Пакет військової допомоги від США та нові погрози Путіна як відповідь американцям. Колонка Сергія Згурця
Сьогодні стало відомо про два потужні пакети військової допомоги для України. США оголосили про виділення 375 мільйонів доларів на військову допомогу
Пакети військової допомоги від США
Це пакет за програмою президентського вилучення, що дає можливість отримати техніку та складові одразу з арсеналів Міністерства оборони США. Зброя може бути передана Україні швидко. Пакет включає ракети класу "повітря-земля", боєприпаси для HIMARS, артилерійські снаряди, 190 одиниць БТР M1117, ракети TOW, системи Javelin і AT-4. Це те, що вкрай потрібно на лінії фронту, підвищить мобільність механізованих бригад.
Раніше боєприпасів "повітря-земля" не передавали. Була дискусія серед експертів, чи йдеться про крилаті ракети AGM-158 до F-16 чи інший зразок, плануючі бомби AGM-154. Концептуально це різні зразки озброєнь. Ясність вніс сам президент США Джо Байден, який заявив, що з метою посилення ударних можливостей України на великі відстані, він вирішив передати Україні боєприпаси великої дальності — AGM-154 JSOW.
Чи справді це далекобійна зброя і що саме буде передано Україні? Дійсно, це не крилата ракета, а малопомітна, високоточна, плануюча бомба, яка з висоти 8 км, якщо вона скидається з літака F-16, може знищувати цілі на відстані 130 км. Начебто багато, але розуміємо, що висоту 8 км зараз українські пілоти не набирають, з огляду на потребу ухилення від російської повітряної оборони. З менших висот, умовно кажучи, до кілометра і нижче, така плануюча бомба максимум долає відстані в 20 - 40 км. Тобто далекобійність тут дещо перебільшена в оцінці можливостей цієї зброї. Але є один цікавий нюанс. Виявляється, що ця плануюча бомба дійсно може бути ракетою, якщо до неї пристосувати реактивний двигун. Такі випробування проходили, і не виключено, що використання доопрацювання цієї плануючої бомби у формат ракети може бути здійснено самою Україною. Тоді така плануюча бомба може летіти на відстань 500 км.
Запас таких плануючих бомб у Сполучених Штатах становить близько 3 тис. одиниць, і ймовірно саме така перспектива нарощування можливостей за рахунок доопрацювання цієї бомби в ракету, дозволить американцям уникнути звинувачення в надмірному посиленні українських можливостей.
У другому пакеті США виділили майже 8 млрд доларів на зброю для України. Ці гроші могли згоріти з огляду на те, що 1 жовтня вичерпується фінансовий рік у Сполучених Штатах, і ці 5,4 мільярди, які були в президентських повноваженнях щодо можливості передавати озброєння, могли згоріти. Тому їх пролонгували на наступний період часу. Ми не знаємо, яким чином будуть наповнюватися ці пакети на 5,4 мільярди, але в будь-якому разі гроші не згорять. Це гарний сигнал для наших європейських партнерів і для самих Сполучених Штатів, що Америка і далі буде підтримувати Україну у війні з Російською Федерацією.
Цікаво, що пакети допомоги, оголошені сьогодні, вперше містять формулювання, що озброєння передаються з метою, аби Україна здобула перемогу на полі бою. Раніше пакети військової допомоги передавалися зі згадкою про те, що це нагальні потреби для відбиття російської агресії.
Також в другий пакет допоги входять ініціативи, які стосуються, зокрема, передачі нової батареї Patriot, яка має бути відремонтована, модернізована і передана для України. Це давнє прагнення української сторони. Збільшення кількості пілотів для F-16, яких мають підготувати США – 18 пілотів наступного року, і звісно, передача відповідної кількості ракет до комплексів Patriot та інших зразків ЗРК за рахунок контрактів, які будуть реалізовуватися американською оборонною промисловістю на суму 2,4 мільярди, які також входять в загальний пакет на 8 млрд доларів.
Погрози Путіна ядерною зброєю
Росія вкотре починає лякати і американців, і європейських партнерів зміною своєї ядерної доктрини. Вчора відбулось засідання постійної наради ради безпеки РФ з питань ядерного стримування, де йшлося про те, що розширено так званий перелік загроз і умов, коли Росія може використовувати ядерне озброєння. Тобто фактично, якщо здійснюється атака на Російську Федерацію з використанням не лише стратегічної, але й тактичної авіації, з використанням крилатих ракет, дронів, навіть якщо це здійснює неядерна країна в альянсі з ядерною країною, то це буде сприйматися як передумова для можливості використання Росією ядерної зброї. Це прямий натяк на те, щоб наші партнери обмежили допомогу Україні. Росія таким чино наголошує, що у будь-який момент може використати тактичне ядерне озброєння.
Погрози пролунали саме під час перебування української делегації у Вашингтоні, де обговорювалося надання пакетів військової допомоги і рішення про можливе скасування заборони використання зброї для ударів вглиб російської території. Всі розуміють, що це лише ідеологічно-політичний крок РФ, який насправді не має жодного відношення до реальності.
Українські дрони, які знищували російські летовища, бази, арсенали, системи попередження про ракетний напад, і далі будуть виконувати свою функцію. Адже це скеровано насамперед на зменшення російського наступального потенціалу, і вкладається в стратегію війни.
Ситуація на фронті
Олесь Маляревич, заступник командира батальйону ударних БпАК «АХІЛЛЕС», 92-ої окремої штурмової бригади розповів, що зараз відбувається на ділянках фронту, де тримають оборону його бригада та підрозділ.
"Наш підрозділ зараз працює на трьох напрямках: Глибоке - Липці, Вовчанськ та Куп’янськ. Більша частина, звичайно, зараз на Куп’янську, там дійсно дуже гаряче. Ми туди були перекинуті декілька тижнів тому. Перший час про це не казали, це було заборонено. Там ми працюємо дуже активно, і наше завдання — не допустити проходження ворога до лівого берега річки Оскіл в районі Кругляківки. Це можна бачити на картах Deep State", - сказав Маляревич.
За його словами, кожного дня з боку окупантів тривають бойові дії. Зараз на Кругляківку йде штурм з півсотні російських танків та бронетехніки. Українські бійці стримують залізну навалу противника.
"З ночі і по теперішній час також триває бій. Скажу відверто, такої масової бронетанкової атаки, яка відбувається сьогодні, я ще не бачив. Ворог було направлено 51 одиниця техніки, щоб штурмувати наші позиції. Наразі ворог частково розбитий, територіальних успіхів не має, але бій триває. Всі на позиціях, працюють декілька підрозділів, бригад, всі разом", - повідомив Маляревич.
Незалежно від ситуації на ділянці, підрозділи завжди мають повний арсенал, необхідний для того, щоб відбити будь-яку атаку і працювати той час, який їм визначений. Навіть якщо штурму немає, доволі тиха ситуація, вони все одно мають необхідну кількість дронів на випадок, якщо ситуація може кардинально змінитися. Адже від якості та кількості роботи розрахунків залежить життя піхоти, яка тримає позиції на землі.
Застосування FPV-дронів
Кількість використання FPV значно зросла і продовжує зростати, каже Маляревич: "Розміри FPV зростають. Але ситуація, наприклад, коли відбувається дуже близький контакт і не треба літати на 20 км, 15 км чи 12 км, використовується, скажімо, FPV 7 дюймів, може 8, а не 9-10, і батареї послабше. Але і БК змінюються, вдосконалюються, технології змінюються, вдосконалюються. У нас в кожному підрозділі є вже власні R&D центри. Люди, які винаходять нові рішення, щоб дрони працювали якісніше, обходили ворожі РЕБи і літали в будь-яку погоду. Технології вдосконалюються постійно".
Військовий зазначив, що не лише від держави надходять неякісні дрони.
"Кожен дрон, який надходить, навіть від перевірених постачальників, потребує деякого часу для перевірки, щоб подивитися, чи все так, як заявлено, чи батарея правильно зроблена. Потім цей дрон випробовують на полігоні. Він виконує там кілька короткотривалих операцій, і потім вже дозволяється використовувати цей дрон на лінії фронту. Буває, що британський фонд, наприклад, хотів передати 300 дронів і передав, але вони самі вирішили десь закупити їх у постачальників, які тільки починали робити десь у гаражах, і вся ця партія, 140 з 300 дронів, взагалі були непридатні до польотів. Ми просто їх розібрали, 2 залишили, навіть мотори були неробочі. Таке буває, на жаль. Це наша робота. Але ми вже знаємо що треба брати, і хто дійсно якісно працює на ринку", - сказав він.
Дрони з оптоволокном
Маляревич зазначив, що дрони з оптоволокном можна використовувати на дуже невеликій відстані, все дуже залежить від рельєфу місцевості. Вони не виключають цю технологію і готові її застосувати, коли це буде дійсно необхідно. Зокрема, коли буде повне електронне подавлення, потрібно буде це застосовувати.
"Оптоволокно — дріт, який тягнеться за дроном на певну відстань, і по ньому йде сигнал, який не можна перебити, тільки перерізати. Інші рішення ми теж використовуємо, звичайно. Все, що працює, використовуємо, коли бачимо, що вже не працює, змінюємо. Але кожна операція, завдання має свій спектр рішень", - додав він.
Маляревич розповів, що батальйон вже повністю укомплектований і не має вакансій, як то кажуть у цивільному житті. У них резерв 1000 людей, які готові призватися до війська, саме до їхнього підрозділу, коли вони будуть збільшуватись. Вони провели відеоспівбесіди з кожним і мають резерв. Коли буде прийняте рішення щодо збільшення, з людьми зв’яжуться. Також запрошують тих, хто ще надумав долучитись до війська.
- Актуальне
- Важливе