Аналітика

Передача винищувачів від Франції, пакета допомоги від США, а також розвиток українського виробництва FPV-дронів. Воєнні підсумки дня

Сергій Згурець
7 червня, 2024 п'ятниця
20:23

Сьогодні говоримо про гучну обіцянку президента Франції Емманюеля  Макрона передати Україні винищувачі Mirage п'ятої версії, про пакет військової допомоги Сполучених Штатів Америки, а також про виробництво й особливості використання FPV-дронів на полі бою від провідної української компанії "Вирій Дрон"

Зміст

Франція планує передати Україні Mirage 2000-5

Президент Франції Макрон повідомив про плани передачі Україні винищувачів Mirage 2000-5. За його словами, модернізовані "міражі" дадуть змогу Україні захистити свою територію і повітряний простір. Українські пілоти та техніки будуть проходити навчання у Франції, це триватиме приблизно до кінця року і на це потрібно лише 5 місяців, тобто дуже оперативно. Точної кількості винищувачів президент Франції поки що не назвав, але ми знаємо, що у таких версій як Mirage 2000-5 у французів є 27 одномісних машин та ще декілька двомісних, які також можуть використовувати для тренування. Крім того, ми знаємо, що Макрон пообіцяв навчити у Франції 4500 українських військових - це власне одна повноцінна бригада - і підтвердив готовність скерувати в Україну французьких військових інструкторів, проте не йдеться про навчання солдатів у зоні бойових дій, сказав Макрон.

Але повернемось до літаків. Отже, таке враження, що Повітряні сили України будуть літати не лише на F-16, а й на Mirage 2000-5. Що це за літак? Це винищувач четвертого покоління, який пройшов низку модернізацій і може виконувати місію протиповітряної оборони, завдавати ударів по наземних цілях керованим і некерованим озброєнням. Хоча, йому буде важко відганяти російську тактичну авіацію, бо "міраж" має радар і ракети, які все-таки суттєво поступаються тим, що мають Су-35 з їхніми локаторами й озброєнням. Проте "міраж" може ефективно полювати на російські крилаті ракети та шахеди, він може завдавати ударів далекобійними бомбами, наприклад, тими ж Hammer, які ми отримаємо від Франції. Головне, цей літак може бути носієм крилатих ракет SCALP та Storm Shadow і бити по ворожих цілях на відстані до 300 км.

До речі, літаки F-16 цього робити не можуть, тому що вони не адаптовані під ці ракети. Отже, французькі винищувачі можна розцінювати, як певне посилення можливостей нашим Повітряним силам. Проте скажу, що наявність двох типів легких винищувачів  насправді не виглядає оптимально з погляду логістики, відмінності арсеналів і усього циклу навчальної підготовки.

До речі, я не бачив коментарів з боку Повітряних сил, хоча свого часу командувач Олещук казав, що з Mirage 2000-5 можна сформувати одну ескадрилью - це 12 машин, які будуть виконувати ту ж функцію, що і Су-24М, які використовуються для пусків крилатих ракет SCALP та Storm Shadow. У будь-якому разі це цікава ініціатива, очікуємо, що ці літаки з'являться в небі України й будуть знищувати противника.

Пакет допомоги від США

Водночас було оголошено про надання нового пакета військової допомоги від Сполучених Штатів. Пакет вкрай цікавий, насамперед його обсяг - 225 млн доларів - начебто незначна сума, але насиченість пакета чітко відповідає потребам наших військових на полі бою. Це якраз боєприпаси до HIMARS, мінометні, артбоєприпаси, бронетехніка. Зокрема там оголошено про передачу 200 БТРів М113, у попередньому  пакеті було 400, тобто зараз фактично йдеться загалом про 600 цих бронетранспортерів, які вкрай потрібні для підвищення механізації наших нових бригад, які зараз створюються.

Доки ми очікуємо американське озброєння, яке ось-ось з нового пакету надійде на поле бою, Сили оборони активно використовують FPV-дрони. Днями в російських пабліках була істерія, що наші сили мають перевагу над противником у кількості дронів: чотири до одного, шість до одного. Ворог зараз намагатиметься забезпечити якийсь паритет, або протидіяти нашій потужності. Війна - це швидкість адаптації на полі бою і саме це визначатиме характер бойових дій.

Виробництво та використання українських FPV-дронів

Отже, далі ми поговоримо як створюють українські дрони, як вони закуповуються та як оновлюються. Директор компанії-виробника безпілотних авіаційних систем Роман Княженко наголосив, що новинкою на ринку є тепловізійні дрони самонаведення

"Ми й до цього в принципі робили тепловізійні дрони, але зараз, оскільки довели цю технологію, почали робити всі дрони, які були просто тепловізійними - дронами з самонаведенням. Це не сильно впливає на вартість, але, я думаю, що найближчими місяцями побачимо наскільки це сильно вплине на результативність. І так само різний модельний ряд по розмірах, по вазі, яку він буде підіймати й далі низки ретрансляторів, системи зв'язку. Ми зараз почали виробляти вже у багатотисячній кількості льотні контролери, регулятори обертів, системи зв'язку на дрони й виходить класно в тому плані, що ми можемо швидко і першими вводити нові частоти про які, я думаю, скоро дізнаються і наші підрозділити, і ворог", - пояснив Княженко.

За його словами, потужність виробництва за останній рік збільшилася. Восени минулого року "пташки" компанії "Вирій Дрон" лягли в основу курсу народних FPV, а зараз вона займається зовсім іншими БПЛА.

Про оптимізацію процедури закупівель директор компанії-виробника сказав: "Погані новини, на жаль, не буде простого рішення, його не може бути, бо це така глобальна реформа закупівель Міноборони, або Мінцифри. Що потрібно змінити? - це більше децентралізації й швидкості".

Княженко пояснив, що наразі рішення приймається таким чином: йде сигнал, що треба купити певні дрони, потім в Генеральному штабі ЗСУ приймається рішення про те, який пріоритет у потреби і як вона має виглядати, сформована потреба вже йде на ті структури, які будуть закуповувати - Мінцифра чи Міноборони, далі відбуваються закупівлі. Процедура дуже довга й повільна, тому на фронт не завжди доходить те, що було актуальним на момент прийняття рішення: "Я знайшов у хлопців під Костянтинівкою дрон і там стояла дата - пів року тому, а вони кажуть, що його тільки отримали від керівництва - це дуже довго й дрони реально застарівають".

У компанії "Вирій Дрон" є представники, які їздять на фронт, спілкуються з військовими й бачать наочно їхні потреби, інколи виїжджають  і тестуються в бойових умовах, утім цього теж недостатньо, пояснив очільник виробництва.

"Ми зараз сильно розширюємо, умовно, клієнтський відділ, який буде спілкуватися саме не з закупниками, а з користувачами, тобто з військовими, тут важлива актуальність. Чим більша у нас компанія, тим складніше буде тримати цю актуальність, бо внести швидкі зміни у виробництві на якому працює дві людини - дуже просто, це одна хвилина, а у виробництві на якому працює 50-100 людей - вже набагато складніше. Намагаємося тримати актуальність, робити актуальні дрони, рухатися на випередження", - пояснив він.

За його словами, щоб продавати дрони державі не треба робити супер класні дрони, треба лише гарно комунікувати з державою, мати класних юристів і хоча б якісь БПЛА, адже людина, яка займається закупівлями, має отримувати експертизу від тих хто їх використовує, але це працює дуже довго: "У нас цей показник (експертизи, - ред.), на щастя, доволі високий, але все одно, як на мене, це можна підвищувати постійно. Якщо ми кажемо про звичайний дрон 8 дюймів, який збирається на багатьох заводах в Китаї, Росії, Україні, то, я думаю, там у нас одна з найвищих ефективностей через централізацію процесу і навченість робітників та вмотивованість".

Княженко поділився, що нині компанія вносить великі зміни у сам дрон, а це призводить до змін у технологічному процесі й часі виробництва, утім й ефективність БПЛА теж покращується.

"У нас є в планах наступного місяця вже повністю перейти на всі дрони з самонаведенням. Ми думаємо, це буде серйозна зміна на фронті, це буде ідеальне самонаведення від різних компаній не тільки нашої, це буде наше нічне самонаведення, я сподіваюсь, воно теж буде представлене не тільки на наших дронах, а й основне, що це є ключем до автономізації поля боя. Наша основна мета, щоб найближчі 10 км не було жодної людини з нашого боку і зрозуміло, що з їхньої сторони теж, щоб нікого не залишиться", - додав директор компанії-виробника безпілотних авіаційних систем.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.59
    Купівля 41.59
    Продаж 42.12
  • EUR
    Купівля 47.88
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
24 червня
04:44
Іран
Голова МЗС Ірану: жодної "угоди" про припинення вогню з Ізраїлем наразі не існує
04:16
Оновлено
електроенергія, шахеди
РФ запускала безпілотники по Україні: на Сумщині серед 3 загиблих - дитина, у Харкові є постраждалі
03:50
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп заявив, що Ізраїль та Іран домовилися про повне й остаточне припинення вогню
02:25
Фінляндія
Фінляндія готує новий пакет військової допомоги Україні вартістю €143 млн
01:18
Потенціал нашої артилерії обмежує нестача боєприпасів, - Княжицький
00:38
Оновлено
Трамп
"До слова "ядерний" не можна ставитися так недбало": Трамп відреагував на заяву Медвєдєва про Іран
2025, понедiлок
23 червня
23:50
Оновлено
Іран
Іран випустив ракети по військових базах США у Катарі та Іраку: Трамп подякував за "слабку" відповідь
23:09
Оновлено
Оборонна співпраця, санкції проти РФ: Зеленський зустрівся зі Стармером і королем Чарльзом III у Британії
22:41
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 127 боїв: понад третина з них сталася на Покровському напрямку
22:34
Василь Ломаченко
"Трагічний день": боксер Ломаченко відреагував на обстріл рідної школи у Білгород-Дністровському
22:31
Газпром
Нафтогаз виграв арбітраж проти Газпрому на $1,37 млрд
22:25
Ексклюзив
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
Київ і ще одне місто: військовий блогер про нову тактику ударів росіян по Україні
22:19
Оновлено
Кількість загиблих внаслідок балістичної атаки РФ на навчальний заклад у Білгороді-Дністровському зросла до трьох людей
22:05
Ексклюзив
І Нетаньягу, і Трампу потрібна була маленька переможна війна, - експосол України в Ірані Самарський
22:01
Олександр Усик та Олександр Красюк (праворуч)
У команді Усика пояснили, чому припинили співпрацю з промоутером Красюком
21:19
Ексклюзив
У найближчій перспективі на це й годі розраховувати: Селезньов про перехід ЗСУ у контрнаступ
21:18
Ексклюзив
Соломія Бобровська
Буде масовий протест проти Зеленського через ситуацію з мовним омбудсменом, - нардепка Бобровська
20:50
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Дезінформація проти Резерв+: у мережі ширять фейки про збір геоданих
20:24
Ексклюзив
"Орешник"
Запуск серійного виробництва "Орешника" зменшить можливості РФ по відновленню стратегічного ядерного потенціалу, - військовий експерт Рябих
20:11
Ексклюзив
Микола Княжицький
Безвідповідальне ставлення часто нагадує вороже: нардеп Княжицький про ситуацію з мовним омбудсменом
19:58
PR
Супермаркет онлайн Фора – швидка доставка продуктів і побутових товарів
19:57
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
"Зможемо здивувати ворога": Єрмак повідомив про серійне виробництво балістичної ракети "Сапсан"
19:47
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Шмигаль доручив уряду посилити звітність щодо благодійних зборів після ситуації з Назарієм Гусаковим
19:42
санкції
Новий санкційний пакет ЄС проти Росії затвердять до кінця тижня, – Каллас
19:31
Ексклюзив
Путін пропонує спершу прямі перемовини у Стамбулі, а потім перемир'я
Це пряма погроза і сигнал: Романюк про заяву Путіна щодо готовності зайти в Польщу, щоб рушити на Німеччину
19:30
РФ ударила дроном по маршрутці в Костянтинівці: загинув водій, є поранений
19:28
Сили оборони уразили нафтобазу "Комбінат "Атлас" у Ростовській області РФ
18:59
РФ атакувала дронами Сумщину: серед постраждалих діти й вагітна жінка
18:48
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте відвідав Одесу
У підсумковій декларації саміту НАТО будуть "важливі формулювання" щодо України, – Рютте
18:35
Оновлено
Олексій Чернишов
Віцепрем'єру Чернишову повідомили про підозру в корупції та зловживанні службовим становищем
18:22
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:21
Василь Малюк
Боротьба з "агентами в рясах": Малюк розповів про 174 провадження проти священників УПЦ МП
18:19
Звільнення політвʼязнів та війна в Україні: Келлог розповів, про що говорив у Білорусі з Лукашенком
18:18
Аналітика
рідкоземельні метали
Битва за критичні мінерали: де тут Україна
18:11
Александар Вучич
Сербія зупинила експорт боєприпасів: тепер потрібні "спеціальні рішення"
18:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Для Москви існують два варіанти, які не влаштовують Росію: професор Ханін з Ізраїлю припустив, про що Путін може домовлятися з Іраном
18:05
Андрій Єрмак
"Найкращий президент": Єрмак переконаний, що Зеленський має балотуватися на другий термін
18:00
Аналітика
Саміт НАТО у Гаазі
Саміт НАТО в Гаазі: чи дійсно Трамп диктує умови, а Україна лишається на узбіччі. Пояснюємо
17:50
Оновлено
Наслідки атаки росіян на Київ проти ночі на 23 червня
Росія атакувала дронами та ракетами Україну: у Києві та в області є жертви і руйнування
17:50
Роберт Фіцо
"Словаччина має інші пріоритети": Фіцо виступив проти збільшення оборонних витрат до 5% ВВП
Більше новин