МЗС України відреагувало на рішення Малі розірвати дипломатичні відносини з Києвом
Перехідний уряд цієї країни звинуватив Україну в "підтримці міжнародного тероризму" та "порушенні суверенітету Республіки Малі"
Про це йдеться в комюніке, яке опублікував у неділю, 4 серпня, перехідний уряд африканської держави.
"Перехідний уряд Республіки Малі з глибоким потрясінням узяв до відома підривні зауваження, яків зробив пан Андрій Юсов... Речник української військової розвідки визнав причетність України до боягузливого, віроломного та варварського нападу озброєних терористичних груп, що призвело до загибелі військовослужбовців малійських сил оборони та безпеки", – зазначено в комюніке.
Читайте також: Вагнер: нинішній стан і значення подій в Малі для війни в України. Пояснюємо
У документі йдеться, що ці зауваження підкріпив посол України в Сенегалі Юрій Пивоваров, який відкрито і недвозначно заявив, що його країна підтримує міжнародний тероризм, зокрема, в Малі.
"Ці надзвичайно серйозні твердження, які не були предметом жодного заперечення або засудження з боку української влади, демонструють чітку офіційну підтримку з боку українського уряду тероризму в Африці, а точніше – в Малі", – наголосили в документі.
Перехідний уряд заявив, що дії української влади є порушенням суверенітету Малі, виходять за рамки іноземного втручання, є осудливими самі по собі та грубо порушують норми міжнародного права. Відтак у комюніке постановлено "негайно розірвати дипломатичні відносини з Україною", заявив прессекретар уряду полковник Абдулайє Майга.
Дипломатичні відносини між Україною та Малі були встановлені 5 листопада 1992 року. Інтереси громадян України в Малі представляє посольство України в Алжирі.
Реакція МЗС України
В українському дипломатичному відомстві назвали рішення перехідного уряду Малі "недалекоглядним та поспішним, враховуючи, що Україна як жертва неспровокованої повномасштабної збройної агресії з боку РФ усіляко намагається за підтримки світової спільноти відновити справедливість та повагу до міжнародного права, покликаного захистити усі країни світу, зокрема африканські, від посягань на їхні суверенітет, незалежність та територіальну цілісність".
"Україна беззастережно дотримується норм міжнародного права, непорушності суверенітету та територіальної цілісності інших країн та рішуче відкидає звинувачення перехідного уряду Малі у нібито "підтримці Україною міжнародного тероризму"", - наголосили в МЗС України.
Там нагадали, що саме Україна у ХХ столітті, будучи одним із засновників Організації Об’єднаних Націй, активно підтримувала право народів Африки на незалежність та деколонізацію, зокрема й Республіки Малі.
Натомість Російська Федерація, продовжуючи неспровоковану повномасштабну збройну агресію проти України, руйнує архітектуру міжнародної безпеки, порушує Цілі та Принципи Статуту ООН, які зокрема гарантують право країн Африки на вільне майбутнє, зауважили українські дипломати.
Україна відома в Африці як важливий контрибутор у забезпечення регіональної безпеки. Її контингент "блакитних шоломів" зробив значний внесок у реалізацію цілої низки операцій з підтримання миру під егідою ООН, зокрема з 2019 по 2022 роки — у складі Місій ООН у Малі.
"Прикро, що перехідний уряд Республіки Малі ухвалив рішення про розрив дипломатичних відносин з Україною, не провівши ретельне вивчення фактів та обставин інциденту на півночі Малі, а також не надавши жодних доказів щодо причетності України до зазначеної події. При цьому ігнорується, що підконтрольні Кремлю військові структури, зокрема "Вагнер", використовують терористичні методи та є безпосередньо причетними до численних воєнних злочинів, вбивств цивільного населення та жорстокого поводження з військовополоненими як в Україні, так і в країнах Африки", - заявили в МЗС.
У відомстві запевнили, що Україна залишає за собою право вжити всіх необхідних заходів політико-дипломатичного реагування у відповідь на недружні дії перехідного уряду Малі.
- 28 липня у Республіці Малі повстанці-туареги вбили й поранили десятки найманців російської приватної військової компанії "Вагнера". Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов зазначив, що малійські повстанці "отримали необхідну інформацію, яка дала змогу провести успішну військову операцію проти російських воєнних злочинців".Також Юсов сказав, що схожі операції відбуватимуться надалі.
- Актуальне
- Важливе