Провал росіян на Правобережжі Херсонщини може мати ефект доміно. Колонка Сергія Згурця
Для росіян утримати плацдарм на правому березі Дніпра у Херсонській області – військова і політична потреба, провал може призвести до поразок на інших фронтах
Витіснення росіян з правого берега Дніпра на Херсонщині буде дуже тривалим процесом
Почну з дій ЗСУ на Півдні, де триває операція зі звільнення окупованих територій на правому березі Дніпра в Херсонської області. Подробиці та проміжні результати залишаються втаємниченими через планове мовчання української сторони про хід контрнаступу. Інформаційним блекаутом прагне скористатися ворог у своїх пропагандистських цілях, але це викликає лише сміх. Вчора вони побачили в українських степах танк Leopard-2, а сьогодні Міноборони РФ поставило черговий рекорд у брехні. Рашисти офіційно повідомили про те, що на Півдні знищили аж 4 БМП Bradley виробництва США. Їх немає на озброєнні ЗСУ.
Витіснення противника з правого берега Дніпра буде дуже тривалим і багатоходовим процесом. Зараз він поєднує активне використання артилерії, авіації та далекобійних засобів враження з діями наших підрозділів на суходолі. Розвідка Британії каже, що наступ ЗСУ на Херсонщині зосереджений на трьох напрямках і досягнена певна тактична раптовість через погане матеріально-тактичне забезпечення та керівництво ЗС РФ. Постійний вогневий вплив з нашого боку буде лише посилюватися, а проблеми ворога з логістикою – збільшуватися. ОК "Південь" традиційно повідомляє про удари по Антонівському та Каховському мостах та понтонних переправах. Сьогодні одна із ділянок Каховської дамби впала. Кількість вильотів авіації та безпілотників збільшується, що може свідчити про придушення системи ППО противника.
Перебування на плацдармі 12-15 тис. російських вояків стає все більш проблематичним, хоча для РФ утримати цей плацдарм на Правобережжі – військова і політична потреба. Цей провал буде дуже резонансним і може мати ефект доміно, коли ситуація почне валитися і на інших фронтах. Ми не маємо кількісної переваги у кількості 1 до 3 чи 1 до 5, аби проводити наступ у класичному вигляді. Нам важливо знаходити слабкі місця в обороні ворога і реалізувати там проривні дії. Є переконання, що якщо нам вдасться зайти вглиб плацдарму на 10-15 км, то ми його зможемо взяти не лише під вогневий контроль з використанням далекобійних засобів враження, а й з використанням артилерії. Включно із транспортними шляхами на Каховку і Херсон. У противника ситуація там погіршиться кардинально. Не буде можливості повітря набрати.
Битва за Херсон може і не відбутися
У вечірньому зведенні Генштабу було повідомлено, що в районі Херсону військовослужбовці 127-го полку першого армійського корпусу підняли бунт і відмовились від бойових дій, бо залишились без води. При знекровленні ворога і втраті доступу до логістичних шляхів битва за Херсон, яка виглядає складним завданням, може й не відбутися, бо ворогу потрібно буде тікати. Якщо так, то ми зможемо перенацілити частину наших сил та засобів для активізації наших дій на інших ділянках. Зараз ми не можемо проводити декілька операцій одночасно. Саме на Півдні ми нав’язуємо свій порядок денний, бо 6 місяців ми були вимушені реагувати на дії РФ.
На Сході ситуація стабільно складна
Варто згадати про Бахмут, де ЗСУ стримують намагання ворога просунутися до міста. Там ситуація залишається стабільно складною і наша піхота унеможливлює просування ворога в зоні від Донецька – це Авдіївка, Мар’їнка. Там всі згадують, що нам треба більше зброї та артилерії. Нам треба знайти спосіб протидії цій навалі на цих ділянках фронту.
Україні для контрнаступу потрібні танки та бронетехніка
8 вересня ми очікуємо на засідання міністрів оборони у форматі "Рамштайн", який буде черговим поштовхом для передачі Україні значної кількості озброєння. А президент США Джо Байден просить виділити ще $11 млрд для військової та бюджетної допомоги Україні. Прем’єр України Денис Шмигаль заявив, що ми очікуємо на постачання від США танків Abrams, а з Німеччини ми очікуємо танки Leopard-2. Це нам потрібно на полі бою, але я не думаю, що це вдасться отримати буквально за підсумками п’ятого "Рамштайну", хоча танки нам дійсно потрібні для проведення контрнаступальних операцій і бронетехніки нам суттєво бракує. Крім танків, всі згадують про ATACMS – ракети з дальністю у 300 км до 22 пускових HIMARS та MLRS, які ми вже маємо.
Перед зустріччю у впливовому виданні Defence News вийшла стаття, де експерти говорили, що Україна потребує ATACMS і пояснюють, чому це потрібно саме зараз. Слід розуміти, що навіть ці ракети не стануть "срібною кулею", яка дозволить нам моментально змінити хід війни.
В контексті Рамштайну згадаю ще лист 20 найбільш впливових американських політиків, дипломатів та військових, які намагались примусити Байдена зробити крок для посилення можливостей посилення України на полі бою. Всі вони дорікають за недостатню підтримку України в цьому сегменті. Досить гостро порушують питання: "Ми постачаємо озброєння Україні, щоб вона могла здобути перемогу над Росією чи щоб вона могла утримати фронт і не допустити подальшої агресії РФ?". Колишній командувач військами США в Європі Бен Ходжес, який є серед підписантів, заявив, що Україна до кінця року могла б відкинути російських окупантів на позиції 23 лютого, але для вирішального ефекту Захід має постачати зброю в достатній кількості.
- Актуальне
- Важливе