Аналітика

Компенсація за знищене житло: хто і скільки зможе отримати

Зіновія Воронович
29 липня, 2023 субота
14:11

Як отримати компенсацію за знищене внаслідок війни житло, коли можна подавати заявки та хто розраховуватиме, яку суму компенсацій виплачуватимуть

Зміст

В Україні тестують нову послугу у програмі єВідновлення – виплату компенсацій за зруйноване житло. З травня через Дію можна було оформити компенсації  лише за пошкоджене житло, а з 18 липня почали приймати заявки від тих, чиє житло повністю зруйноване через війну. Коли послуга запрацює повноцінно, які документи варто підготувати, аби подати заявку на компенсацію, та у який спосіб можна буде отримати компенсацію - у матеріалі "Еспресо".

Коли можна подавати заяви на виплату компенсацій

Наразі подача заявок у тестовому режимі відбувається у лише для тих, хто має знищене житло у селі Мощун і місті Бородянка на Київщині. "Тестовий режим потрібний, щоб перевірити систему на предмет взаємодії, можливостей подачі тощо. Щоб у разі виникнення технічних помилок, їх можливо було оперативно виправити", – пояснює комунікаційна команда Міністерства відновлення (Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури).

Бородянка

Фото: gettyimages

На фото: зруйнований будинок у Бородянці

Після завершення тестування, громадяни України зможуть подавати заявки на компенсації за знищене житло внаслідок бойових дій, терористичних актів та диверсій, спричинених збройною агресією Російської на території будь-якого населеного пункту на підконтрольній Україні території. Очікують, що це станеться уже в середині серпня. Відповідно до Порядку надання компенсації, затвердженого КМУ, органам місцевого самоврядування рекомендовано забезпечити можливість розгляду поданих отримувачами компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна заяв починаючи з 15 серпня 2023 року.

Для компенсацій за втрачене житло на окупованій території обіцяють підготувати окремий порядок.

Хто може отримати компенсації за знищене житло

Заявку на компенсацію можуть подавати фізичні особи, які є власниками (співвласниками) пошкодженого або знищеного житла, а також їхні спадкоємці. Компенсації можна буде отримати за квартири, приватні, садові та дачні будинки, а також об’єкти незавершеного будівництва.

Члени житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру, але не оформили право власності на неї, також можуть отримати компенсацію. 

Закон "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій…" передбачає також можливість подання заявки на компенсації об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків.

Не можуть претендувати на компенсацію громадяни України, до яких застосовано санкції, а також особи, які мають судимість за злочини проти основ національної безпеки України

Як подати заявку на компенсацію

Органи місцевого самоврядування, військові адміністрації повинні створити Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Заявник, що претендує на компенсацію, повинен подати заяву на розгляд цієї комісії. Зробити це можна двома способами: 

- в електронній формі – через Дію;
- у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса. При цьому адміністратор ЦНАПу, працівник соцзахисту чи нотаріус далі все одно заповнятиме заяву з переліком документів через Дію.

Картка єВідновлення

Фото: Дія

Якщо людина самостійно подає заявку через Дію (послуга "Компенсація за знищене майно"), вона повинна відкрити поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування компенсації в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір електронної інформаційної взаємодії. 

Після подання заяви через Дію, має надійти автоматичне повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду. 

Чи можна подати на компенсацію, перебуваючи за кордоном

Теоретично подати заяву на відшкодування через Дію можна і перебуваючи за кордоном, якщо є документи на право власності. "Однак комісія в присутності власника або співвласників має зафіксувати, що об’єкт знищено. Тому фізично людина повинна перебувати на своєму об’єкті, для того, щоб надати комісії доступ до свого житла і бути проінформованим стосовно стану розгляду заяви", – пояснюють у комунікаційній команді Міністерства відновлення.

Тобто якщо людина, яка втратила своє житло, вимушено проживає за кордоном чи в іншому регіоні країни, їй все одно доведеться приїхати, аби комісія склала висновок, що будинок знищений.

Що робити, якщо документи знищені разом з будинком

Якщо втрачені усі документи на право власності, то для його підтвердження треба звернутися до суду для того, щоб за його рішенням встановити, що саме ви є власник.

Якщо паперові документи, які підтверджують право власності, є, але інформація про об’єкт не внесена до Реєстру нерухомого майна, тоді треба звернутися до реєстратора з тими документами, що є, і внести до реєстру інформацію.

На які види компенсацій можна розраховувати

Компенсації можуть бути двох видів:

- кошти на будівництво будинку садибного типу, садового або дачного будинку, які перерахують на рахунок отримувача;

- житловий сертифікат на придбання квартири, іншого житлового приміщення,  будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений в майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва).

Як розраховуватимуть вартість компенсацій

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна встановлює, що об’єкт вважається знищеним в результаті бойових дій, терористичних  актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України. Якщо для пошкодженого житла максимальний розмір компенсацій обмежений - 200 000 гривень, то сума відшкодування за повністю зруйноване житло не обмежена.

Комісія розраховуватиме розмір компенсацій за спеціальною формулою, у якій враховуються кілька обов'язкових показників: середня вартість 1 кв. м в Україні на вторинному ринку нерухомості по Україні станом на лютий 2022 року, кількість кімнат у житлі (для квартир), загальна площа знищеного майна, рік побудови житла (для квартир) тощо.

Затверджений показник вартості 1 кв. метра житла на вторинному ринку – 36 422,33 гривні. При цьому залежно від регіону до нього застосовуватимуть спеціальний коефіцієнт. Найвищий коефіцієнт мають Голосіївський, Печерський та Шевченківський райони Києва – 2. Найнижчий коефіцієнт – 0,5. Це найпоширеніший коефіцієнт, який застосовують для більшості районів, віддалених від обласних центрів.

Компенсації виплачуватимуть за черговістю – хто перший подав заявку, той швидше отримає кошти. Першочергово на виплати можуть претендувати учасники бойових дій, мобілізовані, особи з інвалідністю, яка настала внаслідок війни, а також особи з інвалідністю першої та другої групи, багатодітні сім’ї.

  •  23 лютого Верховна Рада ухвалила закон про компенсацію за зруйноване внаслідок бойових дій житло. Однак чинності він набув лише у травні. 
  • 10 травня запустили єВідновлення  – державну допомогу на ремонт житла, пошкодженого війною. Вона стосувалась незначних пошкоджень, наприклад, заміни вікон або покрівлі.
  • 18 липня, на порталі "Дія" запустили бета-тестування послуги подачі заяви на отримання компенсацій за зруйноване внаслідок війни житло.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.88
    Купівля 41.88
    Продаж 42.38
  • EUR
    Купівля 43.51
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
23 січня
14:59
евакуація дітей
У Куп'янському районі Харківщини розширили зону примусової евакуації сімей з дітьми
14:44
Марко Рубіо
Держсекретар США Рубіо планує відвідати Панаму після заяв Трампа щодо Панамського каналу, – Bloomberg
14:24
Правоохоронці викрили 13 військових посадовців, які незаконно нарахували собі 13 млн грн додаткових виплат
14:23
Армія РФ знову запустила дрони по Україні: ситуація вдень 23 січня
14:07
Генералам РФ, які командували ударом надважкої бомби по Сумщині у 2022 році, оголосили підозру
14:04
OPINION
Блог Сергій Собко
За що судять генералів?
13:57
Сергій Гнезділов
Військового Гнезділова, якого судили за СЗЧ, звільнили від кримінальної відповідальності
13:51
Конкурсна пісня учасниці Нацвідбору на Євробачення GRISANA зібрала понад 100 тис. прослуховувань на Spotify
13:37
"Бригада поступово набуває бойових спроможностей": Сирський про 155-ту окрему механізовану бригаду
13:31
путін
Путін вважає, що основні цілі в Україні були досягнуті, - Reuters
13:31
Олег Газманов
Газманов та Шаман: у Маріуполі діти в школі вивчатимуть російські "патріотичні" пісні
13:20
Окупанти підпалили колектор з сотнею своїх військових біля Часового Яру, - ОТУ "Луганськ"
13:13
Україна_Польща
У лютому третя група добровольців Українського легіону в Польщі підпише контракти з ЗСУ
13:04
Грузія, біля будівлі парламенту
Естонія не визнає парламент, уряд і нового президента Грузії
12:46
Оновлено
Удар по Запоріжжю 23.01.25
Нічна атака БПЛА та ракетами: у Запоріжжі є загиблий, серед 46 постраждалих є 2-місячна дитина
12:45
Швеція та Україна домовилися про двосторонню угоду щодо впровадження проєктів у сфері ОПК
12:41
Дмитро Пєсков
"Сигнали ще не надходили": у Кремлі відреагували на погрози Трампа щодо введення санкцій проти РФ
12:32
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін може використати можливість впливу на Путіна для подальших переговорів з Трампом, - політолог Ліхачов
12:30
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 6 українських військовополонених: розпочато розслідування
12:29
електроенергія
Енергетики повернули світло для понад 40,5 тис. українців: ситуація в енергосистемі 23 січня
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:19
погода мокрий сніг зима
Дощ, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 24 січня
12:02
Росіяни обстріляли приватний сектор Краматорська, є поранені
12:01
OPINION
Ультиматум Трампа слід читати після "але"
11:56
KN-23
КНДР у 2025 році ймовірно надасть РФ ще 150 балістичних ракет KN-23 та засоби артилерії, – Буданов
11:51
Таїланд, одностатеві шлюби
У Таїланді набув чинності закон про одностатеві шлюби: сотні пар одружуються по всій країні
11:25
Огляд
міжнародний огляд
Російська економіка перегріта війною, і Трамп буде тиснути цим на Путіна, щоб досягти угоди. Акценти світових ЗМІ 23 січня
10:53
Росіяни зводять укріплення, бліндажі та окопи на пляжах поблизу Євпаторії, - Атеш
10:51
Оновлено
У Києві військовий, якого підозрюють у СЗЧ, напав з ножем на працівника ДБР: йому загрожує довічне ув'язнення
10:50
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Ідея Трампа про врегулювання війни за 100 днів виглядає як подарунок Путіну, - військовий оглядач Пехньо
10:24
Готували підрив поліцейських, які мали приїхати на виклик: у Житомирі затримали агентів РФ
10:15
"Galaxy Leader", ізраїльський корабель
ГУР і МЗС провели операцію зі звільнення трьох українських моряків з полону хуситів
10:09
ППО
Українська ППО знищила 57 дронів, 27 не досягли цілей
10:08
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус: Росія може напасти на країни НАТО в 2029-2030 роках
10:03
OPINION
блог Тетяна Чорновол
Чому не воює еліта? Бо вибрали антиеліту
10:00
Партнерський матеріал
кредитна картка, кредит
Мікрокредити для українців за кордоном: експерт розповів, як скористатися послугою
09:54
На фото: Іван Клименко
Євробачення-2025: співавтор "Стефанії" Іван Клименко створив пісню для учасника нацвідбору в Ірландії Adgy
09:45
Володимир Зеленський в Давосі
"Все йде, як іде": Зеленський прокоментував можливість скорочення підтримки від США
09:42
Зберігання та продаж нелегальної зброї: по всій країні проводять понад тисячу одночасних обшуків
09:05
Микола Точицький
Бракує сховищ в Україні: артефакти з прифронтових музеїв зберігають, вивозячи за кордон
Більше новин