Санкції США проти Росії справді жорсткі. Як і по кому вони вдарять

26 липня, 2017 середа
13:27

Не давати грошей російським банкам, стежити за олігархами, підтримувати Україну та створити Фонд протидії російському впливу. Що означають нові санкції США проти Кремля

Зміст

Дональд Трамп підписав законопроект, який значно розширить санкції проти Росії.

Які нові санкції введуть проти Росії

1. Законопроект значно звузить можливість залучення нових інвестицій для будівництва російських трубопроводів. Таких як, наприклад, "Північний потік 2", який загрожує енергетичній галузі України.

Законопроект надає Білому дому можливість вводити санкції проти тих, хто інвестує в будівництво Росією експортних трубопроводів або надав для цих цілей устаткування (зокрема у лізинг), технології та послуги. Карати будуть тих, хто або разово інвестував більше $1 млн, або більше $5 млн протягом року.

2. У законопроекті зазначено, що США продовжать перешкоджати реалізації проекту "Північний потік-2". Причина полягає в його "згубних наслідках для енергетичної безпеки ЄС, розвитку газового ринку в Центральній і Східній Європі та енергетичних реформ в Україні".

3. Американським компаніям і фізичним особам будуть заборонені операції з російськими банками з наданням фінансування довше, ніж на 14 днів. На сьогодні обмеження становить 90 днів. Фактично це заборона на "довгі кредити". Тривалість угод з надання фінансування російським енергетичним компаніям планується обмежити 30 днями.

4. Мінфін США отримає можливість отримувати записи з банкоматів та безготівкових операцій, щоб мати можливість краще протидіяти протиправній діяльності російських олігархів у США. Також під санкціями можуть опинитися ті, хто інвестує в російську "корумповану приватизацію".

5. США мають намір допомагати Україні і своїм союзникам і партнерам у Європі "знижувати залежність від російських енергоресурсів, особливо природного газу, що використовує уряд РФ як зброю, щоб залякувати інші країни і впливати на них".

Законопроект вимагатиме від Держдепу та Мінфіну США співпрацювати з Україною та виробити план щодо зниження її залежності від імпорту російських енергоносіїв.

6. Законопроект має на меті посилити союзників США, які ведуть боротьбу проти російської агресії. Зокрема, буде виділено $250 млн на створення Фонду протидії російському впливу, який буде виробляти програми для країн ЄС та членів НАТО.

Приорітет надаватиметься програмам, які розвивають кібербезпеку, мають на меті боротьбу з суспільною корупцією, протистоять дезінформації, відповідають на гуманітарні кризи та підтримують демократичні інституції.

7. Законопроект передбачає введення санкцій проти громадян Росії, які порушують кібербезпеку, постачають зброю в Сирію, порушують права людини та мають відношення до корумпованої приватизації державних активів в РФ.

Як саме буде працювати закон про санкції

Законопроект має кілька важливих нюансів, які важливі для розуміння того, що власне ухвалили конгресмени та які наслідки це матиме.

1. Фактично у законопроекті об'єднуються в одне ціле шість санкційних указів, схвалених Бараком Обамою. Тепер не буде розділення на кримські санкції і донбаські санкції, які періодично подовжувались знову ж таки указами президента. Тепер усі ці санкції йдуть одним пакетом. Хронологію введення цих санкцій можна подивитися тут.

2. Обамівські санкції діляться на персональні та секторальні. Перші включають заборону на в'їзд до США і заморожування активів, якщо такі є на території США для низки осіб, причетних до анексії Криму і розв'язування війни на Донбасі. Також вони включають перелік компаній, з якими американцям заборонено мати справу.

Секторальні санкції були найболючішими для Росії, бо вдарили по фінансовій, енергетичній та оборонній галузям.

До речі, 20 червня, у день візиту президента Порошенка до США, адміністрація Трампа розширила персональні санкції: у список потрапили нові прізвища росіян, кримських і донбаських сепаратистів та їхні компанії.

3. Законопроект відкриває шлях до запровадження нових санкцій, зокрема й секторальних. Головними цілями будуть енергетична, гірничовидобувна і металургічна промисловість, морський та залізничний транспорт.

Законопроект не називає прізвищ осіб та назв компаній, проти яких вводять санкції. Конкретних адресатів буде визначати американський Мінфін. А законопроект визначає поле діяльності: вказує за що карати, в яких галузях економіки і т.п.

4. Той факт, що всі попередні санкції вводились указами президента був його слабкістю. Теоретично це означало, що скасувати їх можна так само легко, одним указом президента. Закон унеможливить такий варіант. Тепер для скасування санкцій обов'язково знадобиться схвалення Конгресу.

Чому Євросоюз проти

У Євросоюзі почали критикувати новий законопроект з моменту його схвалення Сенатом у червні. Першими відреагували МЗС Німеччини та Австрії, які занепокоєні долею "Північного потоку 2". Обидві країни виступають партнерами "Газпрому" в проекті нового газопроводу.

Нещодавно ж стало зрозуміло, що Єврокомісія буде протидіяти введенню нових санкцій. В її офіційній заяві основний наголос зроблено на тому, що санкції мають вводитися синхронно. Саме так було в часи президентства Обами.

Читайте також: Трамп погодився розширити санкції щодо Росії, ЄС проти. Що це взагалі таке

Також у заяві стверджується, що односторонні дії Конгресу "можуть мати непередбачувані наслідки не лише у питанні трансатлантичної єдності, а й в питанні економічної та енергетичної безпеки ЄС".

За словами речника Єврокомісії Маргарітіса Схінаса, у Євросоюзі задіяли всі дипломатичні канали, щоб звернутися до США з приводу побоювань щодо нових санкцій.

Сайт EurАctiv оприлюднив список з восьми спільних російсько-європейських проектів, яким загрожують нові санкції. Це Балтійський завод з виробництва зрідженого газу в Ленінградській області ("Газпром" і Schell), "Голубий потік" (Eni та "Газпром"), Каспійський трубопровідний консорціум (Schell, Eni та "Роснефть"), "Північний потік 1" (кілька європейських компаній та "Газпром"), "Північний потік 2" (кілька європейських компаній та "Газпром"), розширення "Сахалін-2" (Shell та "Газпром"), "Шах-Деніз" та "Південно-Кавказький трубопровід" (BP та "Лукойл"), нафтове родовище Зохр (BP, ENI та "Роснефть").

Поки що невідомо, наскільки успішними будуть спроби європейської дипломатії заблокувати нові санкції. Але вже очевидно, що Європі дуже не хочеться втрачати спільний нафтогазовий бізнес з Росією.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.81
    Купівля 41.81
    Продаж 42.38
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
25 грудня
07:39
Оновлено
шахед
Масована атака РФ у Різдвяну ніч: у Харкові є постраждалі, у низці регіонів лунають вибухи
07:32
Сирія
Після повалення режиму Асада до Сирії повернулися понад 25 тис. біженців
07:24
втрати окупантів
За добу російська армія втратила 1600 військових
07:21
Тайвань зафіксував активність кораблів і літаків КНР навколо острова
07:17
Літак. авіація, Польща
Польща підняла військову авіацію на тлі ракетної атаки РФ на Україну
07:07
Оновлено
електроенергія, графіки відключень
РФ масовано атакує енергетичні об'єкти України: Укренерго застосовує обмеження
06:35
Оновлено
корабель рф
РФ вивела у Чорне море 4 ракетоносії: загальний залп - до 28 "калібрів"
02:40
Трамп пообіцяв повернути оригінальну назву найвищої гори Північної Америки Деналі, яку змінив Обама
02:07
В Амстердамі засудили до 6 місяців нападників на футбольних фанів "Маккабі" з Ізраїлю
01:48
Іран Росія
Іранський нафтовий магнат постачає зброю до Росії через Каспійське море для підтримки її війни в Україні
01:33
ЗСУ
В Україні зареєстрували нову професію "Інспектор з військового обліку"
01:02
окупанти крим
За час окупації Криму росіяни замістили понад 35% жителів, - постпред президента
00:42
Латвія
Латвія передала Україні конфісковані у п'яних водіїв авто на 2,25 млн євро
2024, вiвторок
24 грудня
23:53
У Сирії повстанські групи погодилися ввійти в структуру міноборони
23:52
Україна просить Червоний Хрест верифікувати перебування в полоні РФ 18 українців, із якими Кадиров зняв відео
23:12
ізраїльські солдати
Ізраїльський парламент продовжив надзвичайний стан в країні ще на рік
22:55
ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 248 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Покровському напрямку
22:22
До студії каналу Еспресо принесли Вифлеємський вогонь миру
22:21
Рустем Умєров
Кабмін спростив закупівлі БПЛА та засобів РЕБ вітчизняного виробництва
22:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
Найбільше, чим Трамп може заохотити Путіна до миру, - це скасування болючих для РФ санкцій, - дипломат Хара
22:08
Ексклюзив
ЗСУ
Нардеп Гончаренко: "У нас є серйозний шанс завершити бойові дії у 2025 році"
21:58
Олександр Якущенко
У РФ повідомили про самогубство підлітка, якого росіяни викрали з Херсонщини. Україна почала розслідування
21:01
Аналітика
Сергій Згурець
Що відбувається із законопроєктом про демобілізацію. Колонка Сергія Згурця
21:00
Інтерв’ю
Українська греко-католицька церква. Блаженнійший Святослав
"Тому що він хоче, щоб ми разом з Ним це зло зупинили": голова УКГЦ Блаженнійший Святослав про віру та чому Бог не зупинить війну
20:57
Олександр Хижняк, бокс
Олімпійський чемпіон Хижняк відмовив промоутеру Усика та не перейде у професіонали
20:55
міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен
Після заяви Трампа про бажання взяти під контроль Гренландію Данія посилює оборону острова
20:38
Оновлено
РФ вдарила ракетою по Кривому Рогу
РФ ударила ракетою по Кривому Рогу: 15 постраждалих, один чоловік загинув
20:31
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила ударні БПЛА: ситуація на вечір 24 грудня
20:00
OPINION
Ангели, архангели, просимо до нас на вечерю
19:57
Війна з Росією, ЗСУ
Знижки, спецпропозиції: в "Армії+" запустили програму підтримки військових
19:53
Бронювання військовозобов'язаних працівників
Кібератака на реєстри та держресурси: уряд автоматично продовжив термін бронювань від мобілізації
19:43
Ексклюзив
польща україна , біженці
Німеччина, Польща, Чехія зацікавлені, щоб українці залишалися, - президент асоціації компаній з працевлаштування
19:33
Оновлено
Микита Василенко
Професор КНУ ім. Шевченка Василенко в ефірі у роспропагандиста образив українських жінок: студенти, Лубінець, ректор і Лісовий відреагували
19:24
"Ми боремося за надію та перемогу життя": Зеленський привітав українців із Різдвом
19:15
Новий рік
В Україні посилили заходи безпеки на різдвяно-новорічні свята
19:07
Кабмін
Уряд пропонує позбавити державного захисту російську та білоруську мови
18:52
метро
Ексочільника метро Києва Брагінського оголосили в розшук за статтею про службову недбалість із тяжкими наслідками
18:41
Олександр Шовковський, Динамо
"Динамо" відмовилось від трансферу аргентинського форварда, - ЗМІ
18:24
Джо Байден
Байден розглядає запровадження нових санкцій проти енергетичного сектору РФ, - WP
18:24
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
Тренер "Челсі" відреагував на поїздку Мудрика на бій Усика в Саудівську Аравію
Більше новин