Ексклюзив

Боротися з УПЦ МП можна вже зараз, у рамках чинних законів, – релігієзнавець Антошевський

6 грудня, 2022 вiвторок
14:37

Упродовж минулих тижнів співробітники СБУ провели низку обшуків у монастирях та храмах Української православної церкви. Згодом РНБО ввела санкції проти очільника Києво-Печерської лаври Павла Лебедя, священників УПЦ МП та екснардепа Новинського

Еспресо запитав у релігійного експерта, директора РІСУ Тараса Антошевського, чи відповідні дії можуть призвести до повної заборони УПЦ МП і яким чином правильно обмежити діяльність цієї організації.

"Московський патріархат воює за храми, а не за людей"

Як відомо, в парламент уже внесли законопроєкт, яким можуть заборонити діяльність УПЦ МП. Інший доручили підготувати уряду. Тарас Антошевський зазначає, що такі закони потрібні, але нагадує, що це вже не перші законодавчі спроби заборонити московський патріархат. Законопроєкти, розроблені раніше, мали багато недоліків. 

"Чинний закон був написаний ще в радянський час, до нього вносили багато поправок. Він є одним із найдемократичніших законів у Європі, багато в чому враховує особливості релігійного простору. Але є моменти, які треба змінювати. Утім, якщо зволікати й чекати на подання нових і нових законопроєктів, то це може призвести до того, що справа буде затягуватися. Московський патріархат у цьому лише зацікавлений. Тому, як на мене, зараз нічого нового не варто вигадувати, а докласти зусиль, аби виконувалось нинішнє законодавство", – пояснив він.

Антошевський додає, що, очевидно, влада не до кінця розуміє складності ситуації, адже зняти з реєстрації релігійну організацію може лише суд. І дивується, чому не використовуються ті механізми, які вже закладені в законодавстві.

Читайте також: Зареєстровано петицію на підтримку законопроєкту про заборону московської церкви в Україні

"Експерти вже давно говорять про одну з простих форм, яка не потребує нічого нового. Це чітка ідентифікація московського патріархату як філіалу Російської православної церкви. Йдеться про виконання закону, прийнятого ще наприкінці 2018 року. Відповідно до нього, релігійні організації (а є повністю складений список всіх релігійних організацій, які належать до УПЦ) зобов'язані внести поправки до своїх статутів і називатись "релігійна організація така-то Російської православної церкви в Україні". Дослівно. На виконання цього закону дається певний термін і за останні роки були вже вимоги до релігійних організацій щодо перереєстрації їхніх статутів", – каже релігієзнавець. 

Він наголошує: всі громади, пов'язані з московським патріархатом, вже зобов'язані прописати в статуті власну приналежність до російської церкви. Доки цього не зроблять, статути УПЦ є не до кінця чинними. 

"Якщо буде прийняте політичне рішення на рівні уряду, щодо виконання цієї норми закону, якщо буде поставлений термін, скільки дається часу на внесення цих змін, то, відповідно, можна буде в судовому чи іншому порядку визнавати, що статути цих релігійних організацій втратили свою чинність. Відтак ці релігійні організації можна знімати з державної реєстрації. Вони перестануть бути юридичними особами, втратять майно і власність, яке на них оформлене, втратять договори оренди приміщень. Насправді по них тоді це вдарить матеріально, а якраз це вони найбільше бояться втратити. Їм не так люди важливі, як майно. Навіть коли зараз відбуваються переходи в інші конфесії, то вони завжди воюють за храми, але не за людей", – наголошує Антошевський.

"Дії московського патріархату нагадують поведінку терористів"

Він додає, що впровадити в дію закон, який зупинить діяльність проросійської конфесії, буде нелегко. Швидше за все, про повну заборону мова взагалі не йтиме.

"Повністю заборонити діяльність УПЦ МП відповідно до чинного законодавства буде важко. Українська православна церква московського патріархату, як вона існує зараз, не є єдиною структурою. Це – набір понад 11 тис. юридичних осіб. Таким чином заборонити їх усіх буде достатньо важко. Натомість можна забороняти на підставі порушень у певних релігійних організаціях, чи це є релігійна організація на рівні  громади, чи це є єпархія, чи монастир. Потрібно збирати доказову базу про антидержавну чи незаконну діяльність цих релігійних організацій і подавати вимоги про їх окреме закриття", – розповідає директор РІСУ.

Інші труднощі можуть виникнути через вірян. А їх, попри війну та підривну антиукраїнську діяльність представників УПЦ МП, досі рахують мільйонами.

"Проблеми можуть бути через шалений спротив серед московського патріархату, інформаційні та інші маніпуляції чи провокації. Вони й так цим весь цей час займаються. Можуть бути спроби нагнітати ситуацію в Україні загалом, розповідати про "внутрішню війну", – каже Антошевський і порівнює поведінку представників УПЦ МП зі способом спілкування терористів.

"Вони ставлять державу перед фактом, мовляв, якщо хочете конфліктів, то ми до конфліктів готові, якщо ні – можете їх уникнути. Це схоже на спосіб спілкування терористів, які ставлять умови. Виглядає доволі дивно, тому важливо, щоб держава не піддавалася на такі провокації. Важливо, щоб у МП розуміли: якщо закон чинний, то ніхто не має права зупиняти його дію, треба його виконувати", – додав релігієзнавець. 

Він вважає, що люди, які носять рясу, не повинні мати якихось особливих юридичних привілеїв. 

"Ми бачимо зараз усе те, що СБУ знаходить у різних монастирях і єпархіальних центрах МП в Україні. Там є достатньо матеріалів для кримінальних слідчих дій. Якщо є пропаганда, якщо є факти, що єпископат нібито не московської церкви масово має російські паспорти і громадянство, то тут виникають питання", – підсумував він.

  • Нагадаємо, вранці 22 листопада Служба безпеки України провела контррозвідувальні заходи на території Свято-Успенської Києво-Печерської лаври у Києві, а також на території Корецького Свято-Троїцького монастиря та приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ.
  • Згодом в СБУ розповіли, що в приміщеннях УПЦ МП знайшли проросійську літературу, мільйони готівки та підозрілих росіян.

  • 25 листопада Служба безпеки провела контррозвідувальні заходи на території Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (МП) та знайшли там методички з Москви, російське громадянство у керівництва та посвідчення окупантів.

  • 2 грудня Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.

Стежте за подіями в Україні та світу разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.52
    Купівля 39.52
    Продаж 40.04
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
15:54
Конгрес США
У США додали нафтові санкції проти Ірану в законопроєкт щодо допомоги Україні
15:53
G7
Країни G7 перенесли розгляд питання передачі Україні заморожених активів РФ на саміт у червні
15:17
Непокаране зло повертається
Росіяни організовуватимуть на ТОТ осередки федеральної служби для контролю шкіл, - Спротив
15:13
Чоловіка, який шпигував за Силами оборони на Миколаївщині, засудили до 15 років ув'язнення
15:09
На фото: Команда "20 днів у Маріуполі" привезла BAFTA і "Оскар" в Україну
Команда "20 днів у Маріуполі" привезла "Оскар" в Україну
15:04
Сергій Лавров
Лавров заявив, що РФ не припинить вогонь навіть у разі початку перемовин з Україною
14:52
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Російська компанія "Башнефть" встановлює антидронові сітки на свої НПЗ, щоб захистити їх від атак БПЛА
14:40
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
14:30
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
14:22
Дмитро Кулеба
Очільники МЗС країн G7 визначили конкретні кроки для допомоги Україні, - Кулеба
14:22
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського. У ГУР прокоментували
14:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін продовжуватиме війну, поки не стане зрозуміло, хто буде наступним у Білому домі, - політолог Бобиренко
14:07
В Одесі прогриміли вибухи
14:01
OPINION
Валерій Пекар
Деколонізація Росії: Божі млини мелють повільно
13:59
курка
"Розвиває здатність заражати людей": ВООЗ занепокоєна через поширення пташиного грипу
13:57
РФ ударила по центру Білопілля на Сумщині: важко поранені три людини
13:47
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:38
Херсонський художній музей ідентифікував понад 100 викрадених окупантами картин
13:36
Тейлор Свіфт
Тейлор Свіфт випустила новий альбом The Tortured Poets Department
13:30
діти, злочини росії
Україна повернула з Росії 17-річну дівчину
13:28
У Дніпрі 20 квітня оголошено жалобу за загиблими внаслідок ракетного обстрілу
13:27
конгрес США
Республіканці внесли 135 поправок до законопроєкту про допомогу Україні
13:14
У 2024 році Україна отримає 560 млн євро від ЄІБ для низки проєктів. Деталі
12:58
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: юристи Болдвіна домагаються припинення справи, але експерти вважають, що суду не уникнути
12:51
"Україні було б краще прийняти умови Росії": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 19 квітня
12:43
заморозки
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, де в Україні очікувати заморозків у вихідні
12:29
Дональд Туск
"Не можемо завдавати шкоди Україні, коли вирішується доля війни": Туск закликав польських фермерів припинити блокування кордону
12:23
Планували передати технологічні розробки у сфері енергетики: на Харківщині затримали пособників окупантів
12:15
ЄСПЛ відхилив позов Кіркорова, який оскаржував заборону на вʼїзд до Литви через підтримку агресії РФ
12:10
Аналітика
Чому у Грузії знову протести. Еспресо пояснює
12:07
OPINION
Андрій Дудченко
Що заважає переходу духовенства з УПЦ до ПЦУ?
12:07
Чорноморський флот РФ
Партизани розвідали військово-морську базу РФ у Новоросійську
12:01
електроенергія
В Україні зафіксували дефіцит електроенергії, залучено аварійну допомогу: ситуація в енергосистемі станом на 19 квітня
11:46
Apple
Apple видалила WhatsApp і Threads зі свого App Store у Китаї. Причина
11:20
Ексклюзив
Бахмут
На Бахмутський напрямок окупанти перекинули армійську авіацію, ЗСУ не вистачає ППО, - майор НГУ Кожубенко
11:14
У Міноборони закликали українців іти в сапери: обіцяють страхування й додаткові виплати
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін розпочне війну проти НАТО, якщо Україна програє, тим часом Росія нарощує виробництво зброї. Акценти світових ЗМІ 19 квітня
11:13
Дмитро Кулеба з Антоніо Таяні
Кулеба обговорив можливість посилення ППО України з італійським колегою Таяні
11:10
На фото: "Відьмак", виробництво четвертого сезону з Ліамом Гемсвортом
Netflix почав зйомки 4-го сезону "Відьмака" з Гемсвортом та оголосив про завершення серіалу
10:56
Педро Санчес
Іспанія протягом кількох тижнів може визнати Палестинську державу, - ЗМІ
Більше новин