OPINION

Українці не сприймають російську кримінальну культуру

Андрій Кокотюха
21 січня, 2023 субота
20:01

Російська кримінальна культура, культ зека, оспівування Володимирського централа тощо – легалізація, легітимізація злочинних практик у своїй країні та свідомості

Влітку 2014 року в ЗМІ проскочила новина: десь на Луганщині колонія для засуджених за кримінальні злочини взяла шефство над прилеглим селищем. Історія сама просилася у книгу чи на екран. У тих краях якраз розпочалася АТО, і колонія швидко опинилася між двома вогнями. Місцеве начальство втекло, персонал пішов воювати один проти одного, але мешканці не розбіглися. Навпаки, обрали старшого, взяли владу до рук і почали налагоджувати побут.

Чому так сталося? Тому що у колонії – запаси продовольства, можна довго триматися. А коли з/к поставили на потік випікання хліба, почали годувати людей у сірій зоні. До периметра з колючим дротом люди по хліб ходили самі й ставали в чергу.

Ідею поховали у зародку. Причину пояснили: якби це було до війни – продали б у Росію. Вони таке кохають. А українці не сприймуть про в'язницю нічого подібного. Ще й українською мовою. І взагалі, яке кіно грошей немає, мають скорочувати бюджети, бо вимагають рвати з росіянами якнайшвидше.

Мова виявилася головним маркером. Ще 2004 року я чув виступ письменника Василя Шкляра — тоді він ще не написав "Чорного ворона" перед студентами у Хмельницькому. Він зокрема зазначив: "У місцях позбавлення волі ви не почуєте українську мову. Це означає — українці у в'язницях не сидять і злочинів не скоюють". Звичайно, це не відповідає дійсності, коли йдеться про незначні кримінальні злочини. Натомість цілком відповідає згадка мовного питання: у наших в'язницях та колоніях українців можна почути від персоналу, але майже ніколи – від контингенту.

Читайте також: Сварками у соцмережах українці створюють ілюзію нормальності

Пан Шкляр тоді заговорив про в'язницю недаремно. Справа була у вересні 2004-го, за два місяці до "помаранчевого" Майдану, коли українці вперше повстали проти провладного кандидата у президенти із кримінальним минулим. Віктор Янукович не тільки мав дві судимості й, казали, мало не сів втретє – він ще й ретельно приховував це.

Попередники були не ідеальні: обидва були в Компартії, один — ідеолог, другий - "червоний директор". Однак у біографії жодного з них не було кримінального періоду. Влада спробувала вибілити його історіями політв'язнів. Мовляв, також сиділи, не раз і довго. Але це не спрацювало – люди виявилися не дурні та чудово розуміли, кого за що садили. Надалі в українському політикумі постійно виникали персонажі зі злодійською біографією. І щоразу активна частина суспільства не готова була це сприймати. Прийшовши до влади у 2010 році, Янукович вирішив зрівняти рахунок. За ґратами опинилися його опоненти Юлія Тимошенко та Юрій Луценко. Однак і тут не вдалося "продати" народу "зеків" – навпаки, вони стали жертвами режиму.

В українському політикумі постійно виникали персонажі з злодійською біографією. І щоразу активна частина суспільства не готова була це сприймати. Прийшовши до влади у 2010 році, Янукович вирішив зрівняти рахунок. За ґратами опинилися його опоненти Юлія Тимошенко та Юрій Луценко. Однак і тут не вдалося "продати" народу "зеків" – навпаки, вони стали жертвами режиму

Всі ці спогади – у контексті того, що в Росії набуває реальної політичної ваги та серйозного впливу ПВК Вагнера на чолі з одіозним Євгеном Пригожиним. Він карний злочинець і виглядає як карний злочинець. Теорія Чезаре Ломброзо, згідно з якою схильність до лиходійства проявляється у зовнішності, працює тут на всі сто. Проте вплив Пригожина – насправді пів біди.

Біда в тому, що з його благословення до лав військових найманців йдуть з російських колоній злодії, вбивці, ґвалтівники та навіть серійні вбивці. Їм обіцяна амністія, і вони її навіть отримують. Разом із військовими почестями. Є підозра, що неофіційний злодійський кодекс, згідно з яким живуть карні злочинці, і який вважається справедливим, незабаром буде інтегрований у якійсь формі до російської Конституції. Адже саме ПВК Вагнера, основу якого становить блатна братія, вже легалізували всупереч власним законам. Хіба що першими свої закони порушили самі карні злочинці, почавши співпрацювати з владою, за що донедавна можна було отримати неофіційний вирок у власному ж середовищі.

Є підозра, що неофіційний злодійський кодекс, згідно з яким живуть карні злочинці і який вважається справедливим, незабаром буде інтегрований у якійсь формі до російської Конституції.

Читайте також: "Пушкін х*йло!" - головний книжковий підсумок року

Виникає питання: чи можливе таке в Україні? Два Майдани проти диктатури двічі судимого президента, що оточив себе такими ж, як сам, довели – ні. Проте хвилі протесту та народного гніву були спонтанними, емоційними. Українці на генетичному рівні не сприймають нічого, що було б пов'язане з кримінальною, тюремною культурою та звичаями. Навіть наша класика таких зразків не пропонує.

Російська класика їх мала. Підводила під них ідеологію, як Федір Достоєвський у "Злочині та покаранні". Романтизувала, наближаючи злодіїв до найкращих людей світу, як Максим Горький у "Челкаші" та "На дні". Оспівувала, роблячи міськими героями, як Сергій Єсенін у "Москві кабацькій". Наприкінці 1950-х молодий російський радянський поет, пізніше – одна з осіб так званої хрущовської "відлиги" Євген Євтушенко пише промовисті рядки: "Інтелігенція співає блатні пісні". Так він став одним із тих, хто представляє кримінальну культуру та її контекст як позитив, протест, фронду, альтернативу культурі офіційній. У 1990-х саме блатні пісні, у кращих традиціях підміни понять, названі "шансоном", стають уже складовою російської офіційної культури. З'являються фестивалі шансону, відповідні програми з російського телебачення, однойменне радіо. У 2000-х бандитські фільми та серіали стають візитівкою тамтешніх кіно та телебачення.

У 1990-х саме блатні пісні, у кращих традиціях підміни понять, названі "шансоном", стають уже складовою російської офіційної культури. З'являються фестивалі шансону, відповідні програми з російського телебачення, однойменне радіо. У 2000-х бандитські фільми та серіали стають візитівкою тамтешніх кіно та телебачення.

Читайте також: Перемога у цій війні з Росією має мати український варіант

А що ж Україна? Щойно торкнувся теми Василь Стефаник у новелі "Злодій". Кримінальний квартет — Чіпка, Лушня, Матня та Пацюк, — виявив на читацький суд Панас Мирний у романі "Хіба ревуть воли, коли ясла сповнені". Він же показав міське дно у "Повії". Проте жодних сентиментів, жодного виправдання своїм героям. Натомість коли треба було тікати з в'язниці – українець негайно робив це, доведено "Садом Гефсиманським" та іншими творами Івана Багряного. За принципом не говорити про мотузку в будинку людини, що повісилася, діяв гуморист Остап Вишня, єдиний з гумористичного цеху 1920-х, який вижив у сталінських концтаборах. Провівши там десять років, Вишня жодного разу не використав тюремного досвіду у творах. Українців дуже часто гнобили за ґратами, щоб вони зробили із терміну ув'язнення культ.

Західна культура щедріша на тюремні сюжети. Чого вартий Віктор Гюго, який явив у "Знедолених" злодія Жана Вальжана, вчорашнього каторжанина. Явив кримінальний світ Лондона Чарльз Дікенс у "Пригодах Олівера Твіста". Знаменитий американський новеліст О`Генрі сам сидів у в'язниці й з-під його пера вийшли чимало злочинців, серед яких найколоритніші – Джефф Пітерс та Енді Такер. Нарешті, французький карний злочинець Анрі Шар'єр на основі свого життя написав "Метелик", двічі екранізований. А Стівен Кінг провів читача на дно суспільства, у камеру смертників у "Зеленій милі".

Однак ці та інші твори у виконанні західних майстрів – про Зло, яке або перероджується, або неодмінно буде покарано. До тих самих традицій схиляються й українці. Російська кримінальна культура, культ зека, оспівування Володимирського централа і таке інше – легалізація, легітимізація злочинних практик у своїй країні та своїй свідомості. І, відповідно, перетворення їх у норму.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Київ
-1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.86
  Купівля 39.86
  Продаж 40.54
 • EUR
  Купівля 42.53
  Продаж 43.5
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
31 січня
05:04
ООС поранення ЗСУ
"Поранені бійці не мають проходити бюрократичний квест": уряд проведе цифровізацію військово-лікарської комісії
04:36
Біньямін Нетаньягу
Ізраїль і США звинуватили Іран у "експорті агресії"
04:08
У Бразилії автобус з підлітками впав з мосту
У Бразилії автобус з підлітками впав з мосту: є загиблі та травмовані
03:40
балістичні ракети
Росія намагається отримати від Ірану балістичні ракети. ППО України поки безсила проти них, - Ігнат
03:12
чвк вагнер
Парламент Канади визнав ПВК Вагнера терористичною організацією. Скерував постанову уряду
02:44
F-16
"Україна отримує озброєння, що невдовзі матиме вирішальне значення": Білий дім прокоментував слова Байдена про F-16 для ЗСУ
02:17
Олімпіада
Комітет Ради пропонує звернутись до міжнародної спільноти з вимогою бойкоту участі спортсменів з РФ та Білорусі на Олімпіаді
01:49
БМП Bradley прямують в Україну
Понад 60 Bradley відбули зі США в Україну, - Пентагон
01:21
Теракт у Пакистані
Теракт у Пакистані: у Пешаварі внаслідок вибуху у мечеті загинуло 59 осіб
00:53
Джозеф Байден
Байден сказав "ні". Президент США висловився щодо постачання Україні F-16
00:25
Олімпіада-2022, збірна Росії
У МОК відповіли на критику через можливий допуск спортсменів з РФ та Білорусі до Олімпіади
00:01
танк Leopard 2
"Якнайшвидше": Норвегія назвала імовірні терміни надання Україні своїх танків Leopard 2
2023, понедiлок
30 січня
23:57
Відвів літак від селища: у бою загинув кавалер орденів Хмельницького майор Данило Мурашко
23:25
електроенергія
Світло у киян в середньому є 80% часу, - YASNO
23:03
Володимир Кличко
"Росіяни - чемпіони з ґвалтування жінок": Володимир Кличко закликав президента МОК Баха не допускати спортсменів РФ і Білорусі до Олімпіади
22:19
Олег Ніколенко
Вибухи на об'єктах Ірану: МЗС України заявило, що не знає причин і нагадало Тегерану перську народну мудрість
22:06
Аналітика
Сергій Згурець
Польща може передати Україні одну ескадрилью винищувачів F-16. Колонка Сергія Згурця
22:00
Ексклюзив
Китай прапор
Китай не готовий до війни проти США, - експерт-міжнародник Куса
21:52
Еммануель Макрон
"Ніщо не виключається": Макрон припустив надання Україні винищувачів і назвав можливі умови
21:47
Володимир Зеленський
Зерно, артилерія та спортивні санкції: Зеленський провів переговори з прем'єркою Данії
21:25
Єнс Столтенберг
Повноваження Столтенберга на посаді генсека НАТО можуть бути продовжені на тлі триваючої війни Росії проти України, - Politico
21:16
Ентоні Блінкен
Блінкен та Нетаньягу обговорили в Єрусалимі надання підтримки Україні та заходи протидії Ірану
21:14
Оновлено
Олександр Трухін
Нардеп Трухін не прийшов на засідання суду, бо "зміцнює обороноздатність країни за кордоном"
21:12
Вікторія Сюмар оголосила збір коштів на комплекс БПЛА "Посейдон" для артилеристів 43-ї бригади, половину оплатить Фонд Порошенка
21:00
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін погрожував Джонсону ракетою "за хвилину", Зеленський підганяє Захід, Росію рятує "архітектор війни". Світові ЗМІ про Україну 30 січня
20:57
ЛНР
Кремль незадоволений гауляйтерами Луганщини через провал мобілізації, - Центр нацспротиву
20:49
Ексклюзив
Володимир Путін
Тяга Путіна до символізму, аби у лютому здійснити повторний наступ, може зіграти злий жарт з РФ, - військовий експерт Жданов
20:25
Ексклюзив
Петр Павел з дружиною
Чехія стала першою країною, де на президентських виборах українська тема була одною з ключових у визначенні симпатій виборців, - журналіст Хотин
20:16
Ракетний удар по багатоповерхівці в Дніпрі 14 січня: невпізнаними залишаються 2 фрагменти тіл
20:02
OPINION
Тетяна Ніколаєнко
Медведчук з Москви судиться з Мінкультом за землю
20:01
Ексклюзив
російська армія, мобілізація
РФ бреше про масову мобілізацію до ЗСУ на звільнених територіях, імовірно, готуючись мобілізувати людей в окупації, - депутатка Запорізької райради Сисоєва
20:00
Огляд
Перемога України
Переможні новини 341-го дня війни: десантники відбили штурм біля Мар’їнки, а у Польщі заговорили про передачу винищувачів  F-16
19:48
ЗСУ
Франція та Австралія спільно виготовлятимуть для України 155-мм снаряди
19:46
Безпілотник Switchblade
Міноборони обговорило постачання зброї для ЗСУ з виробником бойових дронів Switchblade
19:15
росія мобілізація орки окупанти
У районі Каховки росіяни забороняють навчати дітей за українською програмою та погрожують вивезти їх до РФ, – Генштаб
19:12
танк Challenger 2
Британські танки Challenger 2 прибудуть в Україну до літа, - очільник міноборони Воллес
19:07
Ексклюзив
Іран
Якщо революція в Ірані переможе, то вирішаться проблеми й дронів, і ядерної програми, і терористичних угруповань у регіоні, - іранський оглядач
18:54
ДПСУ
З липня минулого року візи для в'їзду в Україну отримали 12 росіян, - ДПСУ
18:43
Ексклюзив
НАБУ
Зараз немає причин форсувати конкурс на директора НАБУ, - очільниця громадської ради при НАЗК
18:41
санкції проти Росії
ЄС представить 10-й пакет санкцій щодо Росії приблизно за два тижні, - Йозвяк
Більше новин