Аналітика

Чому Олександр Кубраков та Мустафа Найєм потрапили у немилість до Офісу Президента

Руслан Судацький
15 червня, 2024 субота
11:08

Звільнився черговий посадовець, чия відставка прогнозувалася ще у середині квітня – голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм. Приводом заяви про відставку стала відмова прем’єр-міністра Дениса Шмигаля підписати йому дозвіл на відрядження для участі у міжнародній конференції з питань відновлення України Ukraine Recovery Conference (URC2024)

Зміст

Текст оновлено 21 червня 2024 року, додано більше інформації про роботу групи компаній "Автострада" у післямові до тексту, а також окрема позиція компанії щодо невчасного фінансування робіт Міністерством фінансів (оновлення в тексті позначені курсивом).

Після того, як Верховна Рада відправила у відставку безпосереднього керівника Мустафи Найєма віцепрем’єра з відновлення Олександра Кубракова, його відставка була питанням часу. Про звільнення Олександра Кубракова ми детально писали у статті "Політична атмосфера. Зміни в Уряді та чому активісти стають проблемою для ОП".

Антагонізм між командою Кубракова-Найєма та очолюваного Андрієм Єрмаком Офісом Президента почав наростати ще взимку. Разом з іншими посадовцями, за даними, джерел в ОП, вони потрапили у перелік кандидатів на "перезавантаження військового та цивільного керівництва України, оголошеного Володимиром Зеленським у лютому. Детальніше про зростання впливу Андрія Єрмака на рішення влади читайте в нашій попередній статті "Чи зможе Рада врятувати країну від автократії".

11 квітня, після повного знищення Трипільської ТЕС та ураження інших енергогенеруючих підприємств, Верховна Рада викликала Олександра Кубракова та Мустафу Найєма для звіту про стан захисту об’єктів критичної інфраструктури. У парламенті вони не з’явилися, але, як розповідає джерело у фракції "Слуга Народу" у Верховній Раді, питання щодо їх перебування на посадах було вирішене.

на фото Трипільська ТЕС

Знищення Трипільської ТЕС у Київській області було формальним приводом для "Слуг Народу" для прийняття політичного рішення про звільнення команди Кубракова-Найєма
Фото: facebook_com_Zahyst_Ekologichnyh_Prav

Після подання заяви про звільнення, Мустафа Найєм у своєму пості у фейсбуці зауважив, що "рішення прийняв самостійно через системні перешкоджання, які не дають подальшої можливості ефективно виконувати свої повноваження". Зокрема: 
  • очолюваному ним Державному агентству скасували бюджети на відновлення та утримання доріг;
  • "документи на оплату захисних споруд, фортифікацій або відновлення погоджувалися в Уряді місяцями, поверталися по шість-вісім разів з безглуздими зауваженнями, затримувалися по декілька місяців, а деякі не погоджені й досі";
  • більшості співробітників Агентства значно зменшили зарплату і це призвело до сильного "відтоку кадрів".

Втім, за його словами, попри всі перепони, Агентству вдалося, після деокупації регіонів, відновити на їх території "майже 1,3 тис. км автошляхів та рух 330 мостами", а також, після підриву окупантами греблі Каховської ГЕС "збудувати 155 км магістрального водогону у Дніпропетровській області, який забезпечить питною водою 1,5 млн людей". Також Мустафа Найєм спрогнозував "намагання переслідувати та дискредитувати нашу роботу у публічній площині".

Однак, джерела в ОП та партії "Слуга Народу" стверджують, що поясняючи причини свого звільнення і Найєм, і його колишній патрон Кубраков "щонайменше лукавлять". Обвинувачень щодо Кубракова та Найєма більш ніж достатньо, починаючи з того, що Кубраков "виносив інформацію" з конфіденційних засідань та зустрічей в ОП (і, можливо, навіть, вів запис висловлювань посадовців) і закінчуючи розкраданнями коштів міжнародної допомоги та корупцією під час реалізації проєктів з відновлення.

Олександр Кубраков, віце-прем’єр-міністр з питань відновлення України – міністр з питань громад

Олександр Кубраков
Фото: Reuters

У провину їм колишні політичні партнери ставлять тісну співпрацю з власником вінницької "Групи Компаній "Автострада" Максимом Шкілем. "Автострада" будує частину магістрального водоводу, який має забезпечити водою мешканців Криворізького та Нікопольського районів Дніпропетровської області, які постраждали від знищення Каховської ГЕС та наступного зникнення Каховського водосховища.

17 квітня Шкіль звинуватив державу у відсутності фінансування робіт з будівництва водоводу. Тому частину водоводу, побудовану "Автострадою" не може бути запущено. Під вал його критики, у першу чергу, потрапив міністр фінансів Сергій Марченко. "Сьогодні це вже факт, що забезпечення людей питною водою, для міністерства фінансів Марченка не є пріоритетом", - заявив Шкіль. У підсумку, магістральний водовод, нібито й побудовано, а частину, яка має забезпечити половину Криворізького району, нібито й запущено, але більшість мешканців Криворізького та Нікопольського районів води не мають, користуються привозною. Джерела Еспресо в ОП вважають цю ситуацію результатом інтриг Кубракова та Найєма разом зі Шкілем.

Сам Максим Шкіль писав, що загальний борг держави перед його компанією станом на 17 квітня становив 12 млрд гривень.

"Які об’єкти відновив Найєм або побудував Кубраков? Я не знаю жодного моста, жодного інфраструктурного об’єкту", - запитує у своєму відеоблозі близький до ОП політтехнолог Володимир Петров. Детальніше про нього та його роль у формуванні інформаційної політики Офісу ми писали у статті "Хто відповідає за провали Офісу Президента в інфопросторі"

Пов’язані з ОП телеграм-канали та блогери вже не підбирають слів для характеристики команди "Кубракова-Найєма" та кожного з них, особисто. Вони вже анонсували майбутні перевірки та розслідування з боку правоохоронних органів діяльності колишнього Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури і його співробітників, також, можливі повідомлення про підозри. 

PS

Вже за два дні після публікації цієї статті, 17 червня 2024 року, Максим Шкіль написав на своїй фейсбук-сторінці про запуск водогону "Запоріжжя-Токмаківка-Марганець". 

"Вода вже подається із Запоріжжя на насосно-фільтрувальну станцію у Марганець (перша гілка), де вона очищується та розходиться до споживачів — у Марганецьку, Мирівську, Широківську, Томаківську громаду. Друга гілка забезпечуватиме водою Нікополь, Покровське та Червоногригорівку (Дніпропетровщина). Будівництво водогону та підготовку його до запуску Autostrada завершила ще у лютому. Увесь цей час довелося чекати на визначення балансоутримувача об’єкта та на забезпечення постійною напругою", - написав Максим Шкіль.

Власник компанії каже, що запустили водогін попри несвоєчасне фінансування.

"Будівництво здійснювалося фактично за кредитні та обігові кошти компанії. Незважаючи на стовідсоткову готовність водогону ще в лютому, борг держави перед Autostrada лише за цей об’єкт - 1,5 млрд грн", - додав бізнесмен.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.21
    Купівля 41.21
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 43.14
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
19:35
Оновлено
Обстріл Харкова
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
19:18
хабар
ДБР: працівники Одеського ТЦК вимагали у військовозобов'язаних по $4,5 тис. за відстрочки від служби
19:04
РФ протягом дня здійснила майже 20 атак на Нікопольщину: є поранені
19:03
Ексклюзив
смерть рашистським окупантам
Потенціал поступово вичерпується, - публіцист Богданов назвав фактори впливу на здатність РФ продовжувати війну
18:50
"Пам'ятаємо терор голодом": українці у світі вийшли на центральні площі вшанувати пам'ять жертв Голодомору та закликали зупинити РФ
18:46
Оновлено
Бійка зі стріляниною в готелі Києва: підозрюваним у вбивстві та в хуліганстві обрали запобіжні заходи
18:35
ППО
Сили ППО знищили балістичну ракету та 5 розвідувальних БПЛА на Одещині
18:34
PR
Чорна п'ятниця – осіннє свято знижок і дешевих товарів
18:30
Таміла Ташева
Таміла Ташева стала народною депутаткою за списком "Голосу"
18:21
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго оприлюднило графіки вимкнення світла 26 листопада
18:12
Прем’єр Нідерландів Марк Рютте
Рютте обговорив з Ердоганом зусилля для припинення війни в Україні
18:01
OPINION
Як гарний закон може вбити справедливу ідею
17:54
"Добовий дебіт газу сягає 170 тис. кубометрів": Нафтогаз запустив нову свердловину
17:44
Ексклюзив
24-та бригада, дрони
Купівлею дронів для війська керуватиме той, хто погоджував яйця по 17 грн, - експертка ЦПК про першого заступника керівника Держспецзв'язку
17:43
Ексклюзив
Доки ракета не влучить безпосередньо в енергоблок, ядерної чи радіаційної загрози немає, - експерт з атомної енергетики Литвинський
17:42
військовий квиток, мобілізація
У ВР зареєстрували законопроєкт про зменшення граничного віку служби в армії до 55 років
17:27
Володимир Зеленський
Відновлення та прикриття критичної інфраструктури: Зеленський провів Ставку щодо захисту енергетики
17:25
обстріл, вибух, війна
Росіяни обстріляли Херсон: загинув чоловік
17:13
Держмистецтв оголосило цьогорічного лауреата премії Григорія Кочура
17:11
насилля
Місія ООН задокументувала 376 випадків сексуального насильства, пов'язаного з повномасштабною агресією РФ
17:09
Роб Бауер
Позбутися залежності від РФ і Китаю: голова комітету НАТО Бауер закликав бізнес готуватися до воєнного часу
16:53
Один з фаворитів Євробачення-2024 Nemo зі Швейцарія у півфіналі
Місто-господар Євробачення-2025 Базель провело референдум про фінансування пісенного конкурсу
16:51
Олаф Шольц
СДПН висунула Шольца своїм головним кандидатом на посаду канцлера Німеччини
16:46
Великий збір на потреби ЗСУ
16:36
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 116 боєзіткнень: Сили оборони відбили 10 атак РФ на Курщині
16:23
Окупанти, кримінал, росіяни
У Криму окупанти вчать школярів стріляти за методичками ПВК Вагнера та виправдовують убивства полонених
16:18
тюрма
Наводив удари РФ по Куп'янщині і закликав вбивати українців: суд призначив 15 років тюрми зраднику з Харківщини
16:18
КНДР розширює завод з виробництва ракет, якими Росія обстрілює Україну
16:00
OPINION
Про Голодомор і податки
15:55
фейк
Росіяни викрали дані жінки з Харківщини та від її імені заявили поліції про зґвалтування "французькими найманцями"
15:52
Ангела Меркель
Меркель заявила, що РФ напала би раніше, якби Україна почала рух до НАТО в 2008 році
15:35
Львів'янам, які пережили Голодомор 1932-1933 років, виплатять матеріальну допомогу
Спадкоємці американського мецената Вільямса передали Україні колекцію мистецтва про Голодомор
15:21
Білорусь вертоліт
Повітряний простір Білорусі 24 листопада порушили 38 російських "шахедів", - Гаюн
15:18
Грузія протести
У Грузії протестувальники закидали яйцями будівлю парламенту
15:12
МСЕК
В Україні перевірять рішення МСЕК про встановлення інвалідності 1695 посадовцям
15:01
танкер нафта
Британія вводить найбільший пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ
14:54
Ексклюзив
Боєць ЗСУ в російському райцентрі Коренево (Курщина)
Росія не зможе витіснити ЗСУ з Курської області до кінця року, - військовий експерт Жмайло
14:50
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
"Курахівський напрямок - найважчий": Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
14:37
свобода слова преса
Відкрита Рада: ЗМІ та профільні громадські організації закликають розширити доступ журналістів до парламенту й комітетів
14:37
Міжнародна коаліція безпілотників цьогоріч виділить для України €1,8 млрд
Більше новин