Аналітика

Українцям не слід чекати такого контрнаступу, як на Херсонщині та Харківщині, важливо знищити потенціал ворога. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
1 травня, 2023 понедiлок
00:19

Важливо розуміти, що таких операцій як на Херсонщині та на Харківщині уже не буде. Ворог не розрахував свої сили та не очікував спротиву, а українська армія завдала таких втрат, що вони зупинилися по всьому фронту

Бавовна у Севастополі

Підсумовуючи події тижня, яскравою крапкою була атака безпілотників-камікадзе на паливний термінал у Севастополі. Ця атака на комплекс паливно-зберігальних посудин у бухті Козача була дуже вдалою. Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що через вибух у Севастополі було знищено понад 10 резервуарів з нафтопродуктами загальною місткістю у 40 тисяч тонн - це досить великі обсяги. Представник розвідки Андрій Юсов прокоментував цю подію, сказавши, що "вибухи у Севастополі - це кара Божа за Умань. Припускають, що для атаки було застосовано до 10 безпілотників Mugin-5 - це китайські дрони, модифіковані українською стороною, ними уже атакували Крим. Цього разу щонайменше шість пройшло через ППО в Криму. Ця місія створила значні проблеми для російського забезпечення угруповання на півострові. Власне, це не основна база для забезпечення Чорноморського флоту, тут важливий тренд - проблема для ворога полягає у не утраті пального, а у втраті здатності зберігати великі обсяги пального у майбутньому, це становить реальну загрозу для російських оборонних планів і є віддзеркаленням нашої стратегії у підготовці перед наступом. Речниця ОК "Південь" Наталя Гуменюк зазначала, що вибухи на нафтобазі окупантів у Севастополі - це підготовка до активних наступальних дій ЗСУ. І коли ми говоримо про контрнаступ, ми пам`ятаємо, що були заклики менше про це згадувати, утім коли й керівництво Міністерства оборони про це говорить, то не згадувати не можна. Міністр оборони Резніков сказав, що у глобальному сенсі до наступу ми готові, проте все ще продовжуємо підготовку на тих зразках техніки, які надійшли останнім часом. 

Резерви росіян вичерпуються?

Вже з лютого ворог вдруге проводить широкомасштабний наступ на Донбас, і є різні оцінки. З одного боку кажуть, що росіяни вичерпують свої сили та готові перейти до оборони. Інші висновки полягають у тому, що з наявними силами противник і далі може намагатися протискати нашу оборону на найбільш гарячих ділянках - це Бахмут, Мар'їнка та Авдіївка, аби якимось чином вплинути на проведення нашої весняно-літньої військової операції. 

Роман Костенко, народний депутат, секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, полковник СБУ, вважає, що ворог дійсно намагається скувати наші сили. У нього стоїть завдання до 9 травня взяти Бахмут, по можливості Авдіївку і Мар'їнку. Це більше не театр воєнних дій для Путіна, а для солдатів, які там б'ються. Для Путіна ж зараз в його оточенні триває боротьба - хто перший принесе йому подарунок на 9 травня, про який він міг би заявити росіянам, що вони досягли якогось успіху.

Друга армія світу намагається взяти невеликі містечка для того, аби показати, що недарма тисячі та тисячі їхніх солдатів гинуть на українській землі. Тому зараз вони проводять ці наступальні дії. Путін не знімав завдання зі своїх збройних сил із повного захоплення адмінкордонів Донецької й Луганської областей, щоб хоч якась ціль цієї "СВО" була досягнута. Він вважає, що з цього моменту буде простіше. 

Такого контрнаступу, як був на Херсонщині та Харківщині, не буде

Важливо розуміти, що таких операцій, як на Херсонщині та на Харківщині, уже не буде. Ворог не розрахував свої сили та не очікував спротиву, а українська армія завдала таких втрат, що вони зупинилися по всьому фронту. Коли війська стояли на правобережжі, вони не рухалися ні східним, ні південним напрямком, усе завмерло. І тільки тоді, коли були виведені війська з правобережжя, вони підсилили східний фронт біля Бахмуту і тоді вже пішло просування.

Противник вимушено відвів сили для того, щоб досягти успіху на якомусь напрямку. І зараз цей напрямок - Бахмут. Тому такого уже не буде, у ворога укріплена оборона. Те саме ми бачили й на Харківщині - там відбулася авантюра, її розробив генерал Сирський. Була прорвана перша лінія оборони, ворог недооцінив нас, не думав, що ми будемо переходити до наступу. Там стояли в основному війська так званої ДНР, вони не витримали опору. І коли планувалася ця операція, українці розраховували взяти Балаклію і трохи за нею, але фронт посипався і ЗСУ скористалися ситуацією. Ворог уже це все розуміє. Тепер треба ще краще планувати. 

Важливо розуміти, що контрнаступ - це відповідь на чийсь наступ. Це завдавання удар наступальним підрозділам противника, збиття його потенціалу, вибиття його техніки. І тільки тоді можна наступати. Саме зараз відбувається знищення наступального потенціалу ворога - на Бахмут, наприклад.  Так само - на Запоріжжі, за допомогою високоточного озброєння. І на Херсонщині теж знищується техніка досить високими темпами. І коли цей потенціал буде знищено, буде зроблено аналіз та обрано шлях, напрямок удару. 

Обстріл "Канатового" - Червінський винен?

Роман Костенко сказав, що операція Червінського погоджувалася на різних рівнях. І прокоментував, що аеродром насправді був обстріляний уже не вперше. А коли говорять про те, що на ньому знищили літаки, які мали зустрічати той літак, котрий наче б то летів з Росії, це говорить про те, що Червінський не міг про це знати. Костенко каже, що Червінський взагалі не мав літаків у своєму підпорядкуванні, це означає, що погодження було. Надати літаки могло тільки командування на рівні ВПС або Збройних сил.

Читайте також: "Росіяни мали інформацію про аеродром "Канатове" до повномасштабного вторгнення": журналістка Данилюк-Ярмолаєва про справу Червінського.

Справа доволі заплутана. Але те, що його посадили - зірве здоровий авантюризм тих людей, які мали бажання захищати Батьківщину. Роман не ворог, вважає Роман Костенко і додає, що він провів багато операцій, а на його рахунку - багато затриманих зрадників.

Реформа військкоматів потребує обговорення

Верховний Головнокомандувач Зеленський дав вказівку Залужному розібратися з системою наших військкоматів - умовно кажучи, що воєнкоми мають іти на передову, тому що вони, часом, засиділися. На їхнє місце мають приходити люди, котрі мають бойовий досвід, але, можливо, мають поранення. І ця ситуація наклалася з одеським воєнкомом, який будує статки закордоном, має гроші невідомого походження. І це створює питання - що ж робити з військкоматами? Чи потрібна реформа, яка наблизить відомства до потреб суспільства?

Роман Костенко вважає, що спершу необхідно визначити походження коштів у такої людини. І, якщо походження сумнівне, людина має відповісти по закону. Питання полягає у тому, чи можна відправити на фронт такого воєнкома. За такого сценарію військкомат не матиме спеціаліста, який може керувати відомством, а підрозділ - вправного керівника взводом. 

Україна отримає нове озброєння

Цього тижня пролунало багато цікавих ініціатив, пов'язаних з новими проєктами для ЗСУ з боку Великої Британії, Чехії та Туреччини. Британське міноборони в рамках міжнародного фонду підтримки цього тижня оголосило про нову ініціативу закупівлі для Збройних Сил низки зразків техніки озброєння, і там є згадка про далекобійні системи. Олег Катков, головний редактор Defence Express, вважає, що мова іде про то самий процес, коли США продають Україні озброєння за програмою його замовлення безпосередньо у виробника, а не передається зі складів. Країни обмежені у передачі свого озброєння, адже мають виконувати завдання з власної оборони. Саме тому замовлення у виробника є доволі логічним. І тут досить широкий вибір - мова іде не про один-два зразки, а про різні, які після замовлення та оцінки передаються до України. Зараз мова іде про далекобійні засоби ураження і не лише про ракети. Там фігурують дальності від 100 км до 300 км, причому бойова частина може бути від 10 кг до пів тонни. Говорячи про таку потужну бойову систему, мова вочевидь іде про крилату ракету Storm Shadow. У нижчій категорії можливі дрони-камікадзе. До цього конкурсу можуть доєднатися ті компанії, у кого вже готові розробки. 

Фактично ми говоримо про те, що зараз британське міноборони приймає заявки від розробників і, умовно кажучи, якщо у переліку є Storm Shadow, то це уже серійний зразок і його можна постачати Україні, якщо Міноборони на це погодиться. Якщо ж говорити про нові зразки, це означає, що їхній термін виготовлення може розтягнутися на тривалий час. За словами Каткова, Україна може отримати експортну версію Storm Shadow із зазначеною дальністю. Усе впирається у її вартість та обмежену кількість. На думку Лондона є сенс замовити виробництво з нуля. Це займе певний час. Мова іде не про 10-20 ракет, потреби України вимірюються сотнями одиниць.

Нові проєкти для України

Цього тижня відбувся візит президента Чехії Петра Павела до Києва. Стало відомо, що країни реалізують шість нових проєктів  у військово-технічній царині. Згадувалося навіть про можливість спільного виготовлення навчального літака. Олег Катков розповів, що мається на увазі тренувальний реактивний літак "Альбатрос". Чехія цікаво його модернізувала, створивши прообраз легкого винищувача. Він не закриє потреби України у F-16, але ми говоримо про необхідність патрулювання неба та перехоплення цілей на кшталт "шахедів". Окрім літаків там є розмова і щодо модернізації українських танків. Чеський оборонно-промисловий комплекс виконує величезний обсяг робіт для України - це і постачання САУ, і модернізація Т-72 у кількості 130 одиниць, що проводиться коштом Нідерландів та США. 

Третій акцент цього тижня - заява міністра Техпрому про те, що між Україною та Туреччиною підписано три нові контракти, які стосуються взаємодії з компанією Baykar Makina, яка виготовляє безпілотні комплекси Bayraktar TB2 та інші. Це стосується як експорту озброєння, так і посилення Збройних Сил, вважає Олег Катков. Говорячи про експорт українською продукції до компанії Baykar, то мова іде про двигуни, які використовуються у турецьких безпілотниках. Це доволі потужні ударні БПЛА AKINCI та Kızılelma. 

Читайте також:
Київ
-6°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.81
  Купівля 36.81
  Продаж 37.41
 • EUR
  Купівля 39.75
  Продаж 40.65
 • Актуальне
 • Важливе
2023, четвер
7 грудня
16:06
OPINION
Петро Шуклінов
Паритет у паузі — це війна на виснаження
16:00
Peach Fuzz pantone
Pantone обрав головний колір 2024 року
15:41
депутат Херсонської облради Хлань
Росіяни оголосили "евакуацію" з Нової Каховки, - Хлань
15:40
Володимир Зеленський
Зеленський ввів в дію санкції РНБО проти 185 фізичних та 181 юридичної особи
15:32
OPINION
Микола Княжицький
Українська влада вчиться на помилках. І це важливо
15:28
Ексклюзив
Авдіївка
Біля Авдіївки ворог почав використовувати усю наявну техніку, - офіцер ЗСУ Цехоцький
15:15
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0612
Треба ще протриматися півтора тижня, а далі інтенсивність боїв знизиться: військовий аналітик Гетьман про ситуацію навколо Авдіївки
15:08
поліція ілюстративне
На Київщині неповнолітні побили 12-річну дівчину та зняли це на відео: розпочато розслідування
15:01
Огляд
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
Два місяці війни в Ізраїлі: від засудження дій ХАМАСу до співчуття палестинцям
14:53
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:36
Оновлено
Федір Веніславський
Зеленський зняв Веніславського з посади в.о. представника президента в парламенті
14:30
відновлений міст на Житомирщині
Ініціатива UNITED24: на Житомирщині відновили міст, який з'єднує 7 населених пунктів
14:29
Віктор Медведчук
У Сербії зареєстрували філію руху Медведчука "Другая Украина", – "Схеми"
14:14
Крим
У Крим з 2014 року незаконно переїхали 800 тис. росіян, - Гельсінська спілка
14:02
OPINION
Олександр Антонюк
Демонтаж Росії неминучий. Питання лише ціни
13:47
Урсула фон дер Ляєн
Урсула фон дер Ляєн, Ріанна та Тейлор Свіфт: Forbes оголосив топ-100 найвпливовіших жінок світу
13:32
Байкало-Амурська магістраль
У ФСБ Росії заявили, що розкрили "теракт на БАМі"
13:27
Сніг у Києві
Сніг, дощ і помірний вітер: прогноз погоди в Україні на 8 грудня від Наталки Діденко
13:16
Анонс
Афіша фестивалю "Прописи"
Український ПЕН починає прийом заявок на фестиваль для молодих авторів “Прописи”
13:14
Херсонщина
Армія РФ атакувала Тягинку на Херсонщині: поранено 4 людей
13:11
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Офіційно підтверджено депортацію росіянами з України 19 540 дітей, - Лубінець
12:58
РФ вдарила по лікарні у Бериславі
В Україні повністю або частково відновили 850 медустанов, пошкоджених унаслідок російської агресії
12:43
суд, вирок
Понад 40 млн грн передадуть "Армії дронів": у справі Нацкінематеки уклали угоду про визнання винуватості
12:36
Олена Романовська
СБУ викрила заступницю Аксьонова, яка намагалася залучити кримських школярів до "Юнармії"
12:27
Заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова і генеральний директор robota.ua Валерій Решетняк
Міноборони співпрацюватиме зі ще однією платформою з працевлаштування для рекрутингу в ЗСУ
12:19
Азербайджан
Алієв призначив позачергові вибори президента Азербайджану
12:07
OPINION
Костянтин Корсун
Чому естонці не радять Україні проводити е-вибори
11:57
Ексклюзив
АЗС на Буковині
Директор консалтингової компанії А-95 Куюн розповів, яких цін на пальне очікувати в грудні
11:57
Оновлено
Пентагон Ллойд Остін Рустем Умєров допомога Україні США
У Міноборони оприлюднили подробиці зустрічі Умєрова й Остіна
11:30
США Україна
США та Україна підписали угоду про наміри спільно виробляти зброю
11:18
академія генштабу РФ
У РФ стартував набір в академію генштабу, більшість офіцерів брали участь в операціях у Сирії, - британська розвідка
11:16
Ексклюзив
на фото Мар'яна Безугла
Ця ініціатива заблокована: нардепка Фріз про відсторонення Безуглої з посади в комітеті нацбезпеки
11:16
відключення електроенергії
Знеструмлено 408 населених пунктів, Україна залучить аварійну допомогу: ситуація в енергосистемі станом на 7 грудня
11:14
PR
Прем'єра. "Вбивці квіткової повні" онлайн на SWEET.TV
10:51
Огляд
світ, міжнародний огляд
Американці втрачають інтерес до війни в Україні, Орбан намагається зірвати вступ Києва в ЄС. Акценти світових ЗМІ 7 грудня
10:51
Рембрандт, Sotheby’s
Картину Рембрандта, раніше оцінену в $15 тис., продали на аукціоні за $13,8 млн
10:50
Оновлено
У школі російського Брянська восьмикласниця вчинила стрілянину та суїцид: двоє загиблих, четверо постраждалих
10:23
OPINION
Віталій Портников
Кива відправився до Кобзона. Колонка Віталія Портникова
10:20
Допомагав окупантам втекти з Херсона: СБУ оголосила підозру місцевому жителю
10:06
OPINION
Сергій Громенко
Довга війна угробить Росію
Більше новин