Огляд

Скандал з Харлан — лише початок. Як українські спортсмени ведуть гібридну війну з РФ

Дмитро Марценишин
2 серпня, 2023 середа
19:00

Росіяни використовують виступи у "нейтральному" статусі на міжнародних змаганнях, аби вести гібридну війну проти українців на спортивних аренах

Зміст

Найважливіша перемога Харлан 

У липні збірна України з фехтування вперше за 21 рік повернулася з чемпіонату світу з фехтування без жодної медалі. За інших обставин, такий виступ однієї з найуспішніших наших спортивних команд можна було б назвати невдачею. Але на ЧС-2023 була здобута набагато важливіша перемога. Її Україні принесла шаблістка Ольга Харлан, яка завдяки лише одному попередньому поєдинку стала головною героїнею ЧС-2023.  

Ольга Харлан розпочала виступ на світовій першості з бою проти росіянки Анни Смірнової. Представники країни-агресорки отримали можливість виступати на турнірі у нейтральному статусі через позицію Міжнародного олімпійського комітету, який дозволив федераціям з окремих видів спорту на свій розсуд допускати представників РФ та Білорусі до змагань у нейтральному статусі. Таке рішення обґрунтовувалося старими тезами про "спорт поза політикою" та нібито непричетність атлетів до агресії. МОК навіть наполягав, що санкції проти російських та білоруських спортсменів є порушенням прав людини. 

Провокація та дискваліфікація

Ольга Харлан та Анна Смірнова (праворуч)

Ольга Харлан та Анна Смірнова (праворуч), Фото: Getty Images 

Всі ці твердження розсипалися після першої ж зустрічі фехтувальниць з України та Росії на чемпіонаті світу. Смірнова влаштувала проти Харлан провокацію. "Нейтральна" шаблістка не змогла нічого вдіяти з українкою в чесній боротьбі та програла 7:15. Проте після поразки вона не поспішала залишати доріжку та демонстративно протягла українці руку для стискання.  Харлан тиснути її відмовилася та запропонувала суперниці клинок, щоб привітатися лише у такий спосіб. Росіянка робити це не захотіла та майже годину просиділа на стільці на доріжці, чекаючи на рішення суддів.

Врешті вони зарахували перемогу олімпійській чемпіонці з України, а Смірнова подала протест через недотримання опоненткою регламенту. Там прописано, що суперниці після поєдинку обов'язково повинні обмінятися рукостисканнями. Цікаво, що впродовж кількох років це правило було необов'язковим, а через "ковідні" обмеження спортсменам дозволяли обмежитися дотиком клинків. Але напередодні ЧС-2023 FIE (Міжнародна федерація фехтування) цю норму без зайвого розголосу чомусь скасувала. 

Поразки Смірновій не вдалося уникнути, проте покараною виявилася й Харлан. Спортсменку, яка виявила свою принципову позицію, дискваліфікували на два місяці за порушення регламенту. Для самої Харлан це стало шоком, але насправді іншого розвитку подій було складно очікувати. Президентом FIE з 2008 рок до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну був прокремлівський олігарх Алішер Усманов, який розбещував федерацію своїми щедрими інвестиціями. У Мілані просто настав час його колишнім підлеглим їх відпрацьовувати.   

Путівка на Олімпіаду-2024 

Ольга Харлан

Ольга Харлан, Фото: Getty Images


Сама Харлан назвала поведінку Смірнової після бою свідомою провокацією та закликала представників усіх українських федерацій робити все, аби довести, що росіяни насправді не є "нейтральними".  

"У мене була і досі є така злість за те, що вони роблять. Це не показує російську сторону людьми взагалі. Як вони діють у спорті, доводить, що вони нелюди. Немає значення, в якій сфері вони це роблять. Вони на війні нелюди, як вони катують і вбивають. Стріляють своїми ракетами і так далі. Так само і тут, немає винятків взагалі", - сказала Харлан в інтерв'ю Суспільне.Спорт.  

Проте, чиновники FIE не врахували хвилі обурення, яка підніметься через покарання Харлан. На Батьківщині вона 27 липня за лічені години перетворилася на національну героїню, а соцмережі FIE атакували обурені українці. 

Навіть МОК не погодився з рішенням FIE та показово кваліфікував українку на Олімпіаду-2024, оминаючи складну рейтингову систему відбору, яка існує у фехтуванні. Міжнародна федерація врешті була вимушена з такою позицією рахуватися та призупинила дискваліфікацію Харлан, аби вона мала змогу виступити у командних змаганнях на чемпіонаті світу в Мілані. Та скасувала правило про обов'язкове рукостискання.  

Тенісний прецедент та позиція Світоліної 

Еліна Світоліна, теніс

Еліна Світоліна, Фото: Getty Images


Те що росіяни та білоруси поводитимуться саме таким чином було очевидно. Хоча б на прикладі тенісистів. WTA (Жіноча тенісна асоціація) та ATP (Асоціація тенісистів-професіоналів) взагалі не відсторонювала гравців з РФ та Білорусі, а ще навесні 2022 року дозволила їм грати у нейтральному статусі. З того часу можна нарахувати десятки випадків, коли представники країн-агресорок влаштовували провокації, демонстративно протягали українцям після матчів руки та отримували відмову. Щоправда, у тенісі рукостискання не обов'язкове й у гіршому випадку все завершувалося свистом з трибун на адресу наших тенісистів. Останній стався в червні у Парижі після чвертьфіналу Відкритого чемпіонату Франції, де Еліна Світоліна програла білорусці Аріні Сабаленці та отримала осуд глядачів. Українка після гри нагадала вболівальникам, що це її принципова позиція, адже в Україні триває війна.

"Не знаю, чому Сабаленка чекала на мене біля сітки. Мені здається, що я досить чітко висловлювала свою позицію. Чи розігріла вона цим ситуацію на трибунах? На жаль, думаю, що так. Я не звертаю на це особливої ​​уваги. У мене є своя позиція, і я її дотримуюся. Я не збираюся продавати свою країну заради симпатій людей", - пояснила Світоліна.

Її наша найтитулованіша тенісистка та інші українки - Леся Цуренко, Марта Костюк - дотримуються й на інших турнірах. 

Попри нахабну поведінку російських та білоруських спортсменів, саме ситуацію з допуском нейтральних спортсменів у тенісі МОК використав, як прецедент для повернення представників цих країн на міжнародні турніри в інших видах спорту. 

Подвійні стандарти МОК 

Томас Бах, Володимир Путін

Томас Бах та президент РФ Володимир Путін (праворуч), Фото: Getty Images

Далі всіх пішла IBA (Міжнародна боксерська асоціація) під керівництвом росіянина Умара Кремльова, яка дозволила атлетам з РФ та Білорусі виступати навесні на чоловічому та жіночому чемпіонаті світу під власними прапорами. Україна разом зі ще 20 країнами ці турніри бойкотувала. Серед інших на них не поїхали й представники США, Великої Британії та Польщі.   

Врешті терпець МОК увірвався і він вирішив позбавити IBA права проводити олімпійську кваліфікацію. 

Це дещо нетипово для Міжнародного олімпійського комітету, президент якого Томас Бах всіма силами намагається повернути росіян та білорусів у спорт та протягти їх на Олімпіаду-2024. Україна та цивілізований світ виступають проти такого рішення та вже здобули маленьку перемогу. 26 липня, за рік до початку Ігор в Парижі, РФ та Білорусь не отримали від МОК традиційного запрошення на змагання. Це означає, що для них залишилася можливість потрапити туди лише в нейтральному статусі. 

З великою ймовірністю, росіяни та білоруси там таки опиняться. Адже для МОК та інших міжнародних спортивних організацій вже давно стало звичною справою прикривати свої комерційні інтереси гучними гаслами та олімпійськими принципами. Інакше Росія не отримала б права на проведення Олімпіади-2014 після війни 2008 року з Грузією. Та не провела б чемпіонат світу з футболу - 2018,  на тлі агресії проти України та окупації Криму та частини Донбасу. 

До чого готуватися  

олімпіада 2024

Фото: Getty Images

Україна також збирається виступити на літніх Олімпійських іграх-2024 у Парижі. Про це свідчить скасування Міністерством молоді та спорту бойкоту українцями змагань, де представники країн-агресорок виступають в нейтральному статусі. Якби він продовжувався, у багатьох видах спорту наші атлети банально не змогли здобути олімпійські ліцензії. 

Тому Харлан та наші тенісистки не останні представниці України, які зіткнулися з провокаціями. Російська гібридна агресія не має меж і вона продовжуватиметься й у спорті. Це потрібно чітко розуміти усім українським спортсменам та бути до неї готовими. Навіть, якщо МОК та міжнародні федерації вдають, що не розуміють, що насправді відбувається.  

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.09
    Купівля 42.09
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.28
    Продаж 44.05
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
18 січня
01:51
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила по Україні дрони вночі 18 січня
01:47
Ілюстративне фото
Нацспротив: на ТОТ Луганщини росіяни забрали 18 тис. га земель в українців, які не отримали паспорт РФ
01:05
Покровськ
Нардепка Безугла заявила, що війська РФ увійшли до Покровська. У ОСУВ "Хортиця" спростували
00:31
Бійці 48-го штурмового батальйону заявили про знаття командира Іслямова з посади
2025, п'ятниця
17 січня
23:37
Оновлено
ППО
Сили ППО збили 33 із 50 ворожих дронів. У Румунії знайшли уламки дронів
23:28
Молдова ЕС
Молдова застосує механізм ЄС для боротьби з енергокризою
22:55
У Дії оголосили про тимчасове припинення роботи низки послуг через технічні роботи
22:45
Мінстратегпром
Мінстратегпром оновив критерії для оборонних підприємств, які здійснюють бронювання працівників
22:34
Оновлено
На фронті від початку доби відбулось 155 боєзіткнень, з них 64 – на Покровському напрямку
22:27
Калін Георгеску
Кандидат у президенти Румунії Георгеску програв суд про скасування результатів виборів
22:03
Роберт Фіцо
"Окрім дитячого запрошення до Києва ніяк не відреагував": Фіцо згадав у розмові з Шольцом ймовірну зустріч із Зеленським
21:42
Ексклюзив
Збройні Сили України
Наступного тижня сформується позиція, коли весь світ вимагатиме від Путіна припинити агресію, - ексголова СБУ Наливайченко
21:32
Володимир Зеленський
Ракетна програма й роботизовані системи: Зеленський провів засідання Ставки
21:21
"Військові небезпечні": речнику ВМС Плетенчуку й двом офіцерам відмовили в обслуговуванні в хостелі Києва
20:55
Договір про забудову київського ботанічного саду Гришка розірвуть, - КМВА
20:53
У Києві відкрили посольство Албанії
20:31
Популяризував українську культуру: у віці 80 років помер австрійський письменник Мартін Поллак
20:12
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Окупанти застосовують тактику "на живця" для штурмів, Путін готує велику приховану мобілізацію через масштабні втрати окупаційної армії. Колонка Сергія Згурця
20:03
OPINION
блог Ніка Нікалео
Безтурботне життя на соціалці у Бельгії. Яка його вартість і хто за це платить
20:00
конгрес США
Інавгурація Трампа відбудеться в ротонді Капітолія через холодну погоду
19:56
Марія Зайцева 9 серпня 2020 року біля Стели в Мінську
Під Бахмутом загинула білоруська доброволиця Марія Зайцева
19:53
У Росії літак здійснив аварійну посадку через технічні проблеми. Це 5-й такий випадок від початку року
19:51
Огляд
Смерть Путіна
Візуалізувати "Смерть Путіна": що подивитися на вихідних
19:42
танкер Eventin
Під санкції США вперше потрапили 6 недобудованих нафтових танкерів РФ
19:38
В Армія+ з'явились рапорти на приймання і здавання посади та відпустку у звʼязку з вагітністю
19:29
Оновлено
Армія РФ атакувала Кривий Ріг балістикою: 4 людини загинули, серед 14 поранених є діти. Рятувальні роботи завершили
19:17
США Україна
Адміністрація Байдена розсекретила інформацію про допомогу США Україні у розробці дронів нового покоління, - NYT
19:09
гроші
"Зимова єПідтримка": українці отримають ще 3,3 млрд грн протягом 17-19 січня
19:09
пожежна сигналізація
На Миколаївщині під час пожежі загинув 10-річний хлопчик
18:57
Ілля Ковтун
Олімпійський медаліст Ковтун подав документи на отримання громадянства Хорватії
18:46
G7
Країни G7 звинуватили РФ у таємних кампаніях з дезінформації та впливу через пропаганду RT
18:43
Пресреліз
Дональд Трамп
Інавгурація Трампа: спецефір на Еспресо із прямою трансляцією
18:40
Ексклюзив
Хмельницька АЕС
Будівництво нових блоків на Хмельницькій АЕС не відбудеться. Проєкт спрямований на майбутні вибори, - експерт з енергетики Омельченко
18:38
"Зігріймо Україну зараз": у Великій Британії відбудеться третій сезон фестивалю Kyiv Art Sessions
18:28
окупанти
Українські десантники взяли в полон 7 російських військових на Курахівському напрямку
18:17
Оновлено
Путін та президент Ірану Пезешкіан
Путін та президент Ірану Пезешкіан підписали договір про "стратегічне партнерство"
18:04
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Згурець відреагував на реакцію АОЗ щодо "маніпуляцій" у його матеріалі про закупівлі мін часів Другої світової
18:00
Інтерв’ю
Альдо Шелленберг
Ексначальник Генштабу ЗС Швейцарії Альдо Шелленберг: Україна продемонструвала світові, як необхідно вести сучасну роботизовану війну
18:00
OPINION
блог Денис Прокопенко
Чому наші рубежі оборони стають прохідними дворами
17:50
TikTok
Верховний суд США відхилив позов TikTok щодо свободи слова, що може призвести до заборони платформи
Більше новин