Аналітика

Всі громадяни України мають пройти військову підготовку, а ТЦК мають замінити на електронний кабінет військовозобовʼязаного. Колонка Сергія Згурця

17 липня, 2024 середа
20:44

17 липня закінчився термін протягом якого всі військовозобовʼязані громадяни України мали оновити свої військо-облікові дані. За цей період понад 4 млн українців змогли актуалізувати свої персональні дані. Те, як саме має проходити мобілізація та економічне бронювання обговорили з підполковником ЗСУ Павлом Кишкарем

Зміст

Природна спека дещо призупинила інтенсивність бойових дій

Зараз тривають важкі бої по всій протяжності лінії фронту. Минулої доби відбулось 112 бойових зіткнень. Звісно динаміка менша, ніж минулого тижня, бо природна спека дещо призупинила бойові дії. Найбільш гарячі напрямки зараз - Сіверський, Торецький та Покровський. На Покровському напрямку Сили оборони відбили 24 штурмові дії противника і такий високий темп зберігається. Сьогодні є ділянки фронту, де ворог протискає нашу оборону на тактичному рівні, десь ми відійшли, як це сталося у Кринках та Урожайному, бо не було просто далі за що триматися на цих повністю знищених ділянках. Зокрема, щодо фортифікацій і можливості утримувати ці ділянки. На окремих ділянках фронту проходять наші результативні контратаки з вибиття і знищення ворога, зокрема, це відбувається на північ від Харкова.

Парламент розглядає законопроєкт про звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за самовільне залишення частин

На кожному метрі війни результат залежить від інтегрального поєднання достатньої кількості зброї, вдалих, чи часом помилкових дій командирів, навченості та стійкості нашої піхоти. Для значної кількості наших бригад, коли ми говоримо про піхоту, то для кожного бійця війна стала дуже довгою і навіть нескінченною справою, де потрібно воювати, попри те що часом здоров'я й психіка просто не витримує такого тривалого навантаження.

Вчора у парламенті в першому читанні ухвалено законопроєкт, який передбачає можливість звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за самовільне залишення частин чи дезертирство. Це питання вкрай гостре і чутливе, особливо якщо зважити на певні цифри. Зокрема, статистика Офісу генпрокурора щодо цього питання вже стала публічною. Зокрема, за 2022 рік було порушено близько 10 000 кримінальних справ, за 2023 рік було відкрито 24 000 нових розслідувань і за перше півріччя 2024 року правоохоронці відкрили майже 30 000 нових кримінальних справ щодо залишення військовослужбовцями бойових позицій, або залишення військових частин. Це достатньо значна кількість особового складу. Якщо загалом, то з 2022 року було відкрито 63 000 таких кримінальних проваджень. Причини для скоєння військовослужбовцями таких порушень самовільного залишення військових частин є різними - починаючи від бажання тимчасово ухилитися від виконання обов'язків до низького морально-психологічного стану та довготривалого перебування в зоні бойових дій без ротацій.

Причин багато і часом такі речі стосуються і військових, яких насправді важко звинувачувати в тому, що у них немає морального стрижня. Оскільки фактично такі люди були першими на лінії зіткнення, але вже тривалий час просто перебувають у дуже стресових умовах.

Виходячи з цієї ситуації вчора в парламенті якраз і обговорювався новий законопроєкт, який передбачає пом'якшене ставлення до кримінальної відповідальності. Самовільне залишення частини це 10 днів, а покарання може бути позбавлення волі від 5 до 12 років і виправдальних вироків за такими статтями дуже мало. Отже, фактично законопроєкт передбачає, що якщо військовий вперше залишив військову частину, то кримінальна відповідальність не передбачається. Втім, є нюанс, що це має відбуватись на підставі звернення. Тобто, військові мають звернутися прокуратури чи суду з готовністю повернутись до військової частини. Відповідну заяву має написати командир, який готовий взяти на службу такого військового-втікача і виникає питання: який командир буде готовий піти на такий крок. Оскільки, якщо йдеться про командира з цієї частини, де військової залишив бойові порядки, то фактично на це розраховувати складно й очікується, що йдеться про командира вищого рівня, або іншої військової частини, який готовий взяти військовослужбовця-втікача до продовження військової служби.

Ці нюанси будуть реалізовані в процесі обговорення та правок до закону. Є ймовірність того, що цей законопроєкт буде ухвалений вже в серпні. Це непростий законопроєкт. З одного боку система управління має ґрунтуватися на відповідальності й довірі до командира, а з іншого - має бути закон, який так само впливає на порядок з погляду виконання тих чи інших наказів. Це поєднання досить непросте і його треба забезпечити.

17 липня закінчився термін, за який військовозобовʼязані громадяни мали актуалізувати свої дані

Підполковник Збройних Сил України, старший офіцер командування Сухопутних військ, керівник проєктного офісу акселератор Міністерства оборони України Павло Кишкар вважає, що електронний реєстр військовозобов'язаних є успіхом для держави в умовах війни. За його словами, такий реєстр потрібно було створити ще 20 років тому. Певні намагання створити такий електронний реєстр були. На жаль, всі ці намагання нівелювались, в тому числі під дією агресивної політики нашого ворога. Кишкар зауважив, що реєстр має розвиватись, щоб надалі там з'явилась можливість отримати електронну повістку. Також важливо, щоб з'явилась актуалізація даних військовозобовʼязаних. До прикладу, стан здоровʼя, який неможливо змінити, зокрема, інвалідність чи відсутність кінцівок. Тобто, речі, які не потребують додаткового підтвердження і подальшого підтвердження. Кишкар зауважив, що держава правильно провела величезний шмат роботи й цю систему даних потрібно продовжувати накопичувати.

Зараз суспільство вимагає справедливості від держави щодо питання мобілізації. Як зауважив Кишкар, держава має чесно сказати своїм громадянам, що нам зараз не потрібні всі 24 млн чоловіків від 25 до 60 років, оскільки ми їх не можемо забезпечити, не можемо підготувати. Зараз Сили оборони України мають потребу в необмеженій кількості людського ресурсу саме за фаховим напрямком. Тобто, спеціалісти на конкретні посади й для конкретної роботи в лавах Збройних Сил України. За словами Кишкаря, люди й бізнес зараз мають розуміти, як взаємно співпрацювати з державою.

Система бронювання військовозобовʼязаних не працює в Україні

Павло Кишкар також наголосив, що система бронювання в Україні не працює. Хоча для цього процесу залучено тисячі чиновників Міноборони, Генштабу і Міністерства економіки, які врешті-решт мають видавати ті чи інші документи на підтвердження бронювання працівників підприємств. На думку Кишкаря, краще було б зробити реєстр для бронювання більш доступним. Саме так бізнес зможе реєструватися там і забронювати своїх працівників на 9 чи 12 місяців.

Для бронювання працівників підприємства має бути наказ Міністерства економіки про те, що ваші працівники заброньовані. Втім, за словами Кишкаря, такий підхід є неправильним. По-перше, Міністерство економіки не знає про нагальну потребу в особовому складі ЗСУ. В Мінекономіки можуть лише аналізувати й робити все для збереження нормальної роботи економіки країни. Кишкар вважає, що у питанні бронювання потрібно зменшити бюрократичні моменти. Потреби визначає Генштаб. Зокрема, у питанні особового складу та спеціальностей для потреб ЗСУ. Для цього не потрібні чиновники. Те ж саме стосується й потреб Міністерства економіки. Ідея бронювання має спиратися на конкретні потреби й спеціальності обох відомств.

ТЦК має замінити електронна форма військовозобов'язаних

Кишкар також наголосив, що ціла низка чоловіків перебувають у системі Міноборони та займають небойові посади. Це про мобілізацію. Цю роботу можуть виконувати жінки й люди, які не підлягають призову.

Павло Кишкар вважає, що вся держава має пройти військові навчання, Кожна людина має готуватися до захисту Батьківщини. Жінки й чоловіки. Кожен громадянин має пройти відповідні курси. Тотальне навчання і підготовка до війни. За словами Кишкаря, таким чином ми залучимо людей до відчуття того, що в країні триває війна і до готовності захищати нашу державу.

Павло Кишкар також прокоментував ідею залучення ПВК до бойових дій. За його словами, ПВК є незначним елементом, який стимулює українське вітчизняне виробництво. Він також повідомив, що у співпраці з деякими юристами вже підготовили законопроєкт про приватні військові компанії в ППО. Цей законопроєкт є. Такий інструмент потрібен, в тому числі й для ветеранів, які повернуться з фронту й будуть собі шукати робочі місця. Він розроблений і маємо надію, що він буде проголосований. Оскільки це посилить нашу систему безпеки в повітрі за приватні кошти

Павло Кишкар впевнений, що роботу ТЦК потрібно повністю перевести в електронну форму, а самі приміщення мають бути передані на інші потреби. Оскільки, сама система ТЦК залишилась радянською і є непрацездатною. Щодо загальної електронної системи, яка має замінити ТЦК, то, як зауважив Кишкар, потрібен час для повної адаптації її роботи. Адже обробити таку кількість запитів дуже складно. Зараз пройшли реєстрацію та оновили дані понад 4 млн громадян. З них понад 1 млн - ті, хто вже пройшов службу, або зараз проходить службу. Ще є військовозобов'язані жінки. Тобто, обʼєктивно понад 3 млн громадян оновили дані через додаток. За його словами, система потребує значних змін. Громадян треба стимулювати оновлювати дані й долучитися до лав Збройних Сил України. Як зауважив Кишкар, стимулювати не лише позитивними речами, а й негативними.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:49
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 17, серед них діти
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:40
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
08:54
Зіткнення потягів у Польщі
У Польщі зіштовхнулися два вантажні потяги, один з вагонів перекинувся: постраждав машиніст
08:34
OPINION
Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році
08:31
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 153 боєзіткнення, з них 34 - на Покровському напрямку
08:23
Ллойд Остін
Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону
08:11
Енергодар, Запорізька АЕС
Запорізька АЕС на межі блекауту: через обстріл РФ знеструмлено одну з двох ліній живлення
08:00
OPINION
блог Андрій Магера
Якщо Москва застосує "ядерку", то отримає таку ж відповідь
Більше новин