OPINION

Як виграти мир: хорватський невоєнний досвід 

Наталя Іщенко
3 травня, 2023 середа
12:06

Україні варто вивчати досвід Ховатіїї не лише на полі бою, а і дипломатичну діяльність під час підписання угод, завдяки яким частину території вдалося повернути мирним шляхом

Коли в Україні починають "вивчати досвід Хорватії", обов’язково зосереджуються на успішному веденні війни. Стандартна відповідь на питання "Як Хорватії вдалося?" передбачає аналіз успіхів хорватської армії на полі бою та досягнення хорватських дипломатів під час підписання угод, завдяки яким частину території вдалося повернути мирним шляхом.

І тут, дійсно, є чому навчатися.

Як раз в ці дні 28 років тому, на початку травня 1995 року, хорватська армія провела наступальну операцію "Блискавка", під час якої, після 4-х років сербської окупації, була звільнена Західна Славонія – регіон на півночі Хорватії.

Через чотири місяці, 4 серпня, розпочалася операція "Буря", яка стала головною військовою операцією у війні Хорватії за незалежність. За 84 години хорватська армія та підрозділи спеціального призначення звільнили майже п’яту частини країни, поставивши хрест на сепаратистському утворенні "Республіка Сербська Країна".

Територію, що все ще залишилася окупованою (хорватське Подунав‘я, зокрема Вуковар), Загреб повернув під свій контроль за два роки, з 1996 до 1998-го, за допомогою мирної реінтеграції в рамках програми ООН.

Хорвати перемогли, повністю повернули свою територію, їм навіть не довелося надавати якимось сепаратистським анклавам особливих статусів. Але Хорватія виграла не тільки війну, але і мир, як тепер прийнято говорити в Україні.

Хорвати перемогли, повністю повернули свою територію, їм навіть не довелося надавати якимось сепаратистським анклавам особливих статусів. Але Хорватія виграла не тільки війну, але і мир, як тепер прийнято говорити в Україні.

Післявоєнні часи принесли нові виклики: перетворення післявоєнної колишньої югославської, фактично совкової республіки, на розвинену демократичну європейську державу.

Але і тут Хорватія досягла успіхів. В 1995-м та території країни завершилися бойові дії, через 8 років, в 2003-м Хорватія подала заявку на членство в Європейському Союзі, і ще через 10 років, 1 липня 2013 року, країна приєдналася до ЄС.

Цей кейс, який теж заслуговує на заголовок "Як Хорватії вдалося", в нас залишається поза увагою. Хорватський шлях з війни до миру, з "порохового льоху Європи" до повноправного членства в європейській співдружності, був непростим, але успішним та повчальним.

Читайте також: Контрнаступ України вже відбувається в інформаційному просторі

Після перемоги у війні Хорватія одразу зіткнулася із необхідністю негайного переходу до "нормальності" старої Європи. Європейці не збиралися робити виключення для країни, яка ось-ось подолала агресора і вимагали від потенційного члена ЄС відповідності  єдиним євростандартам.

Набір вимог був великим і непростим. Одна із найголовніших – розбудова сталої демократії.

Хорвати погодилися із необхідністю післявоєнних демократичних перетворень, і, для викоренення навіть натяків на авторитаризм, хорватський парламент змінив Конституцію, перетворивши президентську республіку фактично на парламентську.

Закономірно, що в країні, яка кілька років жила в режимі воєнного стану та загальної мобілізації, розвинулися авторитарні тенденції. Хорвати погодилися із необхідністю післявоєнних демократичних перетворень, і, для викоренення навіть натяків на авторитаризм, хорватський парламент змінив Конституцію, перетворивши президентську республіку фактично на парламентську.

Дуже важливою була й боротьба із корупцією.

До корупційних схем після війни виявилися причетними не тільки "бариги"-політики, але і воєначальники, дипломати... Махінації із землею та нерухомістю, сумнівні приватизаційні оборудки, "заробляння" на державних тендерах, маніпуляції із банківськими кредитами – чого там тільки не було!

Зрозуміло, що звичайним громадянам все це дуже не подобалося, вони були обома руками за притягнення до відповідальності "бариг". Але і політичний істеблішмент не став горою за своє право на "дерибан", а погодився із європейською вимогою щодо викоренення цієї "зарази", бо посилення боротьби з корупцією було жорсткою та однозначною вимогою ЄС до потенційного кандидата.

В грудні 2001 року в Хорватії було відкрито Управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю – Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, USKOK – спеціалізований підрозділ Державної прокуратури. Він працює до сьогодні, і кажуть, доволі ефективно.

Найбільш неоднозначною та складною для виконання виявилася інша умова вступу до ЄС – розслідування всіх можливих випадків порушення міжнародного гуманітарного права під час війни та покарання винних. Ніяких виключень для представників хорватських збройних сил не передбачалося; аргументи, що Хорватія вела оборонну війну та протистояла агресору, не враховувалися.

Під тиском західних партнерів, європейців, але і американців, навесні 2000 року парламентська більшість ухвалила Декларацію про співпрацю з Міжнародним трибуналом щодо колишньої Югославії.

Цей крок не зустрів розуміння в суспільстві.

12 генералів, що керували хорватськими силами під час війни, написали відкритий лист, в якому закликали уряд, громадянське суспільство та засоби масової інформації припинити криміналізацію Хорватської війни за незалежність.

12 генералів, що керували хорватськими силами під час війни, написали відкритого листа, в якому закликали уряд, громадянське суспільство та засоби масової інформації припинити криміналізацію Хорватської війни за незалежність.

В лютому 2001 року Гаазький трибунал видав ордер на арешт генерала, героя війни Мірко Нораца, якого звинуватили у вбивстві цивільних сербів, і Міністерство внутрішніх справ Хорватії погодилося виконати це рішення. У відповідь на вулиці вийшли десятки тисяч людей, які протестували проти затримання героя війни.

Заспокоїти ситуацію уряду вдалося, уклавши угоду з Гаазьким трибуналом про те, що генерала притягнуть до кримінальної відповідальності вдома, у Хорватії.

В підсумку Мірко Норац був засуджений судом міста Рієка на 12 років позбавлення волі.

Читайте також: Кінець епохи Джукановича

Справа проти іншого героя війни викликала ще більший спротив.

У липні 2001 року у Гаазі висунули обвинувачення проти генерала Анте Готовіни – командувача операцією "Буря".

У випадку із символом хорватської перемоги обурюватися почали вже не тільки звичайні громадяни, але і керівництво держави. Тодішній хорватський прем’єр не погодився дати справі хід, оскільки вважав, що документ давав невірну оцінку подій і був упереджений щодо хорватської війни за незалежність.

Але ЄС однозначно поставив початок переговорів про членство в Європейському Союзі в залежність від притягнення до відповідальності хорватського генерала.

В лютому 2003 року Хорватія подала офіційну заяву про вступ до ЄС, але просування євроінтеграційним шляхом було поставлено на паузу, і поновилося лише після того, як генерала Готовіну у 2005 році затримали на Канарських островах

У 2011 році перша інстанція Гаазького трибуналу визнала Анте Готовіну винним і засудила до 24 років ув’язнення за злочини проти жителів т. зв. "Республіки Сербська Країна" – сепаратистського утворення на території Хорватії.

Результатом став обвал євроінтеграційних настроїв хорватів. Підтримка членства країни в ЄС впала до рекордно низьких 23%. "Хорватія не продається за Готовіну", – стверджували плакати, розклеєні про всій Хорватії (прізвище генерала перекладається як "готівка").

Попереду країну чекав референдум щодо вступу до ЄС, і, здавалося, на євроінтеграції країни буде поставлено крапку.

Але врятував ситуацію сам Анте Готовіна. 

Генерал, у зверненні, переданому з в’язниці в Гаазі, попросив співвітчизників проголосувати "за" на референдумі щодо вступу до ЄС.

На референдумі, який відбувся 22 січня 2012 року, дві третини тих, хто прийшов на дільниці, висловилися на користь членства Хорватії в Євросоюзі.

10 місяців по тому, в листопаді 2012 року, апеляційна палата трибуналу в Гаазі змінила початкове рішення суду. Генерала Готовіну повністю виправдали.

Менше ніж через рік, 1 липня 2013 року, Хорватія стала повноцінним членом Європейського Союзу.

Висновки з хорватського досвіду розбудови миру будуть очень короткими.

 1. Демократія є важливою.
 2. Коруціїї треба позбуватися.
 3. За героїв треба боротися.

Але перший пункт – звучить так:

 1. Треба виграти війну.

Спеціально для Еспресо

Про автора. Наталя Іщенко, редактор проєкту "Балканський оглядач"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.17
  Купівля 38.17
  Продаж 38.67
 • EUR
  Купівля 41.3
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
26 лютого
16:31
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про демобілізацію строковиків
16:26
Смартфон
Атестати й дипломи в Дії: в Україні тестуватимуть нову послугу
16:23
Оновлено
ЗСУ
ЗСУ вийшли з Ласточкиного біля Авдіївки та посилюють лінію оборони, аби не допустити просування ворога
16:16
Обіцяв повернути додому безвісти зниклих та полонених: СБУ викрила в’язня, який видурював гроші у родичів військових
16:13
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:08
Інтерв’ю
Генерал США Філіп Брідлав
Генерал США Філіп Брідлав: "Ми повинні дати Україні те, що взяли б самі, якби пішли туди воювати"
16:00
OPINION
Дмитро Золотухін
Чому Путін перемагає?
15:58
Олаф Шольц
Шольц вважає, що постачання Україні ракет Taurus може втягнути Німеччину у війну
15:52
Оновлено
"Металіст 1925" - "Динамо" 2:4 (25 лютого 2024 року)
"Зоря" перемогла "Ворсклу", "Динамо" розбило "Металіст 1925": результати та розклад усіх матчів 18-го туру УПЛ
15:48
Внутрішні репресії та підтримка війни проти України: Рада ЄС продовжила санкції щодо Білорусі
15:38
росія прапор занепад
Аби зазомбувати юне населення ТОТ, Росія примушує його брати участь у "фестивалі молоді", - Спротив
15:30
Ексклюзив
Окупанти, Херсон, Херсонщина
На лівобережжі Херсонщини росіянам забороняють використовувати бронетехніку, між окупантами виникають сутички, - Гуменюк
15:06
Оновлено
Володимир Зеленський і Ніколай Денков
Прем'єр Болгарії прибув до України та зустрівся із Зеленським
14:48
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
В ОП підтвердили, що Україна працює над відкриттям одного з аеропортів
14:37
Президент України Володимир Зеленський
Купуй українське: Зеленський анонсував програму кешбеку за придбання вітчизняних товарів і послуг
14:35
Фани Динамо Загреб підтримали Україну
"Марширують добровольці у кривавий тан": фани загребського "Динамо" вивісили на трибунах банер на підтримку України
14:35
Олексій Навальний
"Путіну зробили пропозицію": соратники Навального пов'язали його смерть із запланованим обміном
14:30
Міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишин
Камишін стверджує, що Україна наздогнала РФ за виробництвом дронів-камікадзе
14:18
Оновлено
Олексій Навальний
Тіло Навального віддали матері. Кремль заперечив тиск на родину щодо похорону
14:04
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль заявив, що 90% українських підприємств вийшли на довоєнні потужності
14:03
OPINION
Ірина Федорів
Кремлівська Telegram-мережа Портнова, Бужанського, Дубінського й Кравця: хто і чому дискредитує судову реформу?
13:55
погода
Наталка Діденко спрогнозувала "весняну" погоду на останні дні зими
13:52
Супутники Урану
Американські астрономи відкрили три раніше невідомі супутники навколо Урана і Нептуна
13:39
путін
Британська розвідка пояснила, як РФ використовує енергетику у війні проти України
13:32
Оновлено
Швейцарія
Швейцарія заявила про намір до літа провести саміт щодо миру в Україні. Кремль відреагував
13:30
Сенат США
Радник сенату США потрапив під слідство через передачу снайперського спорядження українським військовим, - NYT
13:09
На фото: Команда фільму "Мирні люди" на Берлінале
Українська документалка "Мирні люди" отримала приз Екуменічного журі на "Берлінале-2024"
12:59
Петр Павел
"Не завершиться швидко": президент Чехії Павел дав прогноз щодо війни в Україні
12:58
Прем'єр-міністр Палестинської автономії Мохаммад Штай
Прем'єр Палестинської автономії оголосив, що йде у відставку
12:38
Антоніу Гутерреш
Методи роботи Ради безпеки ООН потребують серйозної реформи, - Гутерреш
12:38
Ексклюзив
Тарас Загородній
Росія не зупиниться і не готова до перемовин, - політтехнолог Загородній
12:34
Дональд Трамп
Трамп пообіцяв що його перемога на президентських виборах стане судним днем для США
12:09
OPINION
Ольга Лень
Треба хоч раз на місяць давати статистику втрат
12:09
"Світло переможе темряву": українці в усьому світі вийшли на багатотисячні мітинги, щоб підтримати Україну
11:49
блокада кордону з Польщею
Польські фермери на знак протесту заблокували пункт пропуску на кордоні з Німеччиною
11:47
Огляд
світ, міжнародний огляд
Кількість загиблих українців на фронті, допомога від валлійських шахтарів та мистецька реальність воєнної України. Акценти світових ЗМІ 26 лютого
11:37
На фото: Олена Рєпіна
Акторка зі "Слуги народу" Рєпіна натякнула, що Україна винна у війні, бо "мирно не залагодила конфлікт" за 8 років
11:32
День кримського спротиву
26 лютого – День кримського спротиву російській окупації
11:25
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Сирський побував на передовій та анонсував підсилення окремих ділянок фронту
10:52
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 лютого: скільки коштують долар, євро та злотий
Більше новин