Як Китай намагається підкорити країни зі слабкими демократіями: експерт Харитонов про ситуацію навколо проєкту "один пояс, один шлях"
Артур Харитонов, президент ГО "Ліберально-демократична ліга України" , експерт з далекосхідної політики розповів про те, як Китай коштом проєкту "один пояс, один шлях" намагається підкорити країни зі слабкими демократіями
Про це він розповів у етері телеканалу "Еспресо".
"За роки не все й так добре йде в Сі Цзіньпіна, в Європі ця програма де-факто знищена, передусім коштом російської війни в Україні. Але варто розуміти, про що ця програма. Вона про те, як підкорити країни зі слабкими демократіями, підкупити їхні уряди й ми вже побачили, що коли в держави вливаються кошти "поясу і шляху", ця держава починає стагнування і її економіка йде на дно, вона потопає в боргах", - зазначив він.
Харитонов звернув увагу на те, що подібні приклади можна прослідкувати у випадках у Чорногорії, а також на Шрі-Ланці, де зараз ситуація катастрофічна через китайські гроші та гроші проєкту "один пояс, один шлях".
Читайте також: Політолог Магда пояснив, чому Путін і Сі Цзіньпін проігнорували G20
Експерт зазначив, що зараз Сі Цзіньпінь намагається шляхом продовження цієї програми згуртувати своїх однодумців, недемократів, а ті країни, які вагаються - перетворити в автократичні.
"І нині на десятиріччя цієї програми та на третій форум він скликає своїх "друзів", головним гостем є звичайно Путін, також очікується сербський президент Вучич, президент Аргентини. Вони заявляють, що там буде 110 країн, подивимось, скільки їх буде насправді", - додав він.
Читайте також: Defense Express: КНДР може стати хабом для постачання китайської зброї до РФ
Харитонов зауважив, що ця історія "не дуже добра", тому що це насамперед про те, як реанімувати Росію на міжнародній арені, дати їй більше майданчиків, щоб домовлятися з недемократичними державами, або з тими, які вагаються, або підтримують Китай.
"Та і як раз - це підтвердження, що "пояс" і Путін стали частиною, однією сім'єю з проєктом Євроазійського економічного союзу, куди Україну намагався затягнути Янукович 10 років тому, та, тому що нині, згідно з доктриною та документами і Китай і Росія, ці проєкти є тотожними, вони спільно взаємодіють", - додав він.
Що відомо про проєкт "один пояс, один шлях"
Метою проєкту "один пояс, один шлях" було використати багатство і промислові ноу-хау Китаю для створення нового виду глобалізації, притягуючи країни та компанії на китайську орбіту, очолити глобалізацію 2.0.
Ініціативу проголосив у вересні 2013 року лідер Китаю Сі Цзіньпін, Пекіном також наголошується на прямому зв'язку між ВРЕП та проєктами "Пояс-шлях".
Також відомо, що Росія була одним із головних бенефіціарів китайської ініціативи "один пояс, один шлях" - фірмової зовнішньополітичної програми Сі Цзіньпіна, задуманої як найбільша у світі програма розвитку і створеної у 2013 році.
Минулого року Росія та Китай підписали угоди за цією ініціативою на суму близько 2 мільярдів доларів.
25 липня 2022 року повідомлялося, що інвестиції Китаю в глобальну ініціативу "один пояс, один шлях" у Росії вперше від початку існування проєкту впали до нуля.
- Актуальне
- Важливе