Огляд

ЗРК SAMP-T: європейський аналог Patriot, який може знищувати балістичні ракети, його характеристики та переваги

Роман Яворський
10 листопада, 2023 п'ятниця
18:14

Італійсько-французька система ППО SAMP-T серед широкого загалу не є настільки відомою, як Patriot. Однак саме вона, як і "патріоти" може збивати балістичні ракети, тоді як NASAMS чи IRIS-T такої можливості не мають

Зміст

Еспресо розповідає про технічні характеристики комплексу, принципи його роботи та переваги над іншими комплексами протиповітряної оборони.

Коротко про те, що ви прочитаєте:

  • Що таке SAMP-T і як Україна його отримала
  • З чого складається SAMP-T
  • Тактико-технічні характеристики
  • Як працює SAMP-T
  • SAMP-T як аналог Patriot та інші переваги

Що таке SAMP-T і як Україна його отримала

SAMP/T – це наземний зенітний ракетний комплекс, розроблений європейським консорціумом Eurosam. Він застосовує ракети сімейства Aster і призначений для протиповітряного прикриття важливих об'єктів від масованого нападу літаків, крилатих та балістичних ракет.

Базовим призначенням комплексу SAMP/T спочатку називали протиповітряний захист механізованих підрозділів на марші. Але під час випробувань та експлуатації зрозуміли, що система за будь-якої погоди надзвичайно ефективно протидіє літакам, безпілотникам, крилатим і балістичним ракетам малої та середньої дальності. Комплекси перебували на озброєнні у Франції, Італії та Сингапуру.

У жовтні 2022 року президент України Володимир Зеленський попросив Італію передати для ЗСУ систему ППО SAMP-T. За кілька місяців, у січні 2023 США закликали Італію якнайшвидше надати Україні наступний пакет допомоги, зокрема зенітно-ракетні комплекси SAMP-T. La Repubblica тоді зазначала, що на озброєнні в Італії є п'ять робочих батарей ЗРК SAMP-T та одна навчальна. 

У лютому 2023-го прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні оголосила про шостий пакет допомоги Україні під час спільної пресконференції з Зеленським. Пакет включав, зокрема, ЗРК SAMP-T. Того ж місяця розрахунки для ЗРК SAMP/T відразу вирушили на навчання в Європі, про що повідомляло Командування Повітряних Сил ЗСУ.

ЗРК SAMP-T

Фото: gettyimages

Італійсько-французьку систему протиповітряної оборони Україна отримала вже в травні 2023 року, тоді про це писало видання La Stampa. Через місяць застосування ЗСУ системи SAMP/T офіційно підтвердив президент Франції Емманюель Макрон. 

"SAMP-T – це одна з кращих не лише ППО, але й ПРО, яка є сьогодні. Наші партнери почули нас і дають нам все більше цих систем. Можна вважати цей комплекс універсальним, як комплекс Patriot PAC 3, так і SAMP-T, здатні вражати як аеродинамічні, так і аеробалістичні цілі. Працювати по літаках, вертольотах і крилатих ракетах та безпілотниках на відстані до 150 км. Це велика доволі відстань", – сказав тоді речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат. Він порівнював цю систему із наявними в Україні. Комплекс С-300 знатний влучати в цілі на дистанції до 75 км, БУК М1 – 40 км.

З чого складається SAMP-T

До складу комплексу входить радіолокаційна станція, кабіна бойового управління (FCU) з апаратурою системи управління в режимі реального часу і двома консолями системи відображення, самохідні пускові установки з пусковими модулями на 8 ракет та ракети Aster-30 у транспортно-пускових контейнерах.

"Засобом ураження виступає двоступенева ракета Aster-30. Комплекс має мінімальний час реакції та високий темп стрільби – 8 ракет можуть бути запущені за 10 секунд", – йдеться в матеріалі АрміяInform. 

Наведення ракети має 2 етапи. Більшу частину траєкторії польоту працює командно-інерційна система, а на кінцевій ділянці – самонаведення з використанням інформації, отриманої від головки самонаведення. Тип бойової частини – осколково-фугасний. 

ЗРК SAMP-T

Фото: armyinform

Комплекс SAMP-T використовує багатофункціональну радіолокаційну систему Thompson-CSF ARABEL, яка здатна виявляти цілі на відстані до 80 км. РЛС може одночасно виявляти до 130 цілей і супроводжувати десяток із них водночас. Є можливість інтегрувати чи під'єднати систему розпізнавання "свій-чужий". 

Багатодіапазонний радар Ground Master GM200, який обіцяли передати Україні, здатен одночасно спостерігати за повітрям та поверхнею, виявляти повітряні цілі в радіусі до 250 кілометрів (у бойовому режимі – до 100 кілометрів), пише портал "Мілітарний". 

"Якщо цінова політика Thales не надто змінилася з 2013 року, коли ОАЕ придбали 17 РЛС GM200 на суму 396 мільйонів доларів, то один радар може коштувати приблизно 23 мільйони доларів. Однак за 10 років ця техніка могла відчутно здорожчати", – йдеться в матеріалі.

До складу батареї входить кабіна управління з радаром, 6 пускових установок на відстані до 10 км від кабіни управління та бойовий розрахунок із 2 осіб.

Тактико-технічні характеристики

  • Дальність ураження літаків – 3-100 км,
  • Дальність ураження балістичних ракет – 3-35 км,
  • Висота ураження – 25 км,
  • Швидкість польоту ракети – середня 900-1000 м/с, максимальна 1400 м/с,
  • Довжина ракети – 4,9 м,
  • Стартова маса ракети – 510 кг,
  • Маса бойової частини – 15-20 кг.

Як працює SAMP-T

Після оголошення сигналу тривоги оператори кабіни бойового управління приводять ЗРК у бойове положення. Антена забезпечує круговий огляд, інформація про виявлені цілі відображається на дисплеях з позначкою "свій" чи "чужий", а обчислювальні засоби прораховують подальший рух цілі.

Після входженні цілі в зону досяжності SAMP-T оператори з кабіни бойового управління видають команди на пускові установки. Інформація про параметри руху цілі передається на борт ракети. Кожна батарея ЗРК SAMP може здійснювати одночасне наведення 16 ракет на різні цілі. 

ЗРК SAMP-T

Фото: gettyimages

"На пункті бойового управління щосекунди оновлюються дані про координати та параметри руху цілі й передаються на борт ракети для її наведення. Траєкторія польоту ракети формується в такий спосіб, щоб забезпечити захоплення цілі головкою самонаведення, яка включається в роботу на підльоті до цілі. За необхідності на кінцевій ділянці польоту використовується система РIF-PAF з метою мінімізації промаху та завдавання максимальної шкоди цілі", – пояснює принципи роботи АрміяInform.

Оригінальну систему PIF-PAF (від фр. Pilotage en Force-Pilotage Aerodinamique Fort) застосовують для підвищення маневровості ракети. Ця система використовує спеціальний двигун –  твердопаливний газогенератор із чотирма щілинними соплами всередині крил ракети. Він вмикається за командою системи наведення за 1 секунду до зустрічі з ціллю для остаточного корегування траєкторії польоту. Це значно підвищує ймовірність прямого влучання в ціль.

SAMP-T як аналог Patriot та інші переваги

Головною особливістю комплексу SAMP/T є те, що він працює за тим же принципом, що й Patriot. Йдеться про принцип Hit-to-Kill – ціль знищується перехоплювачем завдяки енергії зіткнення, що гарантовано дозволяє знищувати бойову частину балістичної ракети. До слова, NASAMS можливості перехоплення балістичних ракет не має, хоч багато джерел про них згадують. Так Defense Express наголошує, що NASAMS чи IRIS-T навіть не випробовувались розробниками під такі завдання.

Розробка системи Hit-to-Kill обійшлася в мільярди й США після 1991 року без вагань виділили ці кошти. Ірак активно застосував балістичні ракети Р-17 до комплексу "Ельбрус", що були застарілими вже в 1990-их. Однак перехопити їх Patriot PAC2 не зумів. Після влучання в казарму в саудівському Дахрані, загинуло 28 американських військових, більше сотні було поранено. У 1992 році американці визнали, що вдавалось перехопити менш як 50%, а не 100%, як декларувалося. На рівні парламентського комітету і взагалі доповідали про ефективність 10%.

Стало зрозуміло, що балістичну ракету потрібно повністю знищити в повітрі, бо якщо вона вибухала близько до цілі, то ураження уламками було досить ефективним. Це дало початок дорогій програмі зі створення кінетичних перехоплювачів Hit-to-Kill.

"Попри те, що з точки зору логіки – це спроба збити кулею іншу кулю, але на значно більших зустрічних швидкостях. Бо лише енергія зіткнення й дозволяє гарантовано знищити бойову частину. Об'єм та складність цих робіт, результатом якого й стала поява Patriot PAC3, важко уявити, але наразі лише цей засіб дозволяє гарантовано боротись із загрозою балістичних ракет. І абсолютно аналогічна технологія перехоплення Hit-to-Kill використовується і в європейському SAMP/T", – пише Defense Express.

Хоча системи працюють за однаковим принципом знищення балістичних ракет, SAMP/T є абсолютно цифровим комплексом і потребує лише 14 осіб на ЗРК з чотирма пусковими установками. Тоді як для Patriot кількісний особовий склад розрахунку на стандартний fire unit, пише Defense Express, становить 90 осіб. Відтак опанувати SAMP/T можна швидше, ніж Patriot, а загальна цифровізація європейського ЗРК робить його простішим у експлуатації.

Крім того, SAMP-T може використовуватися ближче до фронту, ніж Patriot. на цьому в етері Еспресо наголосив головний редактор видання Defense Express Олег Катков.

"Передача кожної такої батареї, кожного ЗРК матиме величезне, астрономічне значення для посилення оборони. Комплекс SAMP-T доволі мобільний. Він значно компактніший за Patriot, там менше обслуговуючого персоналу. Об'єктивно, він може використовуватися дещо ближче до прифронтових районів, щоб відганяти авіацію РФ", – зазначив експерт.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
20:55
Оновлено
ППО
РФ запустила нові групи БПЛА по Україні: ситуація ввечері 24 листопада
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
Більше новин