, за попередніми даними, понад третина бюджету прикордонників на закупівлю озброєння і військової техніки для власних потреб з початку повномасштабного вторгнення припадає саме на поставки через цю польську компанію. Частка польської компанії в постачаннях до ПС може, звісно, бути поясненням такої безмежної довіри,  але таке пояснення також може бути кваліфіковано в рамках Кримінального кодексу України. Щодо нових поставок, то ДПСУ ніколи не здійснювала закупівель боєприпасів в таких обсягах, як пропонується зараз, і в якої відсутні відповідні фахівці та компетенції для проведення інспекції наявних боєприпасів та аналізу виробничих спроможностей. До речі, польська компанія навіть не вказала походження товару. 

5. Загальні обсяги постачань боєприпасів  від  польської компанії, поставки від якої керівництво ДПСУ визначає як особливо важливі для складових Сил оборони України,  приблизно уп'ятеро більші, ніж  23 мільярди гривень, які вже зафіксовані в урядовому рішенні, яке підписав прем'єр-міністр.  Що означає, що до цієї історії планувалось чи планується фінансове продовження.

"Після того, як будуть перераховані перші транші на підставі цього дивного урядового рішення, не кажіть, що не попереджали про ризики такої оборудки  - набагато масштабніші за своїми негативними наслідками, аніж ті, що вже є з контрактами на постачання мін через компанію "Альфа". І не треба цього разу чекати форс-мажору. Бо він уже є, – додав Згурець. – Думаю, це розпорядження Кабміну потребує дуже великої уваги з боку експертного середовища, розуміючи всі ризики розголошення інформації, що стосуються цих контрактів. Але повторюсь, є досить серйозні сумніви у можливості виконання цього контракту й використання державних коштів, які начебто будуть скеровані на боєприпаси. Ми до цієї теми будемо повертатися в межах можливостей нашого законодавства, також має бути публічний розголос цієї історії", - резюмував Згурець.
 

 

 

  • 29 листопада Кабінет міністрів України ухвалив рішення спрямувати 150 млн грн на закупівлю зброї та техніки для Головного управління розвідки Міністерства оборони.



 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.46
    Купівля 41.46
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 43.64
    Продаж 44.33
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
2 грудня
13:54
Оновлено
Володимир Зеленський і Олаф Шольц
Шольц прибув до Києва. Німеччина надасть Україні новий пакет допомоги на €650 млн, в якому будуть IRIS-T
13:53
мобілізація
Financial Times: Україна намагається наростити темпи мобілізації на тлі зростання дезертирства 
13:52
Намагалася встановити камери для коригування ударів РФ: у Чернігові затримали місцеву жительку
13:52
електроенергія
Погодинні вимкнення світла застосовують і для споживачів, і для бізнесу: ситуація в енергосистемі 2 грудня
13:37
нафтопровід "Дружба"
У Польщі після виявлення витоку перекрили частину нафтопроводу "Дружба"
13:30
На фото: Артем Чех
Письменник і військовий Артем Чех написав нову книжку
13:23
військовий
Військових, які повернуться на службу до 1 січня, поновлять з усіма соцгарантіями, - ДБР
13:19
Огляд
Ярослава Магучіх
Олігарха з РФ обрали президентом FIE, а Кварацхелія підтримав протести в Грузії. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Сухо, але з туманами: прогноз погоди на 3 грудня від Наталки Діденко
13:00
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
У листопаді армія РФ втратила понад 35 тис. військових на сході України, - ОСУВ "Хортиця"
12:54
Ексклюзив
Величезна помилка - нехтувати безпекою персональних даних: експерт із кібербезпеки про "тисячу від Зеленського" й "нацкешбек"
12:42
Сапери повернули в експлуатацію майже 35,5 тис. кв. км землі, - Шмигаль
12:11
Україна має БПЛА, що можуть літати на 1800 км, і працює над дронами - перехоплювачами "шахедів", - Федоров
12:03
OPINION
Вибори у Румунії: Україна має надійного сусіда
11:49
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія просувається на сході України, а Зеленський хоче "працювати безпосередньо" з Трампом над припиненням війни. Акценти світових ЗМІ 2 грудня
11:48
KN-23
Росіяни запустили по Україні близько 60 балістичних ракет КНДР, - ГУР
11:38
Кевін Спейсі відвідав кібуц Ізраїлю, що найбільше постраждав від нападу ХАМАСу в жовтні 2023 року
11:35
Сприяли ухиленню від мобілізації та переправленню чоловіків за кордон за $6-12 тис.: оголосили підозри лікарю та службовцю київського ТЦК
11:27
лікарня, пацієнтка
У лікарні померла жінка, поранена на Полтавщині під час масованої атаки РФ 17 листопада
11:07
Олександр Сирський
У Генштабі оприлюднили попередні підсумки впровадження нової програми базової військової підготовки
10:58
Оновлено
Грузія, Тбілісі, мітінг
У Грузії під час протестів затримали 224 людини, серед них один із лідерів опозиції
10:34
РФ Сирія
Росіяни тікають з Дамаска: ГУР розповіло про ситуацію у війську РФ у Сирії
10:32
Оновлено
Гантер Байден
Президент Байден помилував свого сина. Трамп назвав це "порушенням правосуддя"
10:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 2 грудня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:22
Тім Бертон відповів, чи зніматиме продовження фільму "Едвард Руки-ножиці" з Джонні Деппом
10:13
Володимир Зеленський
"Ми повинні знайти дипломатичні рішення": Зеленський про повернення тимчасово окупованих територій
10:10
Чекала на захоплення Лимана і працювала на російську розвідку: мешканку Донеччини підозрюють у держзраді
10:00
OPINION
Перспектива Асада нагадала Путіну долю Каддафі
09:55
Ексклюзив
Карта бойових дій за 20-27 литопада
Біля Кругляківки ворог не дійшов до річки Оскіл: заступник командира БПАК "Ахіллес" Маляревич про Куп'янський напрямок
09:45
Кая Каллас
Підтримка України - це інвестиція у власну безпеку, а не благодійна допомога, - очільниця дипломатії ЄС Каллас
09:39
російський атомний підводний човен
У водах Філіппін помітили російський підводний човен: влада занепокоєна
09:34
Оновлено
Росіяни вночі на 2 грудня атакували Україну дронами: у Тернополі є загиблий
09:11
гривня тисяча гривень
"Абсолютний рекорд": за добу українці подали понад 2,5 млн заяв на "Зимову єПідтримку"
09:00
Ексклюзив
П'ять порад безпеки, як не потрапити до сучасного рабства: розповідає менеджерка проєктів із протидії торгівлі людьми
08:58
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
"Протистоїть основним європейським інтересам": Бербок звинуватила Китай у постачанні зброї Росії
08:41
ППО
ППО за ніч знищила 52 зі 110 російських дронів, які атакували Україну
08:25
безпілотник Leleka LR
Росіяни заявили про атаку дронів на три свої області та Крим
08:10
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті сталося 165 боєзіткнень: окупанти атакують на 10 напрямках
08:02
OPINION
Світ запрограмований на Третю світову війну
07:56
У Пакистані через релігійні зіткнення між громадами загинули понад 130 людей
Більше новин