Ексклюзив

Боротися з УПЦ МП можна вже зараз, у рамках чинних законів, – релігієзнавець Антошевський

6 грудня, 2022 вiвторок
14:37

Упродовж минулих тижнів співробітники СБУ провели низку обшуків у монастирях та храмах Української православної церкви. Згодом РНБО ввела санкції проти очільника Києво-Печерської лаври Павла Лебедя, священників УПЦ МП та екснардепа Новинського

Зміст

Еспресо запитав у релігійного експерта, директора РІСУ Тараса Антошевського, чи відповідні дії можуть призвести до повної заборони УПЦ МП і яким чином правильно обмежити діяльність цієї організації.

"Московський патріархат воює за храми, а не за людей"

Як відомо, в парламент уже внесли законопроєкт, яким можуть заборонити діяльність УПЦ МП. Інший доручили підготувати уряду. Тарас Антошевський зазначає, що такі закони потрібні, але нагадує, що це вже не перші законодавчі спроби заборонити московський патріархат. Законопроєкти, розроблені раніше, мали багато недоліків. 

"Чинний закон був написаний ще в радянський час, до нього вносили багато поправок. Він є одним із найдемократичніших законів у Європі, багато в чому враховує особливості релігійного простору. Але є моменти, які треба змінювати. Утім, якщо зволікати й чекати на подання нових і нових законопроєктів, то це може призвести до того, що справа буде затягуватися. Московський патріархат у цьому лише зацікавлений. Тому, як на мене, зараз нічого нового не варто вигадувати, а докласти зусиль, аби виконувалось нинішнє законодавство", – пояснив він.

Антошевський додає, що, очевидно, влада не до кінця розуміє складності ситуації, адже зняти з реєстрації релігійну організацію може лише суд. І дивується, чому не використовуються ті механізми, які вже закладені в законодавстві.

Читайте також: Зареєстровано петицію на підтримку законопроєкту про заборону московської церкви в Україні

"Експерти вже давно говорять про одну з простих форм, яка не потребує нічого нового. Це чітка ідентифікація московського патріархату як філіалу Російської православної церкви. Йдеться про виконання закону, прийнятого ще наприкінці 2018 року. Відповідно до нього, релігійні організації (а є повністю складений список всіх релігійних організацій, які належать до УПЦ) зобов'язані внести поправки до своїх статутів і називатись "релігійна організація така-то Російської православної церкви в Україні". Дослівно. На виконання цього закону дається певний термін і за останні роки були вже вимоги до релігійних організацій щодо перереєстрації їхніх статутів", – каже релігієзнавець. 

Він наголошує: всі громади, пов'язані з московським патріархатом, вже зобов'язані прописати в статуті власну приналежність до російської церкви. Доки цього не зроблять, статути УПЦ є не до кінця чинними. 

"Якщо буде прийняте політичне рішення на рівні уряду, щодо виконання цієї норми закону, якщо буде поставлений термін, скільки дається часу на внесення цих змін, то, відповідно, можна буде в судовому чи іншому порядку визнавати, що статути цих релігійних організацій втратили свою чинність. Відтак ці релігійні організації можна знімати з державної реєстрації. Вони перестануть бути юридичними особами, втратять майно і власність, яке на них оформлене, втратять договори оренди приміщень. Насправді по них тоді це вдарить матеріально, а якраз це вони найбільше бояться втратити. Їм не так люди важливі, як майно. Навіть коли зараз відбуваються переходи в інші конфесії, то вони завжди воюють за храми, але не за людей", – наголошує Антошевський.

"Дії московського патріархату нагадують поведінку терористів"

Він додає, що впровадити в дію закон, який зупинить діяльність проросійської конфесії, буде нелегко. Швидше за все, про повну заборону мова взагалі не йтиме.

"Повністю заборонити діяльність УПЦ МП відповідно до чинного законодавства буде важко. Українська православна церква московського патріархату, як вона існує зараз, не є єдиною структурою. Це – набір понад 11 тис. юридичних осіб. Таким чином заборонити їх усіх буде достатньо важко. Натомість можна забороняти на підставі порушень у певних релігійних організаціях, чи це є релігійна організація на рівні  громади, чи це є єпархія, чи монастир. Потрібно збирати доказову базу про антидержавну чи незаконну діяльність цих релігійних організацій і подавати вимоги про їх окреме закриття", – розповідає директор РІСУ.

Інші труднощі можуть виникнути через вірян. А їх, попри війну та підривну антиукраїнську діяльність представників УПЦ МП, досі рахують мільйонами.

"Проблеми можуть бути через шалений спротив серед московського патріархату, інформаційні та інші маніпуляції чи провокації. Вони й так цим весь цей час займаються. Можуть бути спроби нагнітати ситуацію в Україні загалом, розповідати про "внутрішню війну", – каже Антошевський і порівнює поведінку представників УПЦ МП зі способом спілкування терористів.

"Вони ставлять державу перед фактом, мовляв, якщо хочете конфліктів, то ми до конфліктів готові, якщо ні – можете їх уникнути. Це схоже на спосіб спілкування терористів, які ставлять умови. Виглядає доволі дивно, тому важливо, щоб держава не піддавалася на такі провокації. Важливо, щоб у МП розуміли: якщо закон чинний, то ніхто не має права зупиняти його дію, треба його виконувати", – додав релігієзнавець. 

Він вважає, що люди, які носять рясу, не повинні мати якихось особливих юридичних привілеїв. 

"Ми бачимо зараз усе те, що СБУ знаходить у різних монастирях і єпархіальних центрах МП в Україні. Там є достатньо матеріалів для кримінальних слідчих дій. Якщо є пропаганда, якщо є факти, що єпископат нібито не московської церкви масово має російські паспорти і громадянство, то тут виникають питання", – підсумував він.

  • Нагадаємо, вранці 22 листопада Служба безпеки України провела контррозвідувальні заходи на території Свято-Успенської Києво-Печерської лаври у Києві, а також на території Корецького Свято-Троїцького монастиря та приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ.
  • Згодом в СБУ розповіли, що в приміщеннях УПЦ МП знайшли проросійську літературу, мільйони готівки та підозрілих росіян.

  • 25 листопада Служба безпеки провела контррозвідувальні заходи на території Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (МП) та знайшли там методички з Москви, російське громадянство у керівництва та посвідчення окупантів.

  • 2 грудня Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.

Стежте за подіями в Україні та світу разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.55
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.08
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
4 січня
00:25
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну безпілотниками: у Києві працювала ППО
00:24
Композитор Борис Лятошинський
У Національній філармонії України відкрили фестиваль, присвячений композитору Борису Лятошинському
2025, п'ятниця
3 січня
23:48
Антоніу Кошта, Кая Каллас і Марта Кос у Києві
Україна має залишатись ключовим пріоритетом ЄС, - очільник Євроради Кошта
23:08
Ексклюзив
окупанти танк
РФ намагається накопичити ресурси, щоб вести війну до 2027 року, - ЦПД
22:58
Мілан
"Мілан" відігрався і переміг "Ювентус" у півфіналі Суперкубка Італії
22:54
Прем'єр Пакистану заявив про намір ліквідувати угруповання "Техрік-е-Талібан Пакистан", яке атакує кордон з Афганістану
22:50
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На Торецькому напрямку солдати РФ перевдягаються у цивільних та обходять позиції ЗСУ, - військовий
22:35
Володимир Путін
На ТОТ росіяни змусили дітей дивитись новорічне звернення Путіна
22:26
Оновлено
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулось 138 боєзіткнень: Сили оборони відбили 30 атак на Курщині
22:25
сектор Гази
Ізраїль планує суттєво зменшити обсяги гумдопомоги для Гази після інавгурації Трампа, - ЗМІ
22:17
Оновлено
Ілон Маск
Маск та ультраправа кандидатка у канцлери Німеччини Вайдель проведуть розмову у прямому етері на Х
22:15
Ексклюзив
Путін_Росгвардія
Зараз Путін веде діалог виключно з українським суспільством, і на цьому будує подальшу стратегію, - журналістка Волошина
22:01
Словаччина: антиурядові протести
"Ми не Росія": у Словаччині люди вийшли на протести проти премʼєра Фіцо
21:43
Ексклюзив
Генерал-майор ЗСУ Сергій Кривонос
Винуватити в усьому військових було б неправильно: генерал Кривонос щодо проблем, які виникли у підготовці 155-ї бригади "Анна Київська"
21:40
Майк Джонсон
Джонсона переобрали спікером Палати представників США
21:36
телефон в авто
В Україні вимкнуть мережі 3G інтернету
21:23
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Незважаючи на штурми, ворог не просунувся ні на метр: успіхи ЗСУ на Куп'янському напрямку. Колонка Сергія Згурця
21:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
В Україні 3 січня збили три керовані авіаційні ракети РФ та 13 дронів
20:50
Молдова
Молдова підвищила тарифи на опалення й електроенергію за вимогою постачальників
20:48
Ексклюзив
У Києві відбулась презентація нової книги Любка Дереша "Погляд Медузи"
20:01
США Україна
У Білому домі анонсували новий пакет допомоги Україні
20:01
OPINION
блог Олексій Біловол
Віра — це і є шлях
19:54
Владислав Гераскевич, скелетон
Українець Гераскевич повторив рекордний результат у карʼєрі на КС зі скелетону
19:49
газ
Самопроголошене Придністров'я відмовилося від європейського газу, очікуючи російського
19:43
Почесне посольство Литви у Херсоні
У Херсоні через російський обстріл постраждало почесне консульство Литви
19:37
Оновлено
Словʼянськ, обстріл
Росія вдарила по приватному сектору Словʼянська, поранено 2-річну дитину
19:33
Максим Жорін
На посаду військового омбудсмена мали обрати ветерана, а не "грантову ліву активістку", - Жорін
19:32
Огляд
Воскресіння "Носферату": що подивитися на вихідні
19:30
Микола Княжицький
Путін не змінив свого бажання знищити українців, і це головна перешкода до миру, – Княжицький
19:20
У Києві затримали податківця, який вимагав $20 тис. за "позитивне" проведення перевірки будівельної компанії
19:14
ДТП, Казахстан
У Казахстані сталась масова ДТП за участі майже 100 автівок
19:13
грузія
Влада Грузії вдвічі збільшила зарплату депутатам парламенту
18:52
АРМА відстежуватиме активи корупціонерів із космосу
18:50
Морський порт Одеси
Торік українським морським коридором пройшло 9061 судно
18:50
Оновлено
Росіяни завдали потрійного удару балістикою по Чернігову: загинула людина, є поранені
18:47
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Президент Філіппін Маркос-молодший звільнив віцепрезидентку Дутерте, яка погрожувала йому вбивством
18:43
Дмитро Лубінець
"ООН ототожнює масштаби порушень з боку України та РФ": Лубінець про доповідь щодо поводження з військовополоненими
18:40
Віктор Циганков і Михайло Мудрик, збірна України, Україна
Лідер збірної України з футболу відновився від травми
18:40
РФ атакувала Дніпропетровщину з різних видів озброєння: є поранені
18:30
навчання з протидії ДРГ
Використовують підтримку з повітря та артилерії: на півночі російські ДРГ змінили тактику дій
Більше новин