OPINION

До "зернового демаршу" Польщі можуть долучитися інші країни ЄС

Богдан Данилишин
15 вересня, 2023 п'ятниця
18:04

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Зміст

Економічна ситуація

Попри певне погіршення очікувань бізнесу, що спостерігалося впродовж останніх місяців, Мінекономіки прогнозує, що зростання української економіки у 2023 році складе близько 4%, що на 1.1 в. п. перевищує липневий офіційний прогноз від Національного банку. Водночас ймовірність уповільнення української економіки або навіть її скорочення в IV кварталі є високою оскільки Росія швидше за все продовжить кампанію ракетного терору в осінньо-зимовий період. Водночас за оцінками Міністерства, у середньостроковій перспективі можна очікувати зростання економіки на рівні 3.5% - у 2024 році та на 6.8% - у 2025 році.

Позитивні очікування мінекономіки також підтверджуються висновками опитування Європейської Бізнес Асоціації "Прогнози бізнесу на 2024 рік".

Близько 60% опитаних компаній прогнозують позитивну динаміку розвитку свого бізнесу у 2024 році, 87% планують підвищення заробітних плат. Збільшувати штат планують 40% компаній, минулого року цей показник був вдвічі меншим. У порівнянні з минулим роком, також зросла кількість компаній, що планують впровадження нових інвестиційних проєктів – з 19% до 26%. Лише 12% компаній очікують скорочення персоналу та 1% скорочення зарплат працівників.

Читайте також: В Україні кількість ФОПів перевищила довоєнний рівень

Продовжив розширюватися дефіцит торгівлі товарами. За даними Державної митної служби, за 8 місяців з початку року він склав 16.6 млрд дол. США, що вдвічі вище ніж за аналогічний період минулого року. Також стало відомо, що Польща не відновлюватиме імпорт українського зерна, навіть якщо Євросоюз вирішить скасувати заборону. За подібних обставин інші країни регіону можуть приєднатися до "демаршу" Польщі. На додачу до припинення роботи зернового коридору та атак рф на дунайські порти це додатково ускладнить експорт української аграрної продукції, в умовах очікувань щодо зростання врожаю на 5% у порівнянні з минулим роком. Ці фактори матимуть негативний вплив як на темпи економічного зростання, так і на ситуацію на валютному ринку.

Бюджетна сфера

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 12.09.2023, міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 9,0 млрд гривень на строки від 1 до 3 років за ставками від 17,8% до 19,2%, з яких найбільший попит мали державні цінні папери із погашенням у червні 2025 р. та листопаді 2026 р., а також 143,3 млн доларів США строком на 1 рік за ставкою 4,8% річних. Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 18,72%.

Читайте також: Уряд визначився з пріоритетами розвитку України

Обсяг державних цінних паперів в обігу за плинний тиждень збільшився на 5,9 млрд гривень шляхом збільшення інвестицій в ОВДП з боку всіх основних категорій інвесторів: банків (на 2,3 млрд гривень), юридичних та фізичних осіб (на 1,8 та 0,7 млрд гривень відповідно), а також нерезидентів (на 1,0 млрд гривень).

Валютний ринок

Збільшення пропозиції іноземної валюти на тлі скорочення попиту на неї з боку клієнтів банків минулого тижня обумовило зменшення чистого продажу іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку до 302 млн доларів США (порівняно із 638 млн доларів США тижнем раніше).

При цьому, міжнародні резерви України, які, за попередніми даними, станом на 1 вересня 2023 року становили 40,4 млрд доларів США, залишаються достатніми для фінансування 5,4 місяця майбутнього імпорту.

Водночас у серпні вони знизилися на 3,2% на тлі інтервенцій НБУ з продажу валюти для покриття різниці між попитом та пропозицією на валютному ринку України, які не повною мірою були компенсовані надходженнями від міжнародних партнерів. Так, у серпні 2023 року чистий продаж Національним банком іноземної валюти становив 2,4 млрд доларів США, тоді як на валютні рахунки Уряду в Національному банку надійшло 1,7 млрд доларів США, з яких 1,6 млрд доларів США – макрофінансова допомога від ЄС, 21,9 млн доларів США – від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики. Крім того, Уряд України виплатив у серпні за обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті 306,5 млн доларів США, з яких 169,1 млн доларів США – боргу перед Світовим банком, 63,7 млн доларів США – за обслуговування та погашення валютних ОВДП, решта – боргу перед іншими міжнародними кредиторами. Також Україна сплатила Міжнародному валютному фонду 379,6 млн доларів США.

Фінансовий сектор

Обсяг банківського кредитування у серпні продовжував зростати як коштом корпоративного, так і роздрібного сегментів. Зокрема, обсяг корпоративного кредитування у гривні зріс за місяць на 0,7% (+3,5 млрд гривень), в іноземній валюті – на 0,5% (+1,2 млрд гривень у гривневому еквіваленті). Кредитування домогосподарств у гривні збільшилося на 2,3% за місяць (+4,6 млрд гривень). Водночас обсяг фондування банків коштом депозитів клієнтів у серпні дещо зменшився через скорочення  залишків коштів на гривневих та валютних рахунках корпорацій (на 1,1% та 1,2% відповідно), натомість обсяг депозитів населення у банках – навпаки – зріс за місяць на 1,4% та 0,6% в гривні та в іноземних валютах відповідно.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Про значний потенціал банківської системи України до збільшення кредитування свідчать також показники капіталізації та ліквідності. Зокрема, показники адекватності капіталу банків за результатами серпня збільшилися до 24,9% для регулятивного (у липні – 24,3%) та 14,9% - для основного капіталу банків (у липні – 14,8%).

При цьому, обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) залишався на рівні понад 700 млрд грн, з яких понад 500 млрд – у депозитних сертифікатах НБУ. Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності виступали витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 539 пільгові кредити на загальну суму 2,1 млрд грн, з них близько третини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла 36,7 тисячі на загальну суму майже 142 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі. Частка інвестиційних кредитів за програмою становить близько 5%.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
2 листопада
22:56
Курахове
З початку доби відбулось 167 бойових зіткнень: основні зусилля росіяни кинули на Курахівський напрямок
22:56
Український аеророзвідник Олександр Солонько
"Інакше Росія просто знищить Україну". Аеророзвідник Солонько пояснив, чому управління фронтом слід облаштувати за дивізійним принципом
22:24
смерть рашистським окупантам
Партизани зафіксували передислокацію російських десантників після удару ЗСУ по Запорізькій області
22:15
Молдова, вибори
"Ми знаємо де ти живеш і працюєш": перед 2-им туром виборів президента звичайні громадяни, журналісти та громадські діячі Молдови отримали дзвінки з погрозами
21:49
Грузія акції протестів
Опозиція встановить наметове містечко в середмісті Тбілісі
21:37
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни атакували Дніпропетровщину: серед поранених діти та працівниця залізниці
21:34
Світлина з етеру телеканалу "Імеді"
Грузинська опозиційна партія: перед виборами за нами стежили російські оперативники
21:23
"Вдома були самі діти". У Полтаві "шахед" знищив будинок племінниці письменниці Наталки Ворожбит
21:16
Ексклюзив
Сі Цзіньпін літак
У Сі Цзіньпіна є проєкт іншої Європи, - Портников
21:12
Збірна Брунею з футболу
Збірна Брунею погодилась грати проти Росії: випустять аматорів з армійської команди
21:09
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни запустили "шахеди" на територію України: ситуація ввечері 2 листопада
21:01
Чому Україна не приєднується до стандартів ЄС щодо питної води: відповідь МОЗ
20:46
Володимир Зеленський
"Шахеди" та ракети містять іноземні компоненти, це глобальна загроза: Зеленський закликав партнерів посилити санкції проти РФ
20:29
Ексклюзив
Володимир Путін
Амбіції Путіна перетворити БРІКС на військовий альянс виглядають безперспективними, - дипломат Брайза
20:19
Борнмут, Ілля Забарний, АПЛ
"Борнмут" Забарного сенсаційно переміг "Ман Сіті" в АПЛ
20:03
Оновлено
"Карпати" - "Лівий Берег" 3:0 (02.11.2024)
"Шахтар" не без зусиль вирвав перемогу над "Чорноморцем", а "Карпати" рознесли "Лівий берег": розклад і результати матчів 12-го туру УПЛ
20:02
Становище навколо міста Курахове Донецької області (02.11.2024)
Росіяни оточують Курахове: інформація від DeepState та Генштабу
20:00
OPINION
Росіяни готові зруйнувати власну країну, аби зруйнувати Україну
19:56
Ізраїль, ЦАХАЛ
"Хезболла" здійснила авіаудар по Ізраїлю: 11 людей поранені
19:33
Чехія Україна
Чехія дозволила лише кожному третьому добровольцю законно долучитися до ЗСУ
19:30
Ексклюзив
саміт БРІКС
Путін у слабкому становищі: політолог Морозов про аналіз саміту БРІКС, на якому Кремль не просунув свої плани
19:23
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Окупанти з БПЛА атакували авто на Харківщині: двоє людей поранені
19:18
Марія Берлінська Фото Антон Забєльський для Forbes Ukraine
Без мобілізації жінок на нас чекає повна окупація й уся країна у братських могилах, - військова Марія Берлінська
19:11
Каховське водосховище
На ТОТ півдня України зникають річки та міліють водосховища: населення ризикує залишитись без прісної води
18:48
Донецька область, стела
У селі поблизу Костянтинівки російська артилерія вбила 2 цивільних
18:16
Рамзан Кадиров
Кадиров скасував свій наказ не брати українських військових в полон
18:07
Нестача масла у Росії: аби знизити ціни, почали імпорт з Арабських Еміратів
18:00
OPINION
Відмитись від корупції
17:48
міна, розмінування
Жінок, ветеранів та людей з інвалідністю залучатимуть до розмінування територій
17:47
Ексклюзив
Курт Волкер
Путін буде стримувати себе, якщо Трамп прийде до влади, - Волкер
17:32
Ексклюзив
Україна НАТО
Дипломат Брайза: Членство в НАТО може стати більш реалістичним для України
17:05
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті окупанти атакують на 11 напрямках: від початку доби сталося 107 боєзіткнень
17:04
Біло-синьо-білий прапор російської опозиції
Емігрантам з РФ на Заході хочуть видавати паспорти "Російської республіки": що це означає
17:02
Путін
Українці розробляють ракету "Грім-2", якою можна буде ліквідувати Путіна, - The Telegraph
17:00
Ексклюзив
окупанти орки війська рф
"РФ підпише аналогічну угоду, як із КНДР": політолог Морозов про ймовірну участь Ірану у воєнних діях проти України
16:39
Зеленський переніс дату Дня ракетних військ і артилерії
16:32
Ексклюзив
Мітинг опозиції біля будівлі парламенту. Тбілісі, 28 жовтня 2024 р.
У Грузії опозиційні партії створили єдиний штаб й готуються до масових протестів, - учасник акції Інашвілі
16:14
ПВК Вагнер
Заявляв, що воював у ПВК Вагнер проти України: у Великій Британії засудили поляка
16:12
Кемі Баденох
Британських консерваторів вперше очолила темношкіра жінка: що відомо про Кемі Баденох
16:07
Перший сніг у Вітебську, Білорусь (2 листопада 2024 року)
У Білорусі випав перший сніг
Більше новин