Україна підписала безпекові угоди зі Швецією, Ісландією та Норвегією
Президент України Володимир Зеленський 31 травня підписав угоди про співробітництво у сфері безпеки з прем’єром Швеції Ульфом Крістерссоном, прем'єром Ісландії Б’ярні Бенедіктссоном та главою уряду Норвегії Йонасом Гар Стере
Про укладення безпекової угоди з Норвегією йдеться на сайті Офісу президента.
Зазначається, що Норвегія цьогоріч надасть Україні близько €1,2 млрд військової допомоги.
"Загалом у довгострокову програму Нансена з підтримки України Норвегія заклала майже 6,4 млрд євро на 2023–2027 роки. Норвезька підтримка України триватиме впродовж усього терміну дії угоди", - наголошують у повідомленні.
Також Осло допомагатиме Києву розвивати спроможності бойових літаків, зокрема - держава готова передати Україні винищувачі F-16.
В Офісі президента зауважують, Норвегія також зробить свій внесок у розвиток морських спроможностей у Чорному й Азовському морях, продовжить надавати системи NASAMS, обладнання до них, а також навчатиме фахівців.
Водночас підписанти угоди поглиблюватимуть оборонно-промислове співробітництво.
Фото: Офіс президента України
Про підписання безпекової угоди з Ісландією повідомляє Офіс президента.
Зазначається, що Ісландія зобов’язалася надавати всебічну та довгострокову економічну, гуманітарну й оборонну підтримку Україні, а також сприяти її майбутньому членству в ЄС і НАТО.
Протягом 2024–2028 років Ісландія щороку виділятиме щонайменше 4 млрд ісландських крон (майже 30 млн дол). Країна також готова фінансувати, закуповувати та постачати оборонні матеріали й спорядження, а також співпрацювати з Україною для розвитку її оборонної промисловості.
Водночас Ісландія зобов’язується продовжувати транспортувати в Україну військові вантажі й обладнання від союзників по НАТО зафрахтованими вантажними літаками.
За даними Офісу президента, окремі розділи угоди стосуються підтримки української Формули миру, санкцій проти РФ, відшкодування збитків та притягнення агресора до відповідальності. Також ідеться про зміцнення соціальної та цивільної інфраструктури, зокрема у сфері освіти й енергетичної безпеки.
Про підписання безпекової угоди зі Швецією повідомляє Офіс президента.
Згідно з угодою, протягом 2024-2026 років Швеція надасть Україні військову допомогу на 75 млрд шведських крон (близько 6,5 млрд євро). Сума допомоги зростатиме протягом десятирічного терміну дії документа.
Натомість Швеція надаватиме авіацію та протиповітряну оборону, бронетехніку, артилерію, посилення морської безпеки, сприяння розмінуванню й безпілотні апарати.
Швеція також підтримуватиме розвиток сучасного оборонно-промислового потенціалу України та розвиватиме двосторонню співпрацю щодо локалізації, ремонту, технічного обслуговування та виробництва шведської оборонної продукції в нашій країні.
Наразі безпекову угоду з Україною підписали 13 країн - Велика Британія, Німеччина, Франція, Данія, Канада, Італія, Нідерланди, Фінляндія, Латвія, Іспанія, Бельгія, Португалія та Швеція.
Зеленський приїхав на третій саміт "Україна - Північна Європа"
Володимир Зеленський назвав ключові пріоритети для України - системи ППО, спільні оборонні виробництва, а також глобальна робота заради примусу Росії до миру.
У Стокгольмі президент планує зустрітися з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном, президентом Фінляндії Александром Стуббом, прем’єр-міністркою Данії Метте Фредеріксен, прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере, прем’єр-міністром Ісландії Бʼярні Бенедіктссоном.
Заплановано зустріч із королем Швеції Карлом XVI. Відбудеться також розмова з представниками оборонних компаній.
"Сьогодні Україна підпише одразу три безпекові угоди, які зафіксують прогнозовану оборонну й іншу різнобічну підтримку на тривалий період", - наголосив Зеленський.
- Нещодавно ЗМІ писали, що Зеленський також планує відвідати Саудівську Аравію.
- Актуальне
- Важливе