Огляд

Скандал з Харлан — лише початок. Як українські спортсмени ведуть гібридну війну з РФ

Дмитро Марценишин
2 серпня, 2023 середа
19:00

Росіяни використовують виступи у "нейтральному" статусі на міжнародних змаганнях, аби вести гібридну війну проти українців на спортивних аренах

Зміст

Найважливіша перемога Харлан 

У липні збірна України з фехтування вперше за 21 рік повернулася з чемпіонату світу з фехтування без жодної медалі. За інших обставин, такий виступ однієї з найуспішніших наших спортивних команд можна було б назвати невдачею. Але на ЧС-2023 була здобута набагато важливіша перемога. Її Україні принесла шаблістка Ольга Харлан, яка завдяки лише одному попередньому поєдинку стала головною героїнею ЧС-2023.  

Ольга Харлан розпочала виступ на світовій першості з бою проти росіянки Анни Смірнової. Представники країни-агресорки отримали можливість виступати на турнірі у нейтральному статусі через позицію Міжнародного олімпійського комітету, який дозволив федераціям з окремих видів спорту на свій розсуд допускати представників РФ та Білорусі до змагань у нейтральному статусі. Таке рішення обґрунтовувалося старими тезами про "спорт поза політикою" та нібито непричетність атлетів до агресії. МОК навіть наполягав, що санкції проти російських та білоруських спортсменів є порушенням прав людини. 

Провокація та дискваліфікація

Ольга Харлан та Анна Смірнова (праворуч)

Ольга Харлан та Анна Смірнова (праворуч), Фото: Getty Images 

Всі ці твердження розсипалися після першої ж зустрічі фехтувальниць з України та Росії на чемпіонаті світу. Смірнова влаштувала проти Харлан провокацію. "Нейтральна" шаблістка не змогла нічого вдіяти з українкою в чесній боротьбі та програла 7:15. Проте після поразки вона не поспішала залишати доріжку та демонстративно протягла українці руку для стискання.  Харлан тиснути її відмовилася та запропонувала суперниці клинок, щоб привітатися лише у такий спосіб. Росіянка робити це не захотіла та майже годину просиділа на стільці на доріжці, чекаючи на рішення суддів.

Врешті вони зарахували перемогу олімпійській чемпіонці з України, а Смірнова подала протест через недотримання опоненткою регламенту. Там прописано, що суперниці після поєдинку обов'язково повинні обмінятися рукостисканнями. Цікаво, що впродовж кількох років це правило було необов'язковим, а через "ковідні" обмеження спортсменам дозволяли обмежитися дотиком клинків. Але напередодні ЧС-2023 FIE (Міжнародна федерація фехтування) цю норму без зайвого розголосу чомусь скасувала. 

Поразки Смірновій не вдалося уникнути, проте покараною виявилася й Харлан. Спортсменку, яка виявила свою принципову позицію, дискваліфікували на два місяці за порушення регламенту. Для самої Харлан це стало шоком, але насправді іншого розвитку подій було складно очікувати. Президентом FIE з 2008 рок до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну був прокремлівський олігарх Алішер Усманов, який розбещував федерацію своїми щедрими інвестиціями. У Мілані просто настав час його колишнім підлеглим їх відпрацьовувати.   

Путівка на Олімпіаду-2024 

Ольга Харлан

Ольга Харлан, Фото: Getty Images


Сама Харлан назвала поведінку Смірнової після бою свідомою провокацією та закликала представників усіх українських федерацій робити все, аби довести, що росіяни насправді не є "нейтральними".  

"У мене була і досі є така злість за те, що вони роблять. Це не показує російську сторону людьми взагалі. Як вони діють у спорті, доводить, що вони нелюди. Немає значення, в якій сфері вони це роблять. Вони на війні нелюди, як вони катують і вбивають. Стріляють своїми ракетами і так далі. Так само і тут, немає винятків взагалі", - сказала Харлан в інтерв'ю Суспільне.Спорт.  

Проте, чиновники FIE не врахували хвилі обурення, яка підніметься через покарання Харлан. На Батьківщині вона 27 липня за лічені години перетворилася на національну героїню, а соцмережі FIE атакували обурені українці. 

Навіть МОК не погодився з рішенням FIE та показово кваліфікував українку на Олімпіаду-2024, оминаючи складну рейтингову систему відбору, яка існує у фехтуванні. Міжнародна федерація врешті була вимушена з такою позицією рахуватися та призупинила дискваліфікацію Харлан, аби вона мала змогу виступити у командних змаганнях на чемпіонаті світу в Мілані. Та скасувала правило про обов'язкове рукостискання.  

Тенісний прецедент та позиція Світоліної 

Еліна Світоліна, теніс

Еліна Світоліна, Фото: Getty Images


Те що росіяни та білоруси поводитимуться саме таким чином було очевидно. Хоча б на прикладі тенісистів. WTA (Жіноча тенісна асоціація) та ATP (Асоціація тенісистів-професіоналів) взагалі не відсторонювала гравців з РФ та Білорусі, а ще навесні 2022 року дозволила їм грати у нейтральному статусі. З того часу можна нарахувати десятки випадків, коли представники країн-агресорок влаштовували провокації, демонстративно протягали українцям після матчів руки та отримували відмову. Щоправда, у тенісі рукостискання не обов'язкове й у гіршому випадку все завершувалося свистом з трибун на адресу наших тенісистів. Останній стався в червні у Парижі після чвертьфіналу Відкритого чемпіонату Франції, де Еліна Світоліна програла білорусці Аріні Сабаленці та отримала осуд глядачів. Українка після гри нагадала вболівальникам, що це її принципова позиція, адже в Україні триває війна.

"Не знаю, чому Сабаленка чекала на мене біля сітки. Мені здається, що я досить чітко висловлювала свою позицію. Чи розігріла вона цим ситуацію на трибунах? На жаль, думаю, що так. Я не звертаю на це особливої ​​уваги. У мене є своя позиція, і я її дотримуюся. Я не збираюся продавати свою країну заради симпатій людей", - пояснила Світоліна.

Її наша найтитулованіша тенісистка та інші українки - Леся Цуренко, Марта Костюк - дотримуються й на інших турнірах. 

Попри нахабну поведінку російських та білоруських спортсменів, саме ситуацію з допуском нейтральних спортсменів у тенісі МОК використав, як прецедент для повернення представників цих країн на міжнародні турніри в інших видах спорту. 

Подвійні стандарти МОК 

Томас Бах, Володимир Путін

Томас Бах та президент РФ Володимир Путін (праворуч), Фото: Getty Images

Далі всіх пішла IBA (Міжнародна боксерська асоціація) під керівництвом росіянина Умара Кремльова, яка дозволила атлетам з РФ та Білорусі виступати навесні на чоловічому та жіночому чемпіонаті світу під власними прапорами. Україна разом зі ще 20 країнами ці турніри бойкотувала. Серед інших на них не поїхали й представники США, Великої Британії та Польщі.   

Врешті терпець МОК увірвався і він вирішив позбавити IBA права проводити олімпійську кваліфікацію. 

Це дещо нетипово для Міжнародного олімпійського комітету, президент якого Томас Бах всіма силами намагається повернути росіян та білорусів у спорт та протягти їх на Олімпіаду-2024. Україна та цивілізований світ виступають проти такого рішення та вже здобули маленьку перемогу. 26 липня, за рік до початку Ігор в Парижі, РФ та Білорусь не отримали від МОК традиційного запрошення на змагання. Це означає, що для них залишилася можливість потрапити туди лише в нейтральному статусі. 

З великою ймовірністю, росіяни та білоруси там таки опиняться. Адже для МОК та інших міжнародних спортивних організацій вже давно стало звичною справою прикривати свої комерційні інтереси гучними гаслами та олімпійськими принципами. Інакше Росія не отримала б права на проведення Олімпіади-2014 після війни 2008 року з Грузією. Та не провела б чемпіонат світу з футболу - 2018,  на тлі агресії проти України та окупації Криму та частини Донбасу. 

До чого готуватися  

олімпіада 2024

Фото: Getty Images

Україна також збирається виступити на літніх Олімпійських іграх-2024 у Парижі. Про це свідчить скасування Міністерством молоді та спорту бойкоту українцями змагань, де представники країн-агресорок виступають в нейтральному статусі. Якби він продовжувався, у багатьох видах спорту наші атлети банально не змогли здобути олімпійські ліцензії. 

Тому Харлан та наші тенісистки не останні представниці України, які зіткнулися з провокаціями. Російська гібридна агресія не має меж і вона продовжуватиметься й у спорті. Це потрібно чітко розуміти усім українським спортсменам та бути до неї готовими. Навіть, якщо МОК та міжнародні федерації вдають, що не розуміють, що насправді відбувається.  

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
06:20
окупанти
ISW: Росіяни намагаються тиснути по всьому фронту, щоб не дозволити Україні перехопити ініціативу на полі бою
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
Більше новин