Огляд

У чому відмінність між NASAMS і Patriot та як ці системи працюють в Україні

22 червня, 2023 четвер
19:29

Головна відмінність в тому, що NASAMS – це зенітний ракетний комплекс системи протиповітряної оборони, а Patriot – це протиракетний ЗРК. Тож в роботі вони застосовуються до різних повітряних цілей

Зміст

"Петріоти" ефективні проти цілей, які падають на землю під кутом 80-90°, тобто балістичні цілі. Тоді як "Насамс" навряд чи дасть втекти більш маневреній цілі, яка летить близько до земної поверхні, тому їхній профіль - все-таки крилаті ракети. Далі - детальніше про характеристики та можливості натівських ЗРК, які стали на охорону українського неба. 

ППО для президентів: що таке система NASAMS

NASAMS – це норвезька зенітно-ракетна система з американським радаром середньої та великої дальності, яка може збивати літаки, гелікоптери і крилаті ракети. США взяли її на озброєння як один з видів захисту Білого Дому, а в Латвії її розмістили для захисту Балтійського регіону. Також ЗРК "Насамс" мають Норвегія, Фінляндія, Іспанія, Нідерланди, Оман, Литва, Індонезія, Австралія, Катар, Угорщина, Україна і ще одна країна, назва якої не розголошується. 

Абревіатура NASAMS розшифровується як Norwegian Advanced Surface to Air Missile System. Комплекс розробив один з гігантів світової оборонної промисловості – норвезька технологічна група Kongsberg та американська компанія Raytheon. Перше покоління цих систем представили ще у 1998 році. З того часу систему кілька разів удосконалили. Останню модифікацію — ЗРК NASAMS III — представили в 2019 році. 

Передова система може використовувати вдосконалені ракети класу повітря-повітря середньої дальності AMRAAM, ракети класу повітря-повітря збільшеної дальності AMRAAM-ER, та AIM-9X.

Зазначимо, що "Насамс" стала першою наземною системою, де були використані ракети AIM-120 AMRAAM, та першою на Заході ракетною системою з локаторним наведенням. Літери SL в абревіатурі SL-AMRAAM означають Surfaced Launched — запущені з землі.

ЗРК NASAMS

Фото: https://twitter.com/oleksiireznikov

Характеристики NASAMS 

Норвезький виробник зазначає, що високомобільна система "Насамс" була розроблена з фокусом на операційну гнучкість для захисту авіабаз, морських портів, густонаселених територій та інших важливих об'єктів, а також армії. 

Радіус дії комплексу – до 40 км (дальність залежить від ракети), тому з огляду на це він може знищувати об'єкти на відстані 20-50 км і на висотах від 20 до 30 км. Типи ракет, якими працює ЗРК – це:

  • звичайна ракета AMRAAM, що потрапляє у ціль на відстані до 20-25 км;

  • ракета AMRAAM ER (Extended Range), яка має радіус дії 40 км;

  • також є ракети, які можуть вразити авіацію на відстані понад 100 км.

Переваги та недоліки NASAMS

Передовий зенітний ракетний комплекс має низку переваг, зокрема він мобільний, має високу точність, адже збиває 85% цілей та вміє маневрувати, тому краще знищує цілі.

Ще одна перевага — це управління. Пускові установки та радар можуть перебувати за 20 км від пункту управління, що дуже важливо з погляду безпеки. По-друге, можна давати завдання окремим пусковим установкам, а також об’єднати їх у мережу. 

Як зауважували військові експерти, комплекси можуть збивати літаки, гелікоптери, крилаті та аеробалістичні ракети, дрони-камікадзе. Але не здатні перехоплювати гіперзвукові ракети. Також у них є проблеми з перехопленням балістичних ракет типу Іскандер-М 723 і таких ракет як Х-22, у яких значна швидкість та велика висота польоту. 

До того ж, комплекси NASAMS через вартість їхніх ракет недоцільно використовувати проти дронів-камікадзе. Ударні безпілотники краще знищувати самохідними установками, а системи ППО використовувати у крайньому разі. 

Дальність роботи NASAMS і скільки ракет випускає

Одна пускова установка NASAMS має шість ракет. Сама батарея, яка складається з 9 або 12 установок, може за 12 секунд випустити всі 54 або 72 ракети. Окрім установок, батарея включає 3D-радари (AN/TPQ-64), які виробляє американська компанія Raytheon, кілька допоміжних сенсорів та командний пункт управління вогнем. 

Сам норвезький виробник підкреслює, що управління NASAMS можна поєднати із зенітно-ракетними системами більшої дальності, зокрема з Patriot. Оскільки в останніх значно більший радіус дії – 25 км проти 90-160 км, через це NASAMS вимагає більшої кількості батарей, аніж Patriot для покриття тієї ж території. 

зенітно-ракетний комплекс NASAMS

Фото: digitalcombatsimulator

Комплекси NASAMS на озброєнні України

Про передачу США Україні передового комплексу вперше заговорили у червні 2022 року. Перші системи Україна отримала в жовтні, про що на початку листопада повідомив міністр оборони Олексій Резніков. А у новорічну ніч ці ЗРК продемонстрували високу ефективність. Раніше у Повітряних силах ЗСУ повідомляли, що за 5 місяців роботи в Україні ці системи протиповітряної оборони знищили понад 100 російських ракет і дронів. 

До речі, військовий оглядач Тайлер Роговей зазначив, що керовані зенітні ракети – це високотехнологічний виріб з тривалим терміном виробництва. Тому важливою особливістю норвезько-американських комплексів у російсько-українській війні є наявність великої кількості готових ракет для ЗРК. Система здатна застосовувати більш старіші варіанти AIM-120A/B, термін експлуатації яких вже добігає кінця, і тому країни можуть відправити їх до України замість утилізації. 

Читайте також: Як винищувачі F-16 змінять баланс сил у повітрі над Україною.

Крім Сполучених Штатів, про закупівлю комплексів NASAMS для України заявила також Канада. Відомо, що у жовтні торік українська армія отримала 2 батареї, ще 6 замовлені Сполученими Штатами (термін виконання до листопада 2025 року) та один Канадою. Упродовж 2023 року очікується поставка двох взводів NASAMS.

15 червня міністерства оборони США, Данії, Великої Британії та Нідерландів оголосили, що разом постачатимуть Україні ракети для систем протиповітряної оборони та збільшать відправлення самих систем. Зазначається, що йдеться про сотні ракет для ППО малої та середньої дальності та пов'язаних з ними систем, які мають допомогти українській армії у контрнаступі. Їх передача вже розпочалася і має завершитися упродовж кількох тижнів. 

Універсальна система ППО Patriot

Зенітний ракетний комплекс MIM-104 Patriot виробляє американська компанія Raytheon – найбільший у світі виробник керованих ракет. Системи є на озброєнні у США та їх союзників, зокрема Польщі, Румунії, Німеччини, Нідерландів, Греції та ще десятьох країн світу.

Patriot створювалася як основна платформа повітряного захисту на середніх і малих висотах. Та на додаток ця система здатна перехоплювати балістичні ракети, а з появою модифікації PAC-3 це завдання є основним призначенням комплексу. 

До складу зенітно-ракетних комплексів, крім пускових установок та власне ракет кількох можливих типів, також входять радіолокаційна станція, пункт управління та інше допоміжне експлуатаційне обладнання. "Петріот" складається з ракети повітряного перехоплення та високопродуктивної радарної системи. 

Цей ЗРК з'явився у 1982 році, а вперше використовувався під час війни у Перській затоці в 1991 році, але тоді він став корисним зокрема у протиракетній, а не протиповітряній обороні. Саме тоді "Петріот" активно почав використовуватись як система протиракетної оборони від іракських ракет, а не як зенітно-ракетний комплекс проти авіації. З того часу Patriot і ракети-перехоплювачі, які він використовує, виробники постійно модернізували. Зараз комплекс оптимізований для захисту від балістичних і крилатих ракет, а також ефективний проти військових літаків і вертольотів.

ЗРК Patriot

Фото: Getty Images

Характеристики "Петріотів" 

Як стверджує виробник, система може перехоплювати балістичні ракети на висотах до  20 кілометрів. ЗРК призначений для повного захисту великих адміністративних та промислових центрів. військових баз від повітряного нападу в умовах сильного радіоелектронного опору противника. Система MIM-104 Patriot може виявляти та розпізнавати понад 100 повітряних цілей одночасно, безперервно супроводжувати 8 з них й розраховувати дані для пуску. Установка здатна одномоментно запустити до трьох ракет по цілі. 

Батарея Patriot складається з чотирьох пускових установок, взагалі ж до комплексу можуть входити від 1 до 8 пускових установок, кожна з яких містить 4 MIM-104 або 16 PAC-3/MSE ракет. Крім того, у складі ЗРК є радар AN/MPQ-65 (працює у секторі 90° – у напрямку можливого ракетного удару), мобільний пункт керування, радіорелейні станції AN/MCR-137, автомобілі енергетичного та технічного обслуговування. 

Час розгортання комплексу – 25 хв. 

Батарея Patriot складається з чотирьох пускових установок. А комплекс озброєний трьома типами ракет:

  • MIM-104A – призначені для перехоплення аеродинамічних цілей (ППО)

  • MIM-104B – мають функцію пасивного наведення на постановники перешкод або наземні радари (протирадарні ракети)

  • MIM-104C/D/E – перехоплюють балістичні цілі 

Максимальна висота ураження цілі – 24,2 км, дальність – 50-160 км, залежно від типу ракети. Для знищення повітряних цілей MIM-104 Patriot PAC-3 використовує ракету PAC-2, яка, як стверджується, здатна знищувати літаки противника на відстані до 160 кілометрів. Балістичні цілі комплекс може вражати на висоті до 15 км. 

Що цікаво, ракета у "Петріотах" має власну радіолокаційну головку самонаведення і може досягати швидкості до 4,1 Maxa – близько 5000 км на годину. Проте запуск однієї ракети системи Patriot може коштувати близько 3 мільйонів доларів. Попри те, що комплексу вже 40 років, його аналогів у світі мало.

Переваги та недоліки "Петріотів"

Країни-оператори отримали модернізовану версію комплексу 2001 року – MIM-104 Patriot PAC-3. Крім здатності ефективно вражати балістику, остання модифікація Patriot має ще одну особливість – ракета-перехоплювач влучає в ціль безпосередньо, а не вибухає поруч з нею.

Щодо слабких місць Patriot, вони пов'язані зі складністю в експлуатації. Гарним прикладом є армія США, де ця система ППО функціонує у складі батальйону. До складу підрозділу зазвичай входять командний пункт, ремонтна рота і від чотирьох до шести батарей протиповітряної оборони. 

Читайте також: Чому танки Leopard важливі в контрнаступі України та в чому їхня особливість.

Кожна батарея складається з 6 пускових установок, радіолокаційної станції, пристрою зв'язку, польової електростанції та центру управління вогнем. Загальний штат батареї 70-90 осіб, а батальйон Patriot – це 600 бійців. Тож коли говоримо про ЗРК MIM-104 Patriot, варто уявляти не лише одну пускову, а понад півтисячі бійців, більшість з яких – вузькоспеціалізовані фахівці-інженери, а також понад півсотні окремих машин. Хоча ефективність застосування "Петріотів" та захисту повітряного простору, за словами фахівців, варта затребуваних ресурсів. 

Системи Patriot в Україні

У грудні 2022 року під час візиту Володимира Зеленського до Сполучених Штатів американський лідер Джо Байден оголосив про надання нового пакету військової допомоги Україні, який включав комплекси Patriot і снаряди до них. Крім США, комплекси пообіцяли надати Німеччина та Нідерланди. 

Слід зазначити, що до появи систем Patriot Україна не мала зброї, щоб вражати балістичні ракети. Це перший комплекс, який може збивати такі цілі, як, наприклад, Іскандер-М. 

У січні цьогоріч з'явилася інформація про навчання українських військових у керуванні системою за скороченою 10-тижневою програмою. А вже 19 квітня міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що до України прибули перші три системи ППО Patriot – надані США, Нідерландами та Німеччиною. Тоді очільник Міноборони наголосив, що українські військові опанували установки максимально швидко.

зенітно ракетний комплекс Patriot

Фото: gettyimages

Нещодавно, 16 червня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус на зустрічі країн НАТО повідомив, що його країна негайно передасть Україні ще 64 керовані ракети до систем "Петріот". 

Раніше у Повітряних Силах повідомляли, що системи Patriot допоможуть Україні на певних напрямках, де росіяни застосовують керовані авіабомби з літаків Су-35. 

Де саме в Україні американські протиракетні ЗРК несуть службу – невідомо, однак повідомлялося, що саме ці системи знищили кілька аеробалістичних ракет "Кинджал" у небі над Київщиною під час атак у травні. Зокрема, під чергової масованої атаки в ніч на 16 травня по Україні росіяни випустили 18 раект різних типів. З шести літаків МіГ-31К було випущено 6 аеробалістичних ракет Х-47М2 "Кинджал", 9 крилатих ракет "Калібр" – з кораблів у Чорному морі та 3 ракети наземного базування (С-400, "Іскандер-М"). Як повідомляли у Повітряних Силах, усі високоточні "Кинджали" були спрямовані на Київ, але їх вдалося збити.

Тоді в Кремлі заявляли, що нібито під час атаки було знищено відразу п'ять пускових установок Patriot. Західні ЗМІ, посилаючись на джерела в Пентагоні, повідомили, що один комплекс справді отримав пошкодження, але незначні, тому після відновлення знову знищує російські цілі в українському небі. 

Так, українські військові успішно інтегрували системи Patriot у нинішню систему протиповітряної оборони країни. Раніше це залежало від радянських зразків – зенітно-ракетних комплексів малої, середньої і великої дальності С-300, ЗРК Бук тощо. Проте сучасних ЗРК "Пертіот" Україні потрібно дуже багато, аби захист був ефективним і результативним по всій території країни. 

Читайте також: Чим особливий ЗРК Patriot і як він змінив ППО України.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
2 листопада
08:22
Оновлено
Росія атакує Україну "шахедами". У Києві впали уламки та загорілася багатоповерхівка, є постраждалі
08:19
Латвія
Організовували перевезення нелегалів: у Латвії прикордонники затримали двох українців
08:17
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті зафіксували 145 боєзіткнень, - Генштаб
08:13
Огляд
Дональд Трамп
"Засуджений злочинець" проти "прокурорки". Хто такий Дональд Трамп, що втретє змагається за пост президента США. Спецпроєкт "Вибори у США: український погляд"
08:00
OPINION
Чи планує Росія масовий ракетний обстріл України
07:57
втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 1270 військових, 8 танків та 37 артсистем
06:52
Партизани зафіксували передислокацію російського підрозділу після удару Сил оборони по позиціях окупантів на Запоріжжі
04:11
Прапор США
США на Близькому Сході розгорнуть додаткові військові сили
03:18
армія КНДР
Розвідка Британії розповіла про проблеми, з якими можуть зіштовхнутися військові КНДР у РФ
02:18
Оновлено
повінь в Іспанії
Повені в Іспанії забрали життя щонайменше 205 людей
01:34
Оновлено
обвал стіни
На залізничному вокзалі в Сербії обвалився дах: загинуло 14 людей
01:06
Словник Collins Dictionary назвав слово 2024 року
00:29
Україна-Угорщина
Питання вступу України в НАТО не може бути частиною двостороннього документа, - МЗС Угорщини
00:24
Південна Корея
"Розглядаються всі можливі сценарії": очільник МЗС Південної Кореї розповів, чи може Сеул надати Україні зброю
2024, п'ятниця
1 листопада
23:46
війна
Росіяни намагаються прорватись до центру Тернів неподалік Лиману, - DeepState
23:31
Андрій Шевченко
Британці звинуватили Шевченка у "крадіжці Золотого мʼяча"
23:31
Еммануель Макрон
Вибори у Молдові: Макрон звернувся до жителів країни
23:10
Дональд Трамп
Демократи заявили, що мають план на випадок, якщо Трамп передчасно оголосить про свою перемогу на виборах
22:59
Володимир Зеленський
"Просто чекають, поки ще й військові КНДР почнуть завдавати ударів по українцях": Зеленський дорікнув США, Китаю, Німеччині та Великій Британії
22:57
світло
На Сумщині сталося аварійне відключення світла
22:49
Залізний трон з "Гри престолів"
Warner Bros. розробляє повнометражний фільм "Гра престолів"
22:36
Оновлено
РФ ударила по місцю дислокації правоохоронців у Харкові: загинув полковник, поранено 40 людей
22:29
шевченківська премія
Оголошено претендентів на Шевченківську премію - 2025
22:16
Радослав Сікорський
У Польщі запропонували Україні купувати озброєння у кредит
22:00
АРМА оголосило перші 50 онлайн-аукціонів з продажу картин Медведчука
21:36
на фото снаряди
Виробництво мінометних снарядів в Україні стримується глобальною нестачею вибухівки
21:36
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог підтягує сили і штурмує з різних боків: тактика РФ на Курщині та ситуація на Торецькому напрямку. Колонка Сергія Згурця
21:32
Ексклюзив
Байден Путін
Путін чекає, хто прийде до Білого дому, аби заявити свої претензії щодо зон впливу, - політолог Шлінчак
21:19
Київський безпековий форум для молоді
Українська молодь закликала надати Україні членство в НАТО
21:00
Андрій Сибіга
Одна з країн погодилася стати державою-покровителькою для допомоги українцям у РФ, - Сибіга
20:54
Купʼянськ
Через наступ РФ Укрпошта в Куп'янську закрила останнє стаціонарне відділення
20:44
На фото: Джей Ло в комбінезоні російського бренду
Дженніфер Лопес підтримала Камалу Гарріс на президентських виборах у США
20:28
верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї
В Тегерані побоюються, що в разі перемоги Трамп дозволить Ізраїлю завдавати ударів по ядерних об’єктах Ірану, - Reuters
20:05
OPINION
блог Вікторія Сюмар
Нація сперечається про план перемоги, а не про план виживання
20:02
Україна США
БТР Stryker, Javelin та ракети для NASAMS: США оголосили про новий пакет допомоги Україні на $425 млн
19:55
Гелловін
У Дубліні тисячі людей прийшли на фейковий гелловінський парад, який ШІ вигадав для пакистанського сайту
19:51
Огляд
Планета кіно
"БожеВільні" вже тут : що подивитися на вихідних
19:41
Ексклюзив
вибори у США
Уже понад 64 млн американців проголосували на виборах, - редакторка "Голосу Америки" Ворожко
19:27
кабмін
Кабмін ухвалив зміни до постанов щодо виплат родинам військових під час воєнного стану
19:14
У Німеччині затримали танкер із підсанкційними товарами, який прямував до Росії
Більше новин