Ворогу не вдасться просунутись до Купʼянська та чому Україна не має намірів створювати ядерну зброю. Колонка Сергія Згурця
Публікація у Bild про бажання України створити ядерну зброю виглядає достатньо шкідливою. Оскільки Україна не має планів створювати ядерну зброю. Це занадто складний технологічний процес. Тому ця публікація дуже невчасна та нелогічна з погляду прагнень України забезпечити свою безпеку
Візит Володимира Зеленського до Європи та новий пакет військової допомоги від США
Сьогодні президент України Володимир Зеленський виступив на засіданні Європейської ради, де представив План перемоги, або ж стратегію примусу Росії до реальної дипломатії. Він заявив, що Україна готова до дипломатії, але ми повинні бути сильними. Це означає, що втілення багатьох компонентів Плану перемоги буде спиратись на більш широку і вчасну допомогу наших партнерів. Зокрема, на постачання зброї та боєприпасів. А також на готовності до рішучих дій. Головне - зняти заборону на застосування Україною західних зразків озброєння для атак вглиб території РФ. В цьому контексті деякі країни вже підтримали План перемоги України. Зокрема, Швеція та Нідерланди, але й там заявили про певні обмеження.
Знаємо також, що відразу після того, як План був представлений в парламенті, в США оголосили про черговий пакет військової допомоги України. Цей пакет є більший, ніж попередній, але він має певні особливості. Пакет військової допомоги було оголошено на суму $ 425 млн і ці кошти будуть скеровані на постачання тих видів озброєння, які вже є в арсеналі армії США та можуть бути швидко передані Україні.
Що дуже важливо, є підстави стверджувати: США нарешті передали нам третю систему ППО Patriot. Ми проаналізували інформацію від Пентагону, де повідомляється про передану техніку Україні. Так от, 26 вересня там була інформація про те, що США передали Україні два ЗРК Patriot, а 15 жовтня зʼявилась інформація про те, що Україна отримала вже три такі системи. Це відкриті дані, які можна побачити на офіційному сайті Пентагону. Тобто, на підставі цієї інформації можна констатувати, що США передали Україні вже три ЗРК Patriot.
Окрім ЗРК Patriot інші компоненти військового пакета допомоги від США цілком спрогнозовані. Це засоби до ЗРК Nasams, керовані ракети до інших комплексів ППО, боєприпаси калібру 155-мм, значна кількість ракет до ПЗРК Stinger, також буде передана значна кількість HMMWV, стрілецької зброї та інше. Все це дійсно потрібне на полі бою.
Україна не має планів створювати ядерну зброю
Візит президента до Європи збігся з дивною публікацією у виданні Bild. Там стверджується, що один із високопоставлених чиновників України, на якого посилається Юліан Рьопке, сказав, що Україна має матеріали та знання. Він стверджував: якщо буде відповідний наказ, то знадобиться лише кілька тижнів для того, щоб отримати першу ядерну зброю. Ця публікація виглядає достатньо шкідливою. Оскільки Україна не має планів створювати ядерну зброю. Це занадто складний технологічний процес, втім, впевнений, що після цієї публікації в російських ЗМІ почнеться активне обговорення щодо такої інформації. Там вони почнуть згадувати й про "брудну бомбу", про яку свого часу дуже активно використовувала Росія для тиску на європейських партнерів й погрожувати використанням тактичної ядерної зброї. Тому ця публікація дуже невчасна та нелогічна з погляду прагнень України забезпечити свою безпеку.
Важкі бої на Харківщині
Командир Батальйону ударних БпАК "АХІЛЛЕС" 92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка Юрій Федоренко розповів, що противник має можливість високоінтенсивно застосовувати свою авіацію у боях на Харківщині. Зокрема, росіяни активно застосовують КАБи. Це є проблемою для наших військ. Зокрема, для логістичних переправ, оскільки противник постійно намагається атакувати ці шляхи. За словами Федоренка, в цих умовах Сили оборони за сприяння і цивільних інженерів змогли швидко відновлювати логістичні шляхи після атак противника. Також за словами Федоренка, росіяни активно застосовують КАБи на лівобережжі Купʼянщини. Росіяни намагаються повністю стерти населені пункти, а також атакують місто Купʼянськ. Для закріплення результату ворог намагається діяти комбіновано. Застосовує різну тактику ведення бойових дій, накопичуючи сили та засоби.
Карта бойових дій на Купʼянському напрямку станом на 17 жовтня.
Федоренко розповів, що одним із таких видів є пересування груп ворожої піхоти від однієї посадки до іншої. Сили оборони намагаються своєчасно виявляти такі групи й відпрацьовувати по них. Також противник намагається пересуватись по лісосмугах малими групами - по 2-3 особи. Таким чином вони намагаються зменшити вогневий вплив на них нашої артилерії та інших засобів ураження. Федоренко розповів, що як наслідок накопичення таких малих груп у більші окупанти доходять до першої лінії боєзіткнення й далі намагаються вибити підрозділи Сил оборони з займаних позицій, паралельно застосовуючи легкоброньовану техніку. Більша частина цієї техніки знищується Силами оборони. Федоренко зауважив, що останнім часом Силам оборони вдалось суттєво зупинити просування противника. Зараз підрозділи Сил оборони намагаються позбавити противника так інтенсивно впроваджувати штурмові дії. Федоренко переконаний, що найближчим часом ворогу не вдасться зайняти плацдарм з подальшим просування у бік Купʼянська.
Через збільшення функціоналу застосування БПЛА у бойових умовах буде масштабуватись
Юрій Федоренко повідомив, що батальйон ударних БпАК "АХІЛЛЕС" сьогодні є повністю укомплектований засобами ураження. Він зауважив, що батальйон набув додаткових спроможностей шляхом підготовки особового складу й утворення додаткових льотних груп операторів БПЛА. Це призвело до збільшення застосування дронів щодоби. Також, як зауважив Федоренко, збільшилась державна програма забезпечення підрозділів засобами ураження. В забезпеченні засобами ураження одну із ключових ролей відіграють донати цивільного населення та волонтерські фонди. Він зауважив, що забезпечення відповідних підрозділів не слід повністю покладати на цивільних. Оскільки, війна завжди є дуже дорогою.
Виліт на завдання одного дрона може сягати $1000. Зокрема, вартість дрона до $500 і ще така ж сума на компоненти та боєприпаси. Втім, у порівнянні з тим, який результат може дати застосування такого дрона, просто є неспівмірними речами. Федоренко зауважив, що він як командир батальйону, особовий склад, штаб та управління завжди знаходиться в процесі навчання на полі бою. Зокрема, це постійний моніторинг того, що роблять інші підрозділи, взаємодія й комунікація, також моніторинг та аналіз того, що робить противник на полі бою. Також дуже важливою є комунікація з виробниками, які не тільки виготовляють засоби для потреб Сил оборони, а й постійно їх модернізують.
Внаслідок такої співпраці вже влітку 2024 року підрозділи Сил оборони збивають ворожі розвідувальні дрони іншими БПЛА. Це дуже важливий крок. Оскільки, за таких умов противнику складно коригувати вогонь артилерії та інших засобів ураження. Також безпілотники Сил оборони почали вражати іншу авіаційну техніку противнику. Зокрема, гвинтокрили. Тому, як зауважив Федоренко, зі збільшенням функціоналу та видів БПЛА, застосування такого виду озброєння буде масштабуватись. Цифри застосування БПЛА на полі бою вже зростають і будуть зростати.
- Актуальне
- Важливе