Аналітика

Всі громадяни України мають пройти військову підготовку, а ТЦК мають замінити на електронний кабінет військовозобовʼязаного. Колонка Сергія Згурця

17 липня, 2024 середа
20:44

17 липня закінчився термін протягом якого всі військовозобовʼязані громадяни України мали оновити свої військо-облікові дані. За цей період понад 4 млн українців змогли актуалізувати свої персональні дані. Те, як саме має проходити мобілізація та економічне бронювання обговорили з підполковником ЗСУ Павлом Кишкарем

Зміст

Природна спека дещо призупинила інтенсивність бойових дій

Зараз тривають важкі бої по всій протяжності лінії фронту. Минулої доби відбулось 112 бойових зіткнень. Звісно динаміка менша, ніж минулого тижня, бо природна спека дещо призупинила бойові дії. Найбільш гарячі напрямки зараз - Сіверський, Торецький та Покровський. На Покровському напрямку Сили оборони відбили 24 штурмові дії противника і такий високий темп зберігається. Сьогодні є ділянки фронту, де ворог протискає нашу оборону на тактичному рівні, десь ми відійшли, як це сталося у Кринках та Урожайному, бо не було просто далі за що триматися на цих повністю знищених ділянках. Зокрема, щодо фортифікацій і можливості утримувати ці ділянки. На окремих ділянках фронту проходять наші результативні контратаки з вибиття і знищення ворога, зокрема, це відбувається на північ від Харкова.

Парламент розглядає законопроєкт про звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за самовільне залишення частин

На кожному метрі війни результат залежить від інтегрального поєднання достатньої кількості зброї, вдалих, чи часом помилкових дій командирів, навченості та стійкості нашої піхоти. Для значної кількості наших бригад, коли ми говоримо про піхоту, то для кожного бійця війна стала дуже довгою і навіть нескінченною справою, де потрібно воювати, попри те що часом здоров'я й психіка просто не витримує такого тривалого навантаження.

Вчора у парламенті в першому читанні ухвалено законопроєкт, який передбачає можливість звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за самовільне залишення частин чи дезертирство. Це питання вкрай гостре і чутливе, особливо якщо зважити на певні цифри. Зокрема, статистика Офісу генпрокурора щодо цього питання вже стала публічною. Зокрема, за 2022 рік було порушено близько 10 000 кримінальних справ, за 2023 рік було відкрито 24 000 нових розслідувань і за перше півріччя 2024 року правоохоронці відкрили майже 30 000 нових кримінальних справ щодо залишення військовослужбовцями бойових позицій, або залишення військових частин. Це достатньо значна кількість особового складу. Якщо загалом, то з 2022 року було відкрито 63 000 таких кримінальних проваджень. Причини для скоєння військовослужбовцями таких порушень самовільного залишення військових частин є різними - починаючи від бажання тимчасово ухилитися від виконання обов'язків до низького морально-психологічного стану та довготривалого перебування в зоні бойових дій без ротацій.

Причин багато і часом такі речі стосуються і військових, яких насправді важко звинувачувати в тому, що у них немає морального стрижня. Оскільки фактично такі люди були першими на лінії зіткнення, але вже тривалий час просто перебувають у дуже стресових умовах.

Виходячи з цієї ситуації вчора в парламенті якраз і обговорювався новий законопроєкт, який передбачає пом'якшене ставлення до кримінальної відповідальності. Самовільне залишення частини це 10 днів, а покарання може бути позбавлення волі від 5 до 12 років і виправдальних вироків за такими статтями дуже мало. Отже, фактично законопроєкт передбачає, що якщо військовий вперше залишив військову частину, то кримінальна відповідальність не передбачається. Втім, є нюанс, що це має відбуватись на підставі звернення. Тобто, військові мають звернутися прокуратури чи суду з готовністю повернутись до військової частини. Відповідну заяву має написати командир, який готовий взяти на службу такого військового-втікача і виникає питання: який командир буде готовий піти на такий крок. Оскільки, якщо йдеться про командира з цієї частини, де військової залишив бойові порядки, то фактично на це розраховувати складно й очікується, що йдеться про командира вищого рівня, або іншої військової частини, який готовий взяти військовослужбовця-втікача до продовження військової служби.

Ці нюанси будуть реалізовані в процесі обговорення та правок до закону. Є ймовірність того, що цей законопроєкт буде ухвалений вже в серпні. Це непростий законопроєкт. З одного боку система управління має ґрунтуватися на відповідальності й довірі до командира, а з іншого - має бути закон, який так само впливає на порядок з погляду виконання тих чи інших наказів. Це поєднання досить непросте і його треба забезпечити.

17 липня закінчився термін, за який військовозобовʼязані громадяни мали актуалізувати свої дані

Підполковник Збройних Сил України, старший офіцер командування Сухопутних військ, керівник проєктного офісу акселератор Міністерства оборони України Павло Кишкар вважає, що електронний реєстр військовозобов'язаних є успіхом для держави в умовах війни. За його словами, такий реєстр потрібно було створити ще 20 років тому. Певні намагання створити такий електронний реєстр були. На жаль, всі ці намагання нівелювались, в тому числі під дією агресивної політики нашого ворога. Кишкар зауважив, що реєстр має розвиватись, щоб надалі там з'явилась можливість отримати електронну повістку. Також важливо, щоб з'явилась актуалізація даних військовозобовʼязаних. До прикладу, стан здоровʼя, який неможливо змінити, зокрема, інвалідність чи відсутність кінцівок. Тобто, речі, які не потребують додаткового підтвердження і подальшого підтвердження. Кишкар зауважив, що держава правильно провела величезний шмат роботи й цю систему даних потрібно продовжувати накопичувати.

Зараз суспільство вимагає справедливості від держави щодо питання мобілізації. Як зауважив Кишкар, держава має чесно сказати своїм громадянам, що нам зараз не потрібні всі 24 млн чоловіків від 25 до 60 років, оскільки ми їх не можемо забезпечити, не можемо підготувати. Зараз Сили оборони України мають потребу в необмеженій кількості людського ресурсу саме за фаховим напрямком. Тобто, спеціалісти на конкретні посади й для конкретної роботи в лавах Збройних Сил України. За словами Кишкаря, люди й бізнес зараз мають розуміти, як взаємно співпрацювати з державою.

Система бронювання військовозобовʼязаних не працює в Україні

Павло Кишкар також наголосив, що система бронювання в Україні не працює. Хоча для цього процесу залучено тисячі чиновників Міноборони, Генштабу і Міністерства економіки, які врешті-решт мають видавати ті чи інші документи на підтвердження бронювання працівників підприємств. На думку Кишкаря, краще було б зробити реєстр для бронювання більш доступним. Саме так бізнес зможе реєструватися там і забронювати своїх працівників на 9 чи 12 місяців.

Для бронювання працівників підприємства має бути наказ Міністерства економіки про те, що ваші працівники заброньовані. Втім, за словами Кишкаря, такий підхід є неправильним. По-перше, Міністерство економіки не знає про нагальну потребу в особовому складі ЗСУ. В Мінекономіки можуть лише аналізувати й робити все для збереження нормальної роботи економіки країни. Кишкар вважає, що у питанні бронювання потрібно зменшити бюрократичні моменти. Потреби визначає Генштаб. Зокрема, у питанні особового складу та спеціальностей для потреб ЗСУ. Для цього не потрібні чиновники. Те ж саме стосується й потреб Міністерства економіки. Ідея бронювання має спиратися на конкретні потреби й спеціальності обох відомств.

ТЦК має замінити електронна форма військовозобов'язаних

Кишкар також наголосив, що ціла низка чоловіків перебувають у системі Міноборони та займають небойові посади. Це про мобілізацію. Цю роботу можуть виконувати жінки й люди, які не підлягають призову.

Павло Кишкар вважає, що вся держава має пройти військові навчання, Кожна людина має готуватися до захисту Батьківщини. Жінки й чоловіки. Кожен громадянин має пройти відповідні курси. Тотальне навчання і підготовка до війни. За словами Кишкаря, таким чином ми залучимо людей до відчуття того, що в країні триває війна і до готовності захищати нашу державу.

Павло Кишкар також прокоментував ідею залучення ПВК до бойових дій. За його словами, ПВК є незначним елементом, який стимулює українське вітчизняне виробництво. Він також повідомив, що у співпраці з деякими юристами вже підготовили законопроєкт про приватні військові компанії в ППО. Цей законопроєкт є. Такий інструмент потрібен, в тому числі й для ветеранів, які повернуться з фронту й будуть собі шукати робочі місця. Він розроблений і маємо надію, що він буде проголосований. Оскільки це посилить нашу систему безпеки в повітрі за приватні кошти

Павло Кишкар впевнений, що роботу ТЦК потрібно повністю перевести в електронну форму, а самі приміщення мають бути передані на інші потреби. Оскільки, сама система ТЦК залишилась радянською і є непрацездатною. Щодо загальної електронної системи, яка має замінити ТЦК, то, як зауважив Кишкар, потрібен час для повної адаптації її роботи. Адже обробити таку кількість запитів дуже складно. Зараз пройшли реєстрацію та оновили дані понад 4 млн громадян. З них понад 1 млн - ті, хто вже пройшов службу, або зараз проходить службу. Ще є військовозобов'язані жінки. Тобто, обʼєктивно понад 3 млн громадян оновили дані через додаток. За його словами, система потребує значних змін. Громадян треба стимулювати оновлювати дані й долучитися до лав Збройних Сил України. Як зауважив Кишкар, стимулювати не лише позитивними речами, а й негативними.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 44.07
    Продаж 44.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
11 листопада
20:00
OPINION
Щось спокійне, але не заспокійливе
19:58
Дональд Трамп
Трамп оголосив про перше призначення після перемоги в президентських виборах
19:57
Володимир Зеленський
Сили оборони України стримують на Курщині 50-тисячне військо РФ: Зеленський закликав партнерів надати далекобійну зброю
19:56
Ексклюзив
ЄС Україна
Розмежування юридичної освіти та підготовки правоохоронців: адвокат Ткаченко про звіт Єврокомісії для України
19:47
Акція Порожні стільці на підтримку ув’язнених, полонених та зниклих безвісти журналістів та митців
День порожніх стільців: у Києві проведуть акцію на підтримку ув’язнених, полонених та зниклих безвісти журналістів та митців
19:40
Оновлено
Жозеп Боррель
ЄС поставив Україні понад 980 тис. снарядів із мільйона обіцяних, – Боррель
19:30
Оновлено
Кір Стармер
Макрон і Стармер обговорили, "як Україну до зими поставити в найсильнішу з можливих позицію"
19:07
Окуляри реальної реальності
На кліматичній конференції ООН презентували 3D-окуляри, через які можна побачити наслідки екологічних злочинів РФ в Україні
19:06
ЗСУ
У Силах оборони попередили, що РФ може розпочати штурми на півдні Запорізької області протягом кількох днів
18:34
Оновлено
Нікополь. Обстріл
Армія РФ вдарила з артилерії по Нікополю: двоє загиблих, п'ятеро постраждалих
18:24
Резерв+
За три дні українці згенерували у застосунку Резерв+ 100 тис. відстрочок
18:21
Наслідки обстрілу
Російський БПЛА атакував автівку на Запоріжжі, постраждали двоє людей
18:18
Ексклюзив
SCALP EG
Франція не буде відмовлятися від системної підтримки України: Defense Express про передачу ракет Scalp
18:06
Російська армія вдруге за день вдарила по Краматорській громаді: поранено підлітка
18:05
OPINION
блог Сергій Таран
"Це патова війна, і вона повинна бути завершена"
17:58
Оновлено
Росіяни розстріляли двох українських полонених
Росіяни розстріляли двох українських полонених на Курщині: Офіс генпрокурора почав розслідування
17:52
Петер Стано
Євросоюз не відправлятиме своїх військових в Україну з будь-яким мандатом, - речник ЄС
17:45
ВАКС
ВАКС стягнув 5 млн грн застави з колишньої заступниці голови правління Приватбанку
17:40
На Кіровоградщині затримали підлітків, які намагалися спалити гелікоптер ЗСУ
17:31
на фото Верховна Рада України
У Раді зареєстрували новий законопроєкт про декриміналізацію порно
17:26
Ексклюзив
Дональд Трамп та Ілон Маск
Україні потрібно активно встановлювати контакти з новою адміністрацією США та Маском, - майор ЗСУ Омелян
17:12
пістолет
У Запоріжжі чоловік застрелив 4 людей і скоїв самогубство
17:00
Ексклюзив
На фото: медичний пункт на передовій
Фронтова волонтерка Корчинська пояснила, куди звертатися медикам, яких переводять на не медичні посади
16:59
Комік Тім Діллон, який знявся у "Джокері 2", назвав його найгіршим фільмом в історії
16:55
світло
The Wall Street Journal: Як Україна намагається зберегти електропостачання з наближенням зими
16:54
Оновлено
Удар по Кривому Рогу 11 листопада
РФ зранку влучила балістикою по багатоповерхівці в Кривому Розі: є поранені, під завалами можуть бути люди
16:50
Оновлено
електроенергія, шахеди
РФ атакує Україну дронами: на Київщині спрацювала ППО
16:45
Міжнародний кримінальний суд
У Москві суд заочно заарештував суддю МКС, який видав ордери на арешт Шойгу та Герасимова
16:42
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 125 боєзіткнень: на Курахівському напрямку складна ситуація
16:41
Оновлено
Тернівська дамба Курахівського водосховища
Окупанти пошкодили дамбу Курахівського водосховища: вода підступає до населених пунктів
16:27
В Україні зробили аналог китайського дрона Mavic
16:24
Правоохоронці викрили нові схеми для "ухилянтів", серед затриманих - посадовці МСЕК і лікарі ВЛК
16:19
"Ти - космос"
Український фільм "Ти - космос" здобув нагороди кінофестивалів у Німеччині та Греції
16:10
НБУ
НБУ припускає підвищення облікової ставки в грудні
16:03
Оновлено
Унаслідок авіаударів по Запоріжжю загинула людина, кількість постраждалих зросла до 23, серед них діти
16:00
У DeepState попередили про погіршення ситуації навколо Курахового
16:00
OPINION
Чи "уламає" Трамп Путіна на мир?
15:48
Володимир Зеленський
На Ставці ухвалили рішення збільшити кількість мобільних вогневих груп ППО
15:44
У київській книгарні скасували презентацію ЛГБТ-книжок через погрози
15:41
військовий квиток, мобілізація
Бізнес вимагає від влади вдосконалити порядок бронювання співробітників
Більше новин