У Гаазі відкрили офіс із розслідування вторгнення РФ в Україну: у ньому працюватимуть 20 прокурорів
3 липня в Гаазі відкрили міжнародний офіс із розслідування вторгнення РФ в Україну, що стане першим кроком до можливого трибуналу для керівництва країни-агресорки
Про це повідомив Офіс генпрокурора.
"Це початок кінця безкарності за злочин агресії. Відсьогодні в Гаазі працюватимуть українські прокурори. Представники JIT з Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Румунії разом з ними долучаться до роботи ICPA на стартовому етапі. Спеціальний прокурор США з питань злочину агресії підтримуватиме діяльність Центру. Інші країни та інституції зможуть приєднатися протягом найближчих місяців", - заявив генпрокурор України Андрій Костін.
В ОГП зазначили, що Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) є унікальним судовим центром, інтегрованим в Євроюст для сприяння національним розслідуванням злочину агресії, пов’язаного з війною в Україні. Завдяки ICPA незалежні прокурори з різних країн зможуть щодня співпрацювати в єдиному місці, швидко та ефективно обмінюватися доказами та узгоджувати спільну стратегію розслідування та обвинувачення. ICPA сприятиме ефективній підготовці справ і братиме участь в будь-якому майбутньому судовому переслідуванні за злочин агресії, незалежно від юрисдикції, до якої будуть подані на розгляд справи.
Президент Євроюсту Ладислав Хамран відповідаючи на запитання українських журналістів після пресконференції з нагоди відкриття центру, повідомив, що у ньому на постійній основі працюватиме 20 прокурорів з різних країн, пише Укрінформ.
"Так, центрально ми будемо розташовані тут. У нас будуть прокурори на постійній основі тут, в Євроюсті, і ми очікуємо приблизно 20 прокурорів з різних країн”, - сказав він.
Він також зазначив, що злочин агресії породжує всі інші злочини.
"Злочин агресії породжує всі воєнні злочини, і ми вважаємо, що включивши злочин агресії до переліку основних міжнародних злочинів ми усуваємо дуже важливу прогалину безкарності. Розпочавши цей процес, ми зцентралізуємо всі наявні докази, проаналізуємо ці докази і почнемо перекладати їх двома мовами – українською та англійською. Щоб коли потрібно, все було доступно для можливого національного процесу або міжнародного в теперішньому або майбутньому часі”, - сказав він.
Як зазначило видання The Guardian, створення цього офісу може стати кроком перед створенням спеціального трибуналу, який міг би притягнути до відповідальності чиновників Кремля за початок війни в Україні.
Фото: www.gp.gov.ua
Що відомо про створення спецтрибуналу над РФ
Потреба у створенні спецтрибуналу виникла тому, що Міжнародний кримінальний суд в Україні володіє юрисдикцією тільки щодо скоєних російськими терористами злочинів геноциду, воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Агресію Росії розслідувати він не може – Україна не підписала свого часу Римський статут Міжнародного кримінального суду, а РФ у 2016 році відкликала свій підпис. Можливості ООН у даному питанні теж обмежені. Саме тому виникла ідея створити спецтрибунал який отримає юрисдикцію розслідувати скоєний Росією злочин проти миру, дозволить переслідувати в судовому порядку керівництво РФ і не дасть йому уникнути відповідальності.
9 травня президент України Володимир Зеленський та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн провели саміт 37 країн-учасниць коаліції щодо спецтрибуналу над РФ.
У червні Офіс президента повідомив, що цю ідею підтримали вже 38 країн.
13 червня Зеленський доручив напрацювати проєкт резолюції Генасамблеї ООН щодо необхідності створення спеціального міжнародного трибуналу за злочини РФ проти України, а 1 липня ПА ОБСЄ підтримала створення спецтрибуналу.
- Актуальне
- Важливе