Підприємцям закручують гайки. Чому влада не відпускає дрібний бізнес

Богдан Буткевич
12 січня, 2018 п'ятниця
13:26

Джерела поповнення держбюджету вже традиційно знаходять в кишенях дрібних та середніх підприємців

На Західній Україні відбулися протести проти посуворішання правил оподаткування товарів у ручній поклажі при їх перевезенні через кордон. Понад сто людей перекрили на день дороги до чотирьох пунктів пропуску - "Шегині - Медика", "Рава-Руська - Гребенне" та "Краковець - Корчова" у Львівській області й "Ягодин" – у Волинській.

Це далеко не перший подібний випадок. Й він симптоматичний. Адже свідчить про те, що держава продовжує вирішувати свої фінансові проблеми за рахунок підвищення податків та збільшення мит. Тобто, навантаження на тих, хто намагається самотужки щось заробити — на дрібному та середньому бізнесі. Тоді як олігархічні структури мають купу лазівок та схем для відбивання своїх коштів. Все це заганяє українське суспільство в зачакловане коло бідності та популізму.

"Вони незадоволені змінами щодо оподаткування товарів, що ввозяться фізичними особами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, які вступили в силу 1 січня 2018 року", - йдеться в повідомленні ДФС щодо блокування митниць.

Грубо кажучи, нові правила різко зменшують кількість товару, який зможе перевезти через кордон одна особа. Очевидно, що це удар по мешканцях всіх прикордонних областей, які заробляють якраз-таки на перевезенні різного роду товарів через кордон у ручній поклажі. Тобто, наприклад, на різниці цін на ті ж цигарки в ЄС та в Україні. При чому, варто наголосити, що тут мова йде не про контрабанду, для якої ніякі формальні заборони не є проблемою. Ні, ми говоримо про тих, хто намагається легально заробляти. І от саме вони перекривають пункти пропуску через кордон.

Здавалось би — дрібниця. Хтось не надто розумний взагалі може сказати — мовляв, знайшли чого паритись через купку жадібних перекупників, що не гребують “контрабасом”. Але ця ситуація — це тільки маленьке відображення хибного курсу влади. Який полягає в тому, щоб змусити платити якомога більше дрібний та середній бізнес. Так-так, часи невеликої економічної лібералізації 2015-2016 років закінчилися, держава бере реванш.

“Основним розчаруванням залишається вкрай низький рівень економічної свободи, що гальмує зростання, інвестиції та тримає країну у пастці бідності", - зазначає відомий економіст Валерій Пекар.

"В цій сфері треба зазначити декілька проблем, найпершою з яких є безпека бізнесу: втручання силових органів набуло минулого року безпрецедентних масштабів, і, попри прийняття обмежувального закону, все ще є проблемою номер один. Найбільші вороги економіки — економічні підрозділи силових відомств — залишаються без змін, Державна фіскальна служба залишається без змін...”, - пояснює Пекар.

Ще одним свідченням того, що держава аж ніяк не збирається реально відпускати дрібний та середній бізнес, є відкладення запровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток. “Все це відбувається на тлі антиліберальної фіскально-бюджетної політики, - продовжує  Валерій Пекар. - Якщо у 2016 році податкове навантаження на економіку було знижено на 3-4% (що стало одним із факторів початку економічного зростання), то у 2017 сумарне податкове навантаження знову було збільшено на 3-4% за рахунок розширення бази оподаткування (варто зауважити, що негативна тенденція у 2018 році зберігається)”.

Читайте такожБізнес говорить, що його кошмарять силовики

Зауважимо, що все це стосується передовсім дрібних гравців, які не мають шансу на повернення ПДВ чи якісь інші олігархічні плюшки. Ну, а чи не головною вишенькою на тортику стало прийняття під ялинку Верховною Радою поки що у першому читанні прямо корупційно-лобістського закону “Купуй українське”. Метою якого є вбити систему “Прозоро” та дати можливість спокійно лобіювати потрібні контори на державних закупівлях. Ну й надати весь контроль за цими процесами чиновникам.

Тобто, що ж робить влада у сухому залишку? Намагається перекласти якомога більший тягар податків на плечі дрібного й середнього бізнесу. Мовляв, якось же викрутяться, якщо до цього часу ще не виздихли. Тоді як олігархічні структури, з числа тих, які домовилися з топ-чиновниками, як і раніше мають купу лазівок та схем для відбивання своїх коштів. Класична пострадянська схема продовжує бути живішою всіх живих.

Зараз прихильники влади почнуть тицяти мені в обличчя усілякі рейтинги по легкості ведення бізнесу, де Україна справді трохи піднялася за останні роки. Тільки давайте враховувати, що ці рейтинги робляться, в основному, на основі кількості документів, які потрібно заповнювати людині, яка хоче відкрити бізнес. Так, кількість папірців в Україні справді зменшилася.

Читайте такожПідтримати малий бізнес. Як Україна відстала від світу

Але ж є ще й друга дуже важлива штука під назвою “доступність кредитів”, А ось з цим у нас повний швах. Адже комерційні банки продовжують кредитувати під космічні 25-26 % річних. Державні видають ці кредити дуже обережно, не охоче. А кількість відмов у відкритті кредитів складає взагалі складає понад половину. Багато в чому й через те, що ні Верховна Рада, ні Кабмін за 3 роки нічого не зробили для зміни законодавства в плані надання гарантій банкам по поверненню їх кредитів.

Ну, й наостанок — політика дорогого кредиту Нацбанку. Необхідність якої пояснюють тим, щоб не було інфляції від вкидання “легких грошей” в економіку. Значиться, від підвищення пенсії ми інфляції не боїмося. А від кредитів тим, хто створить нові робочі місця — дуже. Коротше кажучи, в теорії бізнес робити ніби й простіше. А на практиці — аж ніяк.

Якщо у перші роки Порошенко і Ко справді зробили деякі кроки для того, щоб дати можливість людям заробляти, то тепер явно шальки терезів схиляються в інший бік. Люди з владних коридорів на це говорять якось так: “Ок, відпускаємо підприємців. Але з чого ми тоді будемо пенсії та субсидії платити? Добре, за пару років економіка може й пожвавиться, але що нам ті 2 роки робити?”.

Ця хибна логіка — як зачакловане коло. Єдиний засіб побороти бідність — це запустити дрібний та середній бізнес.

Але для того, щоб прямо зараз втримувати на плаву шалений не реформований пенсійний комплекс та субсидного монстра, ми цей бізнес продовжуємо оббирати до нитки. Ну, й тойво — пенсіонери ж в нас голосують на виборах, на відміну від молоді й підприємців.

В результаті, від такої логіки стає гірше всім. Ні пенсіонери не матимуть щансу на нормальну пенсію, ні люди на зарплати та нові робочі місця, ні підприємці на нормальні умови та гідні прибутки, ні держава — на нормальні податкові збори. Й держава продовжує лізти до кишені найбільш активній частині суспільства, демотивуючи його, змушуючи до трудової міграції чи бунтів як на Західній Україні.

Тому нинішній стан буде зберігатися. Зберігатися доти, допоки влада не зрозуміє, що побороти бідність можна не шляхом подачок, а тільки якщо дати людям можливість заробляти самим. Від цього виграють усі. Інших варіантів просто не існує.

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
23:09
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:09
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сел
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
Більше новин