live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Низький соціоекономічний статус робить мозок дорослих людей менш організованим

На організацію функціональних зв'язків головного мозку впливає соціоекономічний статус

Стаття опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Як з'ясували американські вчені, це поширюється тільки на людей в середній віковій групі (від 30 до 64 років): серед них низький статус пов'язаний з менш міцними функціональними зв'язками. 

Під соціоекономічним статусом мають на увазі рівень освіти і професійний статус людини, також відзначають величину її середнього доходу.

Цей статус безпосередньо пов'язаний з великою кількістю інших життєвих параметрів, серед яких психічне і фізичне здоров'я, задоволення життям в цілому, а також його тривалість.

Впливає соціоекономічний статус і на розвиток мозку, причому як анотомічно, так і функціонально: наприклад, низький статус негативно впливає на ранній розвиток мозку дитини і пов'язаний з появою деменції в літньому віці.

В основному вплив економічного статусу на розвиток мозку вивчається в ранньому віці і старості - в період розвитку і дегенерації. Мозок, тим не менш, може змінюватися протягом усього життя: вчені, наприклад, показували, що ознаки старіння мозку виявляють уже в порівняно молодому віці.

Вивчити, як соціо-економічний статус впливає на мозкові зміни людей у ​​віці від 20 до 89 років вирішили вчені Техаського університету в Далласі під керівництвом Гейгана Віган (Gagan Wig). У їх дослідженні взяли участь 304 людини: кожен з них повідомив про кількість років закінченої освіти, нинішнє місце роботи та посаду.

Для учасників, які вже вийшли на пенсію, соціо-економічний статус був розрахований на основі останньої посади, яку вони займали

Сам експеримент проходив з використанням функціональної МРТ (фМРТ) в стані спокою. На основі отриманих нейровізуалізаційних даних вчені виміряли функціональні зв'язки окремих ділянок мозку кожного учасника: соматомоторної, зорової, слухової, мережу пасивного режиму та інші.

Зв'язок перевірили як всередині кожної окремої системи, так і між ними. Крім цього вчені також виміряли товщину кори великих півкуль мозку. Для аналізу дослідники також зібрали дані про гендерну приналежність і раси учасників, їх індекси маси тіла, фізичне і психічне здоров'я, паління і вживання алкоголю.

Результати показали, що в середньому віці (тобто серед учасників від 35 до 64 років) соціоекономічний статус був тісно пов'язаний з організацією функціональних зв'язків головного мозку, розрахованих з середньої міцності внутрішніх і міжсистемних зв'язків.

Схожий результат автори відзначили і для анатомічних відмінностей: низький соціо-економічний статус був пов'язаний з меншою товщиною кори. Анатомічний ефект, однак, був пов'язаний зі статусом в меншій мірі.

Різниця в організації функціональних зв'язків (A) і товщині кори (B) між учасниками з низьким (червоним) і високим (синім) статусом в різних вікових групах

Вчені відзначають, що соціо-економічний статус - важливий фактор, що визначає функціональну і анатомічну організацію головного мозку, причому не тільки на етапі його розвитку і занепаду, а й в середині життя. Статус людини, таким чином, може також бути чинником, який попереджає про спад ясності розуму в похилому віці.

Читайте також: Люди не стануть сильнішими і не будуть жити довше. Вчені пояснюють, чому наш вид досяг межі розвитку

новини партнерів

9 серпня, 2020 неділя

8 серпня, 2020 субота

8 серпня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати