Чи можлива абсолютна єдність
Війна не лише обʼєднує, а й розʼєднує. Розʼєднує досвід, біль, вчинки — або їхня відсутність
Ці розколи не ідеологічні, не географічні, вони екзистенційні. Часом вони буквально проходять по тілах і душах. Пішов у військо чи ні, поїхав чи лишився, мешкаєш у себе вдома чи ні, є дім чи вже ні, робиш для фронту щось чи ні (більше, чи менше), продовжуєш жити зі своїми дітьми тут чи вивіз їх за кордон і т.д.. І найголовніше: ще живеш чи вже ні...
Колообіг відчуття провини в природі та суспільстві. І спокуса своє власне відчуття провини вилити на інших.
Не знаю, чи можливо ці тріщинки подолати. Але, можливо, їх можна зменшити, звузити, зашити. Шрами залишаться назавжди, але, можливо, не так болітиме.
Читайте також: Мати гонор — значить "бути"
Не думаю, що ми маємо прагнути абсолютної "єдності". "Єдність" ніколи не можлива у вільних суспільствах, а під час війни вона можлива ще менше. Думаю, замість "єдності" маємо прагнути розуміння
Не думаю, що ми маємо прагнути абсолютної "єдності". "Єдність" ніколи не можлива у вільних суспільствах, а під час війни вона можлива ще менше. Думаю, замість "єдності" маємо прагнути розуміння. Самотрансценденції — тобто виходу за власні межі. Здатності співпереживати іншому досвіду. Здатності діяти — у межах власних можливостей чи трохи більше за них. Питати "що можу зробити я" замість "що зробили / не зробили вони". Бути корисним там, де можеш — щодня.
Читайте також: Ми боремося за незворотність
Деякі речі ми один про одного ніколи вже не зрозуміємо. Бо часом розуміння впирається в досвід. А досвід — це не хвороба, він не передається.
Але ми завжди маємо пробувати. І відчувати, що ми все-таки спільний організм. Де тил залежить від фронту, фронт від тилу, "всередині" від "ззовні" і т.д..
Не знаю, чи це можливо... Але пробувати варто, здається.
Про автора. Володимир Єрмоленко, письменник, голова Українського ПЕН
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе