Огляд

Кордон Фінляндії та Росії: що там відбувається і як можуть розвиватися події

28 листопада, 2023 вiвторок
12:51

Через різкий наплив із російського боку сотень мігрантів, що прибули переважно із Сомалі, фінський уряд мусив вжити заходів та зачинити майже всі пункти пропуску на фінсько-російському кордоні

Зміст

Що відбувається на фінсько-російському кордоні, які причини виникнення кризи та як можуть розвиватися події пояснює Еспресо

Про що у статті:

 • Що трапилося: сотні біженців на кордоні Фінляндії із Росією та зачинені пункти пропуску
 • Повторення сценарію дестабілізації
 • Чим загрожує ситуація з біженцями та який можливий розвиток подій

Що трапилося: сотні біженців на кордоні Фінляндії із Росією та зачинені пункти пропуску

15 листопада прем'єр-міністр Фінляндії звинуватив російську владу у сприянні нелегальним мігрантам потрапити в країну. У ті дні наполегливі спроби потрапити до Фінляндії через різні пункти пропуску робили чимало мігрантів, це чоловіки, які здебільшого потрапили до Росії із Сомалі.

Аби контролювати цей процес та стримати спроби прориву, фінський уряд прийняв рішення від опівночі 18 листопада зачинити чотири із 8 пунктів пропуску із Російською Федерацією. Йдеться про прикордонні пункти Іматра, Ніірала, Нуйямаа і Ваалімаа. На пунктах встановили бетонні загородження й тимчасові паркани, зокрема стаціонарну металеву огорожу чи тимчасовий паркан із колючого дроту. Прикордонники опустили шлагбауми, за допомогою яких у звичайний час у пунктах перетину кордону контролюють трафік.

Як перед тим заявила прикордонна служба Фінляндії, лише упродовж 17 листопада до закритих прикордонних пунктів прибули 163 шукачі притулку, а їхня кількість цьому за тиждень становила близько 300.

В етері телеканалу Еспресо представник української громади у Фінляндії Денис Перцев зазначив, що ситуація нагадує події, які відбулися два роки тому, коли була напруга між Росією й Фінляндією. Тоді Росія завезла понад 2 тисячі біженців з Іраку.

"На пунктах пропуску великі, кремезні парубки на роверах намагаються перейти кордон. Їх фіни не пускають, але з російського боку за ними одразу зачиняється брама, і назад потрапити вони вже не можуть. Коли кордони були закриті з обох боків, то 15 людей палили багаття, і потім їх пустили назад у Росію. Згідно з фінським дослідженням, людей централізовано доводять до кордону. На російській стороні організовано продаж велосипедів і гарячий чай. У Росії пропонують нелегальним мігрантам потрапити в Фінляндію за $ 2-5 тисяч", – каже він.

Росія вільно пропускає до фінського кордону людей, які не мають жодних відповідних документів, а прикордонники країни посилаються у цьому випадку на дотримання власного законодавства, за яким, мовляв, Росія не має можливості перешкоджати приїзду громадян третіх країн до фінського кордону.

У зв'язку із тим, що ситуація продовжувала загострюватися, уряд вирішив зачинити всі пункти перетину на кордоні з Росією, окрім найпівнічнішого – Райя-Йосепі. Це рішення діє від 25 листопада і щонайменше до 23 грудня. Разом із тим у Фінляндії роздумують над тим, аби зачинити й останній пункт пропуску.

Тим часом прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявляє, що керівництво країни не має наміру вести перемовини з Росією щодо ситуації на східному кордоні, доки не закінчиться війна РФ в Україні.

Фінляндія, кордон

Фото: Reuters

Повторення сценарію дестабілізації

Ця історія не нова, Росія вже неодноразово використовувала нелегальних мігрантів як зброю для дестабілізації й тиску на інші країни. 

"Ми вже бачили це кілька разів. Найбільш ефективно це було здійснено у 2015 році, коли Росія почала бомбити міста Сирії і згенерувала велику кількість біженців, більша частина яких спрямувалась в Туреччину, створивши там доволі великі проблеми. А далі в Європу і ми бачили у тій же самій Німеччині, скажімо так, наслідки політичні для уряду Ангели Меркель – на місцевих виборах її партія в кількох землях втратила позиції. Тобто це було таке опосередковане використання біженців як зброї", – пояснює у коментарі Еспресо дипломат, експерт Центру оборонних стратегій з питань зовнішньої та безпекової політики Олександр Хара.

Як додає експерт, тоді ж ситуація із напливом близько сотень тисяч сирійських біженців мала негативні наслідки й для Туреччини – як внутрішнє навантаження на саму країну, так і те, що це стало причиною додаткових подразнень у відносинах з Європейським Союзом.

"А потім ми бачили, як таким самим чином, як і зараз у Фінляндії, Білорусь, точніше, звичайно ж, це була Росія, але через свою проксі силу, намагалася створити з Балтійськими країнами таку точку напруження", – нагадує Олександр Хара.

На його думку, тут є кілька факторів небезпеки, з якими зіштовхується країна: передовсім, це те, що серед прохачів притулку можуть бути представники спецслужб і бандити, які можуть вчиняти теракти. Окрім того, це велике навантаження на соціальну систему і, відповідно, може викликати негативну реакцію чи дії громадян цієї країни.

"І ще інша, скажімо, лінія напруження – це Брюссель й столиці, ми бачимо, що це починає змінюватися, але поки що політика європейців полягає у тому, що треба із гуманітарних причин давати можливість тим біженцям потрапити на територію, спочатку в якісь табори, а потім, хто має підставу, залишитися в країні чи бути переміщеним кудись, а  хто ні, то повернутись до країни, звідки вони прийшли", – зазначає дипломат.

Тут варто також нагадати, що схожу спробу дестабілізації Росія, знову ж таки за допомогою Білорусі, застосувала до Польщі у 2021 році, коли кордони країни почали штурмувати тисячі біженців із Сирії та Ірану.

Тоді мігранти робили спроби натовпами проривати кордон, і допомагали їм у цих спробах білоруські силовики. А зі сторони Польщі вимушені були чергувати та намагатись спинити такий незаконний перетин як польські військові, так і представники спеціальних організацій ЄС.

Зрештою, аби уникати таких прикрих та небезпечних інцидентів у майбутньому, Польща прийняла рішення про будівництво стіни на кордоні із Білоруссю, яке завершилося 30 червня 2022 року.

Фінляндія, кордон, нелегали

Фото: Reuters

Чим загрожує ситуація з біженцями та який можливий розвиток подій

Як і в попередніх згаданих випадках, Росія переслідує власні цілі, загострюючи обстановку на спільному із Фінляндією кордоні та змушуючи останню до рішучих дій і заходів.

"Для росіян – це можливість дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію Фінляндії, створити певні можливі тертя між фінами і структурами Європейського Союзу. І звичайно, що як позитив для Росії, це можливість отримати бажане: от давайте будемо вирішувати проблеми Росії і вона буде зменшувати кількість використання таких гібридних інструментів", – вважає Олександр Хара.

Рішення фінів закрити кордон вдарило власне й по самих росіянах, які тепер намагаються протестувати у тих країнах поза межами Росії, де перебувають, і висувати вимоги до місцевих урядів.

"Ми бачимо, що вони почали виходити на вулиці, щось там вимагають. При чому від урядів країн, де вони перебувають, а не від Путіна, щоб він припинив війну проти України", – наголошує експерт.

І тут варто відзначити, що Фінляндія зараз входить в трійку країн громадяни, якої найбільше підтримують Україну в цілому і зокрема надання зброї, підкреслює дипломат: "Фіни чітко розуміють, яка є загроза з боку Російської Федерації".

Але, попри закриття кордонів на тривалий термін, ситуація ще не має вирішення та може загострюватися. Усе це вже традиційні технології ведення Росією гібридної війни.

"Цілком можливі різні загострення, бо в принципі росіяни люблять провокації. Вони за часів холодної війни, особливо в Берліні, де була така собі точка дотику між імперію зла і цивільним світом, постійно займались провокаціями. Дивилися, наскільки є реакція адекватна, і якщо не було правильної реакції, то тоді вони сприймали це, як нову реальність і йшли далі провокувати. Тому абсолютно можуть бути інші провокації", – переконаний Олександр Хара.

Проте, на думку експерта, Фінляндія має усі необхідні ресурси, аби із різного плану провокаціями впоратись та не дати вкрай дестабілізувати ситуацію на кордоні із країною-членом НАТО. 

Російські пропагандисти тим часом вже встигли вчергове погрожувати Фінляндії війною. Але ці погрози наразі безпідставні, відзначає Олександр Хара, оскільки ресурси для наступу Росія вже давно перекинула в Україну.

"Навіть, якби ціни не стали членами НАТО і не мали б цієї парасольки з боку їх країн-партнерів, передусім Сполучених Штатів, це не та країна, яку б легко Росія могла завоювати. Бо, на відміну від німців чи французів, вони з 91-го року після розвалу совка не зменшували витрати на оборону. У них є надзвичайна боєздатні збройні сили, велика кількість артилерійських систем і танків, до того ж там ландшафт доволі специфічний. Також і той момент, що Росія зняла з кордону із Фінляндією раніше частину своїх військ і перекинула їх на війну в Україну може означати те, що вони не збираються в тому напрямку нападати. Натомість використовуватимуть провокації, гібридні методи, зокрема й кібератаки", – підсумовує дипломат.

Теги:
Читайте також:
Київ
+25°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.1
  Купівля 41.1
  Продаж 41.59
 • EUR
  Купівля 44.52
  Продаж 45.29
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
25 липня
13:44
Звинувачений у замаху на Салмана Рушді Хаді Матар
Нападнику на британського письменника Рушді висунули звинувачення в підтримці Хезболли
13:27
Оновлено
Шахед
Румунія заявила про падіння на її території уламків російського "шахеда"
13:25
школа в окупації
У школах на ТОТ росіяни з вересня запроваджують обов’язковий військовий вишкіл, - Нацспротив
13:10
На фото: Кіану Рівз
"Колінна чашечка тріснула, як чипси": Кіану Рівз розповів, що отримав травму на зйомках нового фільму
12:58
атомна енергетика
Ситуація зі світлом покращилася після підключень енергоблоків на АЕС: стан енергосистеми на 25 липня
12:57
Огляд
світ, міжнародний огляд
Президентство Трампа може полишити Україну напризволяще і чи зможе Китай стати миротворцем у глобальних конфліктах. Акценти світових ЗМІ 25 липня
12:53
демонтаж тунелю Деміївська
Підтоплення на "синій" гілці: в.о. начальника Київського метрополітену відправили під цілодобовий домашній арешт
12:45
Британська розвідка оцінила наслідки для РФ удару ЗСУ по порому "Славянин" у порту "Кавказ"
12:40
Дощі в частині країни, +13...+16°C вночі: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на найближчі дні
12:32
Партнерський матеріал
В Україні підвели підсумки трьох років роботи біржового ринку деревини
12:24
Нацгвардія
З полону росіян вдалося повернути 755 нацгвардійців, - командувач НГУ
12:18
Володимир і Катерина Остапчуки
Шоумен Володимир Остапчук та його третя дружина зворушливим відео розповіли, що чекають на дитину
12:04
ГУР ідентифікувало 30 росіян, причетних до обстрілів Харківщини і Сумщини
12:00
OPINION
Ігор Луценко
Знову торгівля мовою?
11:54
"В Україні очікується наймасовіший ракетний удар через прибуття F-16": новий вкид роспропаганди
11:50
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменують 3 станції метро та 48 вулиць
11:37
Думками навиворіт 2
"Думками навиворіт 2" випередив "Барбі" та став найкасовішим мультфільмом в історії
11:24
застосунок Дія
Для майбутніх репарацій: у Дії можна подати заяву до міжнародного реєстру збитків про знищене Росією житло
11:18
дрон
Росіяни вбили мирного жителя Херсонщини, скинувши на нього вибухівку з дрона
11:03
Вертоліт Королівського флоту Wildcat, оснащений ракетною системою Martlet
Велика Британія закуповує багатоцільові ракети Martlet і передасть частину Україні
10:47
речник Держдепу США Метью Міллер
США заявили про готовність допомогти у розслідуванні падіння російських "шахедів" у Румунії
10:27
"Культурний десант"
"Культурний десант" та "Наш формат" запустили акцію "Книга на фронт"
10:21
діти, злочини росії
З окупованої Херсонщини вдалося вивезти ще 4 дитини
10:21
Путін і Асад
Говорили про сценарії розвитку подій в Євразії: Путін в Москві прийняв сирійського диктатора Асада
10:03
OPINION
Тарас Загородній
Стаття Джонсона: Хто вам сказав, що це "мирний план"?
09:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Нічна атака "шахедами": на Одещині двоє постраждалих, на підступах до Києва працювала ППО
09:53
танк Leopard 2A4
Нідерланди і Данія відправлять в Україну 14 танків Leopard 2А4 цього літа
09:31
Готували теракти в Україні та Євросоюзі: правоохоронці затримали організаторів агентурної групи ФСБ
09:27
Росіяни масово перекидають техніку та військові об'єкти до Кримського мосту, - "Атеш"
09:18
Окупанти
"Навчатимуть навичкам бою": росіяни вивезли учнів однієї зі шкіл Луганщини у табір до Сибіру
09:02
Харківщина
РФ вранці била КАБами по Куп'янському району: постраждав чоловік, горіли будинки
08:59
Атака шахедів, ЗСУ
Вночі 25 липня 3 "шахеди" перетнули держкордон із Румунією, над Україною сили ППО збили 25 ворожих БПЛА
08:59
Мовознавиця Ірина Фаріон
Що відомо про розслідування вбивства Ірини Фаріон? Розмова з адвокатами жертви
08:40
Херсонська область
Росіяни 24 липня обстріляли 15 населених пунктів Херсонщини: 1 людина загинула, є поранені
08:22
Оновлено
РФ активно штурмує позиції ЗСУ на 11 напрямках: Генштаб назвав найгарячіші точки
08:20
MIM-23 Hawk
Сформувати зенітну батарею: Іспанія передасть Україні ЗРК Hawk
08:12
Іраклі Кобахідзе
У разі перемоги на виборах "колективного національного руху" в Грузії відкриється другий фронт, - прем'єр Кобахідзе
08:01
OPINION
Костянтин Корсун
Чому функціонери Google не довіряють "Дії"?
07:55
"Динамо" - "Полісся" 3:0 (21 квітня 2024 року)
"Олімпія" - "Полісся": де та коли дивитися матч кваліфікації Ліги конференцій
07:46
обстріл, ППО
У Росії заявили про знищення 11 БПЛА та двох морських дронів у Чорному морі
Більше новин