live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

100 днів президентства Зеленського для економіки: цибуля, долар і ВВП

27 серпня президент Зеленський відзначає 100 днів на посаді президента. Короткі підсумки того, що вдалося зробити главі держави в економіці

Прихильники президента приписують Зеленському ледь не “цілющі” для української економіки властивості: і рекордно дешевий за останні 4 роки долар, і неочікувано високе зростання ВВП у другому кварталі (4,6% замість 2,7% прогнозованих МВФ), і щомісячний перегляд ціни на газ та навіть - зниження цін на цибулю, яким так обурювалися навесні. 

Скептики ж кивають на сприятливу кон'юнктуру на зовнішніх ринках та продумані дії Нацбанку й уряду, які й спричинили такий стан.

Що ж вдалося зробити президенту Зеленському за 100 днів на посаді для покращення економічної ситуації в Україні.

Що Зеленський обіцяв та чого від нього очікували

У своїй передвиборчій програмі Зеленський обіцяв максимально скоротити кількість функцій держави - звести все до розмірів смартфону. Про це він часто говорить і після інавгурації. 

27 вересня на International IT Forum у Запоріжжі презентують бренд цифрової держави, анонсували у прес-службі президента.

Ще серед передвиборчих обіцянок: заборона СБУ “кошмарити” бізнес, одноразова “нульову декларація” для бізнесу (кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи) та гарантії для інвесторів.

Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал, прозорий ринок землі та економічний паспорт українця (кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природних благ).

Читайте також: 5 тисяч на корову та "шаровий" інтернет. Що декларують кандидати в президенти в своїх економічних програмах

Серед пріоритетів для Зеленського у перші 100 днів президентства український бізнес називав утвердження нових податкового та митного кодексів, визначенні ключових загроз економічній безпеці України, сприянні незалежності судової гілки влади та органів правопорядку.

Крім того, бізнес-асоціації закликали Зеленського забезпечити незалежну роботу антикорупційних органів: НАЗК, НАБУ, САП та Вищого антикорупційного суду.

Втім найбільше в перші 100 днів президентства Зеленського чекали зниження тарифів: майже 40% опитаних українців назвали це найбільш гострою проблемою. Про це свідчать дані соцопитування КМІС за середину квітня.

У перший день після перемоги на виборах у штабі президента Володимира Зеленського сказали, що не обіцяють знизити тарифи на комунальні послуги, але сподіваються, що після "зниження рівня корупції" це стане можливим.

А згодом представник Зеленського в уряді Андрій Герус пояснив, що кандидат у президенти жартував про тарифи, але не обіцяв їх знизити.

Газ, цибуля, долар, ВВП

І хоча кардинального зниження усіх комунальних тарифів так і не відбулося, ціни на газ упродовж літа все ж таки  стабільно знижувались, на що часто звертають увагу прихильники нового президента. Загалом з квітня ціна на газ зменшилась на 25%.

Решта обіцянок поки залишились без виконання, оскільки до парламентських виборів президент був дуже обмежений у своїх повноваженнях.

Втім є чимало економічних аспектів, на які останнім часом неможливо не звернути увагу.

Зокрема, українців після інавгурації потішив курс валют - починаючи з червня курс долара “тупцює” біля позначки 25 грн, а євро перетнуло позначку у 28 грн.

Читайте також: “Може бути й по 20”: чому долар подешевшав та чого очікувати далі

Крім того, серед “досягнень” на посаді президента опитані авторкою громадяни називали стабілізацію цін на цибулю. Нагадаємо, що у першій половині квітня ціни на цибулю пішли вгору і в середині весни вони сягнули 24-28 грн/кг. А від середини квітня цибуля саме почала дешевшати. Зараз кілограм ріпчастої можна купити за 6-8 грн.

Та найбільше надихає неочікувано високе зростання української економіки у другому кварталі - замість прогнозованих Нацбанком 3% та скромніших 2,7% від МВФ - ВВП України у квітні-червні зріс на 4,6%

Й тут думки в оцінці ролі президента розділилися: хтось каже, що це результат того, що “просто перестали красти”, частина ж вважає це наслідком кропіткої та тривалої роботи уряду і НБУ та сприятливими умовами на світовому ринку.

Чи дійсно це досягнення Зеленського

“Ціни на цибулю жодним чином не пов’язані з президентом, яке прізвище у нього б не було. У нас минулого року був малий урожай, тому ціни на цибулю зросли. Цього року більше - в результаті ціни впали”, - пояснює інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Щодо цін на газ та електроенергію - поки що впливу Зеленського на їхнє зростання чи падіння немає, наголошує він:

“Коли буде новий Кабмін, нова Верховна Рада - цей вплив буде значний. Ціни на газ в Україні залежать від цін на європейських хабах, а зараз вони впали”, - нагадав Фурса.

“Долар подешевшав оскільки в нас відбувся наплив нерезидентів на ринок ОВДП, які вважають облігації нашого уряду привабливими”, - каже головний експерт Ради НБУ Віталій Шапран.

“Можливо, заслугою президента у цьому є те, що він дав можливість НБУ діяти незалежно”, - додає він.

А от зростання ВВП справді трішки пов’язане зі Зеленським, пояснює Фурса:

“У нас цьогоріч більший врожай зернових, більші прибутки банківської системи, які не залежать від Зеленського. Втім третій фактор - це збільшення роздрібної торгівлі, українці стали трохи шопоголіками. А це дійсно спричинене Зеленським, оскільки зараз найвищий рівень споживчих настроїв з 2010 року".

"Це означає, що люди мають значно кращі очікування щодо економічного майбутнього. І це можливо пов’язати з тим, що вони очікують якогось дива від пана Зеленського, що економіка почне розвиватись набагато стрімкіше. А витрачаючи гроші, громадяни й підтримують зростання українського ВВП”, - каже він.

З ним погоджується виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський: 

“Важливим здобутком насамперед є сам факт перемоги на виборах, що для багатьох українців є ознакою очікування позитивних змін. І відповідно це призвело до поліпшення споживчих настроїв населення, зацікавленості іноземних інвесторів та кредиторів. Вже це дало поштовх зокрема і роздрібній торгівлі, і внутрішньому попиту”, - пояснює економіст. 

“Заяви про план якомога швидше домовитися з МВФ щодо нової програми кредитування, підтримки економічних реформ (відкриття ринку землі, приватизація), ліберальна економічна політика посилили гривню та привернули увагу іноземних інвесторів. Втім поки що це лише заяви”, - додає він.

новини партнерів

3 липня, 2020 п'ятниця

3 липня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати