Міноборони США не змогло прозвітувати лише про 2% зброї, наданої Україні з 2014 року, - звіт Пентагону
Звіт генерального інспектора Міністерства оборони США виявив, що відомство не змогло оперативно або повною мірою прозвітувати про майже 2% від обсягу зброї, яка призначалась для допомоги Україні, починаючи з 2014 року
Про це йдеться у звіті Пентагону, оприлюдненому в матеріалі The New York Times.
Порушення щодо обліку охоплюють озброєння загальною вартістю понад 1 мільярд доларів, серед якого – переносні ракетні комплекси, безпілотники-камікадзе й прилади нічного бачення. При цьому не уточнюється, яка частка зброї не була належним чином облікована до повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році.
Обсяг військової допомоги Україні, у звітуванні про яку генінспектор Пентагону виявив порушення, становить приблизно 2% від загальної суми в 50 мільярдів доларів, яку Україна отримала від США з 2014 року, більшість – після 2022-го. Йдеться про майже 40 тисяч одиниць зброї.
Звіт вказує, що кількість переданої Україні зброї, яка не була врахована у звітності, "може підвищити ризик її крадіжки або використання не за призначенням", що несе ризик потрапляння американських технологій не в ті руки.
Водночас генінспектор Пентагону не наводить відповідних фактів, позаяк це "виходило за межі нашої оцінки".
Представник Міністерства оборони США у відповіді на проєкт звіту в листопаді 2023 року вказував, що забезпечити всі необхідні процедури обліку "не видається практичним у динамічному й ворожому середовищі воєнного часу".
"Обмежений персонал Міністерства оборони США в Україні не в змозі провести фізичну інвентаризацію, навіть якщо доступ буде необмеженим", – йшлось у коментарі, доданого до звіту генінспектора Пентагону.
Речник Пентагону Патрик Райдер на брифінгу 11 січня прокоментував звіт генерального інспектора стосовно проблем із обліком військової допомоги Україні, повідомляє "Європейська правда".
"На сьогодні немає жодних вірогідних доказів потрапляння не в ті руки передової конвенційної зброї, яку США передали Україні", – сказав він.
Натомість, додав представник Міноборони США, "бачимо, як Росія постійно намагається поширювати дезінформацію про зворотне".
"Але факт полягає в тому, що ми спостерігали за тим, як українці використовують ці спроможності на полі бою. Ми бачимо, що вони використовують їх ефективно", – додав Райдер.
- У січні, на фоні корупційних скандалів у Міноборони, до Києва приїхали аудитори США, щоб переконатися, що "допомога чи зброя не перенаправляються". Вони не виявили суттєвих зловживань.
- У середині вересня стало відомо, що генеральний інспектор міністерства оборони США відправляє до Києва своїх співробітників, які відстежуватимуть розподіл і застосування поставленої зброї.
- На початку листопада повідомлялося, що представники США здійснюють перевірки використання Україною західної зброї протягом останніх кількох місяців і наразі не виявили ознак того, що вона перенаправляється не за призначенням.
- 27 листопада Міноборони України та посольство США домовилися про розширений моніторинг кінцевого використання зброї, який передбачає регулярні інвентаризації, спільні фізичні перевірки з партнерами та спецперевірки.
- 14 грудня Міноборони України і посольство США узгодили план спільного моніторингу наданого партнерами озброєння.
- Актуальне
- Важливе