OPINION

Українці під російськими бомбами дивляться російські серіали. Як це пояснити

Андрій Кокотюха
23 квітня, 2023 неділя
14:06
Зміст

Почнемо зі статистики, де втішне й бентежне стоїть поруч

І спершу про втішне. Результати дослідження компанії "New Image Marketing Group" показали, що 56% респондентів почали частіше дивитися продукт українського виробництва. До цього додається результат опитування, проведеного дослідницькою компанією Gradus Research: третина українців регулярно дивиться українське кіно на всіх доступних майданчиках та платформах.  Також "New Image Marketing Group" додає: від 68% до 81% українців повністю відмовилися від медіапродуктів російського виробництва, офіційного та "опозиційного" суспільно-політичного контенту. Простіше кажучи, довіра до так званих "хороших росіян" зникає що далі, то впевненіше.

А тепер – про непозбувно бентежне. Те саме дослідження "New Image Marketing Group" водночас показує: у топ-10 запитів, які українці давали на YouTube під час зимового вимушеного вимкнення світла, входять російські серіали. Уточнюю: люди готувалися до тривалого перебування в темряві, тож коли світло та інтернет були – завбачливо закачували на смартфони й планшети серіали російського виробництва. При тому, що від музичного продукту з-за поребрика все ж таки наші люди відмовляються частіше.

Люди готувалися до тривалого перебування в темряві, тож коли світло та інтернет були – завбачливо закачували на смартфони й планшети серіали російського виробництва. При тому, що від музичного продукту з-за поребрика все ж таки наші люди відмовляються частіше

Читайте також: Ставлення соціальних мереж до українського контенту дуже нагадує сталінський погляд

Розшифрую для ще більшої ясності. Росія бомбить українські міста й села, чимало їх уже стерте з лиця землі, повітряні тривоги вимагають вживати заходів особистої безпеки, а без світла ми сиділи, бо Росія планомірно нищила й надалі намагається знищити нашу енергетичну інфраструктуру. Занурити українців у морок і сморід середньовіччя. Але частина нас попри це вперто не злазить із російського розважального контенту, хоча від інформаційно-політичного все ж таки відмовляється.

Таким чином, якась частина наших співгромадян уже мало вірить "хорошим росіянам". Але вперто вірить в існування "хороших російських серіалів". Попри залученість у них популярних російських акторів на кшталт Володимира Машкова, Михайла Пореченкова чи Дмитра Пєвцова, котрі вже давно є правофланговими російської пропаганди. Глядачі цих серіалів не можуть не знати про те, хто з їхніх кіно- телекумирів на службі в Кремля й особисто фанатіє від генія Путіна. Бо – факти вперта річ! – активно відмовляються від російського медійного продукту на користь українського.

Гаразд, до Єдиного марафону та його наповнення є мільйон та маленький возик питань, від яких ідеологи цього дійства постійно вислизають. Проте в ефірі марафону теж час від часу згадують імена акторів – шкідників. А російськомовний канал Freedom, на який з бюджету виділено ще понад 200 мільйонів гривень, узагалі знімає про них цілий серіал "Таємне життя матрьошки".  Дозволю собі припустити: глядачі Єдиного марафону та Freedom і споживачі російських пропагандистських серіалів – одна й та сама аудиторія. Отже, аудиторія прекрасно знає про антиукраїнську діяльність російських, скажемо так, діячів культури. Що не заважає регулярно переглядати продукти їхньої діяльності.

Дозволю собі припустити: глядачі Єдиного марафону та Freedom і споживачі російських пропагандистських серіалів – одна й та сама аудиторія. Отже, аудиторія прекрасно знає про антиукраїнську діяльність російських, скажемо так, діячів культури. Що не заважає регулярно переглядати продукти їхньої діяльності

Читайте також: Чому ідеологія — досі страшний сон навіть активних українців

Медіаексперт Галина Петренко пояснює цей справді бентежний, взаємозаперечний результат хибним сприйняттям частини українців російського кіно- телепродукту, який належить до розважального сегмента. За її словами, співвітчизники, які це досі дивляться, не пов`язують російський серіал про подвиги їхніх силовиків – поліція, ФСБ, спецназ ГРУ, військові, — із війною в Україні. Для глядачів російський серіал, про любов він чи про війну, передусім казка, вигадана задля проведення дозвілля, відпочинкова історія. Яка не має ані прямого, ані непрямого стосунку до російського вторгнення, руйнувань, ґвалтувань, випорожнень посеред розграбованих помешкань, викрадення дітей, загибелі на фронті та катувань і вбивств на окупованих територіях. Ризикну припустити: ті українці, які в бомбосховищах дивляться російське, щиро вважають: оті росіяни, які напали на Україну, не дивилися цього доброго кіно про щирих, простих, душевних російських мешканців. Інакше б або не пішли воювати, або при припинили це погане діло.

Зачистити YouTube від російського контенту, перекрити до нього доступ навіть найбільш невиховним фанатам теоретично й технічно можна. Тоталітарні країни навчилися це робити. Але попри цілком уловимі сигнали щодо проявів авторитаризму в чинної влади навіть всесильний голова ОП Андрій Єрмак не розпорядиться почати подібну зачистку. Не тому, що демократ – тому, що розпорядження зараз ніхто виконувати не буде. Простіше вимкнути кілька неугодних українських каналів із Єдиного марафону. Проте перетиснути їм кисень на YouTube досі ніхто з опонентів не додумався. На це потрібна зовсім інша політична воля і зовсім інші технічні ресурси.    

Навіть всесильний голова ОП Андрій Єрмак не розпорядиться почати подібну зачистку. Не тому, що демократ – тому, що розпорядження зараз ніхто виконувати не буде. Простіше вимкнути кілька неугодних українських каналів із Єдиного марафону. Проте перетиснути їм кисень на YouTube досі ніхто з опонентів не додумався. На це потрібна зовсім інша політична воля і зовсім інші технічні ресурси

Отже, з вільним доступом до російського все зрозуміло. Хто хоче – той знайде за хвилину часу. Питання: чому частина українців досі хоче споживати російське і блекаути, повітряні тривоги та сусіди на фронті прозріти не змусили й охоту не відбили. Відповідь має кілька складових, що доповнюють одна одну.

Складова перша – звичка. Від 2000-ного року українські телевізійні менеджери, активно співпрацюючи з Росією та потрапивши до неї в ідеологічну, світоглядну й фінансову залежність, поступово витіснили з українських ефірів бразильський, мексиканський, європейський та американський серіальний продукт на користь російського. У кожному такому серіалі зашита пропаганда "русского мира" 25-тим кадром. Але відмовитися від набутої за півтора десятка років звички дивитися саме це залежним дуже важко. Власне, так працює будь-яка залежність: він алкоголю, наркотиків, тютюну, їжі, азартних ігор, навіть сексу.

Читайте також: Під час війни культура не має бути приватною ініціативою

Складова друга – зрозумілість контенту. Йдеться не про російську мову. Якісний американський, французький, британський чи польський серіали, озвучені російською, не набудуть у глядача-обивателя такої популярності, як поганенький російський. Споживачі російського продукту маркують його для себе "нашим кіно". Що яскраво свідчить про бажання українців попри все дивитися "наше", тобто – своє, близьке. Те, що дозволяє впізнати реалії й дає відповідну позитивну емоцію. А оскільки українців аж до російського вторгнення тримали в російському інфопросторі, російські реалії наші громадяни запросто асоціювали з російськими. При тому, що їхні серіали показують паралельну реальність і справді неіснуючу Росію.

Небезпека — у відсутності української альтернативи. Українське кіно, яке сьогодні почало нарешті доходити до глядача і подобатися третині українців, створене до 22.02.2022. Запас не безмежний, до кінця цього року він, на жаль, себе вичерпає. Тим часом серіалів майже не знімають, за винятком хіба комедії "Скажені сусіди". Яка є чисто розважальним україномовним продуктом, але – безальтернативним, позаконкурентним. До всього, одіозний серіал "Свати", де залучені актори-українофоби й в кадрі присутні портрети Путіна, запросто знайти в вільному доступі на легальній платформі Megogo. Пояснення тому – це український виробник, бо "Студія Квартал`95" має українське громадянство. Якщо дозволені "Свати" - чому не піти далі й не подивитися чи передивитися "Білу гвардію"…  

Від розуміння того, чому все так відбувається, людям із критичним мисленням не легше. Влада втручатися в приватний простір громадянина не буде і не повинна. Витіснити російське з приватного простору частини українців поки дуже важко. Просвітницькі зусилля мало допоможуть через брак у просвітян потрібних ресурсів. Як би не пафосно це прозвучало, кардинально й позитивно для України вплинути на приватний простір не дуже відповідальних громадян здатна тільки українська перемога в цій війні.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу на який в нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр вперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:48
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни вже вдруге вдарили по Харкову: в середмісті поранено 10 людей
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:20
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:44
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: 3 людини постраждало
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
16:30
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни намагаються посилювати штурмові дії в Часовому Яру: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков 
16:14
Al Jazeera заборонили працювати в Ізраїлі
16:09
OPINION
Дмитро Золотухін
Перемовини — це також форма протистояння
15:43
Чехія
Чехія відкликала свого посла в Росії
15:25
Предстоятель УПЦ (МП) Онуфрій отримує нагороду від Путіна
"Цей відсоток населення підтримує також і Путіна": Епіфаній сказав, скільки вірян Московського патріархату лишилося в Україні
15:17
Оновлено
У Бердянську українські партизани ліквідували співробітника виправної колонії, який катував полонених: хто це такий
15:09
підземна школа у Харкові
Підземна школа в Індустріальному районі Харкова: Терехов назвав термін, коли вона почне працювати
14:28
Оновлено
Архангельське
DeepState каже про втрату двох сіл - біля Очеретиного та Куп'янська. Окупанти заявили про нібито повну окупацію Очеретиного
14:15
Оновлено
повінь
Повінь у Кенії: кількість жертв зросла до 228
14:02
Блаженніший Святослав
Коли православні та католики стануть спільно святкувати Великдень: пояснення від предстоятеля УГКЦ Святослава
14:00
OPINION
Богдан Данилишин
В Україні поліпшуються інфляційні очікування
13:54
Майк Джонсон
Джонсона не можна карати за те, що він вчинив правильно: демократи про можливе усунення спікера
13:49
Азов Азовсталь
Бригаді спеціального призначення "Азов" виповнилося 10 років
12:53
Ексклюзив
Митрополит УПЦ МП Лука та Василь Ломаченко (праворуч)
Звʼязок з російською церквою означає причетність до вбивств, - військовий капелан Дмитрієв
12:36
санкції проти Росії
Росія планує диверсії по всій Європі, - Financial Times
12:33
Ексклюзив
окупанти
"Це нереально": генерал Маломуж назвав кількість військ, які потрібні окупантам для повторного наступу на Харків та Суми
12:06
окупанти танк
У районі Часового Яру Росія зосередила до 25 тис. військових, - ОСУВ "Хортиця"
12:02
OPINION
Володимир Ар'єв
Грузія на роздоріжжі: в "русскій мір" чи в Європейський Союз
11:57
У Великодній ранок росіяни вкотре вдарили по Покровському району Донеччини: поранено трьох цивільних
11:48
Білий Дім
Білий дім заявив, що Україна планує новий контрнаступ у 2025 році після отримання військової допомоги США, - FT
11:36
Олаф Шольц
"Ми будемо підтримувати Україну скільки буде потрібно": Шольц привітав православних із Великоднем
11:24
Патріарх Варфоломій
Патріарх Варфоломій під час великодньої меси закликав Україну та Росію до обміну полоненими "всіх на всіх"
11:13
Іранські дрони, БПЛА
Чи має Україна засоби, щоб дістати до мису Чауда в Криму: відповідь Повітряних сил
10:55
Сі Цзіньпін та Путін
Китай міг би змусити Путіна припинити війну в Україні, - голова МЗС Польщі
10:49
зрк с-200
У Повітряних силах назвали засоби, які їм потрібні, щоб вражати ворожі цілі, у тому числі літаки Су-25
10:41
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
Макрон закликав Європу оновити економічні зв’язки з Китаєм
Більше новин