Аналітика

Знищення росіян на Курщині: потужний удар, нова операція та інноваційне рішення для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця

9 серпня, 2024 п'ятниця
20:38

Через операцію ЗСУ на Курщині спостерігається певне стишення бойових дій на харківському напрямку і поблизу Часового Яру

Зміст

Операція ЗСУ на Курщині

Українські сили вдарили по військовій колоні росіян під Рильськом на Курщині. Повідомляється, що в колоні було 14 вантажівок, частина машин була завантажена особовим складом. Відомо про десятки російських загиблих. Загальна кількість загиблих може перевищувати сотню ворожих бійців. Це один з результатів ударів Збройних сил по ворожих резервах, які ворог почав підтягувати на Курщину.

З 6 серпня вже четверту добу триває добре спланована наступальна операція Збройних сил з тактичним розмахом, з потенціалом оперативних і стратегічних наслідків, яка, попри всі ризики, виглядає досить результативною. З урахуванням усіх обмежень, які є зараз в інформаційному просторі щодо висвітлення цієї наступальної операції Збройних сил, можна припустити, що ширина фронту вклинення в Курську область сягає близько 20 кілометрів, а глибина вклинення до 35 км. Наступ йде по трьох напрямках, хоча на мапі видно чотири напрямки.

Українські військові завершили охоплення та блокування Суджи, де два російські батальйони потрапили в оточення. Зараз триває просування в напрямку селища Мирне, що в бік Курська від Суджи. На західному фланзі триває рух і контроль в зоні населеного пункту Кореневе, де ворог спробував огризатися. Спостерігаємо бої за селище і навколо нього. Скоріш за все, наші Сили будуть рухатися в бік Рильська, де був удар по російській колоні. 

Центральний наступ — просування на Льгов, де рух найбільш динамічний. Це місто на шляху до Курської АЕС. Вчора ми говорили про бойові дії на цьому напрямку поблизу Анастасівки, зараз це бойові дії поблизу селища Кромські Бики. До Льгова там 15 км, а потім, якщо вдасться вийти на трасу, то звідти на схід по дорозі близько 25 км до Курчатова, де розташована атомна електростанція Російської Федерації. 

Впродовж чотирьох днів наступальних дій Збройні сили забезпечили панування на площі 400-420 км. Це більше, ніж за два місяці наступу минулого року на півдні. Проте ці 400 чи 420 км не означають, що Збройні сили повністю контролюють цю площу, бо зараз у Курській області немає суцільної лінії фронту. Йде маневрова війна, де мобільні групи Збройних сил на бронетехніці швидко пересуваються по дорогах, не затримуючись у населених пунктах. Хоча було відео, де наші БТР і Strайкери забезпечують швидкий хід по замінованих полях. Тобто практика проведення таких штурмових дій відпрацьована і дає потужні результати. Цілі і мета цих дій наших мобільних підрозділів, які діють на Курщині, цілком очевидні. Це знищення бойового потенціалу противника, живої сили, техніки, що відбувається, включно зі значною кількістю полонених, які зараз потрапляють до Збройних сил. Сковуючих боїв з боку противника немає, бо чотири дні пройшли, а ворог ще збирається перекидати сюди свої сили, але використовує для контрударів головно "ланцети" і навіть "іскандери". Є відео ударів "іскандерами" по нашій техніці, що говорить про імпульсивну реакцію, адже використовувати такий засіб для ураження бронетехніки недоречно. Авіація, до речі, не використовується достатньо активно. Росіяни, ймовірно, побоюються української системи ППО. 

Цілі ЗСУ 

Оперативна мета - примусити Росію перекинути частину сил та резервів з інших напрямків в район Курська. Це, до речі, вже відбувається. Окрім вагнерівців, туди перекидається бригада "П’ятнашка", яка воювала під Часовим Яром. Також є інформація про перекидання сил ворога з харківського напрямку. Показово, що і на харківському напрямку, і поблизу Часового Яру зараз є певне стишення бойових дій, і навіть використання авіації зменшилося. Тобто ця операція має опосередкований вплив навіть на ці напрямки, де діє противник. Що ж до стратегічних ефектів, то це домінуюча складова в цій історії. Фактично, це спроба сповільнити або зупинити російський імпульс в наступальних операціях, перебрати ініціативу на себе на певних ділянках, що вкрай важливо. Ця операція демонструє спроможність військового керівництва і злагоджених підрозділів Збройних сил проводити нелінійні, асиметричні військові операції.

Ця акція вписується в нову логіку війни на виснаження. Тривалий час вважалося, що у росіян більше техніки і особового складу, тому ворог має перевагу у війні на виснаження. Але тепер бачимо, що на тлі формування резервів, підготовки резервів і фортифікації важливі й інші дії, які можуть шокувати противника і здобути перемоги там, де він найменше цього очікує. Діяти так, аби подавити його бойовий дух, підірвати почуття безпеки і зміцнити внутрішній бойовий дух нашого суспільства і Збройних сил, що ця операція може це демонструвати. Але, звісно, не знаємо, чи буде ця ризикована операція великим успіхом чи великою помилкою, як намагаються прогнозувати деякі експерти.

Стратегічні перспективи операції на Курщині

Операція зруйнувала міф про те, що Росія завжди в наступі. Зараз ситуація змінюється, і, як на мене, в найближчій перспективі ми будемо утримувати цей плацдарм. Для цього є передумови географічні, є можливості там закріпитися. Але щоб його утримувати, ми зараз будемо реалізовувати концепцію, яка чимось нагадує натівські комбіновані операції, коли ворога будуть вражати за допомогою далекобійних засобів ураження там, де він спробує накопичити сили для наступу на цю ділянку.

Друга складова — забезпечити прикриття наших військ за рахунок систем протиповітряної оборони. Це непростий виклик, але ці дві складові — далекобійні засоби ураження і прикриття з комплексами ППО — можуть перетворити цей плацдарм на ділянку, де будуть знищуватися сили противника, які наближаються до цього напрямку. Фактично, це дозволить створювати подальші стратегічні і навіть політичні ефекти, які можуть знадобитися під час перемовин з противником або навіть без них. Утримання цієї території буде суттєвим турбуючим фактором для ворога, змушуючи його стягувати сили і резерви з інших напрямків. Якщо сил противника буде забагато, є можливість відійти з цієї ділянки, тому що стратегічний ефект цих заходів вже має вплив на інших напрямках фронту. Це також створює суспільно-політичний резонанс, який абсолютно потрібний на цьому етапі бойових дій. Особливості операції на Курщині мали вимір, який стосується засобів порушення систем зв’язку, використання з українського боку системи електронної боротьби. 

Анатолій Храпчинський, заступник генерального директора компанії, що займається РЕБ, авіаексперт, оцінив ситуацію в Курській області з точки зору використання засобів РЕБ.

"Я думаю, тут можна казати про злагодженість і  взаємодію, коли застосування дронів під роботою власних засобів радіоелектронної боротьби не дає можливості ворогу використовувати ударні дрони. Ми бачимо якісне поєднання і комунікацію між засобами польотними, тобто БПЛА, і засобами радіоелектронної боротьби",  - зазначив він.

Компанія відома тим, що розробляє цілу лінійку засобів радіоелектронної боротьби. Храпчинський окреслив засоби РЕБ, які зараз користуються найбільшим попитом у наших військових і силових структур.

Нові технології захисту від ударних дронів

"На даному етапі військових більше цікавлять засоби особистого захисту, тобто ті, які можна встановити на автомобіль або біля об’єкту для захисту від ударних fpv-дронів. Наступний крок, який зараз активно розвивається, — це великі системи, які зможуть працювати на великих відстанях і пригнічувати різноманітні можливості, починаючи від простого радіозв’язку і закінчуючи складними дронами, які можуть літати на великих відстанях і працювати навіть під засобами радіоелектронної боротьби. Головною ціллю є поєднання усіх засобів в єдину систему, яка б дозволила працювати разом і забезпечувала якісний захист, виявлення та придушення", - повідомив Храпчинський.

За його словами, засоби тактичного рівня, які можна покласти в окоп або встановити на машину, то є рішення, яке вмикається за рахунок додаткових систем виявлення. Великі системи, які можуть працювати на відстані до 35 км, вже мають рішення, що дозволяють автоматично відпрацьовувати по повітряних цілях. Це означає, що ми виявили і одразу ж пригнітили можливості, наприклад, цього БПЛА чи іншого повітряного об’єкту.

"Такі системи можуть працювати проти балістичних ракет, звичайних ракет і керованих авіабомб, впливаючи на їхні можливості. Для цього необхідно додатково встановлювати системи класичної радіолокації, які дозволяють виявляти будь-який повітряний об’єкт", - додав він.

Таким чином, компанія розробила рішення, яке може виявляти ворожі безпілотники і одночасно після виявлення їх придушувати. Це рішення може постачатися не тільки Збройним силам, але й на критично важливу інфраструктуру, що зменшить точність ударних дронів. Таке рішення вже пройшло випробування, підтвердило свої характеристики і зараз перебуває на етапі кодифікації. З часом, ймовірно, воно отримає кодифікацію НАТО і зможе закуповуватися будь-якими силовими структурами. 

Інноваційні рішення для виявлення та придушення повітряних цілей

"Потужності підприємства дозволяють виробляти ці системи десятками або сотнями на рік, залежно від прогнозованості закупівель: "Ми також зайняли нішу класичної радіолокації, що дозволяє виявляти будь-які повітряні об’єкти не тільки за рахунок радіосигналу, але й за рахунок класичних методів. Тут слід зауважити, що виробництво зараз розгортається і беруться нові перспективні напрямки. Наприклад, зараз ми взаємодіємо з однією дуже відомою європейською компанією, яка займається радіолокацією, щодо створення сумісного продукту для виявлення повітряних цілей", - зазначив Храпчинський.

Виявлення повітряних цілей компанія вирішує не лише способом радіотехнічної розвідки, а й звичайною радіолокацією, шляхом створення окремої РЛС, до якої потім інтегруються засоби придушення ворожого безпілотника. Це з повним програмним забезпеченням, яке дозволяє доєднати до цього комплексу і засоби ураження.

Авіаексперт розповів, які цілі можна бачити за допомогою нової РЛС: "Якщо ми кажемо, наприклад, про Mavic, то так, ми зможемо бачити. Ми зможемо бачити FPV-дрон, все залежить від відстані. Наприклад, звичайний дрон ударного типу Shahed ми зможемо бачити на відстані близько 30 км, так само як і Orlan. Тому тут вже можна буде вирішувати питання, чи ми пригнічуємо засобами радіоелектронної боротьби, чи працюємо засобами ураження на кшталт тих же самих fpv-дронів".

"Коли говоримо про дальність 30 км, ми кажемо про низьковисотне радіолокаційне поле, яке активно використовує ворог. Вони намагаються нижче спустити ракети і більше підняти ударні дрони, хоча спочатку росіяни використовували низькі висоти для прольоту тих же самих Shahed. Тому тут ми кажемо про 30 км, що насправді за рахунок малої цілі, географії землі і всіх цих елементів, які суттєво дають деякі обмеження. Класичні локації передбачають виявлення будь-яких повітряних цілей на висоті від 500 м і на відстанях до 600 км. А тут ми кажемо про низьковисотне радіолокаційне поле, яке може перекриватися в залежності від поверхні, тому що є будівлі, гори, холми, русла річок, і це зменшує наші можливості до ста кілометрів. Тобто для захисту якогось об’єкту треба буде більше засобів для того, щоб розрахувати, що ми можемо бачити будь-яку ціль", - сказав він.

Противник переходить на інші діапазони використання FPV-дронів, на більш низькочастотні смуги, і засоби РЕБ, такі як рушниці, які купувалися масово раніше, зараз є непридатними для цих цілей. Компанія, яка також пропонує рушниці і антидронові рішення, реагує на ці нові виклики.

"Ми давно робимо блочну систему, яка дозволяє нам швидко змінити діапазон і замінити його на інший. Остання генерація нашого генератора, який ми розробляємо і виготовляємо самостійно, дозволяє зміну діапазону частот роботи цього генератора за рахунок програмного забезпечення, яке стоїть на мобільному телефоні. Тобто ми кажемо про широкополосний генератор, який може створювати певну заваду на різних частотах. Наприклад, якщо ворог буде змінювати свої частоти, це не загрожує, не буде потреби передавати техніку виробнику для фізичної зміни. Достатньо буде на програмному рівні просто змінити частоти", - зазначив Храпчинський.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.47
    Продаж 48.26
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
13 червня
13:21
The Hardkiss випустили перший сингл Crush з майбутнього альбому
13:19
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
"Закликаю всі сторони виявляти максимальну стриманість": гендиректор МАГАТЕ Гроссі про атаки Ізраїлю на ядерні об'єкти Ірану
13:07
Оновлено
Ізраїль завдав ударів по Ірану, Тегеран
Ізраїль завдав ударів по ядерних та військових об'єктах Ірану. Тегеран у відповідь запустив БПЛА
12:47
Оновлено
пошкоджена будівля в Тегерані
Ізраїль атакував Іран: реакція України, Британії, Туреччини, РФ та інших країн світу
12:42
Дюк з автоматом і коктейлем Молотова: в Одесі зʼявився мурал, присвячений Руху опору проти агресії РФ
12:39
На фото: російський репер Тіматі
Підтримував війну та окупацію Криму: СБУ заочно повідомила про підозру російському реперу Тіматі
12:34
Ексклюзив
Росія може залишитися без іранських дронів і північнокорейських ракет, - Тимочко про удар Ізраїлю по Ірану
12:13
Ексклюзив
Міністерство освіти та науки України
"Основний пріоритет - людський капітал": у Міносвіти розповіли про найзатребуваніші спеціальності
12:08
OPINION
"Ісламський мір" Ірану тотожний "русскому міру" Росії
11:52
На Поштовій площі в Києві за місцем розкопок закріплять законний статус музею
11:39
Огляд
світ, міжнародний огляд
ЗСУ відтісняють російські війська на Сумщині, але українські переселенці в Сумах побоюються російського наступу та обстрілів. Акценти світових ЗМІ 13 червня
11:25
дрон на оптоволокні
Зеленський підписав закони про звільнення імпорту оптоволокна для дронів від оподаткування
10:59
Двох французьких експертів з антикваріату засудили до увʼязнення через продаж підроблених стільців XVIII століття
10:49
Ексклюзив
Зараз триває робота зі знищення ракетних баз: політичний оглядач з Ізраїлю про операцію в Ірані
10:37
Енергетика
Через негоду без світла залишилися 7 населених пунктів: ситуація в енергосистемі 13 червня
10:33
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 червня: гривня послабшала щодо євро
10:27
Нацполіція проводить спецоперацію з боротьби з незаконним обігом зброї та боєприпасів, по всій Україні тривають понад 500 обшуків
10:00
OPINION
Ізраїльський удар по Ірану та Україна
09:26
Ексклюзив
Андрій Отченаш
Ворог змінив тактику, що змушує нас по-новому вести оборонні операції, - Отченаш
09:07
ЗСУ, ППО
Сили ППО знешкодили 43 із 55 БПЛА, якими РФ атакувала Україну
08:15
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Минулої доби на фронті зафіксували 209 боїв: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 66 штурмів
08:04
Ексклюзив
Іванна Климпуш-Цинцадзе
Для нас можливі два варіанти наслідків: Климпуш-Цинцадзе про удар Ізраїлю по Ірану
08:00
OPINION
блог Ігор Семиволос
Ізраїль — Іран: Наскільки великими є шанси початку нової регіональної війни на Близькому Сході?
07:57
втрати росіян
Армія РФ за добу втратила 1220 військових, 1 танк і 42 артсистеми
07:46
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп заявив, що знав про ізраїльські удари по Ірану заздалегідь, але відкинув участь США в операції
07:01
Нафта
Ціни на нафту зросли більш ніж на 7% після ударів Ізраїлю по Ірану
06:42
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному та Азовському морях відсутні російські бойові кораблі
01:14
Генасамблея ООН
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо Ізраїлю і припинення вогню в Газі
01:00
Трамп
Трамп сказав, що дуже розчарований Росією, а також Україною
00:28
Колишня єврокомісарка Ілва Йоханссон стане спецпосланником ЄС у справах українців, – Politico 
00:23
кібератака
Атеш атакував пропагандистські онлайн-ресурси РФ, що поширювали фейки про війну в Україні
2025, четвер
12 червня
23:42
МАГАТЕ
МАГАТЕ вперше за 20 років звинуватило Іран у порушенні ядерних зобов’язань. Тегеран відреагував
23:17
Ізраїль та Іран
Трамп не виключає масштабного конфлікту на Близькому Сході. Держдеп США попередив про зростання напруженості в регіоні
22:42
митці відтворили мозаїку Алли Горської
У Києві відтворили мозаїку Алли Горської "Боривітер", яку росіяни зруйнували в Маріуполі
22:41
Оновлено
Дим піднімається після авіакатастрофи незабаром після зльоту з міжнародного аеропорту Сардар Валлабхай Патель у західному штаті Індії Гуджарат 12 червня 2025 року
Авіакатастрофа літака Air India в Індії: щонайменше 240 людей загинули, вижив один пасажир
22:37
Оновлено
У Харкові з-під завалів підприємства, обстріляного РФ 7 червня, дістали тіло шостого загиблого. Рятувальну операцію завершили
22:18
Протести у Лос-Анджелесі
Міграційні протести у США: в Лос-Анджелесі поліція здійснила понад 80 арештів, у Техасі розгорнули 5 тис. нацгвардійців
21:56
Ексклюзив
Кримський міст
Не лише Кримський міст: українська "Павутина" має оплести залізничні коридори окупантів до Криму, - військовий експерт
21:53
Ексклюзив
Дмитро Снєгирьов
Це праця лауреата Нобелівської премії Солженіцина: Снєгирьов про сценарій окупації українських територій
21:48
Учасники засідання у форматі "Веймар +" заявили про готовність посилити безпекову підтримку України
Більше новин