Аналітика

Як працюють українські роботизовані платформи та на якій відстані. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 червня, 2024 четвер
20:45

Говоримо про підсумки зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі щодо допомоги Україні, про те, що Росія перетягує найновіший комплекс "Прометей" у Крим і про використання наших роботизованих платформ на полі бою

Зміст

Результати "Рамштайну"

Сполученні Штати нададуть Україні засоби протиповітряної оборони, бронетехніку й артилерію з боєприпасами, про це міністр оборони США сказав сьогодні на черговій зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі. На засіданні були присутні представники багатьох країн, зокрема від України був міністр оборони Рустем Умєров. Пріоритетні питання, як і на минулій зустрічі - посилення України засобами протиповітряної оборони, проте було і про підготовку резервів, ремонт поставленої техніки та інші важливі речі, які впливають на боєздатність нашого війська.

Ллойд Остін також повідомив про новий пакет американської допомоги на 100 млн доларів. Проте поки немає остаточної інформації щодо того, чи Сполучені Штати виділять Україні другу батарею Patriot, яка зараз розташована у Польщі. Про це попередньо повідомляли американські засоби масової інформації, а в самій Польщі почали лунати голоси, що напевно не варто передавати цю батарею Україні, бо це позначиться на боєздатності самої Польщі. Тому будемо чекати чим ця історія завершиться.

"Бавовна" у ворога

Україна продовжує системні заходи зі знищення російських систем протиповітряної оборони С-300 та С-400 у Криму та на тимчасово окупованих територіях і навіть у Білгородській області, використовуючи ATACMS та HIMARS. За декілька тижнів, з середини квітня, відбулося знищення складових до десятка російських дивізіонів ЗРК великої дальності, а також РЛС і командних пунктів - все це, звісно, впливає на ефективність російської системи ППО і демонструє неспроможність цих ЗРК боротися зокрема з тими ж ATACMS, які були ще виготовлені у 1980-ті роки.

Зараз Росія перемістила десь з-під Москви у Крим штучний товар - найсучасніший, за оцінками росіян, ЗРК С-500 під індексом "Прометей". Про це повідомив керівник ГУР Кирило Буданов. Це буде його дослідна, перша експлуатація. Він може використовувати два типи ракет: один - для знищення літаків, а інший - аби боротися з балістичними й навіть гіперзвуковими ракетами. Як стверджує російська сторона, дальність цього комплексу з другою ракетою заявлена аж у 500 км, але це, повторюсь, рекламні дані, лише практика є критерієм істини. Не виключено, що у цього комплексу в категорії "аналогов нет" буде така ж доля, як і у російських "винищувачів п'ятого покоління" Су-57, які були атаковані українськими дронами.

Модернізована Х-101

У будь-якому разі, маємо розуміти, що противника не варто недооцінювати. Він не є таким безпорадним як нам хотілося. Є підтвердження, що ворог починає використовувати оновлені крилаті ракети для полювання вже за нашими летовищами й літаками, йдеться про крилату ракету Х-101 з новою касетною бойовою частиною. Цими ракетами росіяни вже атакували летовища у Старокостянтинові та Василькові - це є ознакою того, що ворог намагається якимось чином підготуватися до прибуття довгоочікуваних F-16. Тому нашим  Повітряним силам треба щільніше прикриватися, використовуючи мобільні групи, засоби протиповітряної оборони й будувати ангари для літаків, адже на полі бою важлива швидка адаптація до викликів.

Українські роботизовані платформи на фронті

Цього тижня презентували нові Сили безпілотних систем ЗСУ. Ця структура буде відповідати за навчання, постачання нових дронів, наземного, морського й повітряного базування, буде підтримувати контакти з виробниками, які зараз залучені до постачання Збройних Сил.

Розробник українських безпілотників Ratel та військовослужбовець  Тарас Остапчук вважає, що треба створювати окремі роти для таких роботизованих систем, як було з ударними БПЛА. Зокрема сапер має володіти новими навичками, адже така робота відрізняється від класичного мінування: "Це суттєво зменшить навантаження на військовослужбовців і збереже їхнє життя".

Остапчук розповів що на полі бою Сили оборони зараз використовують  чотири види роботизованих платформ: дрон-камікадзе, евакуатор, логіст і дистанційний мінувач.

"Кожен із них систематично отримує якесь оновлення, реагуємо на фідбеки з лінії фронту, фактично зараз воює п'ята ітерація наших роботів і на підході шоста з покращенням. Роботизовані платформи віддаляють оператора від ЛБЗ (лінії бойового зіткнення, - ред.) і оператор працює в середньому на відстані 3 км; логіст, евакуатор зараз поставили рекорд - 30 км віддаленість від оператора. Наші платформи їздять по Starlink вже понад пів року. Наш оператор може знаходитись у будь-якій точці світу й керувати платформою, а 30 км - це дальність по запасу ходу з навантаженням у три людини - це 450 кг", - пояснив Остапчук.

Військовий розповів, що ці платформи мультифункціональні й можуть нести міни - тоді стають камікадзе. Так званий безпілотник-логіст може везти до 400 кг й надалі витримуватиме вагу у 10 протитанкових мін.

Ratel має прямі контракти з військовими частинами, а також на фінальній стадії підписання договору з Мінцифрою та  Агенцією  оборонних закупівель. У цьому допомагає Brave1.

"Станом на сьогодні у нас основна проблема - знайти людей, хоч є фінансування і маємо три складальні цехи. Мобілізація ніяк не впливає на виробництво, ми критичні й можемо бронювати людей. Люди, які дізнаються, приходять, проходять співбесіду до нас і працюють, але основна проблема - це брак фаху. У нас працюють зварювальники, помічники зварювальників, паяльщики, електронщики, радіотехніки, системні адміністратори. Основна проблема - брак людей і те, що люди бояться вийти через мобілізацію навіть з дому", - наголосив розробник українських безпілотників.

Остапчук поділився, що на підприємстві тривають навчання для військових, додатковий фах вже отримали близько 60 операторів. Водночас компанія співпрацює з колегами та обмінюється матеріалами й знаннями: "Зараз усі виробники працюють на перемогу і тут немає конкуренції взагалі. Питання - виключно масштабування, навчання операторів у зв'язку з браком кадрів - це трошки гальмується".

За його словами, за останні два-три місяці ворог значно збільшив асортимент роботів на фронті.

"Роботи набагато менш технологічні ніж наші, у цілому як і вся їхня зброя, але вони будуть 100% масштабними. У них більше грошей і в них буде багато нетехнологічних роботів, набагато більше ніж у нас - історія така ж, як і з FPV", - пояснив Остапчук.

На запитання чи може противник захопити наші технології та використати їх у себе, розробник українських безпілотників Ratel відповів: "На мою думку, не може, бо вони можуть взяти звідти виключно конструктив, там основне питання - це програмне забезпечення і зв'язок, а у них немає доступу до нього, як у НАТО та європейських країн, у них буде щось примітивне з Китаю".

Щодо відновлення роботизованих платформ, то зараз воно триває власними силами компанії. Якщо несправність виникла внаслідок їхньої помилки, то й ремонт для військових безплатний, а також видають комплекти для ремонту на місці.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.38
  • EUR
    Купівля 43.51
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
23 січня
16:28
Ілюстративне фото
Росіяни атакували Куп'янщину: загинула жінка
16:27
Марк Рютте
"Шлях вперед": Рютте оголосив підтримку Трампу щодо заяв про подальші санкції проти РФ
16:27
Придністров'я
"Не годиться": самопроголошене Придністров'я відмовилося від українського вугілля
16:25
На час проведення Всесвітнього економічного форуму в Давосі відкрили виставку про війну в Україні
16:13
На фото: "Порцелянова війна"
Фільм "Порцелянова війна" про українських художників під час війни номінували на "Оскар"
16:13
Оновлено
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський заявив, що серед миротворчих сил в Україні мають бути військові США. У МЗС РФ погрожують "неконтрольованою ескалацією"
16:04
OPINION
Гібридний ультиматум для Путіна
16:03
Оновлено
Удар по Запоріжжю 23.01.25
Нічна атака БПЛА та ракетами: кількість постраждалих у Запоріжжі зросла до 51, є загиблий
15:55
ЗСУ поблизу Великої Новосілки ведуть виснажливі бої, військові діють, щоб не допустити оточення, - ОСУВ "Хортиця"
15:48
НБУ
Інфляція перевищила прогноз: НБУ встановив облікову ставку на рівні 14,5%
15:29
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ запустили бета-тестування електронного направлення на ВЛК
15:24
Оновлено
Армія РФ знову запустила дрони по Україні: ситуація вдень 23 січня
15:23
Warner Bros. звинуватила Кріса Брауна у сексуальному насильстві, музикант подав позов про наклеп
15:19
Зміна місця проживання, одруження та єОселя: у Дії відновили три послуги
15:16
Верховний суд РФ
Верховний суд РФ визнав "терористичною організацією" "Правий сектор"
14:59
евакуація дітей
У Куп'янському районі Харківщини розширили зону примусової евакуації сімей з дітьми
14:44
Марко Рубіо
Держсекретар США Рубіо планує відвідати Панаму після заяв Трампа щодо Панамського каналу, – Bloomberg
14:24
Правоохоронці викрили 13 військових посадовців, які незаконно нарахували собі 13 млн грн додаткових виплат
14:07
Генералам РФ, які командували ударом надважкої бомби по Сумщині у 2022 році, оголосили підозру
14:04
OPINION
Блог Сергій Собко
За що судять генералів?
13:57
Сергій Гнезділов
Військового Гнезділова, якого судили за СЗЧ, звільнили від кримінальної відповідальності
13:51
Конкурсна пісня учасниці Нацвідбору на Євробачення GRISANA зібрала понад 100 тис. прослуховувань на Spotify
13:37
"Бригада поступово набуває бойових спроможностей": Сирський про 155-ту окрему механізовану бригаду
13:31
путін
Путін вважає, що основні цілі в Україні були досягнуті, - Reuters
13:31
Олег Газманов
Газманов та Шаман: у Маріуполі діти в школі вивчатимуть російські "патріотичні" пісні
13:20
Окупанти підпалили колектор з сотнею своїх військових біля Часового Яру, - ОТУ "Луганськ"
13:13
Україна_Польща
У лютому третя група добровольців Українського легіону в Польщі підпише контракти з ЗСУ
13:04
Грузія, біля будівлі парламенту
Естонія не визнає парламент, уряд і нового президента Грузії
12:45
Швеція та Україна домовилися про двосторонню угоду щодо впровадження проєктів у сфері ОПК
12:41
Дмитро Пєсков
"Сигнали ще не надходили": у Кремлі відреагували на погрози Трампа щодо введення санкцій проти РФ
12:32
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін може використати можливість впливу на Путіна для подальших переговорів з Трампом, - політолог Ліхачов
12:30
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 6 українських військовополонених: розпочато розслідування
12:29
електроенергія
Енергетики повернули світло для понад 40,5 тис. українців: ситуація в енергосистемі 23 січня
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:19
погода мокрий сніг зима
Дощ, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 24 січня
12:02
Росіяни обстріляли приватний сектор Краматорська, є поранені
12:01
OPINION
Ультиматум Трампа слід читати після "але"
11:56
KN-23
КНДР у 2025 році ймовірно надасть РФ ще 150 балістичних ракет KN-23 та засоби артилерії, – Буданов
11:51
Таїланд, одностатеві шлюби
У Таїланді набув чинності закон про одностатеві шлюби: сотні пар одружуються по всій країні
11:25
Огляд
міжнародний огляд
Російська економіка перегріта війною, і Трамп буде тиснути цим на Путіна, щоб досягти угоди. Акценти світових ЗМІ 23 січня
Більше новин