Аналітика

Збиття російських літаків, мобілізація ворога та збільшення кількості боєприпасів у Сил оборони. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
14 березня, 2024 четвер
20:58

Сьогодні говоритимемо про динаміку бойових дій та про те, як протидіяти спробам ворога здійснювати атаки на гелікоптери, ЗРК та HIMARS Збройних Сил України

Ситуація на Донецькому напрямку

Спочатку про лінію фронту, де ворог проводить наступ на декількох напрямках фактично з жовтня минулого року. За даними Генштабу, минулої доби було 79 бойових зіткнень і це досить високий темп. Окупанти пробують наступати на декількох ділянках фронту з концентрацією насамперед на захід від Авдіївки та Мар'їнки Донецької області. За останній місяць на ці напрямки припадає 60 повідомлень про російські атаки. При цьому британська розвідка сьогодні, 14 березня, у форматі "капітан Очевидність" оцінила подальші наміри ворога. Британські розвідники стверджують: дуже ймовірно, що загальна ситуація буде складною для українських сил протягом наступних тижнів, оскільки Росія продовжуватиме відновлювати сили та здійснювати атаки на пріоритетних напрямках. Ці напрямки, за оцінками британської розвідки, знову ж таки Авдіївський та Мар'янський.

Це частково збігається із заявами нашого військового керівництва, зокрема, за підсумками перебування командувача Олександра Сирського на декількох ділянках фронту. Він каже, що ворог продовжує вести наступальні дії зосереджуючи основні зусилля в районах Терни, Бердичі, Тоненьке, Іванівське, Вербове та Роботине. Водночас, ймовірно внаслідок високого рівня втрат, активність ворога на інших ділянках помітно знизилась. Разом з тим, за словами Сирського, є загроза просування ворожих підрозділів углиб наших бойових порядків. Ймовірно, йдеться все-таки про Авдіївський напрямок, де Сирський був разом з Умєровим. Точніше йдеться про всі позиції від Авдіївки по лінії оборони - Бердичі, Орлівка, Тоненьке та Неверське.

Карта бойових дій: Авдіївка

На фото карта бойових дій: Авдіївка

На карті фактично без істотних змін, але там досить непростий рубіж оборони, бо тут у ворога є певні переваги в логістиці, висотах, включно з розташуванням того ж коксохіму, який нависає частково на цій лінії оборони, й перевага в живій силі, техніці, авіації, артилерії.

Що планує робити наше військове керівництво з огляду на ці загрози? Сирський сказав, що поступово ускладнюється ситуація там, де є дві бригади й ухвалено рішення для посилення цих напрямків резервами, бригадами, боєприпасами, засобами РЕБ, щоб надалі забезпечити стійкість нашої оборони на цій ділянці фронту.

Ротації на фронті

Ще Сирський сьогодні вже був на Запорізькому напрямку і там вперше було сказано про можливість ротацій підрозділів попри складні обставини. Він сказав, що ротація дозволить стабілізувати ситуацію та позитивно вплине на морально-психологічний стан українських бійців. Це говорить про те, що є резерви, які дозволяють таку ротацію здійснювати - це вкрай важлива, як на мене, заява. Він також згадав про ситуацію на Запорізькому напрямку, де в районах Роботиного та Вербового ворог намагається тиснути на нашу оборону, але без особливих змін.

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, військовий експерт Валентин Бадрак вважає, що це дуже важливі введення й події в Авдіївці є цьому прикладом.

"Відсутність резервів і в України, і в Росії. Власне це одна з причин чому угруповання противника не спромоглися розвинути успіх: у них не було резервів. Але, на жаль, не було резервів і у нас та не було можливості вчасно перекинути їх. Ми пам'ятаємо, як в останній момент вже Третя штурмова туди була перекинута, але було запізно. Тут важливо, що з'являється ротація і це означає, що резерви з'являються", - сказав директор Центру досліджень армії.

Рейди російських добровольців на територію РФ

Водночас ми розуміємо, що і сама Російська Федерація зараз намагається реагувати на нові виклики, які поки що не є надто дошкульними у військовому сенсі, але викликають потужний резонанс у самій Росії, особливо під час заходів чергового перепризначення Путіна на посаду президента. Зараз тривають бойові дії у прикордонній зоні РФ - це ті напрямки, де зараз воюють проти режиму Путіна підрозділи легіону "Свобода Росії", Російський добровольчий корпус і Сибірський батальйон. Зараз це три ділянки - населені пункти Козинка, Сподарюшине Білогородської області й Тьоткіно Курської області. 

Є низка відео з цих ділянок, які говорять про те, що дійсно бойові дії тривають, застосовується бронетехніка, РСЗВ з обох сторін, також були повідомлення про знищення двох складів БК в російському Тьоткіному. Цей процес відбувається і будемо очікувати на те, як далі діятимуть ці російські добровольці, насамперед на території РФ.

Карта бойових дій: Росія

На фото карта бойових дій: територія РФ

Збиття літаків РФ, збільшення кількості боєприпасів та фортифікацій

Бадрак розповів про оцінки на найближчі перспективи щодо лінії фронту.

"Дійсно є ознаки стабілізації. Була з самого початку реальна і дуже потужна небезпека того, що тактичний успіх на Андріївському напрямку противник може перетворити на оперативно-тактичний і фактично почати просуватися на оперативну глибину. Цього не сталося і я бачу позитивні зусилля передусім протиповітряної оборони, тобто Повітряні сили ЗСУ здійснили свою величезну вагому місію зі знищення. Ми говорили всі про такий літакопад, коли дюжина Су-34 була знищена і відповідно зменшились бомбардування керованими бомбами, хоча, безумовно, не можна казати, що на великий період хтось застрахований від цього", - пояснив Бадрак.

Він згадав, як у лютому наші оборонці, зокрема в Авдіївці, потерпали від нестачі БК, нині ж ситуація стабілізувалася: "Як я розумію, 170 тисяч боєприпасів від ЄС, які були обіцяні, які виробили - вони фактично в стані передачі та опанування, а ще будемо очікувати 800 тисяч від так званої чеської ініціативи".

Військовий експерт наголосив, що одним з ключових моментів є створення укріплень.

"Під Авдіївкою було повторено помилку, на жаль, як недолік Бахмуту, коли позаду не було лінії оборони, зараз є вже доповіді, що будується величезна лінія оборони, що уряд вже долучив і цивільні компанії. Це надає можливість сказати про стабілізацію, хоча, безумовно, усі ці моменти й питання БК та їх виробництва, підготовка резервів - тут відставання на майже в півтора року, бо ми очікували, що ці рішення будуть прийняті десь на рівні глибокої осені 2022 року, коли стало зрозуміло, що ворог почав тиск на Бахмут", - сказав він.

Карта бойових дій: Бахмут

На фото карта бойових дій: Бахмут

Особливо загострилась ситуація 7 січня 2023 року, але відповідних рішень не було, додав Бадрак.

Втрата двох гелікоптерів Мі-17 

"Ми вже майже два тижні спостерігаємо таке позиційне мисливство, ми знаємо, що втратили HIMARS вперше за півтора року. Багато хто зараз каже, що вчорашня інформація і відео про втрату двох гелікоптерів Мі-17 начебто є фейком - можливо, тому що там фахівці бачать... спочатку лопаті крутилися, коли тільки сіли гелікоптери, а вже друга картинка, коли вони є повністю завмерлими, тобто статична картинка. Фахівці кажуть, що це, можливо, якраз є постановкою, хоча не буду тут сперечатися", - пояснив експерт.

Як він сказав, з українськими втратами пов'язане збільшення можливостей розвідки РФ. Йдеться про дрон SuperCam, який має довжину крил 3,5 метра, працює на висоті до 5 км та літає до 240 км.

"Головний момент, що це 46 км від зони зіткнення, як це подають аналітики, передусім пропагандистські російські канали. І якщо це така відстань, а ми пам'ятаємо, що відстань до HIMARS була близько 40 км і так само HIMARS вийшов на позицію та затримався трішечки. Так само тут, але кажуть, що практично чекали дозаправлення, але для нас головне: дуже скоротився час від того моменту, коли засікається українська техніка до моменту відкриття вогню на ураження - це означає, що і з розвідкою у ворога стало велике покращення, і з застосуванням засобів ураження. Це викликає необхідність дуже пильного слідкування не тільки в зоні зіткнення, а й на таких великих відстанях", - підсумував директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Водночас українські Сили оборони демонструють потужні можливості й фактично це позиційне мисливство, на думку Бадрака, розпочалося після знищення літака далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50У на території Росії. Якщо не рахувати знищення російських кораблів Чорноморського флоту: "Це набуло вже безперервного, системного характеру і безумовно дозволяє говорити, що Чорноморський флот одного дня припинить своє існування, оскільки затиснутий у закритому Чорному морі".

Мобілізація на території Росії

Бадрак вважає, що навіть мільйонна мобілізація не дозволить ворогу дуже швидко підготувати підрозділи, адже на це потрібен певний час і значна кількість центрів підготовки.

"Наприкінці 2022 року вони почали створювати такі центри на базі різних навчальних закладів і додали два десятки спеціальних центрів, використовували білоруські центри, але все одно у них є велика проблема саме з підготовкою особового складу. Хочу нагадати, що під час так званих слухань наприкінці жовтня 2023 року російські експерти самі визначили, що їм потрібно до 12 місяців, щоб підготувати й повністю злагодити підрозділи. Такого часу в них немає і відповідно до авдіївських подій, коли в них не вистачило резерву для розвитку успіху, я роблю висновок, що готового особового складу в них не було. Можливо, вони будуть пришвидшувати в якийсь спосіб підготовку, але все одно це обмежені можливості", - переконує він.

Експерт нагадав, що Росія розконсервувала від 25 до 40% бронетанкових мобілізаційних резервів, йдеться про стару техніку.

"Це означає, що і з технікою в них поки що будуть значні проблеми. Щобільше, питання застосування бронетехніки й особового складу - останній випадок - минулий тиждень, коли через великий проміжок часу, коли не використовувалася саме техніка для штурмів, було здійснено такий штурм за участю 18 одиниць бронетехніки різної: танки, БТР, бойові машини піхоти й 16 з 18 було знищено Силами оборони України. Це означає, що все ж таки у ворога існують значні складнощі, але стратегічна адаптація їм вдається краще, тому нам треба працювати не лише на лінії фронту, а й на міжнародних ділянках та власними виробництвами зброї та БК", - підсумував директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.55
  Купівля 39.55
  Продаж 40.08
 • EUR
  Купівля 42.28
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 квітня
11:20
Оновлено
ППО
Під час повітряної тривоги на Дніпропетровщині та у Херсоні пролунали вибухи
11:15
Шахтарі
На Донеччині понад 130 шахтарів були заблоковані під землею через обстріл РФ: ситуація в енергосистемі станом на 20 квітня
11:02
Сергій Курченко
У США бізнесмена засудили на 6 років за порушення санкцій: він визнав, що торгував з українським олігархом Курченком
11:01
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила по багатоповерхівці у Вовчанську: є загиблий та постраждала
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:18
Оновлено
Вночі двоє чоловіків розстріляли поліцейських на Вінниччині: один правоохоронець загинув, другий поранений
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви в доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
Більше новин