Орендувати квартиру, щоб потім її купити. Що робити, аби вас не обдурили

22 грудня, 2017 п'ятниця
15:39

Все, що потрібно знати про довгострокову оренду нерухомості з подальшою купівлею та як правильно оформити договір

Зміст

Послуга оренди з подальшим правом купівлі – rent-to-own з’явилася 1933 року в Європі. Перший магазин, що надавав її, називався Lotus Radio.

Пізніше послуга поширилася у США вже в 1950-1960-х роках. Спочатку в оренду з подальшим правом купівлі здавали усілякі предмети побуту - меблі, побутову техніку. Пізніше автомобілі та житло.

Це набуло величезної популярності серед громадян як альтернатива іпотеці. Для отримання іпотеки потенційним покупцям потрібно було виконати декілька зобов’язань - надати перший внесок у розмірі 30-50% від загальної вартості покупки, довідку про кредитоспроможність з рейтингом. Наприклад, в США рейтинг вимірюється від 200 до 850 балів, де зрозуміло, що чим більший рейтинг, тим більший рівень довіри до громадянина.

А от довгострокова оренда з подальшим правом купівлі квартири, не вимагала ані першого внеска, ані чудової кредитної історії. Тому послуга набрала популярності за час свого існування.

Як послуга працює в США

Rent-to-own складається з декількох кроків. Спочатку майбутній орендар підшуковує варіанти квартир або будинків в інтернеті. Потім зв’язується з власником помешкання. Далі заключається договір, в якому зазначається розмір одноразового платежа від 2 до 7%, розмір орендної плати та співвідношення частин в ній, де одна частина ітиме на оплату оренди, друга - на баланс для подальшої купівлі будинка, а також прописуються частота платежів, штрафні санкції за псування майна, а також строк дії договору.

Наприклад, при вартості будинка у $200 тис, одноразовий платіж становитиме від $4 тис. до $14 тис. Ці кошти гарантуватимуть те, що будинок або квартира не будуть виставлені до продажу протягом строку дії договора. Що стосується оренди, то, наприклад, вона становить $1200 на місяць.

Тут можливі найрізноманітніші варіанти 75/25, 60/40 і т.ін. Наприклад, сума щомісячного платежу становитиме $900 в рахунок оренди і $300 для подальшої купівлі. Так, за 12 місяців баланс для подальшої купівлі становитиме $3600, а вже на 36 місяців - $10 800.

Читайте також: Будувати більше, будувати гірше. Чи справді квартири в Україні досягли дна цін

Частота платежів можлива за домовленістю сторін - раз на місяць, квартал, півріччя. Строк дії договору 12-36 місяців.

Плюси оренди з подальшою купівлею - можливість придбати власне житло у майбутньому навіть з поганою кредитною історією у минулому.

Мінуси - у випадку неможливості сплатити оренду через певні причини власник має повне право на виселення орендарів.

Як працює послуга в Україні

На сьогодні послуга довгострокової оренди житлової нерухомості з правом подальшої купівлі робить лише перші кроки, так само, як і квартири з ремонтом.

«Згідно з нашою аналітикою, частина проектів з квартирами з ремонтами на ринку незначна - до 5%. Серед цих 5% оренду з викупом пропонують до 20%. Переважно такі проекти знаходяться в столиці», - розповідає Михайло Артюхов, директор з управління ARPA Real Estate.

Експерт наголошує, що забудовники вдаються до оренди з купівлею, як правило, з двох причин: або погано йдуть планові продажі, або є завдання за короткий проміжок часу продати більше квартир. Наприклад, продати швидко 30 квартир по одному адреси - це вже привід виходити з такою пропозицією.

В Україні забудовники просять 30-50% завдатку за таке житло.

«Забудовнику вигідно отримати перший внесок і одночасно перенести навантаження за комунальні платежі на плечі покупця», - наголошує Михайло Артюхов.

Зустрічається на ринку схема, за якою покупець має вносити ті ж 30-50% передоплати, а щомісячна сума розраховується на 2-5 років з урахуванням інфляції 10-15% річних. Наприклад, квартира коштує 40 тис дол, то первинний внесок становитиме 12 або 20 тис долар з поправкою на здорожчання у 10-15%.

При такому варіанті орендні платежі, як правило, вищі за ринкові, але вигода для покупця очевидна - він викуповує своє житло, а не орендує. Така схема підходить для людей зі стабільним доходом, проте забудовник не вимагає підтвердження цих доходів. Проте на цих варіантах схеми оренди з подальшим правом купівлі не закінчуються.

«Оренда може бути ще декількох видів: з погашенням вартості об'єкта оренди за рахунок щомісячного платежу, і без такого. Наприклад, в першому випадку, 70% щомісячного платежу буде звичайною орендною платою, а 30% - в рахунок майбутньої покупки. У другому випадку, орендар просто отримає зафіксоване в договорі право на викуп без будь-яких розстрочок, але за фіксованою вартістю», - звертає увагу Андрій Павлишин, юрист ЮКК «Де-юре».

Читайте також: Квартира в новобудові. Як не стати жертвою шахраїв-забудовників

Як це виглядатиме на практиці. Наприклад, за даними портала address.ua на грудень місяць вартість 1-кімнатної квартири в місті Києві у Голосіївському районі на вторинному ринку нерухомості становитиме $43 тис. А вартість оренди за даними цього портала в цьому ж районі $381.

Якщо брати перший варіант, тоді 30% - $114 ітиме на баланс купівлі, а 70% - або $267 за оренду. За 12 місяців сума погашення становитиме $1368, а 36 місяців - $4104. Якщо брати другий варіант, то заключається договір, в якому вказується, яку суму на місяць треба заплатити протягом певної кількості років. Наприклад, 500 доларів на місяць протягом строку, вказаного в договорі. Плюси – можливість стати власником квартири через певний проміжок часу, мінуси – підводні камені договору.

Що має бути в договорі

Оренда з правом подальшої купівлі – новітній інструмент на ринку нерухомості Києва та України в цілому. Інструмент надає можливість заселитися в обрану квартиру на вигідних умовах. Проте варто звернути особливу увагу при укладанні договіру, бо в ньому можуть міститися слизькі моменти, що можуть нашкодити майбутньому власнику квартири.

Тому потенційному покупцеві житла на умовах лізингу потрібно знати наступне:

  • при лізингу право власності не переходить до покупця в момент підписання договору;

  • власником житла залишається кредитор;

  • за прострочення платежів кредитор може розірвати договір лізингу і без будь-яких процедур повернути житло в своє володіння і виселити «покупця» і його сім'ю;

  • до моменту виплати всієї суми за договором кредитор може припинити своє існування, тому покупцеві, в залежності від умов договору, потрібно буде або в короткий термін викуповувати житло, або воно буде продано іншій особі в процедурі банкрутства;

  • оренда з правом купівлі захищає виключно інтереси кредитора.

Договір оренди житла з правом купівлі повинен бути оформлений в нотаріальному вигляді. У ньому варто вказати всі істотні умови купівлі-продажу: продавця і покупця, об'єкт нерухомості, його вартість, умови сплати вартості. У тому випадку, коли частина орендного платежу буде погашати частину вартості житла, в договорі потрібно передбачити графік платежів і розрахунок погашення повної вартості житла.

Окрему увагу варто звернути на право покупця розірвати договір і повернути кошти, сплачені в рахунок погашення вартості житла.

«У договорі повинно бути чітко прописано, чи будуть сплачені кошти повертатися орендатору при розірванні договору, чи враховується індекс інфляції або будь-який відсоток, що зростає.

У тому випадку, коли вартість житла не погашається з орендних платежів, потрібно уважно поставитися до формулювання ціни об'єкта оренди на день викупу. Ринок нерухомості не постійний, його може лихоманити, а одна і та ж квартира через 5 років може коштувати в три рази дешевше або дорожче (в доларовому еквіваленті), в залежності від економічної ситуації в країні», - підкреслює Андрій Павлишин.

Також важливо прописати витрати на амортизацію об'єкта оренди. Хто несе такі витрати, що є звичайним зносом, а за які шкідницькі дії орендаря доведеться додатково доплатити. Також в договорі варто дуже ретельно прописати обов'язки сторін по ремонту житла: за чий рахунок і з якою періодичністю він проводиться, зобов'язаний орендодавець компенсувати орендарю вартість ремонтних ремонт в разі розірвання договору.

Хто нестиме витрати на усунення оперативних несправностей (прорив труб, затоплення сусідами і т.д.).У будь-якому випадку, потенційним покупцям варто дуже уважно ставиться до можливості придбання житла за договором оренда з правом викупу. Адже доведеться жити в чужому, а ставитися, як до власного житла.  

Катерина Спориш

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.17
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
03:07
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія запустила БПЛА по території України: в Одесі загинула жінка, серед поранених - 9-річний хлопчик
02:31
Севастополь
Росіяни збираються повернути Чорноморський флот у Севастополь, - "Атеш"
01:59
Артем Довбик, "Рома"
Українець Довбик побореться за приз найкращого футболіста світу
01:23
У Новій Зеландії парламент перервав роботу через маорійський ритуал хаку в залі
01:06
російська армія, мобілізація
Мета РФ - захопити Старі Терни у максимально короткі терміни: DeepState про ситуацію біля Курахового
00:30
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
Фʼюрі розпочав підготовку до реваншу з Усиком
2024, четвер
14 листопада
23:47
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Англія розгромила Грецію, а Норвегія - Словенію. Результати всіх матчів 14 листопада
23:38
Німеччина уряд
Уряд Німеччини має дані про 10 своїх громадян, які загинули на війні РФ проти України
23:06
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
22:57
трамп путін
Посол РФ в ООН заявив, що Росія "відкрита для мирних переговорів", якщо їх ініціює Трамп
21:50
Україна прапор
Опитування IRI: в перемогу України над Росією вірять 88% респондентів
21:32
Ексклюзив
Саміт миру
"Проводити другий Саміт миру вже немає потреби": політолог Шлінчак назвав причину
21:22
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам та міністр оборони України Рустем Умєров
Умєров у Норвегії зустрівся з очільником міноборони Грамом: обговорили посилення ППО та підготовку військових
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни активізувались на ще одному напрямку фронту, українські радіостанції закуповують для потреб ВПС США та чому Україна повинна мати власний супутник. Колонка Сергія Згурця
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа ситуація не виглядає позитивно для Путіна, - військовий експерт Самусь
20:59
Шуфрич суд
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
20:43
Володимир Зеленський
Культура, безпека й енергетика: Зеленський розповів про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
20:38
Марк Рютте
Серед пріоритетів – Україна. Рютте розповів, про які питання мають домовитися лідери НАТО до саміту в Гаазі
20:19
Пресреліз
Форум Віа Карпатія
Via Carpatia 2024: як пройшов міжнародний Форум
20:18
нафтовий танкер
ЄС до кінця року запровадить новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ, - Bloomberg
20:00
OPINION
Немає золота в Сірих Горах
19:59
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро
19:42
Окупанти, ЗАЕС
У МЗС Росії заявили, що місія спостерігачів МАГАТЕ на окупованій ЗАЕС може завершитись у будь-який момент
19:39
Херсонська область
Росіяни вдарили по Садовому на Херсонщині: троє поранених
19:31
Огляд
Дональд Трамп
Кадрові призначення Трампа: хто працюватиме в адміністрації нового президента США
19:24
Twitter, X, Ілон Маск
Одна з найпопулярніших газет Іспанії заявила про вихід з соцмережі X
19:23
військовий квиток, мобілізація
В оборонному комітеті ВР розповіли, чи можна відмовитися від мобілізації через ТЦК на користь рекрутингу
19:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Анонсовані Трампом призначення можуть виглядати скандально: політексперт про Тулсі Габбард, яка робила проросійські заяви
19:18
Анімація Міць
Нескорені українські міста: прем’єра анімаційних фільмів про Ізюм та Бахмут
18:55
Артем Довбик (праворуч), Україна - Грузія
Стало відомо, чи зіграє Довбик у вирішальних матчах Ліги націй
18:54
політв'язні поневолених народів РФ
"Політичні в'язні поневолених народів РФ": у Києві презентували правозахисний проєкт
18:41
Дональд Трамп та Ілон Маск
"Поводиться як співпрезидент": оточення Трампа незадоволене надмірною присутністю Маска, - NBC
18:39
Окупанти атакували два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:32
МВФ
Україна розраховує отримати транш від МВФ у розмірі $1,1 млрд наприкінці грудня
18:19
Оновлено
музей історії
Мінкульт розкритикував плани Києва збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі: у КМДА заявили, що будують протирадіаційне укриття
18:18
Ексклюзив
Радянські бронетранспортери БТР-152 і танк Т-55 на мосту Яна Сверми в Празі
У Defense Express пояснили, навіщо армія РФ взяла у "Мосфільму" 28 танків Т-55
18:04
OPINION
Доходи українців зростають. Та невже?
17:56
В Україні оголосили підозру пропагандистці, яка співпрацює з ворогом в окупованому Маріуполі
17:44
Оновлено
Андрій Одарченко
Нардепа Одарченка засудили до 8 років позбавлення волі. НАБУ просить Інтерпол оголосити його в розшук
17:25
Єврокомісія оштрафувала Meta на €797 млн за порушення антимонопольних правил
Більше новин