Нобелівську премію миру отримали опозиціонер з Білорусі та правозахисні організації з України та РФ
Лауреатами Нобелівської премії миру у 2022 році стали опозиціонер з Білорусі Алесь Беляцький, який зараз перебуває за ґратами, українська правозахисна організація "Центр громадянських свобод" та російська правозахисна організація "Меморіал"
Про це повідомляється на сайті Нобелівської премії.
У Нобелівському комітеті зазначили, що цьогорічні лауреати премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах.
"Вони протягом багатьох років пропагували право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали видатних зусиль, щоб задокументувати військові злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії", - наголосили у Нобелівському комітеті.
Алесь Бяляцький був одним із ініціаторів демократичного руху, який виник у Білорусі в середині 1980-х років. Він присвятив своє життя просуванню демократії та мирного розвитку у своїй рідній країні. Серед іншого, він заснував організацію "Вясна" у 1996 році у відповідь на суперечливі поправки до Конституції, які надали президенту диктаторські повноваження та викликали масові демонстрації.
Влада неодноразово намагалася змусити Алеся Бяляцького замовкнути. Він перебував у в’язниці з 2011 по 2014 рік. Після масштабних демонстрацій проти режиму в 2020 році його знову заарештували. Він досі перебуває під вартою без суду.
Центр громадянських свобод був заснований у Києві в 2007 році з метою просування прав людини та демократії в Україні. Центр зайняв позицію щодо зміцнення українського громадянського суспільства та тиску на владу, щоб зробити Україну повноцінною демократією.
Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року "Центр громадянських свобод" бере участь у виявленні та документуванні військових злочинів Росії проти українського цивільного населення. У співпраці з міжнародними партнерами центр відіграє новаторську роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини.
Правозахисна організація "Меморіал" була заснована в 1987 році правозахисниками колишнього Радянського Союзу, які прагнули гарантувати, що жертви гноблення комуністичного режиму ніколи не будуть забуті. Серед засновників були лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров і правозахисниця Світлана Ганнушкіна. "Меморіал" заснований на уявленні про те, що протистояння минулим злочинам має важливе значення для запобігання новим.
Крім створення центру документації жертв сталінської епохи, "Меморіал" зібрав і систематизував інформацію про політичні репресії та порушення прав людини в Росії. "Меморіал" став найавторитетнішим джерелом інформації про політв'язнів російських СІЗО. Організація також була в авангарді зусиль, спрямованих на боротьбу з мілітаризмом.
Голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук прокоментувала присудження премії. Вона зазначила, що через те, що раніше голоси правозахисників у нашому регіоні не було чути, зараз говорять армії.
"Можливо, нас слухали на Комітеті ООН з прав людини, але точно не в тих залах, де приймаються рішення людьми при владі. Якщо ми не хочемо жити у світі, де правила визначає той, хто має більш потужний військовий потенціал, а не верховенство права, такий стан речей належить змінити", - заявила Матвійчук.
Вона наголосила, що Росія має бути виключена із Ради безпеки ООН за систематичні порушення статуту ООН. Матвійчук зазначила, що потрібно створити міжнародний трибунал та притягнути Путіна, Лукашенко та інших воєнних злочинців до відповідальності.
"Весь мій 20 річний досвід боротьби за свободу та права людини переконливо говорить, що звичайні люди мають набагато більший вплив, ніж вони собі думають. Масова мобілізація звичайних людей у різних країнах світу та їхній спільний голос можуть змінити світову історію швидше, ніж інтервенція ООН", - підкреслила правозахисниця.
Вона додала, що рада, що очолюваний нею Центр громадянських свобод отримав Нобелівську премію "разом із нашими друзями та партнерами із "Меморіалу" та "Вясни"".
- 3 жовтня розпочався Нобелівський тиждень, протягом якого щоденно присуджуватимуться премії з хімії, фізики, літератури, економічних наук. Також щороку нагороджують премією миру.
- Уже оголосили, що Нобелівську премію з медицини отримав вчений за відкриття в області еволюції людини
- Нобелівську премію з фізики присудили за відкриття про квантову інформацію
- Нобелівську премію з літератури в 2022 році присудили французькій письменниці Анні Ерно
Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе