Аналітика

Атаки українських дронів на РФ та ситуація на Покровському напрямку. Колонка Сергія Згурця

22 липня, 2024 понедiлок
20:21

Говоримо про масовану атаку українських дронів по об'єктах у щонайменше п'яти російських областях, про висновки британського інституту RUSI й щодо стратегії України у війні у 2024 році, а також про бойові дії на Покровському напрямку

Зміст

Удари українських дронів по Росії

Сьогодні вночі далекобійні ударні безпілотники здійснили масовану атаку по низці об'єктів на території Російської Федерації. Російське міноборони "героїчно" відзвітувало про те, що збило майже 80 дронів, мовляв, 47 було ліквідовано над Ростовською області, по одному над Білгородською, Вороновської та Смоленською, вісім над Кубанню і 17 дронів над Чорним та Азовським морями. Думаю, згодом ми побачимо реальні наслідки цих атак, але щонайменше два БПЛА влучили у ціль, згідно з фото і відео.

Насамперед це нафтопереробний завод у Туапсе (Краснодарський край). Було дві хвилі з використанням дронів, є відео, де помітно, як безпілотник повільно знижується і заходить на ціль, а потім відбувається вибух. Загалом повідомляється принаймні про вісім БПЛА, які атакували НПЗ. Ступінь ураження об'єкта поки уточнюється. Операцію проводило Головне управління розвідки, як стверджує низка джерел. Близько 90% продукції цього НПЗ Росія намагалася постачати на експорт і це вже третя атака на цей нафтопереробний завод. Попередні були в січні й травні цього року, ППО навколо цього заводу як не було, так і немає - що власне добре.

Друга ціль, яка була атакована українським дроном - це аеродром Морозовськ Ростовської області. Це приблизно 300 км від поточної лінії фронту, там базується 559-й російський бомбардувальний авіаційний полк з Су-34 і Су-24. Є кадри задимлення цього летовища та влучення. Місцеві повідомляли про вісім вибухів. У квітні це летовище також було атаковано дронами, які керувалися фахівцями СБУ та Збройними Силами України внаслідок чого тоді вдалося знищити чи пошкодити щонайменше 6 літаків.

Звіт аналітиків RUSI про контрнаступ ЗСУ тогоріч

На тлі цих системних атак українськими БПЛА по ворожих цілях у глибині російської території, варто згадати про доповідь Royal United Services Institute (RUSI). Цей авторитетний інститут в Британії здійснює аналіз бойових дій. Днями інститут випустив звіт щодо причин неуспіху українського контрнаступу у 2023 році, написаний у співпраці з Генштабом Збройних Сил України. Там прямо вказано, що для України відновлення наступальних операцій у найближчому майбутньому не є доцільним. Чому? Якщо коротко, то стверджується, що у поточних реаліях, коли не вистачає озброєння для 14 бригад резерву, коли ворог продовжує штурмувати, коли ворог не має браку в людських ресурсах і поки блокується використання деяких видів закордонного озброєння на повну дальність, то ще один контрнаступ в цих умовах може бути лише невдалим дублем, вважають експерти британського інституту RUSI.

Зазначається, що поки йде накопичення необхідних ресурсів для наступальних дій на перспективу, Україна має використовувати стратегію завдавання максимальних втрат Росії на полі бою і в тилу. Адже здатність Кремля продовжувати агресію спирається на фінансові резерви, які йдуть на оплату військам та випуску зброї. Тому такі удари, які здійснювали українські дрони по нафтопереробних заводах чи по об'єктах ВПК Росії в глибині є тими складовими війни на виснаження, які Україна має ефективно реалізувати цьогоріч. Водночас треба набирати війська, оснащувати їх, готувати довше і якісніше з урахуванням реалії на полі бою.

Ситуація на Покровському напрямку

Учора на полі бою було 117 бойових зіткнень і 39 припали на Покровський напрямок. Ми знаємо, що 19-20 липня противнику вдалося зайти у зруйнований населений пункт Прогрес. Це дещо впливає на ситуацію на цій ділянці.

Начальник служби зв’язків з громадськістю 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка Іван Сєкач розповів, що ворог продовжує повзучий наступ, кожну позицію він видирає з великою кров'ю. 

"Зараз події змістилися трохи північніше, бо цей виступ, де стоїть саме наша бригада на напрямку Новоолександрівка, дуже незручний противнику, бо він прострілюється з обох флангів. Також працюють безпілотні FPV. Там дуже незручно, є пагорб і тому вони можуть далі просуватися. Зараз вони намагаються вирівняти фронт і тому північніше почалося більше таких подій. Вони більше туди кидають техніки, але ж і на нашому напрямку зайшла свіжа бригада противника. Скоріш за все це якась десантура, бо у них на озброєнні є БМП-3, також "Крокодили" - це броньовані КРАЗи. Недавно вони спробували провести штурм, дуже швидко намагалися пройти, їм трошки вдалося проскочити нашу першу лінію оборони, але з сімох машин приїхали назад тільки три, всі були знищені", - розповів військовий.

За його словами, головною проблемою на Покровському напрямку зараз є те, що противник має перевагу у кількості особового складу. Тому відбуваються малі штурми, тоді стріляти артилерією по двох окупантах недоцільно, а FPV-дрони не всюди можуть долетіти.

Щодо траси Покровськ-Костянтинівка неподалік Воздвиженки, де просувається ворог, Сєкач розповів, що дорога проїзна, але є проблеми з російськими FPV-дронами та КАБами, які вже туди дістають, нині противник артилерію там не використовує.

Карта бойових дій: Покровськ

"Там такий рельєф незручний, вони вперлися у Воздвиженку, я там був. І пагорб прикриває з одного боку озеро і вони не можуть розширитись ні вліво, ні вправо, бо це їм не вигідно. Вони намагаються з Прогресу, знизу проходити. Тобто противник діє по принципу - де у нього виходить, там він просувається, де впирається, починає зменшувати ресурси", - пояснив начальник служби зв’язків з громадськістю 110-ї окремої механізованої бригади.

По техніці у ворога на Покровському напрямку відчувається дефіцит, тому вони не часто її використовують. Ворогу піхоти не бракує, як, до прикладу, українській армії.

Сєкач пояснив, що Сили оборони використовують дистанційне мінування за допомогою БПЛА Vampire та інженерних військ, проте лінія фронту наскільки рухома, що дуже багато і роботи. Також почались проблеми з кількістю засобів мінування: "Є нове напрацювання, яке вже застосовують, вони дуже дієві, але їх наразі не велика кількість. Якби було більше, то противнику було б на багато важче просуватися".

Ще однією проблемою є КАБи ворога. Кожні 30 хвилин прилітають авіабомби, як по лінії фронту, так і по цивільній інфраструктурі, зокрема по навчальних закладах. Начальник служби зв’язків з громадськістю розповів, що українських військових там немає.

Попри втрати літаків Су-25 РФ також продовжує їх використовувати. Ситуацію ускладнюють й розвідувальні безпілотники: "Треба відпрацьовувати, бо вони літають, як у себе вдома. Іноді концентрація летючих розвідників Supercam, Орлан може досягати 20 одиниць на 20 км, тобто кожен кілометр проглядається. Це заважає працювати нашій артилерії, бо вони зроблять засічки по нас. Дуже великі проблеми з цим і поки наразі немає вирішення, не розуміємо як вирішувати, бо збивати ЗРК - це дуже багато коштує, а різниця в 30 тисяч доларів приблизно, тобто одного збиття".

Уночі у зоні роботи 110-ї окремої механізованої бригади спокійніше, проте штурми тривають. Ворог виходить переважно о п'ятій годині ранку у сутінках, коли тепловізійний дрон починає гірше бачити, а денний дрон ще погано показує. Такої тактики дотримуються і наші бійці, зокрема для ротацій. Водночас окупанти затихають удень, а ввечері знову активізуються.

"Це не спецназ, це звичайна піхота, щодо десантників, вони не призначені воювати в полях. Тобто їм треба підтримувати ініціативу, треба продовжувати б наступ, а вони використовують всі свої резерви. Те, що з'явилася саме нова техніка, я зробив на цьому акцент, це означає, що старої вже не вистачає і вони кидають останні ресурси. Усі ми розуміємо зовнішньополітичну ситуацію у світі, що розвивається, їм потрібна ініціатива, вони будуть намагатися використовувати це в перемовинах, які готуються", - пояснив військовий.

Щодо мобілізації, він сказав: "Дійсно перша хвиля, можна сказати, це невелика кількість осіб, яка надійшла вже до бригади. Там з 13 червня трохи змінилася система набору, але вона діє. З приводу кого нам не вистачає - це болісне питання. Нам не вистачає піхоти, дуже не вистачає, бо велика кількість поранених і дуже великий потік особового складу вибуває зі строю, через важкі бої. Рекрутинг тут, на жаль, не допоможе, небагато людей піде саме у піхоту. Тому основне поповнення ми продовжуємо отримувати через ТЦК".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
Більше новин