Знищити Карпати та заробити на товарній деревині 2400%. Хто хоче залишити державу ні з чим?
Рубки у Карпатах та інших лісах можуть сягнути небувалих масштабів
Парламент може найближчим часом розглянути проєкт (9516) нардепа Олександра Матусевича ("Слуга народу"), який скасовує оцінку впливу для довкілля, коли площа рубок сягає до 10 га.
Таку ініціативу підтримав екологічний комітет. І за цим всім стирчать вуха заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми, про що вже детально писала громадська ініціатива "Голка". Тому мова не лише про захист екології, а й про боротьбу з нечуваною корупцією.
По суті це спроба знищити єдиний механізм, який існує для контролю санітарних рубок.
Нардеп Матусевич до того, як потрапити у парламент, очолював державне підприємство "Вигодське лісове господарство". Тому не дивно, що така ініціатива пішла саме від нього. Лісівникам оцінка впливу на довкілля завжди заважала рубати ліс і заробляти на рубках. Саме Матусевич розповідав про те, що поки ліс чекає на оцінку впливу на довкілля, то деревина втрачає в ціні у 25 разів.
Тобто, якщо оцінку впливу на довкілля як запобіжник забрати, то це дозволить проводити рубки без контролю. Державу інформуватимуть, що це все – дрова, а це дасть комусь можливість продавати… товарну деревину. Корупційних схем з таким рівнем рентабельності взагалі майже немає. І без оцінки впливу на довкілля ніхто нічого не доведе.
Читайте також: Картельна змова забудовників: чому уряд не має права експериментувати із постановою-клоном 5655?
До чого ж тут заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма? А він ще торік озвучив свої три кроки для "реформування" галузі, з-поміж яких збільшити заготівлю деревини, механізувати заготівлі та виробляти більше продуктів із деревини. Це все потрібно для держпідприємства "Ліси України", яке у перспективі має стати акціонерним товариством.
Показники заготівлі деревини у 25 млн куб. м деревини на рік, які згадав Шурма, уже прописані у плані Ukraine Facility на 2024-2027 роки, який оприлюднило Мінекономіки.
Екологи категорично проти скасування оцінки впливу на довкілля і про це заявили й представники "Екологія-Право-Людина", і представники "Українська природоохоронної групи", і представники інших громадських організацій та експерти.
Санітарні рубки в Карпатах у Вигодському лісгоспі 2023 рік Фото «Української природоохоронної групи»
Читайте також: Закон про містоґвалтування: історія триває
Викладач Києво-Могилянської академії Михайло Хорєв наголошує, що саме ліси дають здатність утримати воду у ґрунтах. Тобто від того, що хтось захотів швидко заробити гроші, у нас буде не лише проблема із лісами. Це вдарить по всій екосистемі.
Свої застереження є і в керівника спеціалізованої екологічної прокуратури Бориса Індиченка, який каже про те, що запропоноване проєктом закону збільшення площі санітарних рубок без проведення оцінки впливу на довкілля до 10 га може лише погіршити стан законності у цій сфері.
Він також додає, що у Міндовкілля забирають повноваження щодо затвердження нормативів використання лісових ресурсів та погодження матеріалів лісовпорядкування. При цьому, будь-який інший орган такими повноваженнями не наділяється.
А народна депутатка Юлія Овчинікова ("Слуга народу") наголошує, що скасування оцінки впливу на довкілля, яку пропонує проєкт 9516, негативно вплине на нашу євроінтеграцію.
У липні торік прийняли закон, який за повідомленням Мінекології, скорочує строки проведення оцінки впливу на довкілля з 216 до 67 днів. Лише це скорочення процедури фактично в три рази зменшує всі можливі негативні наслідки від погіршення стану лісу до початку рубок, яким обґрунтовувалася необхідність прийняття законопроєкту 9516.
Це не єдиний законопроєкт, який несе ризики для екології та покриває корупційну складову. Мова зокрема про проєкти "Слуг народу" (11185) та (9664). Перший ламає судову практику Великої Палати Верховного суду у справах, де прокуратура повертає у власність держави та громад незаконно роздані ділянки в лісі та прибережні смуги, а другий регулює нібито побудову морських портів, але чомусь на берегах… озер, річок та водосховищ.
Спеціально для Еспресо
Про автора. Георгій Могильний, аналітик громадської ініціативи "Голка"
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе