Україна виграє у війні. Чому диктатурам приходить кінець

Михайло Дубяк
22 вересня, 2022 четвер
09:00

ЗСУ провели успішну контрнаступальну операцію на Харківщині, звільнивши північно-східну частину країни. Звільнена територія розміром з регіон Умбрія в центрі Італії. Вона охоплює 388 населених пунктів на площі 8,5 тис. кв. км

Зміст

Раніше Росія хвалилася, що має "другу армію в світі" і сильну людину при владі та все ще намагається продовжувати свою варварську експансію, знущаючись і ображаючи країн-сусідів. Але розпочата в лютому "триденна спецоперація" перетворилася на загрозу існуванню російського режиму.

У цій статті проводяться паралелі між наслідками харківської поразки для Путіна та невдачами диктаторів або недо-диктаторів у сучасній історії, зокрема:

  • режиму Муссоліні в 1930-1940-х роках;
  • аргентинської хунти, яка розв'язала Фолклендську (Мальвінську) війну на початку 1980-х років;
  • режиму корумпованого президента України Януковича та його Партії регіонів до Революції гідності на початку 2010-х;
  • злетом та падінням друзів Путіна в Австрії серед ультраправої Вільної партії в 2010-х роках.

Роль Італії в успіху українського контрнаступу

Героїзм українських воїнів та високу тактичну майстерність воєначальників підкріплювали поставки зброї країнами-партнерами.

Фото Генштабу ЗСУ. Гаубиця FH-70

Італія зробила важливий внесок бронетехнікою та артилерією, зокрема гаубицями FH-70 з дальністю стрільби до 25-30 км, боєприпасами та кулеметами, зокрема "Беретта" MG42/59, похідними наметами та медичним обладнанням.

Хитра реакція Росії

Після поразки на Харківщині Кремль просив Україну відновити мирні переговори… але на його умовах. Щоб зупинити просування українських військ, в останні дні російські офіційні особи звернулися до України із закликом відновити переговори.

Москва продовжує кампанію дезінформації про хід українського контрнаступу офіційними та неофіційними каналами. Російські блогери намагаються показати, що деокупація завдає шкоди самій Україні. Їх викриває доповідь Інституту вивчення війни (ISW) США.

Росія також підтримує ці намагання через посилення енергетичного тиску на Європу, перекриваючи газовий вентиль. Путін сподівається, що європейське населення перестане підтримувати Україну, керуючись меркантильними інтересами, а не принципами та емоціями від побачених страждань мирного населення України.

Погрози ядерною зброєю від Путіна та його оточення

Усі знають, що на початку російського повномасштабного вторгнення Путін привів ядерні сили в "особливий режим" і оголосив цю новину на весь світ. 21 вересня він знову згадав про цю смертоносну зброю: "Росія використає усі наявні у неї засоби, включно із ядерною зброєю, аби захистити свою територіальну цілісність".

Ядерними ударами по Заходу та Україні погрожували пропагандисти Кремля та його близькі поплічники, зокрема Дмитро Медведєв. Заклики завдати ядерних ударів від російських неонацистів обговорював агент Кремля, колишній співробітник ФСБ, Ігор Гіркін, який брав участь у війні проти України на Донбасі.

Наслідки ядерного удару, навіть із застосуванням тактичного, а не стратегічного озброєння, можуть призвести до поширення радіації по всій Європі. Застосування Росією ядерної зброї спричинило б колапс європейської економіки, кризу в ЄС та загрозу ескалації конфлікту на глобальному рівні.

Але є більш вірогідний сценарій розвитку подій.

Путіна відставлять? Президента РФ звинувачують у державній зраді

Низка російських депутатів вважають, що з 2014 року війна проти України є великим випробуванням для Росії та її народу, що робить наявні проблеми ще більш вираженими, як в економіці, так і в політичній сфері. Але найголовнішою причиною злості на диктатору є те, як невдало пішла війна-"спецоперація" проти України з 24 лютого 2022 року.

Нещодавно стало відомо, що депутати двох місцевих рад РФ – у Москві та Санкт-Петербурзі – зробили заяву із закликом до відставки Путіна. До них приєдналися депутати інших міст. Наразі муніципальні депутати 18 округів підписали публічну заяву з вимогою про відставку. Чи будуть вони успішними? І якщо так, то коли?

Муссоліні

Історія пам'ятає Беніто Муссоліні, який, ставши на бік Адольфа Гітлера, приніс Італії спустошення. Муссоліні, засновник фашизму (терміну, який походить від італійського слова "сніп") прийшов до влади легітимно з обіцянкою відновити порядок і покінчити з десятиліттям хаосу після 1-ої Світової війни.

Беніто Муссоліні

Наводячи порядок, Муссоліні консолідував владу, але лише для того, щоб переслідувати опозицію, вдаватись до популізму та створювати культ особи та штовхнув Італію у 2-гу Світову війну на боці зла, принісши смерть і страждання мільйонам людей. Близько півмільйона італійців загинуло, ставши під прапор Муссоліні. Італія втратила і територію, і статус поважної нації. Італійці, які воювали проти Муссоліні, стали героями, а трагедія 2-ої Світової війни не буде забута ніколи.
  
У Києві одна з магістральних вулиць носить ім'я маршала Тимошенко. У 1943 році війська Тимошенка захопили італійський фашистський корпус разом з німецькими нацистськими військовими формуваннями. Тимошенко сказав італійцям: "Це не ваша війна" і відпустив їх додому за умови, що вони пообіцяють більше не воювати. Один із звільнених італійців відкрив ресторан у провінції Парма регіону Емілія-Румунія і назвав його "Тимошенко"

Усі італійці того часу відчували сильну огиду до диктатора Муссоліні, включаючи тих, хто його підтримував і зазнав поразки під його прапором.

Партія регіонів і Революція Гідності (2014) в Україні

До 2014 року в Україні правила партія, яка нагадувала Лігу часів Умберто Боссі та раннього Маттео Сальвіні. Партія регіонів виступала за те, щоб східні промислові регіони мали більше автономії, привілеїв і політичної ваги в столиці. А якщо ні, вони думатимуть про відокремлення.

Розчаровані економічною кризою, яка почалася з банкрутства Lehman Brothers у США, українські виборці дали шанс лідеру партії Віктору Януковичу, обравши його президентом у 2010 році. Замість економічної децентралізації Янукович повністю консолідував владу під себе, створив корупційні схеми безпрецедентних масштабів і, використовуючи суверенітет України як розмінну монету, продався Путіну та його пропагандистам. Вони відверто ображали Україну, називали її невдалою державою і казали, що Європа обдурить Україну, а Росія – ні.

Віктор Янукович

Під час масових заворушень Росія вселила в Януковича страх перед політичними та кримінальними наслідками його діяльності і організувала йому втечу. Він забрав із собою гроші, але не встиг демонтувати золотий унітаз зі своєї резиденції під Києвом. Путін поселив його в місті біля кордону з Україною, зробивши безоплатним пропагандистом. Його син загинув за загадкових обставин через кілька років після Революції Гідності.

Партія регіонів, до якої входило багато великих бізнесменів, саморозпустилася. Долі її членів дуже різняться. Чинний мер Кривого Рогу (Олександр Вілкул, - Ред.), де народився президент Зеленський, бере активну участь в обороні цього прифронтового міста. Деякі регіонали пішли з політики, такі як найбагатша людина України - Рінат Ахметов. Є й ті, хто зараз пропонує послуги путінським окупаційним адміністраціям. Їх набагато менше, і, найчастіше, вони мають сім’ї та бізнес у Росії.

Стріляючи в мітингувальників, які протестували проти корупції та за зближення з ЄС, Янукович хотів продемонструвати свою силу. Але це тільки підсилило і розлютило активістів. Янукович зазнав повної поразки. Його влада впала, як картковий будиночок від вітру.

Розгром могутньої аргентинської хунти

Згадаймо Аргентину 1980-х років, де до влади прийшла низка військових диктаторів і, зокрема, Леопольдо Гальтьєрі. Вони руйнували життя і без розбору вбивали невинних людей. Коли популярність Галтьєрі впала, він організував військову кампанію, щоб отримати контроль над Фолклендськими (Мальвінськими) островами. Острова були частиною Великої Британії (зараз офіційно - це автономні заморські території Об'єднаного Королівства Великої Британії, але за фактом є спірною територією між Аргентиною і Великою Британією, що адмініструється останньою, - Ред.), з чим Аргентина завжди не погоджувалась. Корумповані генерали сміялися з Великої Британії, яка щойно обрала жінку, Маргарет Тетчер, прем'єр-міністром.

Спроба Аргентини захопити острів призвела до Фолклендської війни 1982 року, яку Аргентина програла. Влада всемогутньої хунти впала.

Леопольдо Гальтьєрі

Тоді Італія, Франція, Іспанія опинились перед складним вибором: з одного боку - культурна спорідненість з Аргентиною та міграційні зв'язки з країною, а з іншого - зобов'язання бути на боці Великої Британії як союзника. Тим паче, що перший крок у конфлікті був за Аргентиною. Велика Британія погрожувала вертикальною ескалацією війни і повним розривом відносин зі своїми союзниками по НАТО, коли британська розвідка дізналася про можливе постачання Францією зброї аргентинським диктаторам.

Але коли 10-20 років тому вмирали колишні члени аргентинської хунти з італійськими прізвищами Віола, Лакост, Гальтьєрі, Ломбардо тощо, ніхто в Італії за ними не плакав і не пом’янав їх, навіть Умберто Боссі.

Клуб шанувальників Путіна у ЄС

Як це не дивно, те ж саме можна спостерігати зі ставленням до диктатури Путіна. Коли його популярність почала падати, він вирішив піти класичним шляхом усіх диктаторів і розпочав загарбницьку війну.

У сучасній Італії є політики, які заграють із диктаторськими режимами. Наприклад, політичний лідер Маттео Сальвіні підтримує диктатуру Путіна.

Можна поглянути на Австрію, яка вже мала свого правого популістського політика Йорга Гайдера.

Йорг Гайдер

Австрійський націоналіст і лідер Партії свободи був обраний губернатором землі Каринтія. Каринтія була далеко не бідною землею, але стала банкрутом через популістську політику Йорга Гайдера. І там ніхто не забуває, як пізніше його партія поставила на пост міністерки закордонних справ Карін Кнайссль, а та скористалася службовим становищем, щоб запросити Путіна на своє весілля.

Карін Кнайсль та Володимир Путін на весіллі

Зрештою, ані Йорг Гайдер, ані Партія свободи, ані Карін Кнайсль нічого доброго для Австрії не принесли. Політики, такі як Сальвіні, повинні про це пам’ятати.

Як показує історія, диктатори схильні вдаватися до воєн, розпалювати кризи та програвати їх в кінці. Падають як великі і величні імперії, так і псевдоімперії.

Комплексне дослідження Еріки Франц показало, що 239 авторитарних режимів зазнали болісного краху в проміжку часу з кінця 2-ої Світової війни до 2014 року, незалежно від того, наскільки успішними вони були на початку. Палацовий переворот був їхнім типовим кінцем. Елітні групи повставали проти панівної партії чи лідера. У 70% випадків авторитарні режими руйнувались через внутрішні конфлікти, що супроводжувались масовими протестами.

Італія: важливі вибори на тлі найбільшої геополітичної кризи

Безперечно, результат війни Росії проти України та ймовірний болісний перехід влади в Російській Федерації, а то й її розпад, суттєво вплинуть на баланс сил на міжнародній арені, зовнішню політику ЄС та країн-членів ЄС, серед яких буде вагома держава Спільноти - Італія. Незалежно від результатів виборів 25 вересня, лідери повинні бути надзвичайно обережними у спілкуванні з диктаторами, такими як Путін, і не жертвувати демократичними цінностями держави. Головне для італійців – щоб владноможці могли балансувати наслідки рішень в короткостроковому та довгостроковому періодах. Невдалий вибір, керований короткостроковими внутрішніми чинниками може мати серйозні наслідки. І розплачуватися за непродумані рішення на міжнародній арені доведеться довго.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:53
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
Більше новин