Аналітика

Які літаки та гелікоптери підсилять Повітряні сили ЗСУ, а які, навпаки, завдадуть додаткових проблем. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
14 лютого, 2024 середа
21:22

Сьогодні говоримо про знищення ворожого корабля "Цезар Куніков", про "Рамштайн" і посилення наших Повітряних сил винищувачами F-16 та навіть французькими літаками Mirage

Зміст

Потоплення корабля "Цезар Куніков"

Головна новина сьогоднішнього дня - це те, що в ніч на 14 лютого був уражений і потоплений великий десантний корабель "Цезар Куніков" Чорноморського флоту Росії. Це сталося на південь від Алупки поки що окупованого Криму в результаті спільних дій Військово-Морських сил України та Головного управління розвідки. За інформацією від мешканців півострова, корабель атакували, було чутно низку вибухів. Однозначно, корабель перевозив техніку і, можливо, навіть боєприпаси або "шахеди", про це повідомило ГУР МОУ. Зазвичай ці БДК використовують для перебазування дронів з Новоросійська до Севастополя, неподалік ділянок, де ці безпілотники потім випускають по Україні. Але зараз цей БДК місію постачання техніки або БПЛА, звісно, не виконав.

Генеральний штаб ЗСУ підкреслив, що ворожий корабель перебував у територіальних водах України й атака відбулася з використанням надводних дронів-камікадзе. Головне управління розвідки подало відео, де можна роздивитися всі етапи цієї атаки - це були атаки зграєю, тобто, коли декілька хвиль ударних дронів з певною періодичністю здійснювали удари з різних напрямків. Навіть є відео, коли російські моряки намагаються за допомогою автоматів відбиватися від дронів MAGURA V5, звісно, це не мало жодного результату.

"Цезар Куніков" був потоплений і це досить гарне рішення використання дронів. Ми можемо говорити про те, що це вже четвертий великий десантний корабель, який був знищений Військово-Морськими силами, Головним управлінням розвідки або Повітряними силами, бо до цього часу було знищено декілька таких великих десантних кораблів. Це суттєво обмежує можливості використання для певних місць, бо вони свого часу створювали загрозу для десантування під Одесою та Миколаєвом. Потім, коли з'явилися у нас протикорабельні ракети, це стало для противника самовбивчою місією й ці кораблі використовувалися для підвезення боєприпасів на поки що окуповану територію. Зараз якраз використання морських дронів демонструє, що це дієва, реалістична, асиметрична, технологічна концепція боротьби з противником з використанням саме морських роботизованих платформ. Велике очікування, що така концепція уже зі ставкою на наземні чи повітряній платформі буде масштабована по всій лінії фронту.

Зустріч Рамштайн та передача F-16 Україні: що відомо

Коли ми говоримо про дрони, все-таки забуваємо про звичайні літаки. Зараз відбувається засідання Ramstein-19 за участю низки країн, які забезпечують допомогу Україні. Звісно ж Україна з нетерпінням очікує, коли наші Повітряні сили отримають функціональні літаки F-16. Адже напередодні зустрічі у Рамштайні було сказано, що на цьому заході буде доповідь коаліції з підготовки винищувачів F-16 для Повітряних сил України. Про це повідомила голова місії України при НАТО Наталія Галібаренко під час спілкування з журналістами у Брюсселі. Поки що засідання Rammstein ще триває і деталей пов'язаних з винищувачами ми не знаємо, але розуміємо, що таке рішення вже ухвалено і є питання реалізації цих заходів.

З одного боку наші представники говорять про те, що ми отримаємо ці літаки десь навесні й це реалістичні терміни, про це якраз каже наша представниця в НАТО, а деякі посадовці заявляють, що терміни можливо будуть перенесені аж на кінець 2024 року. З іншого боку є оптимістичні фотографії, коли F-16 з нашими українськими розпізнавальними знаками на крилах. І це викликає оптимістичні очікування.

літак з українськими мітками

Провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко наголосив, що перш ніж отримати винищувачі необхідно підготувати екіпаж та інженерний склад.

"Я думаю, що тільки-но буде якась інформація, що наші льотчики готові експлуатувати ці літаки, готові на них воювати, вони прилетять. Єдине, що ми з вами дізнаємося про це останніми. Звісно, це буде сюрприз для росіян, поява цих літаків. Ви згадали фотографії, мене дуже порадувало те, що зараз цей літак був у конфігурації, так би мовити, для бойової підготовки. Там висіли габаритні макети на крилах ракета AMRAAM і під крилами були червоні імітатори пусків ракет Sidewinder, основної зброї. Це означає, що підготовка вже на останньому етапі, йде або бойова, або вже навіть тактична підготовка, тобто злітаність і виконання навчальних, тренувальних, бойових завдань, типу повітряного бою в парі чи поодинокого", - пояснює  Романенко.

Нині триває підготовка навігаційної системи, щоб ці літаки могли орієнтуватися над нашою територією, інфраструктури обслуговування літаків, місце, де їх розмістять й так звані фейкові місця, щоб заплутати ворога. Очікується, що Україна отримає одну чи дві ескадрильї F-16.

Чи потрібні Україні Mirage 2000

Місяць тому заявлено командуванням Повітряних сил, що можливо наш арсенал посилять французькі літаки Mirage 2000. Потім було дві публікації у французькій пресі про те, що це чи не головне питання, яке буде порушено під час візиту президента Макрона до Києва. Він мав прибути 14 лютого, проте візит відклали.

За словами експерта, Україна розраховує на одну з останніх моделей французького Mirage. Йдеться про 2000D - носії крилатих ракет Storm Shadow, SCALP і можливо, якщо ми отримаємо від Німеччини, TAURUS.

Зараз Франція має 65 таких літаків у чотирьох ескадрильях, які вони поступово збираються знімати з озброєння.

"Якщо нам передадуть, то це в рамках якогось фінансового траншу, тобто начебто безоплатно, але це буде враховано. Можливо, нам було б вигідніше отримати, наприклад, якісь останні зенітно-ракетні комплекси, той самий SAMP/T. Літаки загалом досить старі, за своїми можливостями, вони нам цікаві лише, як носії крилатих ракет і не більше, бо в нас Су-24 залишилося не так багато, а F-16 на які ми очікуємо чи вдасться, чи ні", - наголосив провідний науковий співробітник Державного музею авіації й додав, що якщо Україна отримає одну ескадрилью - 12-15 літаків, то це було б непогано, але більш корисним був би шведський винищувач Gripen.

Mirage 2000 має ракети з максимальною дальністю 60 км, а російські стріляють на 120 км, як і наші МіГи з ракетами Р-27.

Фактично треба до цієї пропозиції поставитись достатньо стримано й обережно, бо бачу, що ми отримаємо низку логістичних проблем з низькою ефективністю, забезпечимо собі розпорошення зусиль.

Переваги й недоліки MRH-90 Taipan

Щодо австралійських бойових гелікоптерів MRH-90 Taipan, то багато фахівців бажають, аби вони не з'явилися в Україні через низку технологічних проблем.

Романенко розповів, що деякі країни відмовилася від їх використання і першою була Португалія, а згодом і Норвегія, яка планувала закупити 10 машин, але зробила ставку на американські Black Hawk, як і Австралія. Швеція заявила, що теж планує замінити NHIndustries NH90 на модернізовані Black Hawk. Він вважає, що якщо в інших країн виникли проблеми з обслуговуванням гелікоптерів, то у воєнній Україні це питання загострюється ще більше.

Я б все ж таки теж робив ставку на американські Black Hawk.

Чи будуть корисними Мі-17 для України

Зараз Сполучені Штати постачають до Еквадору Black Hawk, а Еквадор начебто передасть  розкомплектовані гелікоптери Мі-17, проте чи варто нам робити ставку на них? Провідний науковий співробітник Державного музею авіації вважає, що там йдеться лише про п'ять гелікоптерів, а не шість, як обіцяли - два військові Мі-171 та ще три цивільні варіанти Мі-17V1.

"Враховуючи вартість транспортування їх до України ми можемо отримати лише комплект дуже дорогих запасних частин до наших гелікоптерів. Треба відправити фахівців подивитися в якому стані лопаті, редуктори, двигуни, тоді може є сенс, а якщо з гелікоптерів лише один у льотному стані ... та й то треба дивитися залишок ресурсу", - пояснив Романенко.

Падіння гіперзвукової крилатої ракети "Циркон"

Інститут судової експертизи вже підтвердив, що велика частина деталей має подібні номери до "циркона".

"Найбільш схоже, що це все ж таки лише випробувальний пуск. Була така традиція в СРСР і окремі зразки десь використовували у військах, мабуть, в цьому випадку якийсь випробувальний пуск. Тим паче, що розвідка ГУР каже, що пуск був здійснений з сухопутної батареї, а не з корабля. Сенс використання цієї ракети по Україні?  Я його не бачу, бо вона не впала, шкоди не завдала. Це явно ракета за десяток мільйонів доларів і це не те що росіяни від неї очікували", - підсумував провідний науковий співробітник Державного музею авіації.

Він вважає, що масового обстрілу "цирконами" найближчим часом просто не відбудеться, через недоведеність цієї ракети й відсутність реального серійного виробництва.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
17:06
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти ймовірно контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
Більше новин