live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Видобуток корисних копалин у космосі спровокує світову кризу. Вчені пояснюють, чому

Видобуток корисних копалин в космосі може порушити глобальну економіку, знецінити дорогоцінні метали і викликати політичну кризу

Як пише Wired, цьому може перешкодити новий міжнародний договір, але шанси на його прийняття вкрай невеликі.

Уявіть собі 2035 рік. Населення Землі різко зросла, люди здобули всі корисні копалини, які могли, і намагаються знайти альтернативні джерела енергії, металів і інших ресурсів, необхідних для підтримки світової економіки.

У січні 2035 року американська компанія першою вирушила в космос, витягла з надр астероїда тонни корисних копалин і доставила їх на Землю. Ціна на золото і платину впала в два рази.

Таке завдання для рольової гри поставили студентам в 2014 році, результати якої використовували в своєму дослідженні вчені з Тель-Авівського університету. На їхню думку, такий сценарій призведе до політичної і економічної дестабілізації, а компромісного рішення знайдено не буде.

Що говорить закон

"Наразі закон, що стосується космічного видобутку корисних копалин вкрай незрозумілий і повинен зазнати серйозних правових та політичних змін", - говорить Джоан Габринович, професор космічного права на юридичному факультету Пекінського технологічного інституту.

Чинні міжнародні договори, включаючи прийнятий в 1967 році "Договір про космос", ніяк не регламентують видобуток корисних копалин в космосі. В одному з них йдеться про приватну власність, але не про експлуатацію "земель" або видобутку ресурсів, про яку в ті роки ніхто не думав.

В умовах відсутності політичної згоди між країнами, США та Люксембург пішли іншим шляхом, приймаючи локальні закони.

Ще в 2015 році в США прийняли закон "Про конкурентну спроможність у галузі комерційних і космічних запусків". Тобто, там в односторонньому порядку дозволили своїм космічним компаніям видобуток, привласнення, володіння, транспортування і продаж ресурсів інших небесних тіл, включно із астероїдами.

У 2017 році до них приєднався Люксембург, який прийняв аналогічний закон "Про легалізацію промислового видобутку корисних копалин в безповітряному просторі приватними компаніями". Це спровокувало Японію і ОАЕ почати розробку подібних правових актів.

Подібні закони дозволять компаніям вище зазначених країн першими зайнятися видобутком корисних копалин на інших планетах і астероїдах Сонячної системи та монополізувати даний ринок.

Видання зазначає, що така концентрація ресурсів призведе до ще більшого відриву американської та європейської (якщо місцеві компанії почнуть літати через Люксембург) економіки від інших країн.

Перша спроба дійти згоди буде зроблена навесні 2018 року на засіданні юридичного підкомітету Комітету ООН з мирного використання космічного простору у Відні.

Читайте також: Марс, позаземне життя та 9-та планета. Як люди за рік наблизились до зірок

Проти легалізації та визнання маштабного видобутку корисних копалин у космосі виступає Росія. МЗС спільно з корпорацією "Роскосмос" розробили імплементаційну угоду до "Договору про космос", яке планують представити на тому ж засіданні юридичного комітету ООН.  Якщо така ініціатива буде прийнята, то заборона на присвоєння космічних об'єктів і їх ресурси стане обов'язковою.

Як пише CNBC, за прогнозами аналітиків космічну галузь в найближчі 30 років очікує колосальне зростання. Очікується зниження цін на запуски, поширення приватних компаній, популярність багаторазових ракет і збільшення інвестицій.

Але якщо міжнародне законодавство буде заважати приватним корпораціям отримувати вигоду з польотів в космос, індустрія може втратити колосальні інвестиції.

Читайте також: NASA спалило апарат, який докорінно змінив знання людства про Сатурн. Що треба знати про легендарний "Кассіні"

  • Найбільший в історії космічний телескоп Webb планують запустити вже у 2019 році. Він майже втричі більший та потужніший за знаменитий телескоп Hubble.
  • Вчені знайшли на Марсі колосальні запаси води. Раніше його не помічали - він знаходився глибоко під грунтом, а зараз вийшов на поверхню планети внаслідок ерозійних процесів.
  • Дізнайтесь, як це - летіти крізь Туманність Оріона. Астрономи і фахівці з візуалізації NASA скомбінували дані з космічних телескопів Hubble і Spitzer (видимий і інфрачервоний діапазони) і створили відео такого польоту.
  • Американське аерокосмічне агентство (NASA) оприлюднило відео, у якому зібрало найбільш популярні знімки минулого року.
  • Вчені думають, що життя на Марсі можливе, але лише глибоко під поверхнею грунту.

новини партнерів

19 січня, 2019 субота

19 січня, 2019 субота

18 січня, 2019 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати