Аналітика

Як працюють українські роботизовані платформи та на якій відстані. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 червня, 2024 четвер
20:45

Говоримо про підсумки зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі щодо допомоги Україні, про те, що Росія перетягує найновіший комплекс "Прометей" у Крим і про використання наших роботизованих платформ на полі бою

Зміст

Результати "Рамштайну"

Сполученні Штати нададуть Україні засоби протиповітряної оборони, бронетехніку й артилерію з боєприпасами, про це міністр оборони США сказав сьогодні на черговій зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі. На засіданні були присутні представники багатьох країн, зокрема від України був міністр оборони Рустем Умєров. Пріоритетні питання, як і на минулій зустрічі - посилення України засобами протиповітряної оборони, проте було і про підготовку резервів, ремонт поставленої техніки та інші важливі речі, які впливають на боєздатність нашого війська.

Ллойд Остін також повідомив про новий пакет американської допомоги на 100 млн доларів. Проте поки немає остаточної інформації щодо того, чи Сполучені Штати виділять Україні другу батарею Patriot, яка зараз розташована у Польщі. Про це попередньо повідомляли американські засоби масової інформації, а в самій Польщі почали лунати голоси, що напевно не варто передавати цю батарею Україні, бо це позначиться на боєздатності самої Польщі. Тому будемо чекати чим ця історія завершиться.

"Бавовна" у ворога

Україна продовжує системні заходи зі знищення російських систем протиповітряної оборони С-300 та С-400 у Криму та на тимчасово окупованих територіях і навіть у Білгородській області, використовуючи ATACMS та HIMARS. За декілька тижнів, з середини квітня, відбулося знищення складових до десятка російських дивізіонів ЗРК великої дальності, а також РЛС і командних пунктів - все це, звісно, впливає на ефективність російської системи ППО і демонструє неспроможність цих ЗРК боротися зокрема з тими ж ATACMS, які були ще виготовлені у 1980-ті роки.

Зараз Росія перемістила десь з-під Москви у Крим штучний товар - найсучасніший, за оцінками росіян, ЗРК С-500 під індексом "Прометей". Про це повідомив керівник ГУР Кирило Буданов. Це буде його дослідна, перша експлуатація. Він може використовувати два типи ракет: один - для знищення літаків, а інший - аби боротися з балістичними й навіть гіперзвуковими ракетами. Як стверджує російська сторона, дальність цього комплексу з другою ракетою заявлена аж у 500 км, але це, повторюсь, рекламні дані, лише практика є критерієм істини. Не виключено, що у цього комплексу в категорії "аналогов нет" буде така ж доля, як і у російських "винищувачів п'ятого покоління" Су-57, які були атаковані українськими дронами.

Модернізована Х-101

У будь-якому разі, маємо розуміти, що противника не варто недооцінювати. Він не є таким безпорадним як нам хотілося. Є підтвердження, що ворог починає використовувати оновлені крилаті ракети для полювання вже за нашими летовищами й літаками, йдеться про крилату ракету Х-101 з новою касетною бойовою частиною. Цими ракетами росіяни вже атакували летовища у Старокостянтинові та Василькові - це є ознакою того, що ворог намагається якимось чином підготуватися до прибуття довгоочікуваних F-16. Тому нашим  Повітряним силам треба щільніше прикриватися, використовуючи мобільні групи, засоби протиповітряної оборони й будувати ангари для літаків, адже на полі бою важлива швидка адаптація до викликів.

Українські роботизовані платформи на фронті

Цього тижня презентували нові Сили безпілотних систем ЗСУ. Ця структура буде відповідати за навчання, постачання нових дронів, наземного, морського й повітряного базування, буде підтримувати контакти з виробниками, які зараз залучені до постачання Збройних Сил.

Розробник українських безпілотників Ratel та військовослужбовець  Тарас Остапчук вважає, що треба створювати окремі роти для таких роботизованих систем, як було з ударними БПЛА. Зокрема сапер має володіти новими навичками, адже така робота відрізняється від класичного мінування: "Це суттєво зменшить навантаження на військовослужбовців і збереже їхнє життя".

Остапчук розповів що на полі бою Сили оборони зараз використовують  чотири види роботизованих платформ: дрон-камікадзе, евакуатор, логіст і дистанційний мінувач.

"Кожен із них систематично отримує якесь оновлення, реагуємо на фідбеки з лінії фронту, фактично зараз воює п'ята ітерація наших роботів і на підході шоста з покращенням. Роботизовані платформи віддаляють оператора від ЛБЗ (лінії бойового зіткнення, - ред.) і оператор працює в середньому на відстані 3 км; логіст, евакуатор зараз поставили рекорд - 30 км віддаленість від оператора. Наші платформи їздять по Starlink вже понад пів року. Наш оператор може знаходитись у будь-якій точці світу й керувати платформою, а 30 км - це дальність по запасу ходу з навантаженням у три людини - це 450 кг", - пояснив Остапчук.

Військовий розповів, що ці платформи мультифункціональні й можуть нести міни - тоді стають камікадзе. Так званий безпілотник-логіст може везти до 400 кг й надалі витримуватиме вагу у 10 протитанкових мін.

Ratel має прямі контракти з військовими частинами, а також на фінальній стадії підписання договору з Мінцифрою та  Агенцією  оборонних закупівель. У цьому допомагає Brave1.

"Станом на сьогодні у нас основна проблема - знайти людей, хоч є фінансування і маємо три складальні цехи. Мобілізація ніяк не впливає на виробництво, ми критичні й можемо бронювати людей. Люди, які дізнаються, приходять, проходять співбесіду до нас і працюють, але основна проблема - це брак фаху. У нас працюють зварювальники, помічники зварювальників, паяльщики, електронщики, радіотехніки, системні адміністратори. Основна проблема - брак людей і те, що люди бояться вийти через мобілізацію навіть з дому", - наголосив розробник українських безпілотників.

Остапчук поділився, що на підприємстві тривають навчання для військових, додатковий фах вже отримали близько 60 операторів. Водночас компанія співпрацює з колегами та обмінюється матеріалами й знаннями: "Зараз усі виробники працюють на перемогу і тут немає конкуренції взагалі. Питання - виключно масштабування, навчання операторів у зв'язку з браком кадрів - це трошки гальмується".

За його словами, за останні два-три місяці ворог значно збільшив асортимент роботів на фронті.

"Роботи набагато менш технологічні ніж наші, у цілому як і вся їхня зброя, але вони будуть 100% масштабними. У них більше грошей і в них буде багато нетехнологічних роботів, набагато більше ніж у нас - історія така ж, як і з FPV", - пояснив Остапчук.

На запитання чи може противник захопити наші технології та використати їх у себе, розробник українських безпілотників Ratel відповів: "На мою думку, не може, бо вони можуть взяти звідти виключно конструктив, там основне питання - це програмне забезпечення і зв'язок, а у них немає доступу до нього, як у НАТО та європейських країн, у них буде щось примітивне з Китаю".

Щодо відновлення роботизованих платформ, то зараз воно триває власними силами компанії. Якщо несправність виникла внаслідок їхньої помилки, то й ремонт для військових безплатний, а також видають комплекти для ремонту на місці.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 47.86
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
21 червня
16:35
OPINION
На що спроможна кожна людина у цій війні?
16:24
грузія
Грузія може надовго втратити шанс на членство в ЄС, - європейський посол у Тбілісі
16:21
Ексклюзив
Рух до авторитарного режиму: професор Айзенберг про внутрішню політику Трампа у США
16:20
OPINION
Зустріч Лукашенка з Келлогом
16:20
B-2 на злітній смузі
Єдині носії найбільшої протибункерної бомби: американські бомбардувальники B-2 вирушили у напрямку Ірану
16:20
Ексклюзив
Сі Цзіньпін і путін
Трамп недооцінив глибину підтримки, яку Сі Цзіньпін надає Путіну, - журналіст зі США Ігнатіус
16:16
Аналітика
фортифікаційні споруди на південному сході України
Нові Змієві вали: чи ефективні наші фортифікаційні споруди?
16:01
Петер Мадяр
Лідер опозиції Угорщини Мадяр заявив про "повний провал" голосування Орбана щодо вступу України в ЄС
15:41
Президент Франції Еммануель Макрон
Макрон закликав президента Ірану Пезешкяна звільнити заручників і відмовитися від ядерної зброї
15:33
Вассім аль-Асад
У Сирії затримали двоюрідного брата Асада, що відповідав за його наркомережу
15:25
Ангела Меркель
Атаки Ізраїлю на Іран не суперечать міжнародному праву, тоді як РФ порушила світовий порядок нападом на Україну, - Меркель
15:22
Міноборони допустило до експлуатації у війську безпілотний наземний комплекс TERMIT
15:20
Огляд
Михайло Мудрик, Челсі, Ліга конференцій
Нові факти з допінг-скандалом Мудрика, історичне золото ЧЄ з фехтування: огляд новин спорту за тиждень
15:12
Ексклюзив
ЄС США
Маємо справу з довготривалою тенденцією виходу США з Європи, - екснардеп Стецьків
14:58
Олексій Чернишов
"У нього два завдання": Зеленський прокоментував перебування віцепрем’єра Чернишова за кордоном
14:47
Володимир Зеленський
За тиждень росіяни просунулися у бік Сум на 200 метрів, - Зеленський
14:45
Займалась сутенерством та організацією місць розпусти: у Сумах викрили 33-річну жительку Київщини
14:35
РФ передала 20 тіл загиблих росіян під виглядом українських військових, серед них ізраїльський найманець, - Зеленський
14:27
Пресреліз
Проєкт для шкіл Leave no one behind partnership
Тайвань інвестував 1 мільйон доларів у комп’ютеризацію українських шкіл
14:25
Ексклюзив
Путін та Сі Цзіньпін
Йде процес перетравлення Китаєм Росії, - російський опозиціонер Яковенко
14:23
телевізор телебачення
На держтелебаченні Франції вночі стався блекаут
13:56
Кіт Келлог
Кіт Келлог зустрівся з Лукашенком у Мінську
13:50
верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї
Верховний лідер Ірану Хаменеї обрав потенційних наступників на випадок своєї загибелі, - NYT
13:02
Оновлено
Росія вночі 21 червня атакувала дронами Україну: на Запоріжжі, у Сумах та Кременчуці є поранені
12:52
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
Росія щомісяця виробляє майже 200 ракет і до 170 дронів щодня, - ГУР
12:51
Руслан Кравченко
Зеленський підписав указ про призначення Кравченка генеральним прокурором
12:27
Джорджо Армані
Вперше за кар'єру: модельєр Армані пропустить Тиждень моди в Мілані через стан здоров’я
11:47
155-мм снаряд
Постачання зброї на фронт: Княжицький про те, що треба змінити в закупівлях та управлінні
11:45
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 червня: скільки коштує євро та долар в Україні
11:30
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ перебуває в стані, далекому від того, щоб відкривати нові фронти, - журналіст зі США Ігнатіус
11:22
Дональд Трамп
Уряд Пакистану висунув Трампа на Нобелівську премію миру
10:48
РФ примусово мобілізує трудових мігрантів з Центральної Азії та використовує їх як гарматне м'ясо в Україні, - ГУР
10:46
Ексклюзив
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Для одночасної атаки 800-1000 БПЛА Shahed росіянам потрібна підготовка від 5 до 7 днів, - авіаційний експерт Долінце
10:36
ЗСУ, ППО
Нічна атака РФ: сили ППО знешкодили 260 з 280 ворожих ракет і дронів
10:34
путін
Путін вимагає від України визнання "референдумів" на ТОТ і шантажує новою війною
10:23
Ексклюзив
Найближчими днями слід очікувати повторення атаки росіян на Київ, вони змінили тактику ударів, - майор запасу НГУ Гетьман
10:08
Сергій Наєв
Наєв завершив свою каденцію на посаді командира тактичної групи "Вугледар"
10:01
Ексклюзив
ЗСУ прапор
У нас є всі шанси відкинути Росію і деокупувати території, якщо збережемо єдність, - командир полку безпілотних систем "Ахіллес" Федоренко
09:49
Огляд
Netflix, Новеченто й заткнута пелька - 5 книг про таємниці успіху
09:35
Ексклюзив
Дональд Трамп
Переговори у Стамбулі - вистава на замовлення одного глядача, - російський опозиціонер Яковенко
Більше новин