Аналітика

Як працюють українські роботизовані платформи та на якій відстані. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 червня, 2024 четвер
20:45

Говоримо про підсумки зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі щодо допомоги Україні, про те, що Росія перетягує найновіший комплекс "Прометей" у Крим і про використання наших роботизованих платформ на полі бою

Зміст

Результати "Рамштайну"

Сполученні Штати нададуть Україні засоби протиповітряної оборони, бронетехніку й артилерію з боєприпасами, про це міністр оборони США сказав сьогодні на черговій зустрічі у форматі Rammstein у Брюсселі. На засіданні були присутні представники багатьох країн, зокрема від України був міністр оборони Рустем Умєров. Пріоритетні питання, як і на минулій зустрічі - посилення України засобами протиповітряної оборони, проте було і про підготовку резервів, ремонт поставленої техніки та інші важливі речі, які впливають на боєздатність нашого війська.

Ллойд Остін також повідомив про новий пакет американської допомоги на 100 млн доларів. Проте поки немає остаточної інформації щодо того, чи Сполучені Штати виділять Україні другу батарею Patriot, яка зараз розташована у Польщі. Про це попередньо повідомляли американські засоби масової інформації, а в самій Польщі почали лунати голоси, що напевно не варто передавати цю батарею Україні, бо це позначиться на боєздатності самої Польщі. Тому будемо чекати чим ця історія завершиться.

"Бавовна" у ворога

Україна продовжує системні заходи зі знищення російських систем протиповітряної оборони С-300 та С-400 у Криму та на тимчасово окупованих територіях і навіть у Білгородській області, використовуючи ATACMS та HIMARS. За декілька тижнів, з середини квітня, відбулося знищення складових до десятка російських дивізіонів ЗРК великої дальності, а також РЛС і командних пунктів - все це, звісно, впливає на ефективність російської системи ППО і демонструє неспроможність цих ЗРК боротися зокрема з тими ж ATACMS, які були ще виготовлені у 1980-ті роки.

Зараз Росія перемістила десь з-під Москви у Крим штучний товар - найсучасніший, за оцінками росіян, ЗРК С-500 під індексом "Прометей". Про це повідомив керівник ГУР Кирило Буданов. Це буде його дослідна, перша експлуатація. Він може використовувати два типи ракет: один - для знищення літаків, а інший - аби боротися з балістичними й навіть гіперзвуковими ракетами. Як стверджує російська сторона, дальність цього комплексу з другою ракетою заявлена аж у 500 км, але це, повторюсь, рекламні дані, лише практика є критерієм істини. Не виключено, що у цього комплексу в категорії "аналогов нет" буде така ж доля, як і у російських "винищувачів п'ятого покоління" Су-57, які були атаковані українськими дронами.

Модернізована Х-101

У будь-якому разі, маємо розуміти, що противника не варто недооцінювати. Він не є таким безпорадним як нам хотілося. Є підтвердження, що ворог починає використовувати оновлені крилаті ракети для полювання вже за нашими летовищами й літаками, йдеться про крилату ракету Х-101 з новою касетною бойовою частиною. Цими ракетами росіяни вже атакували летовища у Старокостянтинові та Василькові - це є ознакою того, що ворог намагається якимось чином підготуватися до прибуття довгоочікуваних F-16. Тому нашим  Повітряним силам треба щільніше прикриватися, використовуючи мобільні групи, засоби протиповітряної оборони й будувати ангари для літаків, адже на полі бою важлива швидка адаптація до викликів.

Українські роботизовані платформи на фронті

Цього тижня презентували нові Сили безпілотних систем ЗСУ. Ця структура буде відповідати за навчання, постачання нових дронів, наземного, морського й повітряного базування, буде підтримувати контакти з виробниками, які зараз залучені до постачання Збройних Сил.

Розробник українських безпілотників Ratel та військовослужбовець  Тарас Остапчук вважає, що треба створювати окремі роти для таких роботизованих систем, як було з ударними БПЛА. Зокрема сапер має володіти новими навичками, адже така робота відрізняється від класичного мінування: "Це суттєво зменшить навантаження на військовослужбовців і збереже їхнє життя".

Остапчук розповів що на полі бою Сили оборони зараз використовують  чотири види роботизованих платформ: дрон-камікадзе, евакуатор, логіст і дистанційний мінувач.

"Кожен із них систематично отримує якесь оновлення, реагуємо на фідбеки з лінії фронту, фактично зараз воює п'ята ітерація наших роботів і на підході шоста з покращенням. Роботизовані платформи віддаляють оператора від ЛБЗ (лінії бойового зіткнення, - ред.) і оператор працює в середньому на відстані 3 км; логіст, евакуатор зараз поставили рекорд - 30 км віддаленість від оператора. Наші платформи їздять по Starlink вже понад пів року. Наш оператор може знаходитись у будь-якій точці світу й керувати платформою, а 30 км - це дальність по запасу ходу з навантаженням у три людини - це 450 кг", - пояснив Остапчук.

Військовий розповів, що ці платформи мультифункціональні й можуть нести міни - тоді стають камікадзе. Так званий безпілотник-логіст може везти до 400 кг й надалі витримуватиме вагу у 10 протитанкових мін.

Ratel має прямі контракти з військовими частинами, а також на фінальній стадії підписання договору з Мінцифрою та  Агенцією  оборонних закупівель. У цьому допомагає Brave1.

"Станом на сьогодні у нас основна проблема - знайти людей, хоч є фінансування і маємо три складальні цехи. Мобілізація ніяк не впливає на виробництво, ми критичні й можемо бронювати людей. Люди, які дізнаються, приходять, проходять співбесіду до нас і працюють, але основна проблема - це брак фаху. У нас працюють зварювальники, помічники зварювальників, паяльщики, електронщики, радіотехніки, системні адміністратори. Основна проблема - брак людей і те, що люди бояться вийти через мобілізацію навіть з дому", - наголосив розробник українських безпілотників.

Остапчук поділився, що на підприємстві тривають навчання для військових, додатковий фах вже отримали близько 60 операторів. Водночас компанія співпрацює з колегами та обмінюється матеріалами й знаннями: "Зараз усі виробники працюють на перемогу і тут немає конкуренції взагалі. Питання - виключно масштабування, навчання операторів у зв'язку з браком кадрів - це трошки гальмується".

За його словами, за останні два-три місяці ворог значно збільшив асортимент роботів на фронті.

"Роботи набагато менш технологічні ніж наші, у цілому як і вся їхня зброя, але вони будуть 100% масштабними. У них більше грошей і в них буде багато нетехнологічних роботів, набагато більше ніж у нас - історія така ж, як і з FPV", - пояснив Остапчук.

На запитання чи може противник захопити наші технології та використати їх у себе, розробник українських безпілотників Ratel відповів: "На мою думку, не може, бо вони можуть взяти звідти виключно конструктив, там основне питання - це програмне забезпечення і зв'язок, а у них немає доступу до нього, як у НАТО та європейських країн, у них буде щось примітивне з Китаю".

Щодо відновлення роботизованих платформ, то зараз воно триває власними силами компанії. Якщо несправність виникла внаслідок їхньої помилки, то й ремонт для військових безплатний, а також видають комплекти для ремонту на місці.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.1
    Купівля 41.1
    Продаж 41.56
  • EUR
    Купівля 44.48
    Продаж 45.13
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
26 жовтня
03:18
Джон Кірбі
"Незрозуміло, з якою метою": у Білому домі вважають, що частину солдатів КНДР можуть відправити в Курськ
03:00
Оновлено
Київ. У будинок влучив "шахед". 25.10.2024
РФ ввечері атакувала Україну "шахедами" та ракетами: у Києві та Дніпрі пошкоджені житлові будинки, загинуло 4 людини, серед них - дитина
02:57
Угорщина
МЗС Угорщини викликало посла Хорватії через заяву хорватського міністра оборони щодо України
02:02
Віктор Медведчук
АРМА виставить на продаж 136 картин з колекції Медведчука вартістю 4 млн грн
01:24
G7
Країни G7 домовилися про надання Україні кредиту в $50 млрд, коштом прибутків від активів РФ
2024, п'ятниця
25 жовтня
23:05
Україна розпочала переговори з Болгарією щодо безпекової угоди
23:00
Урсула фон дер Ляєн
Фон дер Ляєн скасувала переговори з Вучевичем через зустріч прем'єра Сербії з російським міністром
22:44
Може контролювати рівень цукру в крові: Apple тестує новий застосунок для хворих на діабет
22:24
Оновлено
Покровськ
Від початку доби на фронті відбулось 142 боєзіткнення. Найгарячіше на Покровському напрямку
22:15
Ексклюзив
військові РФ
Війська КНДР в РФ свідчать про те, що РФ неспроможна сама виграти війну, - генерал-майор запасу СБУ Ягун
21:53
Литва прапор
Литва демонтує лінії електропередачі з РФ і Білоруссю
21:47
Володимир Зеленський
Зеленський доручив створити технологічну Ставку та назвав її пріоритетом дрони
21:16
Зеленський прийняв вірчі грамоти від нових послів шести країн
21:01
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський анонсував з грудня виплати 1 тис. грн кожному українцю. Кошти можна витратити на вітчизняні товари, комуналку, ліки, квитки, книги, донати
20:59
Прапор США
США планують розгорнути глушитель китайських і російських космічних супутників
20:56
Огляд
"Веном: Останній танець"
Коли "Час жити": що подивитися на вихідних
20:52
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Складні бої за Селидове, інтенсивність штурмів окупантів на Курахівському напрямку не зменшується. Колонка Сергія Згурця
20:26
Ексклюзив
Південна Корея, військовий парад
Я не впевнений, що Південна Корея готова стати на боці України у конкретних бойових діях, - дипломат Литвин
20:22
на фото: Костін
Костін: П'ять керівників обласних прокуратур і спецпрокурор написали заяви про звільнення
20:04
Міжнародний кримінальний суд
Україна завершила ратифікацію Римського статуту: він набуде чинності з 1 січня 2025 року
20:00
OPINION
Гутерреш у Казані і спадщина засновників ЄС
19:54
Оновлено
Юрій Климчук, ФК Рух, УПЛ
"Полісся" втратило очки з "Колосом", а "Рух" і "Чорноморець" зіграли внічию. Розклад і результати 11-го туру УПЛ
19:51
Володимир Путін та Кім Чен Ин
МЗС Північної Кореї прокоментувало інформацію про відправку військ до Росії
19:49
гроші
Кабмін спрямував 343,9 млн грн на зарплати бюджетникам і комунальникам у регіонах
19:48
Оновлено
путін
Путін заявив, нібито Україна пропонувала йому нові переговори. В ОП відреагували
19:41
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
Трамп і Гарріс мають однакову підтримку серед виборців, - опитування The New York Times
19:30
Ексклюзив
Інструктори з КНДР допомагали окупантам будувати полігон біля Маріуполя і зараз тренують там військових, - Андрющенко
19:29
Молдова
У Молдові невідомий розіслав ЗМІ перелік громадян, нібито повʼязаних з мережею прокремлівського олігарха Шора
19:26
мобілізація, підкуп, ЗСУ
У Києві затримали помічника начальника Подільського РТЦК
19:22
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
19:15
OPINION
Польсько-українське примирення: від історичного конфлікту до співпраці
19:07
Ексклюзив
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
Спецпризначенці КНДР, яких відправили на війну проти України, можуть бути лише першою і не обовʼязково найбільшою партією, - Defense Express
19:07
КНДР, Північна Корея
В Офісі генпрокурора розслідують імовірну співучасть КНДР у війні РФ проти України
19:00
Олаф Шольц
Шольц сказав, що підтримує посередництво Індії в політичному врегулюванні війни РФ проти України
18:49
Російські солдати
РФ у жовтні втратила в Україні до 40 тис. військових убитими й пораненими, – розвідка Естонії
18:47
Максим Жорін
"Враховуючи ситуацію з Селидовим і Покровськом": Жорін із 3-ї ОШБр закликав готувати Дніпропетровщину до оборони
18:46
Глава УГКЦ зустрівся з Вселенським патріархом Варфоломієм і подарував йому уламок дрона, збитого над Патріаршим собором у Києві
18:41
"Хезболла" випустила по Ізраїлю 30 ракет: є загиблі та поранені
18:37
окупант Бердянськ
Російські зеки-військові зарізали кадировця в окупованому Бердянську, - "Атеш"
18:37
на фото наслідки атаки на відділення Укрпошти
Укрпошта за два дні втратила три відділення на Донеччині та Херсонщині
Більше новин