Аналітика

Як працюють українські роботизовані платформи та на якій відстані. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 червня, 2024 четвер
20:45

Говоримо про підсумки зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі щодо допомоги Україні, про те, що Росія перетягує найновіший комплекс "Прометей" у Крим і про використання наших роботизованих платформ на полі бою

Зміст

Результати "Рамштайну"

Сполученні Штати нададуть Україні засоби протиповітряної оборони, бронетехніку й артилерію з боєприпасами, про це міністр оборони США сказав сьогодні на черговій зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі. На засіданні були присутні представники багатьох країн, зокрема від України був міністр оборони Рустем Умєров. Пріоритетні питання, як і на минулій зустрічі - посилення України засобами протиповітряної оборони, проте було і про підготовку резервів, ремонт поставленої техніки та інші важливі речі, які впливають на боєздатність нашого війська.

Ллойд Остін також повідомив про новий пакет американської допомоги на 100 млн доларів. Проте поки немає остаточної інформації щодо того, чи Сполучені Штати виділять Україні другу батарею Patriot, яка зараз розташована у Польщі. Про це попередньо повідомляли американські засоби масової інформації, а в самій Польщі почали лунати голоси, що напевно не варто передавати цю батарею Україні, бо це позначиться на боєздатності самої Польщі. Тому будемо чекати чим ця історія завершиться.

"Бавовна" у ворога

Україна продовжує системні заходи зі знищення російських систем протиповітряної оборони С-300 та С-400 у Криму та на тимчасово окупованих територіях і навіть у Білгородській області, використовуючи ATACMS та HIMARS. За декілька тижнів, з середини квітня, відбулося знищення складових до десятка російських дивізіонів ЗРК великої дальності, а також РЛС і командних пунктів - все це, звісно, впливає на ефективність російської системи ППО і демонструє неспроможність цих ЗРК боротися зокрема з тими ж ATACMS, які були ще виготовлені у 1980-ті роки.

Зараз Росія перемістила десь з-під Москви у Крим штучний товар - найсучасніший, за оцінками росіян, ЗРК С-500 під індексом "Прометей". Про це повідомив керівник ГУР Кирило Буданов. Це буде його дослідна, перша експлуатація. Він може використовувати два типи ракет: один - для знищення літаків, а інший - аби боротися з балістичними й навіть гіперзвуковими ракетами. Як стверджує російська сторона, дальність цього комплексу з другою ракетою заявлена аж у 500 км, але це, повторюсь, рекламні дані, лише практика є критерієм істини. Не виключено, що у цього комплексу в категорії "аналогов нет" буде така ж доля, як і у російських "винищувачів п'ятого покоління" Су-57, які були атаковані українськими дронами.

Модернізована Х-101

У будь-якому разі, маємо розуміти, що противника не варто недооцінювати. Він не є таким безпорадним як нам хотілося. Є підтвердження, що ворог починає використовувати оновлені крилаті ракети для полювання вже за нашими летовищами й літаками, йдеться про крилату ракету Х-101 з новою касетною бойовою частиною. Цими ракетами росіяни вже атакували летовища у Старокостянтинові та Василькові - це є ознакою того, що ворог намагається якимось чином підготуватися до прибуття довгоочікуваних F-16. Тому нашим  Повітряним силам треба щільніше прикриватися, використовуючи мобільні групи, засоби протиповітряної оборони й будувати ангари для літаків, адже на полі бою важлива швидка адаптація до викликів.

Українські роботизовані платформи на фронті

Цього тижня презентували нові Сили безпілотних систем ЗСУ. Ця структура буде відповідати за навчання, постачання нових дронів, наземного, морського й повітряного базування, буде підтримувати контакти з виробниками, які зараз залучені до постачання Збройних Сил.

Розробник українських безпілотників Ratel та військовослужбовець  Тарас Остапчук вважає, що треба створювати окремі роти для таких роботизованих систем, як було з ударними БПЛА. Зокрема сапер має володіти новими навичками, адже така робота відрізняється від класичного мінування: "Це суттєво зменшить навантаження на військовослужбовців і збереже їхнє життя".

Остапчук розповів що на полі бою Сили оборони зараз використовують  чотири види роботизованих платформ: дрон-камікадзе, евакуатор, логіст і дистанційний мінувач.

"Кожен із них систематично отримує якесь оновлення, реагуємо на фідбеки з лінії фронту, фактично зараз воює п'ята ітерація наших роботів і на підході шоста з покращенням. Роботизовані платформи віддаляють оператора від ЛБЗ (лінії бойового зіткнення, - ред.) і оператор працює в середньому на відстані 3 км; логіст, евакуатор зараз поставили рекорд - 30 км віддаленість від оператора. Наші платформи їздять по Starlink вже понад пів року. Наш оператор може знаходитись у будь-якій точці світу й керувати платформою, а 30 км - це дальність по запасу ходу з навантаженням у три людини - це 450 кг", - пояснив Остапчук.

Військовий розповів, що ці платформи мультифункціональні й можуть нести міни - тоді стають камікадзе. Так званий безпілотник-логіст може везти до 400 кг й надалі витримуватиме вагу у 10 протитанкових мін.

Ratel має прямі контракти з військовими частинами, а також на фінальній стадії підписання договору з Мінцифрою та  Агенцією  оборонних закупівель. У цьому допомагає Brave1.

"Станом на сьогодні у нас основна проблема - знайти людей, хоч є фінансування і маємо три складальні цехи. Мобілізація ніяк не впливає на виробництво, ми критичні й можемо бронювати людей. Люди, які дізнаються, приходять, проходять співбесіду до нас і працюють, але основна проблема - це брак фаху. У нас працюють зварювальники, помічники зварювальників, паяльщики, електронщики, радіотехніки, системні адміністратори. Основна проблема - брак людей і те, що люди бояться вийти через мобілізацію навіть з дому", - наголосив розробник українських безпілотників.

Остапчук поділився, що на підприємстві тривають навчання для військових, додатковий фах вже отримали близько 60 операторів. Водночас компанія співпрацює з колегами та обмінюється матеріалами й знаннями: "Зараз усі виробники працюють на перемогу і тут немає конкуренції взагалі. Питання - виключно масштабування, навчання операторів у зв'язку з браком кадрів - це трошки гальмується".

За його словами, за останні два-три місяці ворог значно збільшив асортимент роботів на фронті.

"Роботи набагато менш технологічні ніж наші, у цілому як і вся їхня зброя, але вони будуть 100% масштабними. У них більше грошей і в них буде багато нетехнологічних роботів, набагато більше ніж у нас - історія така ж, як і з FPV", - пояснив Остапчук.

На запитання чи може противник захопити наші технології та використати їх у себе, розробник українських безпілотників Ratel відповів: "На мою думку, не може, бо вони можуть взяти звідти виключно конструктив, там основне питання - це програмне забезпечення і зв'язок, а у них немає доступу до нього, як у НАТО та європейських країн, у них буде щось примітивне з Китаю".

Щодо відновлення роботизованих платформ, то зараз воно триває власними силами компанії. Якщо несправність виникла внаслідок їхньої помилки, то й ремонт для військових безплатний, а також видають комплекти для ремонту на місці.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин