OPINION

США змінюють плани стосовно України, бо не сподіваються на переговори з Росією про закінчення війни. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
28 січня, 2024 неділя
10:01

Путіну не потрібен жоден діалог з американцями, адже це не відповідає його амбітним планам

Зміст

Видання The Washington Post наполягає, що США готують нову стратегію боротьби України з російською агресією, щоб Україна втримала контроль над усіма територіями, які перебувають сьогодні під контролем легітимного українського уряду. Ідеться про те, щоб посилювати ЗСУ, а також українську економіку, зруйновану російським вторгненням.

The Washington Post вважає, що такий план демонструє різку зміну підходів порівняно з минулим роком, коли США й інші західні країни сподівалися, що зброя, надана ними ЗСУ, допоможе збільшити території, які перейдуть під контроль легітимного українського уряду, щоб Київ мав сильну позицію під час імовірних перемовин з РФ.

Тепер, здається, на Заході зрозуміли, що звільнення територій буде досить непростим завданням для ЗСУ. І до речі, якщо йшлося тоді про звільнення територій, то варто було б подумати й про перевагу в повітрі, а не тільки про техніку, яку отримували наші військові у 2023 році.

Також стало очевидним, що й переговорний процес з РФ – це дуже абстрактна річ. Ані російський президент, ані представники його найближчого оточення, ані, що є важливим, переважна частина російського суспільства зовсім не тяжіють до закінчення війни з Україною та вважають, що ця війна має тривати аж до остаточної так званої перемоги РФ, тобто до інкорпорації українських земель до складу російської держави.

Читайте також: Слід зруйнувати бажану для Росії ілюзію неможливості нашої перемоги

І саме здійсненню таких намірів намагається реально перешкодити нова американська стратегія. Маються на увазі зусилля задля того, щоб президент Росії принаймні усвідомив, що його планам щодо приєднання Української держави до РФ і знищення української державності як такої не судиться справдитися, й що Путіну доведеться погодитись із самим фактом існування незалежної Української держави й української нації, хай це повністю суперечить його амбітним шовіністичним та імперіалістичним планам на майбутні роки.

Планування США, як наголошує The Washington Post, є частиною зусиль майже трьох десятків країн, які підтримують нашу державу, щоб забезпечити їй довгостроково безпекову та економічну підтримку. І, звичайно, є доволі важливим те, що зараз ця підтримка починає бути й соціалізованою, як це випливає з недавньої безпекової угоди між Україною та Великою Британією, підписаною прем’єр-міністром цієї країни Ріші Сунаком і президентом Володимиром Зеленським в українській столиці.

Як відомо, зараз готується візит до Києва і президента Французької Республіки Емманюеля Макрона, який також має підписати з президентом Володимиром Зеленським відповідну угоду, яка також має бути важливою частиною виживання України в наступні непрості роки протистояння й конфронтації з агресивною РФ.

Але і американські журналісти, і ми з вами розуміємо, що успіх цієї стратегії залежатиме насамперед від США, як від найбільшого донора України. І коли йдеться про гроші та озброєння, і коли мова про координацію багатосторонніх зусиль, спрямованих на витривалість і підтримку України в її багаторічній майбутній війні з РФ.

Звичайно, багато залежатиме й від того, як розвиватимуться події й в американському конгресі. Стало очевидним, що спікер палати представників Майк Джонсон не готовий до будь-якого компромісу з демократичною адміністрацією й конгресменами-демократами, що дало б змогу вивільнити 61 млрд доларів на фінансування України в обмін на поступки в удосконаленні міграційного законодавства США.

Читайте також: США не можуть собі дозволити ізолюватися від світу

Так чи інакше, дуже важливо, щоб американська стратегія втілилася в життя на тлі передвиборчої боротьби, що відбувається у Сполучених Штатах. Колишній президент США Дональд Трамп дуже близький до номінації кандидата на посаду президента США, сподівається знайти інший шлях розв'язання ситуації, яка склалася у зв’язку з агресивним нападом РФ на Україну 24 лютого 2022 року, — а саме діалог із президентом РФ.

Як я вже говорив, Путіну не потрібен жодний діалог з американцями, тому що відновлення Російської імперії в кордонах СРСР 1991 року залишається як стратегічною метою шовіністично налаштованого російського президента, так і запитом усього хворого на шовіністичний вірус російського суспільства. Воно готове заплатити будь-яку ціну за те, щоби РФ надалі розвивалася в кордонах не тільки колишньої Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки, але й у кордонах колишніх радянських республік, що проголосили свою незалежність і суверенітет у 1991 році.

Для того, щоб це зрозуміти, потрібно просто дослухатися до тих заяв, з якими виступали керівники РФ впродовж усіх останніх 30 років існування Росії та інших колишніх радянських республік як незалежних держав. Але є очевидним, що, якщо Україна продемонструє свою витривалість і здатність опиратися російським намірам, це примусить Путіна якщо не відмовитися від своїх амбітних планів, то заморозити їх на майбутнє, чекаючи послаблення Західного світу й Української держави, щоб завдати вирішального удару прямо в серце.

Потрібно, щоб це серце, на яке націлився російський агресор, було надійно захищеним. Саме для цього має спрацювати нова американська стратегія на допомогу Україні. І, за великим рахунком, ця стратегія має вже бути втілена в життя ще до листопадових виборів президента США.

Читайте також: Чому американців не лякає війна з Росією?

Як би не закінчилися ці вибори, якою б не була позиція майбутнього президента США, хто б не був ним обраний, у Росії не має бути жодних сумнівів, що їй не вдасться підкорити собі українську державність як таку.

А шматки української території, сьогодні окуповані РФ, — це явно не те, чого бажає Путін, який насамперед перетворив ці українські регіони на плацдарм для нападу на нашу державу.

Якщо цей плацдарм виявиться неефективним, у майбутньому можуть виникнути можливості для повернення окупованих українських територій до складу нашої держави не тільки військовим, а й політичним шляхом. Але ми маємо пам’ятати, що мова йде про багаторічний процес відновлення міжнародного права й зменшення можливостей авторитарних режимів узагалі на планеті. І в цьому процесі нам доведеться жити не лише в наступні роки, але й непрості десятиріччя непростого XXI століття – століття війн, конфліктів, криз і пандемій. Можливо, найцікавішого й найскладнішого століття в історії людства.

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 41.99
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
15:52
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану й мобілізації
15:45
Ексклюзив
На місці вибуху біля ТЦК у Павлограді (2 лютого 2025 року)
"Вбивство військовослужбовця ТЦК - це результат багатьох ігрищ": голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
15:43
Вбивство підлітка на станції фунікулера в Києві: Шевченківський райсуд почав засідання у справі
15:37
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
15:28
Новини компаній
"Аврора" та ГО "Землячки" зібрали 10 млн грн на зимову форму для захисниць у межах кампанії "Даруй тепло, даруючи свято"
15:19
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
15:15
В Ірландії показали українські документалки про Голодомор та сучасну війну
15:07
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Андрій Сибіга
Взаємовигідна співпраця України та США не обмежується лише природними ресурсами, - Сибіга
14:44
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Перевірка Білоруссю боєготовності армії: в ДПСУ оцінили рівень загрози
14:40
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 лютого: скільки коштують долар та євро
14:38
OPINION
Про хибність тези "Все ж було добре, якби не цей клятий Путін"
14:22
Гренландія призначила дострокові вибори на тлі претензій Трампа на острів
14:17
грузія
"Парламент" Грузії позбавив мандатів 49 депутатів із трьох опозиційних коаліцій
14:06
OPINION
Трамп і рідкісноземельні метали України
13:46
Максим Ємець і Оксана Рубаняк
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
13:37
Кіт Келлог
"Чекаю нагоди розповісти про мету Трампа завершити війну в Україні": Келлог візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
13:26
військовий квиток, мобілізація
На Рівненщині водія вперше позбавили прав за порушення правил військового обліку
13:15
ожеледиця
Ожеледиця, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 6 лютого
13:02
Ексклюзив
Кристали та мінерали в шахті Стебника
В Україні немає рідкісноземельних елементів, Трамп говорив про інші копалини, - екскерівник Обʼєднаної гірничо-хімічної компанії Перелигін
12:51
Дмитро Пєсков
Пєсков: РФ готова до перемовин із Зеленським, хоча не визнає його легітимності
12:45
На фото: Степан Гіга
Степан Гіга випустив студійну версію пісні "Смереки осені не знають", що стала хітом у TikTok
12:37
Оновлено
Девід Леммі
Голова МЗС Британії Леммі прибув до Києва: Сполучене Королівство готує допомогу Україні на понад $68 млн
12:36
Оновлено
Херсонська область
Окупанти зранку атакували Херсон та область: є загиблий, серед постраждалих - поліціянти
12:33
Російські полонені
Морпіхи та десантники: на Курщині відразу 21 окупант здався в полон українським військовим
12:30
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Туреччина до кінця червня очікує на початок мирних ініціатив щодо України, - глава МЗС Фідан
12:26
"Дюна:Частина друга"
Дені Вільнев розповів, чому вирішив зробити третю частину "Дюни" раніше запланованого
12:02
Оновлено
нафтопереробне підприємство у Краснодарському
Сили оборони уразили нафтозавод у Краснодарському краї РФ: там виникла пожежа
12:00
OPINION
Вибори Україні потрібні, але під час війни — неможливі
11:44
електроенергія
Енергетики відновили живлення для понад 5 тис. споживачів, знеструмлених через бойові дії: ситуація в енергосистемі 5 лютого
11:33
PR
Робити те, що ще ніхто не робив: володар числених рекордів скайдайвер Олександр Марушко вразив новим досягненням та вже готує наступне. Бути FIRST - його кредо
11:15
Правоохоронці затримали підозрюваних у підриві вибухівки біля ТЦК у Павлограді
11:01
пошта
Поштова служба США зупинила доставку посилок із Китаю та Гонконгу
10:55
ЗАЕС і МАГАТЕ
МАГАТЕ відклало ротацію місії на окупованій ЗАЕС через відсутність гарантій безпеки від Росії
10:37
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому для створення трибуналу Путіна знадобилося три роки і як Україна вражає Трампа багатствами корисних копалин. Акценти світових ЗМІ 5 лютого
10:34
До переліку книжок антиукраїнського змісту внесли ще 9 видань
10:22
Картка єВідновлення
Уряд виділив додаткові 15 млрд грн на єВідновлення для ВПО
10:12
Сара Мішель Геллар зніметься у перезапуску серіалу "Баффі — винищувачка вампірів"
10:05
OPINION
Чи є у Трампа план
09:50
Огляд
Карта бойових дій за 29 січня – 5 лютого
Карта бойових дій за період 29 січня – 5 лютого: ЗСУ стабілізували фронт, під Покровськом б’ються за кожний метр
Більше новин