Огляд

Що таке IRIS-T SLM і як німецькі комплекси покращать ППО України

Роман Яворський
2 липня, 2023 неділя
16:11
Зміст

Еспресо розповідає про німецький зенітно-ракетний комплекс, який українські воїни успішно застосовують у ППО, його технічні характеристики, вартість та особливості

Що таке ракета IRIS-T

IRIS-T – це назва ракети класу "повітря-повітря" спільної європейської розробки, оснащена інфрачервоною головкою самонаведення, що охолоджується. У європейському проєкті, що стартував у 1996-му, Німеччина брала участь разом з Грецією, Італією, Норвегією, Швецією, Іспанією та Канадою (вийшла з проєкту). Основний виробник – німецька військова компанія Diehl. Випробування повітряної версії IRIS-T закінчилися у 2002 році, а вже у 2003 році Німеччина, а за нею й інші учасники проєкту розпочали закупівлю для своїх військово-повітряних сил. Керовані ракети IRIS-T несуть такі винищувачі, як Eurofigher, F-16, EF-18, Tornado, Saab Gripen. Вони можуть захистити від літаків, вертольотів та інших ракет. 

Ракета складається із п'яти модулів: електронне обладнання, система охолодження, система наведення, бойова частина та двигун з органами управління і підривник.

Вартість ракети IRIS-T повітряного базування приблизно 350 тис. євро. Приблизний аналог – американська ракета AIM-9X коштує близько 600 тис. доларів.

IRIS-T SLM, ракети

Фото: Getty Images

 

Як створювали комплекс ППО IRIS-T SLM 

З роботи над проєктом було передбачено модернізацію ракети, щоб могти використовувати її з наземних пускових станцій. У зв'язку з тим, що стартувати тут потрібно з землі, основну увагу при розробці ЗРК приділяли збільшення дальності польоту.

Врешті компанія-виробник Diehl розробила три варіанти пускових систем:

  1. IRIS-T SLS – комплекс ППО малої дальності (до 12 км);
  2. IRIS-T SLM – ППО середньої дальності (до 40 км);
  3. IRIS-T SLX – комплекс ППО великої дальності, розробляється з 2021 року.

SLS і SLM презентували у 2014 році. Першою, у 2019 році, установки отримала Швеція, вслід за нею Норвегія. Йшлося про ППО малої дальності. Україні поставили комплекс середньої дальності. Його формально прийняли на озброєння в Німеччині у 2017 році, хоч досі реальних поставок бундесверу ще не було.
Над модифікацією ППО великої дальності виробники досі працюють. Того року Diehl багато разів презентував цю систему на міжнародних виставках.

Що таке IRIS-T SLM і як він працює

IRIS-T SLM є найсучаснішою система ППО Німеччини. Вона призначена для знищення літаків, вертольотів, безпілотних літальних апаратів, крилатих та балістичних ракет. 

Система складається з трьох основних елементів: пускової установки на шасі вантажівки MAN SX 45 (8х8) з місцем для восьми ракет, радіолокаційної установки та машини керування. Пускові установки можна перевозити на гусеничних платформах чи вантажівках (не обов'язково на тих, що надає виробник). Крім того, система може отримувати дані як із радарів, що входять до комплектації, так і з інших радіолокаційних систем.

Комплекс IRIS-T SLM вирізняється потужнішою версією зенітних керованих ракет IRIS-T. Ці ракети можуть вражати цілі на відстані до 40 кілометрів та на висоті до 20 кілометрів. Ракети мають кращу маневровість завдяки твердопаливному двигуну з керованим вектором тяги.

Інфрачервона головка самонаведення має високий ступінь захисту від пасивних та активних засобів протидії. Іншими словами, інфрачервоний метод наведення – це фактично наведення на тепло. Однак "розумна" система самонаведення ракети здатна запам'ятовувати образи та порівнювати їх із даними зі своєї пам'яті. Це дозволяє IRIS-T відрізняти справжню ціль і теплові пастки. Натомість сама ракета нічого не випромінює і не виявляє свою присутність, аж поки не потрапить у ціль.

Ще одна суттєва перевага – система може знищувати кілька цілей водночас. Повністю заряджені всі три пускові установки системи мають 24 ракети, відтак теоретично комплекс здатен вразити 24 цілі одночасно. ЗРК здатний "прикрити" площу 196 тис.  квадратних кілометрів або смугу, завдовжки 175 км.

IRIS-T SLM

Технічні характеристики IRIS-T SLM

  • Ракет у пусковій установці – 8,
  • Інструментальна дальність виявлення цілі – 250 км,
  • Висота виявлення цілі – 40 км,
  • Дальність захвату цілі – 120 км (літак), 60 км (крилата ракета),
  • Кут огляду – 100° у фіксованому положені (360° при обертанні),
  • Максимальна дальність ураження цілі – 40 км,
  • Максимальна висота враження цілі – 20 км.
  • Швидкість польоту ракети: 1020 м/с, або 3672 км/год;
  • Маса бойової частини ракети: 11,4 кг.

Вартість IRIS-T SLM

Точну вартість системи визначити неможливо. Західні медіа свого часу писали про контракт на купівлю для України 11 батарей за 1,5-2 млрд євро (140-178 млн за батарею). Скажімо, минулого літа Welt писав про 11 установок IRIS-T SLM за ціною 140 млн євро за штуку. Однак невідомо, що саме включено до цієї суми. Так само ніде офіційно не повідомляють і про комплектацію "ірісів", тобто скільки до однієї батареї сходить пускових установок, радарів тощо. 
Вартість ракети IRIS-T SL класу "земля-повітря" невідома, бо вони ніколи не поставлялися окремо від комплексів. Вартість базової версії складає 320-380 тис. євро. "Адаптована версія", вважають експерти, коштуватиме дорожче.

На що здатен IRIS-T SLM

Головний спеціаліст відділку підготовки зенітних ракетних військ командування ПС ЗСУ Денис Смажний наголошував, що завдяки чутливому радару IRIS-T покликаний значно полегшити роботу з протидії таким ракетам як Х-22 чи Х-101. Вони летять дуже низько та збудовані за малопомітною технологією, тому засоби ППО та радари, які перебували на озброєнні в ЗСУ раніше не дуже добре "бачили" ці ракети.

"Водночас одних тільки IRIS-T для захисту українського неба недостатньо, особливо для протидії таким загрозам, як балістичні ракети. Сама зенітна керована ракета комплексу IRIS-T важить лише 130 кг, тоді як у "Іскандера" чи "Кинджала" тільки бойової частини 500 кг. "Це – як проїхати автомобілем крізь рій комах, водій цього навіть не помітить", – наголосив Денис Смажний.

Отже, ефективно працюючи проти "калібрів" чи надзвукових крилатих ракет, IRIS-T SLM навряд чи зможе протидіяти ракетам балістичним. Проблема перехоплення балістичних цілей полягає також у тому, що така ракета летить практично вертикально зверху-вниз, з дуже великою швидкістю – до 2700 км/год. Зону дії IRIS-T SLM, що сягає 20 км у висоту, ракета подолає за 26 секунд. Для порівняння – крилата ракета "Калібр" буде вразливою вшестеро довше, впродовж 2,7 хвилини. З іншого боку, проєктували ЗРК не для захисту від балістичних ракет, у своїй зоні відповідальності IRIS-T SLM ефективно вражає літаки та крилаті ракети.

За словами Дениса Смажного, ефективно протидіяти таким загрозам, як балістичні ракети, можна, будуючи ефективну багатошарову систему протиракетної оборони, до якої входять і IRIS-T, і NASAMS, і Patriot,

IRIS-T SLM в Україні

Про те, що Німеччина передасть Україні сучасні системи протиповітряної оборони, канцлер Олаф Шольц заявив 1 червня 2022 року. Згодом система ППО IRIS-T SLM потрапила до списку озброєння, що його ФРН зобов'язалася передати Україні.

Перший комплекс прибув в Україну 12 жовтня, а невдовзі після цього Шольц пообіцяв Україні ще три комплекси ППО, "кожен з яких здатен захистити велике місто". Під час першого бойового хрещення комплекс IRIS-T збив 100 відсотків цілей

Наразі в Україні діє дві системи IRIS-T SLM – друга прибула у квітні цього року, а Німеччина передала її в співпраці зі Швецією. Очікують ще на 6 комплексів. Два повинні прибути до кінця 2023 року, ще чотири – у 2024-му.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.47
    Купівля 39.47
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.36
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
11 травня
22:25
Коул Палмер і Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
Гол Мудрика допоміг "Челсі" перемогти "Ноттінгем" в АПЛ
22:08
Михайло Панков (Попасна)
Займався евакуацією людей, побував в полоні: на Харківщині віддав життя за Україну вчитель історії з Попасної Михайло Панков
22:07
алкоголь
"Покращує здоров'я": влада Сан-Франциско щороку виділяє $5 млн на алкоголь для безхатьків
21:49
Андрій Шелухін
Хто керує ворожим наступом на півночі Харківщини: розслідувачі оприлюднили дані російського генерала Шелухіна та членів його родини
21:46
Україна Польща
Тисячі українських чоловіків у Польщі готові їхати далі, а не вертатися до України, - Forbes
21:35
Оновлено
Білгород
У Білгороді лунали вибухи й почалися пожежі: влада РФ каже про збиті ракети "Вампір"
21:26
граната
У Броварах чоловік підірвав гранату, коли тікав від поліцейського
21:23
Ексклюзив
легкоатлет-агент ФСБ
В Україні діє прихована мережа агентів РФ, яка буде активізована після війни, - Портников
21:17
Starlink
Супутники Starlink через магнітну бурю вийшли з ладу
21:15
Ексклюзив
Володимир Путін
Застосування Путіним ядерної зброї створить для нього більше проблем, ніж для української сторони, - полковник Грант
20:43
Оновлено
Joost Klein
"Важке і непропорційне покарання": суспільне мовлення Нідерландів відреагувало на дискваліфікацію з фіналу Євробачення-2024
20:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 11 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:20
ЗСУ
На Донеччині ворог найбільше атакує у напрямку Часового Яру та Покровська, - Генштаб
20:09
Георгій Судаков, Микола Шапаренко, УПЛ, Шахтар - Динамо
"Шахтар" переміг "Динамо" і достроково став чемпіоном України
20:00
OPINION
Володимир Єрмоленко
Про тоталітарний погляд на історію
19:58
Чернігівські рятувальники врятували лося
У Чернігові врятували лося, який не міг вилізти з каналу ТЕЦ
19:55
Оновлено
Шахтар, Кевін і Георгій Судаков, УПЛ
"Шахтар" переміг "Динамо": розклад і результати матчів 28 туру УПЛ
19:42
Ексклюзив
окупанти
Спроба прориву росіян на Харківщині провалилась, - ветеран Служби зовнішньої розвідки Богдан
19:41
Володимир Зеленський
Зеленський: у 7 прикордонних селах Харківщини тривають оборонні операції, вкрай складно у напрямку Покровська на Донеччині
19:27
На Київщині Kia врізався у самоскид: загинув 9-річний хлопчик
На Київщині Kia врізався у самоскид: загинув 9-річний хлопчик
19:14
Президент Чехії Петр Павел
"Хочуть відновити імперську велич Радянського Союзу": президент Чехії Петр Павел попередив, що Росія не зупиниться на Україні
19:00
Ексклюзив
ядерна зброя росії
Якщо ядерну зброю буде розміщено на території Румунії чи Польщі, Москва натисне на гальма, - Фейгін 
18:58
сіль
Австрійські вчені з'ясували, що пересолювання їжі може викликати рак шлунка
18:55
Ексклюзив
На фото: Мішель Обама
Неможливо, щоб Байден зняв свою кандидатуру на користь Мішель Обами, - професор Айзенберг
18:52
Оновлено
На Херсонщині на російській міні підірвався 11-річний хлопчик та його дідусь
18:37
Вінниччина, ДТП, 11.05.24
У ДТП на об'їзній дорозі навколо Вінниці загинули троє поліцейських з Білої Церкви
18:12
Ексклюзив
Глен Грант
Для проведення ефективного контрнаступу має бути надлишок ресурсів, - полковник Грант
18:11
Оновлено
Ілюстративне фото
Ситуація у Вовчанську: за сьогодні вже є понад 20 прильотів КАБів та 2 загиблих, евакуйовано ще 441 людину
18:06
Україна Британія
Понад 1600 ракет, боєприпаси та транспортні засоби: Велика Британія оголосила про новий пакет допомоги Україні на $626 млн
18:00
Огляд
Загострення ситуації на Слобожанщині: чи є загроза наступу росіян на Харків й Суми? Пояснюємо
18:00
OPINION
Сергій Громенко
Для чого ТЦК друковані фото?
17:51
Тайвань підтримує Україну
Foreign Affairs: Захищаючи Україну, захищаємо Тайвань. Взаємопов'язані долі світових демократій
17:46
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
На Білгородщині РФ використовує солдатів строкової служби як масовку для наступу на Харківську область, - Атеш
17:40
Сили оборони збили російський штурмовик Су-25
17:35
Оновлено
Вибух
Росіяни вдарили ракетою по передмістю Сум: загинула жінка
17:23
обстріл, ППО
Неподалік від Кривого Рогу збили російську ракету
17:21
Андрій Авер'янов
Чехія за підозрою у вибухах на військових складах оголосила в розшук генерала ГРУ РФ
16:59
Ексклюзив
мобілізація
Змінюється підхід до цієї війни: речник Міністерства оборони України Лазуткін щодо набрання чинності закону про мобілізацію з 18 травня
16:46
Станіслав Асєєв в окопах на Донеччині
Як вижити на Донбасі в родині алкоголіка: піхотинець і письменник Станіслав Асєєв представив роман "Мельхіоровий слон"
16:37
Огляд
Василь Ломаченко у бою проти Річарда Коммі
Ломаченка обіцяють відправити на пенсію, а Усик вже в Саудівській Аравії: огляд українського спорту за тиждень
Більше новин