live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені знайшли галактику без темної матерії. Раніше таке вважалося неможливим

Астрономи виявили нову галактику, в якій майже немає темної матерії - раніше вважалося, що такого явища існувати просто не може

Дослідження опубліковане в журналі Nature. Галактика отримала назву NGC1052-DF2.

Ця галактика - унікальна, бо містить не більше 1/400-ї кількості темної матерії, яку очікували віднайти астрономи в об'єкті такого розміру. Галактика настільки ж велика, як і наш Чумацький Шлях, але вона уникала уваги, оскільки містить лише 1/200 кількість зірок.

"Відкриття галактики без темної матерії стало вкрай несподіваним сюрпризом для нас. Протягом десятиліть ми думали, що галактики починають своє життя у вигляді скупчення темної матерії, куди поступово "падає" газ, де народжуються зірки і формуються рукава, подібні спіралям Чумацького Шляху. NGC1052-DF2 ставить під сумнів всі ці ідеї", - заявив Пітер ван Доккум з Єльського університету.

NASA підготувало короткий інформативний ролик щодо NGC1052-DF2. 

Імовірно, темна матерія - матерія, яка не випускає електромагнітного випромінювання і безпосередньо не взаємодіє з ним, проте впливає на швидкість руху тіл.

Вважається, що більшість галактик включають в себе темну матерію, причому в різних пропорціях. Виявивши NGC1052-DF2, Доккум і його колеги припустили, що вона майже повністю складається з неї - раніше вони виявили кілька подібних прикладів.

Зображення з космічного телескопа "Хаббл" галактики NGC 1052-DF2. Віддалені галактики видно через DF2 через малу кількість зірок.

Спостерігаючи за швидкостями руху зірок в одній з них, NGC1052-DF2, вчені виявили натяки на зворотну річ - в цьому скупченні зірок, розташованому в 65 мільйонах світлових років від Землі, темна матерія ніяк не впливала на швидкість руху світил.

Такі галактики були відкриті ван Доккумом і його колегами ще на початку 2015 року за допомогою телескопа DTA (Dragonfly Telephoto Array), який призначений для вивчення найбільш тьмяних об'єктів у Всесвіті.

За допомогою цього приладу астрономи змогли виявити близько п'ятдесяти дуже невеликих і пустельних галактик, існування і виживання яких вкрай складно пояснити за допомогою поточних астрономічних теорій. 

Надалі дослідники використовували космічний телескоп "Хаббл" та Обсерваторію Близнюків на Гаваях, щоб розкрити більше деталей.

"NGC1052-DF2 виглядає так, як ніби хтось узяв типову галактику і залишив від неї лише кульові скупчення і групи зірок на її околицях, і викинув все інше. Теорій, які б передбачали існування таких об'єктів, просто не існує. Ця галактика поки залишається повною загадкою для нас, і ми не можемо пояснити жодну її межу. Як вона виникла, нам абсолютно незрозуміло", - зазначив астрофізик.

Наразі команда віднайшла більше галактик з "дефіцитом темної матерії", і аналізує зображення з "Хаббла" 23 інших галактик. Три з них виглядають схожими на NGC 1052-DF2.

"Ми думали , що всі галактики складаються із зірок, газу і темної матерії , змішаних разом, але темна матерія завжди домінує," - каже Роберто Абрахам, співавтор дослідження і дослідник в Університеті Торонто."Схоже, що, як мінімум, деякі галактики існують з великою кількістю зірок і газу, і майже без темної матерії. Це досить химерно".

Довідка:

Темна матерія — один із компонентів Всесвіту, існування якого припустили нещодавно лише за гравітаційним впливом на видиму матерію і на фонове випромінювання, оскільки вона не випромінює і не розсіює електромагнітне випромінювання, а також не бере участі у сильній (ядерній) взаємодії.

Читайте також: Космічна субмарина. Коли і навіщо NASA відправить підводний човен на Титан

  • Дізнайтесь, як це - летіти крізь Туманність Оріона. Астрономи і фахівці з візуалізації NASA скомбінували дані з космічних телескопів Hubble і Spitzer (видимий і інфрачервоний діапазони) і створили відео такого польоту.
  • Американське аерокосмічне агентство (NASA) оприлюднило відео, у якому зібрало найбільш популярні знімки минулого року.
  • Найбільший в історії космічний телескоп Webb планують запустити вже у 2019 році. Він майже втричі більший та потужніший за знаменитий телескоп Hubble.
  • Вчені знайшли на Марсі колосальний запас води. Раніше його не помічали - він знаходився глибоко під грунтом, а зараз вийшов на поверхню планети внаслідок ерозійних процесів.

 

новини партнерів

26 вересня, 2018 середа

25 вересня, 2018 вівторок

26 вересня, 2018 середа

25 вересня, 2018 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати